Mohlo by vás také zajímat
Konečně poznají, o čem jsou Vánoce. Startuje největší sbírka dárků pro děti ohrožené chudobou
Jan Strouhal 17. listopadu 2022V Česku začíná největší sbírka dárků Krabice od bot od Diakonie ČCE, která má za cíl nashromáždit od až padesát…
Solární boom zasáhl i Česko. Do roku 2030 má mít slunce sílu Temelína
František Novák 3. listopadu 2022Největší počet nových elektráren, které vznikají v Česku, připadl na fotovoltaiku. Jen v loňském roce jich bylo devět tisíc a…
Euro místo koruny? Ještě dlouho ne
Pavel Štěpánek 18. října 2022Téma vstupu do eurozóny tu s námi žije už skoro dvě dekády od doby, kdy jsme se stali členy Evropské…
- Analýza
Uvažujete o vlastním bydlení? Jak se projevuje růst cen v různých částech Česka
Ceny bytů a domů v Česku míří několik let vzhůru, místy raketovým tempem. Poptávka po novém bydlení je stále vysoká a ti, kteří chtějí nemovitost koupit nebo naopak prodat, přemýšlí, zda má ještě smysl čekat na to, až se cena bytů a domů pohne tím směrem, který by se jim vyplatil. Jak se tedy vyvíjely ceny v poslední době a jak jsme na tom v porovnání s Evropou?

Obytný areál Rezidenční park Baarova v Praze 4 vybudovala společnost PASSERINVEST GROUP. Zdroj: www.baaarova.cz.
Není to moc dlouho, co se Česká národní banka rozhodla uvést v platnost další regulaci hypotečního trhu. Jejím cílem je zamezit vzniku hypoteční a realitní bubliny a rovněž omezit zadlužování českých domácností.
O ZMĚNĚ PRAVIDEL JSME PSALI: Zpřísnění hypotečních pravidel žádná katastrofa není. Tvrdý úder teprve přijde
I přesto všechno ale ceny nemovitostí napříč celou Českou republikou neustále rostou. Zmapovali jsme proto, kam se ceny za poslední rok posunuly.
Jediným krajem, kde v rámci meziročního srovnání ceny nemovitostí poklesly, je Královéhradecký kraj (– 2,1 procenta). Naopak jinde rostou a někde výrazně. O více než deset procent vzrostly ceny dokonce ve čtyřech krajích: v Libereckém kraji (+ 16,5 procenta), Olomouckém kraji (20,9 procenta), Ústeckém kraji (11,5 procenta) a ve Zlínském kraji (12,6 procenta).
TABULKA: Vývoj cen bytů v Česku podle krajů
Za poslední rok, ceny jsou v Kč. Jde o srovnání průměrných cen bytů o velikosti 60 m2
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Při stejném srovnání jen od počátku roku 2018 pak vzrostly ceny nemovitostí v podstatě ve všech regionech. Kromě Pardubicka, kde ceny nemovitostí poklesly o 3,5 procenta, a Karlovarska, kde se ceny od počátku roku v podstatě nezměnily.
GRAF: Změna cen nemovitostí v Česku od počátku roku 2018
Od ledna do června 2018, jde o srovnání průměrných cen po krajích, v procentech
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Zdražovací pražské perpetuum mobile
Zajímavý je také pohled na cenový vývoj za posledních 12 měsíců do současnosti v hlavním městě.
V Praze ceny nemovitostí začaly klesat jen v nejexponovanějších čtvrtích, jako je Praha 1 a Praha 2. V ostatních čtvrtích ceny nemovitostí zatím pořád rostou, přičemž nejvýrazněji rostou v Praze 4 a Praze 6.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Jací jsou Češi investoři? Starší více konzervativní, u mladých jsou v kurzu rizikovější věci
Konec venkova? Jaká budoucnost čeká dnešní světová velkoměsta?
České realitní fondy za evropskými zaostávají velikostí, jsou však lepší ve výkonnosti
Jde přitom o čtvrti, kde až donedávna ceny nemovitostí rostly v celopražském srovnání pouze mírně. Svědčí to tak o jevu, že se poptávka po volných bytech přesunuje i do dříve méně oblíbených čtvrtí.
V Praze 1 a 2 se byty staly pro průměrně vydělávající lidi v podstatě nedostupnými. Lidé se tak při koupi bytů poohlížejí i v dalších čtvrtích dále od centra.
GRAF: Změna cen nemovitostí v pražských částech
Meziroční srovnání červen 2017 / červen 2018, v procentech
Zdroj: Comsense, ČSÚ
Podle dat z Českého statistického úřadu vzrostly ceny nových bytů napříč celou republikou o zhruba 30 procent. Jak je ovšem z grafu patrné, nejvýraznější růst byl zaznamenán v posledních 2,5 roku.
Od roku 2010 do prvního kvartálu 2015 ceny bytů v podstatě stagnovaly, místy i klesaly. Nicméně od roku 2015 však nepřetržitě rostou.
GRAF: Index růstu cen nových bytů v Česku
Od roku 2010 do roku 2018, čtvrtletní srovnání, průměr roku 2010 = 100.
Zdroj: ČSÚ
Zdražují i starší byty
Nedostatečná nabídka bytů se projevuje i v růstu cen starších bytů na druhotném trhu. Ceny starších bytů tak rostou v podstatě stejně rychle jako ceny u novostaveb.
Oproti roku 2010 ceny starších bytů vzrostly o zhruba 29,9 procenta, v Praze vzrostly ceny dokonce o 37,1 procenta.
GRAF: Index růstu cen starších bytů
Od roku 2010 do roku 2018, čtvrtletní srovnání v Praze a celé ČR (průměr), rok 2010 = 100
Zdroj: ČSÚ
V Evropě jsme nejdražší
Abychom měli srovnání komplexní, podívali jsme se i na statistiky evropského statistického úřadu (Eurostat).
Jeho data v podstatě potvrzují národní statistiky. Dle údajů z Eurostatu rostly ceny nemovitostí v České republice nejrychleji z celé Evropy, skoro o 12 procent. Více než o deset procent rostou meziročně ceny jen u nás a v Irsku.
GRAF: Růst cen nemovitostí v Evropě za rok 2017
Zdroj: Eurostat
Přitom v předcházejícím roce (2016) se Česká republika v růstu cen umístila na šestém místě za Maďarskem, Švédskem, Rakouskem, Lotyšskem a Irskem.
GRAF: Srovnání růstu cen nemovitostí v Evropě
Srovnání let 2016 a 2017, v procentech.
Zdroj: Eurostat
Cenový trend pokračuje
A jaký lze tedy čekat další vývoj? Řada lidí se domnívá, že ceny nemovitostí již dosáhly svého maxima. Nicméně i vývoj z letošního roku napovídá, že růst ještě neskončil.
„Často se setkávám s názorem, že se nacházíme v cenové bublině, která splaskne a s ní dojde k poklesu cen nemovitostí. V některých oblastech v ČR k poklesu cen opravdu může dojít, ale osobně se domnívám, že v Praze budou ceny bytů růst i v letošním roce, i když ne již takovým tempem, jako v předchozích dvou letech,“ tvrdí Petr Podlešák, manažer realitní kanceláře RE/MAX Alfa.
Zpomaleni rustu cen tezko prijde. Pokud mzdy rostou +-7% tak neni moc duvod aby nemovitosti nerostly stejne, dokud se lidem dari a tam kde se nestavi mohou rust snadno i rychleji