Mohlo by vás také zajímat
Kdo si nahrabe na jaderném tendru století je jasné, ale Češi to spíš nebudou
Radek Škoda 14. dubna 2025I když do finále českého jaderného tendru století postoupila Jižní Korea a Francie, aby přednost dostavět u nás další dva…
Zapojení českých firem? V Dukovanech to zatím vypadá na model “Bangladéš”
Radek Škoda 7. dubna 2025Na konci letošního března mělo mít Česko podepsanou smlouvu na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Jenže se stále ladí a…
PPF spojí O2 TV a Voyo do Oneplay; ČEZ má u Gazpromu miliardu a evropský dovoz se „dočkal“ amerických cel aneb souhrn ekonomických událostí 10. týdne 2025
Libor Akrman 1. března 2025Hádkou skončila páteční schůzka Ukrajiny v Bílém domě s Američany; cla na Mexiko a Kanadu začnou platit v březnu, směrem…
- ČLÁNEK
Jaderná renesance Dukovan v podání Jihokorejců aneb umetání cesty k polskému jádru
SERIÁL 4. díl: Jedním z uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech bude i jihokorejská společnost KHNP. Po úspěšném spuštění jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech by rádi uspěli v Česku. Hlavní cíl evropské expanze by pak mělo představovat Polsko.

Výstavba jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech, kterou staví Jižní Korea. Zdroj: IAEA
Dnes se podíváme na korejskou šanci v dukovanském tendru, tlakovodní reaktor APR1000. Tento reaktor je postupnou evolucí amerického reaktoru System 80+, za jehož vývojem stojí firma Combustion Engineering (CE). Tuto technologii od roku 2001 vlastní americký Westinghouse (WE) (výchozí typ 80+ přes OPR1000, APR1400 až k APR1000).
Jelikož „ruské“ zadání pro výkon Dukovan bylo do 1200 MW, jedná se o prototyp odvozený ze standardního typu APR1400, provozovaného v Perském zálivu a v Koreji.

Vizualizace bloku APR1000. (Zdroj: KHNP)
Dnes jsou velké jaderné reaktory srovnatelné, ale technicky jsou pro Dukovany zajímavé z jihokorejského pohledu tři věci:
Vizualizace primárního okruhu APR1000 |
![]() Zdroj: Aris.iaea.org |
1) Korejci používají stejnou technologii parogenerátorů jako Američané, tedy dva velké vertikální parogenerátory (na obrázku vpravo tmavě zelenomodré), které jsou nejnáročnější komponentou na dopravu přes pahorky Vysočiny – jsou velmi těžké pro pozemní dopravu a bude výzva je do Dukovan dostat.
2) Oproti jiným reaktorům, po odstavení čtyř stávajících reaktorů Dukovan (výkon 4× 500 MW), Korejci umožňují v Dukovanech postavit ještě dva další APR1000 (protože limit chlazení Dukovan je 3200 MW a jeden APR1000 má výkon 1050 MW, tedy 3× 1050 MW je 3150 MW).
„Ruské“ zadání (reaktor VVER 1200 o výkonu 1200 MW) umožňovalo ve výhledu roku 2050 provozovat v Dukovanech jen dva takové reaktory (2× 1200 MW = 2400 MW) a méně ohrožovalo dlouhodobé zájmy exportérů ruského plynu.
Z tohoto pohledu bude Kreml více podporovat americký AP1000 (výkon 1120 MW, také se vejdou jen dva) než něco menšího, třeba korejského.
3) Jelikož jde původně o technologii Combustion Engineering (dnes tedy Westinghouse), mnoho průmyslových a patentových práv stále patří Američanům. Korejci o tom jistě vědí, je tomu tak i na českých ministerstvech?
Příprava půdy pro Evropu
Vyvinout reaktor je jedna věc, další věc je ho prodat, postavit a provozovat. Tyto tři jiné dovednosti naposledy Korejci ukázali v Abu Dhabí ve Spojených arabským emirátech (SAE). Zde se dohodli s Američany a vyšachovali Francouze (podobnost výchozích podmínek s Českem čistě náhodná).
Jihokorejská jaderná společnost KHNP si dlouhodobě buduje podmínky pro první korejský reaktor na evropské půdě. Už v roce 2018 se mohli vybraní Češi v rámci „studijní jaderné cesty“ jet podívat na zimní olympiádu v Pchjongčchangu.
A postupně Korejci dokázali v podstatě všechny Čechy, kteří v jádru něco dělají, do Jižní Koreje dovézt. Třebíč má už pět let korejské puky a hokejky.
Hlavním jaderným ambasadorem Koreje byl profesor Mejstřík a většina českých jaderných kolegů byla oslovena, ale odmítla se za 100 dolarů stát „K-ambasadory“, tedy propagátory KHNP.
Technika není důležitá, kde je tedy „past na jádro“?
SERIÁL: České jádro v kontextu přijetí jaderných zdrojů do taxonomie EU |
1. DÍL: EU podpořila atom jako zelenou investici – otevírá se pro Čechy zlatá jaderná horečka? 2. DÍL: Trapně zpackaný temelínský tendr 2009–2014: poučení z krizového vývoje 3. DÍL: Dukovany 2 vypsané pro Rusy se teď nehodí, hlavně Česku |
Letos v létě přiletělo do Čech letadlo plné korejských „jaderníků“ a podepisovala se spolupráce, kde se dalo.
Komicky tam vyzněla jedna drobnost – na velmi profesionálně udělané videoprezentaci reaktoru APR1000, kde se ukazoval lapač aktivní zóny (pasivní prvek bezpečnosti odlišující APR1000 například od amerického AP1000), český hlas komentátora místo toho mluvil o PASTI NA JÁDRO.
Sál nad laickým překladem zašuměl smíchem.
Drobnost sice ano, ale ukazuje na velkou propast nejen v překladu a komunikaci, ale i v kultuře.
Kde je Česko? Všem jde o Polsko
Z hlediska Evropy o Česko až tak nejde, uvědomme si jaderné ambice sousedního Polska. Poláci si nehrají na jaderný tendr a koupí jaderné reaktory napřímo, navíc jich chtějí postavit hodně a rychle.
Logicky se proto všichni dodavatelé soustředí v první řadě na našeho severního souseda a Česko berou jen jako takovou zastávku po cestě.
Jihokorejci mají komplexní přístup, který se projevil už v SAE a teď je pěkně vidět právě v Polsku: jde o pochopení propojení strategických projektů jak v energetické, tak i ve vojenské oblasti.
Poláci z Koreje nakupují tanky, nadzvukové stíhačky a děla. Jako člen NATO by se dal čekat jiný postup, ale nabídka z Koreje je výhodná a buduje dlouhodobé partnerství.
Lze očekávat, že nějaký vojenský drobek spadne i pro Čechy. Kdo ví, třeba nebudou americké stíhačky F35, ale korejské KF 21. 🙂
Příště se podíváme na šance amerického uchazeče Westinghouse.
Tento článek je privátním názorem autora a NEREPREZENTUJE postoj institucí, ve kterých autor působí či s nimi spolupracuje (např. CIIRC ČVUT či FEL ZČU) ani s těmito institucemi nebyl předem konzultován.