Vítězství korejské firmy KHNP v dukovanském tendru je výtečná zpráva pro Jižní Koreu, a zármutek pro Evropu.
Pro Česko je to malý zázrak, že se podařilo přetvořit výběrové řízení vypsané minulou vládou na jeden (zamýšlený ruský) reaktor na smysluplný tendr na více západních reaktorů. Dva lépe než jeden, nejlépe však pro Česko by byly reaktory čtyři.
VÍCE K TÉMATU:
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Jaderná renesance Dukovan v podání Jihokorejců aneb umetání cesty k polskému jádru
Jihokorejské reaktory do českých Dukovan?
EDF láká Čechy na“jaderný Airbus“. Benefity by přinesl oběma zemím
Cena a PR rozhodly
Proč tedy KHNP vyhrálo? Stojí ta tím především dva důvody:
- Obchodní podmínky – cena 400 miliard korun za dva jaderné reaktory o výkonu 1050MWe je dnes cena výtečná, opravdu pro Evropu příznivá. Ukazuje, že Korejci chtějí Česko pro referenci, nikoliv pro zisk. Uvidíme, zda jsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci.
Této nízké ceny dosáhli Korejci zejména extrémním tlakem na subdodavatele (z velké části české), aby se vzdali své marže. Což může být velkým rizikem, pokud to některé české firmy dovede ke krachu. Stejně tak přemístění laciného personálu z arabského poloostrova z dokončené elektrárny Barakah do Dukovan může být rizikem pro český pracovní trh.
- Masivní PR kampaň – možná jste si poslední rok všimli množství inzerátů a spotů KHNP ve všech mainstreamových médiích. Podobně jako nekonečná kampaň ČEZu šlo o omílání naprosto nepodstatných informací. Ale za tučné peníze redakcím.
Důvod této “kampaně” je jediný – pravidelně nalévat mediím milióny, aby když někdo přijde s nepohodlnou informací (třeba, že Korejci do stavěné jaderné elektrárny v Barakah použili turbínu japonského designu, nikoliv „českou“, kterou se chlubí pro Dukovany) stačí jeden telefonát, že by nekonečná kampaň s miliony taky mohla skončit, pokud by snad redakce chtěla něco takového zveřejnit.
Není ale důvod k panice – jaderný reaktor od KHNP je západní standard. Technicky má korejský reaktor oproti francouzskému snad jen dvě velké nevýhody.
Korejci nemají oproti Francouzům žádné zkušenosti s přepracováním v zadní částí palivového cyklu. A dnes se v Evropě polovina jaderného paliva recykluje. A druhá nevýhoda je nulová zkušenost s chladícími věžemi pro jaderné elektrárny, protože Korejci chladí a chladili všechny reaktory do moře. Právě Dukovany jsou svou svízelnou situací pro chlazení ale opravdu velmi specifické.
Tři velké překážky
Rozhodně nejsme ale v cíli, pro započetí výstavby tu jsou ještě tři opravdu velké překážky:
- V EU má Česko notifikaci pro státní podporu jednoho reaktoru, ne pro dva. Víme, kdo nás teď v Bruselu podpoří? Francie to asi nebude…
- ČEZ se zdráhal poskytnout podporu a personál pro více než jeden nový reaktor. Pro ČEZ a jeho rating, nikoliv pro Česko, je výhodné nestavět nové velké reaktory. Proto má v záloze ekonomicky nesmyslný projekt středního reaktoru, který nesprávně nazývá SMR, pro Temelín. Tam by ale každý soudný člověk postavil reaktor co největší.
- Korejský projekt vychází z amerického projektu 80+ firmy Combustion Engineering. Stále není dořešeno vyrovnání průmyslového vlastnictví a uvidí se, kolik si za to Američané řeknou. Takže se klidně může stát, že za rok Američané nebo Francouzi “donutí” KHNP odstoupit a vedení ČEZ si bude mnout ruce, že status quo je zachován…
I vzhledem k minulému jadernému tendru, který skončil bez výsledku v propadlišti dějin, bude ještě zajímavé sledovat, jak se bude situace vyvíjet…