Mohlo by vás také zajímat
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Klopýtání české ekonomiky pokračuje
Petr Dufek 30. srpna 2024S ohledem na vývoj u našeho hlavního obchodního partnera asi nelze čekat nějaké zázračné zrychlení růstu ve druhé polovině roku.
Windfall tax nekončí, čínská odveta za cla na auta míří na mléko a Max Banka se sloučí s Creditas aneb souhrn ekonomických událostí 34. týdne 2024
Libor Akrman 23. srpna 2024Lukačovič uvažuje o vstupu na burzu se Seznamem; majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci; stát zhoršil výhled růstu HDP; Češi sypou…
- ANALÝZA
Zděšení na trzích. Akcie zachvátily výprodeje pod vidinou nástupu recese v USA
Akcie po celém světě se dostaly pod tlak kvůli obavám, že ekonomika Spojených států by se mohla nacházet v horším stavu, než se předpokládalo, a hrozí jí recese. Přispěly k tomu hlavně data z amerického trhu práce, dalším impulsem pak je obava ze splasknutí bubliny umělé inteligence (AI) a také geopolitické napětí, které narůstá mezi Izraelem a Íránem.
Investoři mají za sebou nejrušnější týden ve čtvrtletí, kdy vykázalo zisky více než 1000 veřejně obchodovaných společností a z toho 171 členů indexu S&P 500. Federální rezervní systém ponechal sazby na stejné úrovni, jeho předseda Jerome Powell se účastnil tiskové konference a nový příliv ekonomických údajů vyděsil investory.
Recesní obavy se zmocnily sentimentu a akcie většiny společností se začaly ostře vyprodávat. „Investoři minulý týden přetavili svůj dosavadní extrémní optimismus v extrémní pesimismus především vlivem nových ekonomických údajů v USA, které poukazují na oslabování trhu práce,“ doplňuje analytik BHS Timur Barotov.
Není troufalé říct, že portfolia většiny akciových investorů po celém světě nyní vykazují ztráty. Začátek tohoto týdne tak zastihl v předobchodní fázi hlavní americké indexy ve velkém výprodeji. Nasdaq Composite byl až o 6 procent níže, index S&P až o 3 procent a Russell 2000 až o 4 procent předtím, než začala pomalá obnova. Takové významné pohyby s futures hlavních amerických indexů jsou velmi vzácné.
Řítí se ekonomika do recese?
Největší zklamání přinesly ekonomické údaje ve 2. polovině minulého týdne. Představují určitý náznak, že americký trh práce rapidně oslabuje. Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech již čtvrtý měsíc v řadě stoupá, z květnových 3,8 procenta tak vystoupala až na červencových 4,3 procenta. Trhy takový růst neočekávaly.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v USA
Za posledních 12 měsíců, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Ačkoli samo o sobě to není nijak vysoká míra nezaměstnaných, co trhy znepokojuje je trend. Nezaměstnanost totiž má tendenci pomalu stoupat těsně před začátkem recese a pak v recesi obyčejně parabolicky velmi rychle vystoupat do extrémních recesních hodnot.
Náladě nepomohlo ani spuštění tzv. Sahmova pravidla. To praví, že recese přichází, pokud rozdíl tříměsíčního klouzavého průměru míry nezaměstnanosti a minima tohoto ukazatele za posledních dvanáct měsíců překročí hodnotu 0,5 procenta. V současnosti je hodnota ukazatele 0,53 procenta.
Tento ukazatel v minulosti měl 100procentní úspěšnost v předvídání recese. Nutno ale poznamenat, že samotná tvůrkyně indexu, bývalá výzkumnice Fedu Claudia Sahm si myslí, že tentokrát tento indikátor nemusí být přesný. Důvodem jsou neobvyklé charakteristiky trhu práce v důsledku pandemie a imigrace v USA.
Další negativní faktory
Kromě rostoucí míry nezaměstnanosti, investoři museli strávit i výrazně nižší počet nově zaměstnaných Američanů v červenci, výrazně horší sentiment ve zpracovatelském průmyslu, zpomalující růst mezd a pořád ještě vysoký růst nákladů.
To vytváří obrázek stagflace (pomalý růst, zvýšená inflace) což je jeden z nejhorších scénářů pro trhy, a dokonce se někteří brojí i proti recesi. Sentiment na trhu se tak velmi rychle proměnil z pozitivního na velmi negativní.
Trend ekonomického vývoje je totiž znepokojivý a investoři vždy hledí do budoucnosti a činí svá rozhodnutí na základě ekonomických prognóz. Tento obrat v sentimentu způsobil ostré výprodeje na amerických ale i globálních finančních trzích. Index menších společností Russell 2000 za týden ztratil 7 procent, Nasdaq Composite se snížil o necelá 4 procenta a index S&P 500 se propadl o 2,5 procenta. Hlavní japonský index akcií Nikkei 225 se za týden propadl o 18 procent, německý index DAX zlevnil o 6 procent a bitcoin odepsal dokonce přes 20 procent.
Výsledková sezóna přitom špatná není
V Spojených státech se přitom výsledková sezóna ve 2. kvartále 2024 zdánlivě vydařila. Podle společnosti FactSet více než 75 procent společností indexu S&P 500 již vykázalo své kvartální výsledky a zisky v průměru meziročně vzrostly o 11,5 procenta. To je nejsilnější meziroční kvartální růst zisků za poslední 3 roky, to zní velmi optimisticky.
V čem je tedy zakopaný pes? Jedná se o meziroční růst a ve 2. kvartále 2023 zisky výrazně klesaly o 4,2 procenta. V meziročním srovnání je tak růst za stejné období roku 2024 velmi lehko dosažitelný. Opticky to může vytvářet dojem, že se ekonomice velmi daří.
Investoři ovšem i vlivem velmi vysokých očekávání, která předcházela této výsledkové sezóně tato čísla tráví se značnou opatrností. Růst zisků, ačkoli kladný tedy nebyl nijak výjimečný v tomto čtvrtletí a investory nenadchl.
Buffett vyprodává akcie Apple
Sentimentu nepomohla ani nová zpráva o změnách v portfoliu Warrena Buffetta. Podle regulatorních oznámení společnost Berkshire Hathaway odprodala zhruba polovinu své největší akciové pozice ve společnosti Apple.
Před tímto krokem společnost Apple tvořila asi 50 procent celého investičního portfolia Warrena Buffetta. Nově po této změně dojde k výprodeji jedné čtvrtiny celého jeho portfolia, což není obvyklé pro Buffetta.
Buffett je dlouhodobý investor, který drží své pozice dlouhá léta. Takto velké pohyby tedy mohou být jakýmsi signálem pro trh. Peněžní zásoba Berkshire Hathaway se tak zvýšila a pokořila další historické rekordy.
V současnosti mají mít v penězích uloženo více než 270 miliard USD (formou státních pokladničních poukázek). Buffett se pravděpodobně akcií zbavoval kolem historických maxim a v reakci na tuto zprávu nyní v předpobchodní fázi akcie Apple klesaly o 10 procent! Ještě předtím také umenšoval svojí druhou největší pozici v portfoliu: Bank of America.
Buffett přezdívaný „věštec z Omahy“ je považován za jednoho z nejlepších investorů všech dob. Rapidní umenšování pozic v portfoliu tak může být investory vnímáno velmi negativně.
Pohyb kapitálu napříč sektory
V posledních týdnech také probíhá úprk investorů z předražených amerických technologických titulů. Ty poslední rok a půl hnaly trhy výše k rekordním maximům.
Nejvíce trpí sektory, jež jsou spojovány s umělou inteligencí – jedná se tak především o výrobce čipů v čele s Nvidia, Broadcom, AMD a ASML, softwarové vývojáře jako jsou Microsoft, Adobe, Oracle, CRM apod.
Ale ani velká technologická sedmička se tentokrát nevyhnula výprodejům. V reakci na slabé ekonomické údaje se nedávno výrazně propadly největší americké banky a většina finančního sektoru. Dařilo se pouze defenzivnějším sektorům jako jsou: potravinové řetězce, výrobci slazených nápojů, tabákové společnosti, restaurace, nemovitostní sektor, tradičním telekomunikačním společnostem, zdravotnickým společnostem a veřejné infrastruktuře.
K velkému propadu minulý týden došlo i u akcií cestovního ruchu. Například akcie Airbnb klesly o 8,5 procenta, Booking klesl o 10 procent, Carnival o 14 procenta, Marriott o 10 procent.
Protirecesní dluhopisy
Naopak rostly mimo jiné ceny dluhopisů, které jsou tradičním protirecesním nástrojem. Menší společnosti, o kterých se mluvilo, že nyní budou růst rychleji než ty větší, protože se očekává snižování úrokových sazeb a také protože jsou výrazně lépe naceněné investory taktéž zklamaly.
Podle našeho názoru nedávný růst menších společností (viz Russell 2000) byl způsoben jevem short squeeze. Došlo k masivnímu uzavírání krátkých pozic na menších společnostech v reakci na očekávaný pokles úrokových sazeb v září, který je nyní téměř zaručený.
Pokud následuje ekonomické zpomalení a recese, malé společnosti podle nás nejsou dobrou volbou. A to i přes relativně atraktivní ocenění vůči těm větším. Menší společnosti jsou totiž v recesi těmi nejzranitelnějšími.
Co bude dále?
V BH Securities se obáváme, že pokles akciových trhů může ještě nějakou dobu pokračovat. Proti trhům nyní hraje konfluence zpomalující ekonomiky USA, vysychání likvidity na trhu a vysokých ocenění. A také nejistota plynoucích z listopadových prezidentských voleb. K tomu se přidává zpřísňování monetární politiky v Japonsku a vliv sezónnosti, kdy se srpen a září považují historicky nejhorší období pro akcie.
Trhy jsou nyní ovšem extrémně volatilní a mohou ze dne na den výrazným způsobem otočit svůj vývoj. Rozhodně bude zajímavé sledovat dění na trzích, které bude velmi turbulentní…