Mohlo by vás také zajímat
Evropský průmysl radostí neoplývá. Proč je to špatná zpráva pro Česko?
Jan Bureš 24. září 2024Zářijové údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně, která se prudce snížila, přinesla investorům zklamání. Slabé údaje z eurozóny podporují očekávání,…
Může fotbalové Euro pomoci německé ekonomice?
Jan Bureš 17. června 2024Stabilní, bohatá a relativně drahá ekonomika je dnešní Německo, které se ale potýká s dílčím hospodářským útlumem. Ekonom Jan Bureš…
Chaotická podpora tepelných čerpadel v Německu. Nejprve boom, nyní propad
František Novák 29. května 2024Německá vláda se snažila novou legislativou donutit německé firmy i domácnosti, aby si pořizovaly tepelná čerpadla. Cíl přidat půl milionu…
- ČLÁNEK
Milovníci kávy si budou muset připlatit. Cena kvůli špatné úrodě opět roste
Rostoucí obliba pití kávy v asijských zemích a mizerná úroda tlačí ceny kávových zrn vzhůru.
Cena kávových zrn za posledních dvanáct měsíců vzrostla o 30 procent. V posledních týdnech rostou ceny futures kontraktů s kávou zejména kvůli obavám o velikost úrody předních světových producentů kávy – v Brazílii a Vietnamu.
Obě země totiž trápí nedostatek vláhy. Vietnamská asociace pěstitelů kávovníků Buon Ma Thuot Coffee Association uvedla, že srážky v klíčové provincii Dak Lak budou o 50 procent nižší než v loňském roce. Brazilský region Minas Gerais, který produkuje přibližně třicet procent brazilské arabiky, zase nezaznamenal žádné srážky už čtvrtý týden po sobě.
Více o kávovníku |
Kávovník arabský (Coffea arabica), též známý jako kávovník arabika, je rostlina z čeledi mořenovité (Rubiaceae). Z hlediska produkce kávy je nejvýznamnějším druhem. Kávovník arabský je stále zelený keř až strom dorůstající výšky 5 až 8 metrů. Pochází ze severovýchodní Afriky. Centrum genetické diverzity se nachází v horách jihozápadní Etiopie a na Boma Plateau v Súdánu. Divoké populace byly zaznamenány také na Mount Imatong v Súdánu a Mount Marsabit v Keni. Kávovník roste v podrostu horských lesů a na březích vodních toků v nadmořských výškách 1300 až 2000 metrů. Prastará rostlinaKultivace kávovníku začala v Etiopii asi před 1500 lety. Od 14. až 15. století byl kávovník pěstován i v Jižním Jemenu. |
Že se cena kávy zvýší i pro evropské spotřebitele, potvrzují ohlasy firem z Německa, největší ekonomiky EU.
Němci si oblíbili pití kávy už v 19. století napříč všemi společenskými vrstvami a stala se součástí německé kultury ve formě odpoledního rituálu Kaffee und Kuchen, oblíbené konzumace kávy s koláčem.
Tchibo: Musíme zdražovat
Maloobchodní ceny kávy výrazně rostou, potvrdil přední německý prodejce kávy, společnost Tchibo. Na začátku května hamburská společnost oznámila, že bude muset upravit ceny kávy směrem vzhůru.
„Během posledního roku náklady stále rostly včetně kávy samotné. Abychom našim zákazníkům mohli i nadále nabízet obvyklou kvalitu, musíme jednat,“ diplomaticky objasnila společnost Tchibo, proč se budou pražená kávová zrna zdražovat.
Také oblíbené značky kávy splňující standardy fair trade jsou stále dražší. Společnost GEPA, která je největším evropským dovozcem fair trade potravin z globálního jihu, musela na začátku roku oznámit pokles tržeb. Řada zákazníků kvůli vyšším cenám totiž omezila nákupy nebo zcela přestala tento druh kávy nakupovat.
Ekonomicky náročná situace
„V současné době procházíme ekonomicky náročnou situací,“ vysvětlil generální ředitel GEPA Matthias Kroth. Kromě vyšších cen kávy se to týká i ceny kakaových bobů, které dokonce zdražily za poslední rok o 187 procent.
Andrea Füttererová z GEPY tvrdí, že současné prudké výkyvy cen jsou způsobeny tím, že monokulturní plantáže kávovníků jsou velmi citlivé na období sucha, nebo naopak na nadměrné srážky. K extrémním projevům počasí dochází v důsledku globální změny klimatu.
Organizace zastupující farmáře a družstva v producentských zemích Fairtrade International potvrdila, že nepříznivé projevy počasí ovlivňují sklizeň kávy v celé jihovýchodní Asii a Jižní Americe. Narušení nabídky a rostoucí poptávka logicky žene ceny kávy na světových trzích vzhůru.
GRAF: Cena kávy roste
Za poslední rok, v USD za sto liber (45 kg).
Zdroj: tradingeconomics.com
„Dlouho trvající sucha ve Vietnamu, který je hlavním producentem kávy robusta, poškodila rostliny kávovníků. Brazílie, hlavní producent arabiky, trpí silnými dešti, které ovlivňují sklizeň,“ okomentovala vývoj na trhu organizace Fairtrade International.
Ceny porostou
Kromě klimatické nejistoty ovlivňují cenu i další faktory. Částečně jsou totiž ještě od doby covidu narušené mezinárodní obchodní trasy, částečně k tomu přispívají i teroristické nepokoje v Rudém moři.
A svůj díl přidávají i spekulace obchodníků s komoditami, kteří sází na růst ceny, čímž vytváří podmínky, aby ceny kávy dále rostly. Komoditní analytik německé Commerzbank Carsten Fritsch zdůraznil, že z vyšších cen arabiky bude profitovat hlavně Brazílie a její pěstitelé, kteří celosvětově produkují osmdesát procent tohoto druhu kávových zrn. Brazilský úřad pro kávu navíc očekává v sezóně 2024/25 lepší sklizeň, jež by měla mít vyšší výnosy o 5,5 procenta.
Majitel německé pražírny Steffen Schwarz ale očekává, že cena kávy bude i nadále růst. Podle něj se totiž zvyšuje její spotřeba i v samotných pěstitelských zemích.
Pití kávy se stává na celém světě stále větším trendem a součástí životního stylu, včetně asijských zemí, jako je Čína nebo Jižní Korea. Podle něj tak kilogram kvalitní kávy bude v rámci EU stát dvacet až třicet eur. Současné ceny se přitom pohybují pod 10 eury.