Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Panika na trzích; výsledky ČEZ a přelomový verdikt soudu ke Googlu aneb souhrn ekonomických událostí 32. týdne 2024
Libor Akrman 9. srpna 2024České banky jsou v pololetí spokojené; Buffett zredukoval investici v Applu; "Goldmani" vidí vyšší pravděpodobnost recese v USA; český průmysl…
ČEZ se dohodl s Australany, Kellner zacouval s hongkongskými plány aneb souhrn událostí 47. týdne
Výrobce letadel Boeing už sbírá objednávky na problémové letouny 737 MAX. Zájem o ně mají například Turci či Kazaši. Skupina ČEZ je zase o krok blíž k těžbě lithia na Cínovci. Sazka vyplatí tučnou dividendu svému vlastníkovi, Kellner upustil od svých hongkongských plánů, Německo se těsně vyhnulo recesi, Francie s úspěchem privatizuje loterii a Google tento týden spustil v herní službu Stadia. Přinášíme pravidelný souhrn byznysových událostí uplynulého týdne. Hezké čtení.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
ani jsme se nenadáli a rok se nám opět pomalu překlápí do své vrcholné fáze, která by měla být ve znamení klidu a míru. Sami ale víme, jak to doopravdy bývá. Naklidit, napéct, obejít své nejbližší, a hlavně sehnat pro ně dárek. Češi si ale dárků užívali po celý rok. Ať už jde o slevy na jízdné, nebo čerstvě o zvýšení rodičovského příspěvku. Jenže zdroje i v době ekonomického růstu pomalu vysychají, a tak se začínají zvedat daně. Naštěstí se ale objevila spása v podobě zapomenutého lithia, v jehož zásobách prý leží nevídané miliardy korun. Na to ale při svých vánočních útratách nespoléhejme. Na nás totiž zbude zase jen to olovo.
Jan Strouhal
zástupce šéfredaktora Peak.cz
Problémové MAXy na „wish listu“. Výrobce letadel Boeing už sbírá objednávky na problémové letouny 737 MAX. Zájem o ně mají například Turci i Kazaši. Maxy si objednaly aerolinky SunExpress, Air Astana a další, jejichž jména nebyla odtajněna. Celkově by Boeing měl mít podle zdroje agentury Reuters objednávky v hodnotě až 140 miliard korun. Společnost doufá, že provoz letounů, jež po dvou tragických nehodách nesmí celosvětově do vzduchu, bude moci obnovit v prosinci.
ČEZ se dohodl s Australany. Skupina ČEZ je o krok blíž k těžbě lithia na Cínovci. Energetický gigant uzavřel s majitelem Geometu, australskou těžařskou společností European Metals Holdings, dohodu, která stanovuje podmínky případného spojení. ČEZ tak získal opci na 51 procent akcií Geometu za asi 34 milionů eur (asi 870 milionů korun). Před dokončením dohody se musí ještě uskutečnit hloubková kontrola, tzv. due diligence, a věc musí schválit akcionáři.
Google spustil herní „Netflix“. Americká internetová společnost Google tento týden spustila v prvních 14 zemích streamovací herní službu Stadia. V Česku zatím služba dostupná není, to by se ale mohlo změnit už v příštím roce. Služba umožňuje hraní her na vzdálených serverech, takže její uživatelé nepotřebují výkonný počítač či herní konzoli. V členských zemích eurozóny činí měsíční poplatek necelých 10 euro. Předplatné nezahrnuje herní tituly, ty si musí její uživatelé dokoupit zvlášť.
Trojlístek automobilek zaplatí tučný účet za kartel. Německý kartelový úřad uložil třem velkým automobilkám – BMW, Volkswagenu a Daimleru – úhrnnou pokutu 100 milionů eur. Společnosti se totiž podle zjištění úřadu mezi sebou v letech 2003 až 2014 domlouvaly na cenách oceli, kterou kupovaly od dodavatelů. Předem stanovené výkupní ceny pak platily minimálně do roku 2016. Automobilky svým jednáním porušily zákon.
Francie úspěšně privatizuje loterii. Privatizace francouzské státní loterijní společnosti Française des Jeux (FDJ) vynese podle tamního ministerstva financí dvě miliardy eur (asi 51 miliard korun). Francie se rozhodla nabídnout většinový podíl v FDJ na pařížské burze. A akciím se hned první den obchodování velmi dařilo. Zatímco index pařížské burzy CAC, který soustřeďuje akcie největších a nejziskovějších firem, spadl o 0,25 procenta, akcie loterijní společnosti přidaly k nabídkové ceně více než 16 procent. Většinu peněz získaných prodejem akcií chce vláda vložit do fondu na podporu inovací.
Lesk i bída Airbnb. Aktivity Airbnb mimo region Spojených států a Číny loni vykázaly zisk 46,47 milionu dolarů ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou společnost předložila úřadům v Irsku. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy dolarů. Airbnb nedávno oznámila, že hodlá příští rok vstoupit na burzu. Její hospodaření tak proto analytici pečlivě sledují, protože mnoho primárních nabídek akcií ztrátových firem skončilo fiaskem.
WeWork propustí pětinu zaměstnanců. Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork propustí po celém světě zhruba 2 400 zaměstnanců. Propouštění je součástí snahy snížit náklady a stabilizovat podnikání, uvedla firma. Ta měla na konci června 12 500 zaměstnanců. Firma dodala, že všichni zaměstnanci dostanou odstupné a další výhody a také pomoc při změně zaměstnaní.
Německo těsně minula recese. Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 0,1 procenta oproti předchozím třem měsícům. Potvrdily to konečné údaje, které v pátek zveřejnil spolkový statistický úřad. Německé hospodářství se v poslední době potýká se zpomalováním růstu světové ekonomiky. K jeho potížím přispívá přetrvávající nejistota spojená s plánovaným odchodem Británie z Evropské unie a s obchodní válkou mezi Spojenými státy a Čínou.
Stínový investor Gazpromu. Ruský plynárenský gigant Gazprom získal téměř tři miliardy dolarů z prodeje 3,6 procenta svých akcií. Podíl koupil jediný zájemce, jeho identitu ale firma nezveřejnila. Na žádost o komentář, kterou v pátek Gazpromu zaslala agentura Reuters, podnik nereagoval.
Rodí se goliáš v segmentu správy majetku. Největší americký internetový broker Charles Schwab údajně jedná o převzetí konkurenční společnosti TD Ameritrade. S odkazem na nejmenovaný zdroj o tom informoval web CNBC. Pokud by broker Charles Schwab společnost TD Ameritrade převzal, měla by nově vzniklá firma aktiva v souhrnné hodnotě přes pět bilionů dolarů.
Home Credit vycouval z hongkongských plánů. Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. „Jde zřejmě jak o nepřízeň podmínek v samotném Hongkongu, kde jsou už několik měsíců masové protestní bouře tamního obyvatelstva, tak o nepřízeň podmínek, které čelí čínský maloobchodní segment,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Možné přehodnocení rozhodnutí vstoupit na hongkongskou burzu podle něj v poslední době avizovalo více společností. Čínský internetový obr Alibaba se ale svých plánů drží. Obchodovat by se s jeho akciemi mělo v Hongkongu začít příští týden. Při největší primární nabídce v Hongkongu za uplynulých devět let získá Alibaba až 12,9 miliardy dolarů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejziskovější firma světa Saudi Aramco jde na burzu. Z trůnu sesadí Apple i Microsoft
Zpackaná Energiewende: Němci míří k energetické závislosti na sousedech
Proč bitcoin stále ještě dává smysl a stojí za pozornost investorů
Frakování je v Británii mrtvé. Ekologové slaví, byznys se nevzdává
Vláda schválila zavedení digitální daně. Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy, jako jsou Facebook nebo Google, v pondělí schválila vláda. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně. Zákon by mohl začít platit během v pololetí příštího roku. Návrh musí ještě schválit Parlament a podepsat prezident. Použitelnost zákona bude podle ministryně financí Aleny Schillerové časově omezená, posledním zdaňovací obdobím bude rok 2024. „Dáváme tím jasný signál, že jde o dočasné opatření, aby se zvýšil tlak na přijetí řešení na úrovni OECD nebo alespoň EU, “ uvedla Schillerová.
HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem. Chce dostat víc. Americký výrobce počítačů HP odmítl nabídku na převzetí výrobcem tiskáren Xerox. Firma uvedla, že ji nabídka ve výši 33,5 miliardy dolarů výrazně podhodnocuje. Upozornila nicméně, že si je vědoma výhod případného spojení podniků, a nevyloučila podání vlastní nabídky na převzetí Xeroxu. Obě firmy se nyní potýkají s negativními důsledky poklesu potřeby tištěných dokumentů a pracují na snižování nákladů. Fúze by mohla otevřít nové možnosti úspor. Podle dřívějších informací zdrojů Reuters se Xerox domnívá, že spojený podnik by mohl snížit roční náklady minimálně o dvě miliardy dolarů.
HSBC: Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání. Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní destinací pro podniky po celém světě. Podle nové zprávy HSBC Navigator plánují dvě pětiny firem v příštích třech až pěti letech do Evropy expandovat a více než polovina evropských firem se chystá v regionu zvýšit svou podnikatelskou aktivitu. Průzkum zahrnuje přes 9 100 společností ve 35 zemích a teritoriích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
IKEA se mění: jde blíže zákazníkům a sází na chytrou domácnost
Ondřej Horák (Amista): Ve světě mají lidé investování více v krvi
Kdo vyzve Donalda Trumpa z řad demokratických kandidátů?
Německé diskonty v Británii expandují, i díky brexitu. Rostoucí ceny potravin připisované někdy brexitu přiměly Brity přehodnotit nabídku německých diskontních řetězců. Po spíše rozpačitých začátcích Aldi a Lidlu, které na britských ostrovech prosluly nehostinnými prostorami a omezenou nabídkou britských potravin, si do nich nachází cestu stále více místních. Podle týdeníku Die Zeit už se dokonce hovoří o takzvaném efektu Aldi. Jednou z příčin jsou skutečně nízké ceny a fakt, že stále více Britů muselo a musí kvůli recesi po finanční krizi z roku 2008 a následným úsporným vládním opatřením šetřit.
Štědrá dividenda. Loterijní společnost SAZKA Group vyplatí společnosti KKCG miliardáře Karla Komárka, která je od letošního července jejím stoprocentním vlastníkem, z nerozděleného zisku dividendu 3,8 miliardy korun. Rozhodlo o tom představenstvo SAZKA Group. Uvedl to v pátek server Euro.cz s odkazem na informace z obchodního rejstříku.
Continental chystá masivní propouštění. Německý dodavatel automobilových součástek Continental do roku 2028 zruší asi 5040 pracovních míst, a to v Německu, v Itálii a ve Spojených státech. Společnost, která působí i v Česku a celosvětově zaměstnává 240 tisíc lidí, se rozhodla ukončit v příštích letech výrobu hydraulických součástek pro benzinové a naftové motory kvůli „drastickému“ poklesu poptávky.
Fed už se letos snižovat sazby nechystá. Naznačil to zápis z říjnového zasedání centrální banky, na kterém měnová autorita potřetí v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Někteří členové banky se sice vyslovili i pro další snížení sazeb, podle většinového názoru je ovšem nyní nastavení úroků po jejich říjnovém snížení odpovídající.
Automobilka General Motors viní rivala FCA z korupce. Největší americká automobilka General Motors (GM) zažalovala konkurenta Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Viní ho z toho, že si při vyjednávání s americkým odborovým svazem United Auto Workers (UAW) po řadu let prostřednictvím korupce zajišťoval výhody v oblasti mzdových a pracovních podmínek, napsala agentura Reuters. „Můžeme jen předpokládat, že cílem GM je narušit naše plánované spojení s PSA,“ uvedlo FCA. Tomu se ale GM brání, tvrdí, že žaloba nijak s plánovanou fúzí nesouvisí. Po FCA bude požadovat „značné odškodné“, konkrétní výši však automobilka neuvedla.
Tata Steel škrtá. Indická ocelárna zruší v Evropě 3 000 pracovních míst. Bojuje zde s převisem nabídky na trhu, slabou poptávkou a vysokými náklady. Zhruba dvě třetiny zrušených míst budou v kancelářích. V červnu společnost zahájila restrukturalizační program. V Evropě má závody na produkci surové ocele v Nizozemsku a Walesu a také operace pro další zpracování ocele. Tata uvedla, že žádný ze svých závodů neplánuje zavřít. Jejím cílem je prý ochránit společnost před „obrovským počtem výzev“ , kterým čelí.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – česká komedie Vlastníci, francouzské kriminální drama Slitování, životopisný snímek z prostředí sicilské mafie První zrádce, polské drama Zábava, zábava, hudební show Depeche Mode: SPIRITS in the Forest a animovaná pohádka Ledové království II.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.