Mohlo by vás také zajímat
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Půl bilionu korun jde do akce. Nové jádro v Dukovanech budou stavět Korejci
Libor Akrman 18. července 2024Vítězem jaderného tendru v ČR se stala korejská společnost KHNP, která postaví dva jaderné bloky v Dukovanech na Třebíčsku. Stát…
- ČLÁNEK
Chaotická podpora tepelných čerpadel v Německu. Nejprve boom, nyní propad
Německá vláda se snažila novou legislativou donutit německé firmy i domácnosti, aby si pořizovaly tepelná čerpadla. Cíl přidat půl milionu čerpadel ročně se ale nedaří plnit, protože vytápění zemním plynem stále vychází levněji. Zástupci výrobců tepelných čerpadel musí nyní propouštět.
Německý zelený vicekancléř a ministr energetiky Robert Habeck je velkým zastáncem využívání tepelných čerpadel v německém hospodářství. Nejen u firem ale také v případě domácností. Stanovil si v tomto ohledu velmi ambiciózní cíle. Každý rok mělo být nainstalováno na půl milionu tepelných čerpadel, které mají postupně nahrazovat při vytápění budov plynové kotle.
Prozatímní čísla z tohoto roku jsou ale spíše zklamáním a podle německých médií dokonce debaklem pro Habecka. Očekává se, že v tomto roce bude nainstalováno asi 200 tisíc tepelných čerpadel. Firmy, které čerpadla vyrábějí, navíc kritizují nejisté podmínky na německém trhu. Firma Vaillant už oznámila, že bude muset nakonec rušit pracovní místa.
Zbytečně dlouhá politická debata
Zástupci tohoto odvětví kritizují hlavně to, že se během loňského roku debata o nové legislativě pro vytápění budov neúměrně prodlužovala. Nový zákon nicméně od začátku tohoto roku počítá s tím, že všechny nové budovy musí být z 65 procent vytápěny obnovitelnými zdroji. To by mělo znamenat i boom pro pořizování tepelných čerpadel, případně fotovoltaiky.
Šéf německé asociace tepelných čerpadel Martin Sabel ale kritizuje hlavně skutečnost, že zákazníci musí platit dvojnásobnou daň při spotřebě elektřiny pro tepelné čerpadlo než v případě používání plynového kotle. I proto zájem o jejich instalaci od poloviny minulého roku rapidně poklesl. Mnozí zákazníci nákup a instalaci poměrně drahého systému odložili a kupují si kotle na plyn, případně topný olej.
Výrobci jako Vaillant a Stiebel Eltron musejí zákazníkům nabízet výrazné slevy, aby uvolnili místo v přeplněných skladech. Vaillant, německý topenářský gigant, oznámil, že bude muset zrušit 700 pracovních míst po celém světě, z toho tři sta v Německu.
Celý evropský trh s tepelnými čerpadly podle zástupců topenářských firem loni poklesl ve srovnání s rokem 2022, kdy vrcholila energetická krize, o deset procent. Také tento rok není o moc lepší.
Vláda vytvořila na trhu paniku
Že se situace na trhu zásadně změnila, potvrdil i šéf společnosti Stiebel-Eltron Kai Schiefelbein. Kritizuje politiku německé vlády, která místo jasné podpory vnáší do sektoru s vytápěním chaos.
Podle něj tím, že vláda loni oznámila záměr zakázat instalace nových plynových kotlů pro ohřev vody, způsobila na trhu paniku. Němci nejprve vzali útokem prodejce tepelných čerpadel.
Důsledky německé politiky pociťují i firmy v Česku, které realizují úsporná energetická řešení firmám i domácnostem. „Kvůli nárůstu poptávky po tepelných čerpadlech v Německu se zpožďují dodávky do Česka. Němci se loni doslova zbláznili do tepelných čerpadel a odkláněli se od přechodu na plynové kotle,“ popisuje situaci Jaroslav Šuvarský, zakladatel S-Power Energies.
Poté co ale Němci zmírnili nařízení zakazující plyn, zájem o tepelná čerpadla úplně opadl. Němečtí zákazníci si opět pořizují plynové kotle nebo kotle na topný olej. Zpackaná regulace se úplně obrátila proti záměrům zeleného ministra.
Propad poptávky vede k omezení výroby
Také Stiebel Eltron musel propadu poptávky po čerpadlech čelit omezením výroby ve své továrně v Dolním Sasku a přejít jen na třídenní pracovní týden.
Schiefelbein nicméně doufá, že dlouhodobě budou prodeje tepelných čerpadel opět růst. Nyní je ale podle jeho slov zemní plyn až třikrát levnější než elektřina.
Další znepokojivou zprávou pro případné zájemce o pořízení tepelného čerpadla byla situace ve městě Oranienburg nedaleko Berlína. Tam místní radnice musela pozastavit nové instalace, protože místní rozvodná síť nezvládala nápor nových zdrojů.
Je potřeba více integrovat elektrické a tepelné systémy
Dietrich Schmidt z Fraunhoferova institutu pro energetickou ekonomiku v Kasselu vysvětlil, že v případě zavádění tepelných čerpadel do energetického systému je nutné dosáhnout větší integrace mezi elektrickými a tepelnými systémy. Podle něj je ekonomičtější využívat tepelná čerpadla v hustě obydlených oblastech, zejména ve městech.
Nicméně v současné době je na německém trhu výhodnější topit zemním plynem, případně topným olejem. Ukazují to také čísla z tohoto roku. V prvním kvartále klesl prodej tepelných čerpadel meziročně o třetinu. Zájem o plynové kotle klesl o 17 procent, naopak silně rostly prodeje systémů vytápění na topný olej, konkrétně o 27 procent.
„Především dlouhá a veřejná politická debata o právním rámci a financování vytápění budov vedla ke ztrátě důvěry lidí,“ prohlásil šéf německé asociace teplárenství Markus Staudt.
V některých segmentech došlo k poklesu o více než padesát procent. Staudt si stěžuje na to, že německá vláda nezvládla komunikaci o tom, jakým způsobem nové zdroje pro vytápění budov podpoří, takže se spotřebitelé vrací k osvědčeným variantám, které mají nižší provozní náklady než elektřina. Tedy k vytápění na zemní plyn a topný olej.