0 Shares 12757 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2375 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70825 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4448 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…

Trable čínské CEFC a jejich dopad na J&T Finance Group

O čínské společnosti CEFC toho bylo napsáno v minulých týdnech mnoho. Nabízíme proto souhrnný přehled dění kolem ní a také její spojitosti s Českem.

Mohlo to být dotažení největší čínské transakce v Česku v hodnotě zhruba 26 miliard korun. Čínský holding CEFC ale nakonec poloviční podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance Group nezíská.

Mělo jít o významné prohloubení spolupráce, která oficiálně započala v říjnu 2014. V té době u příležitosti návštěvy českého prezidenta Miloše Zemana v Číně podepsaly obě firmy smlouvu o strategické spolupráci.

Následně, po šesti měsících od podpisu této smlouvy, došlo k oficiálnímu zápisu do obchodního rejstříku a čínská privátní společnost CEFC Shanghai International Group Limited součást holdingu China Energy Company Limited se tak stala novým akcionářem J&T s pětiprocentním podílem.

Zbytek vlastnili zakladatelé skupiny Jozef Tkáč a Ivan Jakabovič (oba s podílem 47,5 procenta). Už v té době Číňané avizovali, že chtějí získat alespoň 30 procent.

CEFC postupně navýšila tento podíl na 9,9 procenta a před dvěma lety v březnu 2016 při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku slavnostně podepsaly obě strany smlouvu o navýšení podílu CEFC na 50 procent v J&T FG.

Zarážka jménem ČNB

Celkem měli Číňané zaplatit zhruba 980 milionů eur (v úvodu zmíněných 26 miliard korun, pozn. red.) a až donedávna, kdy byla zveřejněna akvizice minoritního podílu v ruské státní ropné společnosti Rosněfť za zhruba 9,1 miliardy dolarů, šlo o největší plánovanou investici CEFC v zahraničí. U J&T ale čínská strana narazila.

CEFC v Česku
Vstup CEFC do J&T byl prvním opravdu velkým domluveným obchodem v Česku. Kromě toho skupina v Česku vlastní:

100 % ve Strojírnách ŽĎAS
100 % v Pivovarech Lobkowicz Group
100 % ve Slavii Praha
75 % v cestovní kanceláři Invia
49,92 % v Travel Service
49–99 % v Canaria Travel

CEFC také patří pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech, administrativní centrum Florentinum a budova bývalé Živnostenské banky.

Postupně sice získala souhlas celé řady regulátorů včetně Evropské centrální banky, klíčový byl ale (ne)souhlas ČNB. Centrální banka na konci loňského roku v první instanci odmítla vydat k transakci souhlas. Důvod? Číňané podle ČNB mimo jiné dostatečně neprokázali původ peněz.

Na to Číňané zareagovali prohlášením, že vnímá požadavky České národní banky na dokumentační doložení žádosti jako plně oprávněné. Údajně k 31. prosinci 2017 doložila ČNB všechny relevantní skutečnosti nutné pro získání jejího souhlasu a je připravena na žádost centrální banky o doplnění i dalších potřebných dokumentů.

Větší problém? Vyšetřování

Následně CEFC narazila na další problém. Podle agentury Reuters vše začalo kvůli údajné korupční aféře v Africe. V souvislosti s ní byl loni na podzim v New Yorku vzat do vazby Patrick Chi Ping Ho, místopředseda správní rady CEFC China.

On a jeho spolupracovník Cheikh Gadio byli americkými úřady obviněni z podplácení dvou afrických politiků, a to prezidenta Čadu Idrisse Débyho a ministra zahraničí Ugandy Sama Kutesy. Čadskému politikovi měli poslat dva miliony dolarů, ugandskému ministrovi pět set tisíc. Tato aféra vyvolala poměrně velké pozdvižení a vrhla poprvé špatné mezinárodní světlo i na CEFC.

Samotná skupina ani Jie Ťien-ming přitom nebyli ve zhruba 60stránkovém obvinění přímo jmenováni. Čínská centrála jakékoli spojení s touto kauzou odmítá, nicméně v Číně z toho zrovna nejásali.

Stín padl na otce zakladatele

Větším problémem, který obletěl světová i česká média, byla zpráva o zadržení a vyšetřování samotného zakladatele a šéfa CEFC Jie Ťien-minga v Číně. A jak se ukazuje, dost možná byla důvodem právě africká aféra.

S informací, že je Ťien-ming vyšetřován čínskými úřady kvůli údajným finančním podvodům, původně přišel hongkongský deník South China Morning Post. Několik týdnů však z žádných oficiálních míst nepřišlo potvrzení, které by jeho vyšetřování potvrdilo.

Až po bezmála měsíci však čínské úřady oficiálně potvrdily, že Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli porušení zákona bez dalšího vysvětlení. Podle některých čínských médií ale šlo o hospodářskou kriminalitu, nicméně vše podléhá tajnému vnitrostranickému procesu.

Čínské problémy s penězi

V souvislosti s kauzou se objevila i informace, že CEFC se již delší dobou potýká s problémy s financováním. Například agentura Reuters napsala, že se Číňané již minimálně od druhé poloviny loňského roku snažili získat drahé krátkodobé půjčky od nebankovních společností s ročním úrokem ve výši až 36 procent ročně.

Jako informační zdroje však byly opět uvedeny anonymně „osoby blízké záležitosti“. Sama skupina tyto informace označila za nesprávné.

Mediální zprávy však již zapůsobily. Nejdříve v Číně, když na burze v Šanghaji některé dluhopisy CEFC zaznamenaly pokles ceny až o 30 procent. Bylo s nimi proto dočasně zastaveno obchodování.

Pochybnosti J&T

Následně v půli března vyzvala skupina J&T (poměrně překvapivě veřejně) představitele čínské skupiny, aby vydali jasné stanovisko a vysvětlení informací v domácích i zahraničních médiích. To jen potvrzuje, že ani J&T neměla jasno v tom, zda se ve skutečnosti s CEFC něco děje a případně co.

Zároveň J&T oznámila, že pokud čínská strana uspokojivě nevyvrátí zprávy o zásadních ekonomických problémech skupiny a jasně nevysvětlí důvody údajného stíhání svého vrcholového představitele, je dokončení nákupu poloviny J&T nepřijatelné.

Pro samotnou J&T totiž problémy CEFC nepředstavují žádné výraznější riziko. Pokud je klíčový muž čínské skupiny opravdu vyšetřován, znamená to samozřejmě významnou reputační újmu pro společnost, již ne však tolik pro J&T. Pokud má CEFC opravdu finanční problémy, znamenalo by to nejspíš jen to, že si v J&T nekoupí 50procentní podíl.

Mluvčí J&T Monika Veselá oznámila, že skupina v současnosti neeviduje žádné závazky po splatnosti za čínskou skupinou. Šéf české odnože CEFC Jaroslav Tvrdík následně uvedl, že CEFC má u J&T pouze půjčku zhruba 400 milionů eur (zhruba 10 miliard korun), ale také vklad 350 milionů eur ve finančním majetku.

CITIC Group
CITIC Group byla založena v roce 1979 jako první čínská investiční společnost s cílem přilákat zahraniční kapitál, představit moderní technologie a zavádět nejnovější mezinárodní postupy do fungování a řízení podniků.
Nyní má v portfoliu přes pět tisíc společností z nejrůznějších odvětví včetně bankovnictví (CITIC Bank, CITIC Trust nebo CITIC Securities), realit (CITIC Real Estate), infrastruktury a stavebnictví (CITIC Construction), energetiky (CITIC Resources či CITIC Mining International), strojírenství (CITIC Heavy Industries či CITIC Dicastal) nebo sportu. Aktivity rozvíjí ve více než stovce zemí světa, mimo jiné také v USA, Kanadě, Austrálii či na Novém Zélandu.

Kolaps finanční skupiny nehrozí

I pokud by Číňané nebyli schopni takto vysoký úvěr splatit a J&T by o tyto peníze přišla, nepředstavovalo by to pro ni likvidační ránu.

Celá J&T Finance Group měla na konci roku 2016 (data za rok 2017 ještě nejsou k dispozici) konsolidovaný vlastní kapitál ve výši téměř 1,5 miliardy eur (více než 40 miliard korun dle tehdejšího kurzu).

Samotná J&T Banka měla ve stejném období vlastní kapitál 18,5 miliardy korun. I pokud by tedy CEFC nesplatila z úvěru vůbec nic, což je ale velmi nepravděpodobné, J&T by takovou ránu ustála.

Námluvy na rozšíření podílu v J&T však skončily před pár dny. Do CEFC totiž vstupuje nový akcionář – CITIC Group. Ta je co do velikosti 156. největší firmou světa a v CEFC Europe získá 49procentní podíl. Právě tato změna vedla CEFC, aby stáhla u ČNB žádost o zvýšení svého podílu v J&T.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zatčení Zemanova poradce z CEFC může přerůst v globální korupční skandál

Komu spadne TV Nova do klína? Zájemců je více než „jen“ CEFC a Penta

Kdo v Česku investuje nejvíc? Číňané to rozhodně nejsou, vedou Němci

„Společnost bude se svými partnery jednat o dalším pokračování tohoto projektu v nové situaci vstupu minoritního akcionáře do CEFC Europe,“ uvedl k tomu mluvčí CEFC Europe Pavel Bednář.

Domácí problémy CEFC

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

Celkově vzato lze konstatovat, že CEFC možná má určité problémy na domácí scéně, nic však zatím nebylo oficiálně potvrzeno a podle Bednáře je vyšetřování Jie Ťien-minga jen záležitostí jeho osoby. Sama společnost vyšetřována není.

Lze říci, že česká média situaci okolo CEFC zbytečně „přefukují“, protože Jie Ťien-ming figuruje také jako „zvláštní poradce prezidenta Miloše Zemana pro Čínu, pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje“. Proto také Pražský hrad vyslal kancléře Vratislava Mynáře a dalšího prezidentova poradce Martina Nejedlého do Číny, aby zjistili, co se vlastně s CEFC děje.

Každopádně v Česku si Jie Ťien-ming funkci udrží, ale vedení CEFC opustí a zároveň nebude mít v CEFC podle oficiálních zpráv ani podíl. Co bude s čínskými investicemi v Česku, je ve hvězdách, přece jen CITIC znamená pro CEFC zestátnění této firmy. A zájmy soukromé firmy (byť se státní podporou v zádech) a státní firmy se často liší.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2375 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70825 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4448 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…