Mohlo by vás také zajímat
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
ČNB šlape na plyn; euro už je za víc než 25 korun a konec elektřiny z uhlí v ČR za deset let aneb souhrn ekonomických událostí 6. týdne 2024
Týden plný makrostatistik; z rozpočtu EU máme více, než odvádíme; ruská ekonomika loni dost rostla; devizové rezervy ČNB stouply; KB zisk klesl, ČSOB ho navýšila; cena uranu je na 16letém maximu; Walt Disney sází na Taylor Swift; Tykač koupil čtyři plynové elektrárny v Británii; OECD zlepšila výhled globálního růstu; Allwyn Karla Komárka koupil podíl v IWG; Kellnerová poprvé mluvila s médii; do fúzí se u nás firmám loni moc nechtělo a pokračoval i příval hospodářských výsledků (mj. Toyota, Palantir, Ford nebo McDonald's).
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento způsob zimy zdá se mi poněkud nešťastný, alespoň to si musel pomyslet každý, kdo sledoval první závod biatlonového mistrovství světa (anebo ten, kdo se třeba na tento víkend chystal na Jizerskou 50). Vrcholy Krkonoš sice hlásí přes metr a půl sněhu, ale níže to vypadá, že zima nemá šanci. A nížiny už jen vzpomínají na prosincových pár dnů, kdy sníh na zhruba týden pokryl celé Česko. Zkrátka zažíváme klimatické změny v plné síle a lze předpokládat, že letos nepůjde o ojedinělou anomálii. O přírodním sněhu si v našich krajích budeme moci nechat pomalu už jen zdát. Ten umělý sice umíme vyrobit, ale stojí to nemalé peníze a uhlíková stopa asi také nebude malá. Zkrátka a dobře, ladovská zima se stává absolutním sci-fi. Říká se, že zima připravuje zemi na jaro, otázka je, jak se země připraví, když té zimy bude čím dál méně…
ČNB šlape na plyn
Česká národní banka snížila základní repo sazbu o 50bps na 6,25 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo šest členů bankovní rady, jeden člen preferoval pokles o 75bps. Centrální banka se tak po prosincovém snížení sazeb o 25 bps rozhodla dále postupovat s větší razancí. Sazba je nyní na nejnižší úrovni od června 2022. Rozhodnutí bankovní rady se opírá o novou makro prognózu. Ta oproti listopadu počítá s viditelně slabším růstem ekonomiky v tomto roce (+0,6 % vs. 1,2 %) a také v příštím (+2,4 % vs. 2,8 %).
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby v ČR
Za posledních pět let, v %.
Zdroj: ČNB/tradingeconomics.com
MPO: konec elektřiny z uhlí za deset let
Zatímco loni se v Česku skoro polovina elektřiny vyrobila v uhelných elektrárnách, v roce 2030 to má být jen 10 % a od roku 2033 už nula. Naopak téměř zdvojnásobit se má ve stejném období podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a navýšit se má podíl z jádra. V roce 2040, kdy má již fungovat nový pátý blok v Dukovanech, má vzrůst z nynějších 37 % až na maximálních 65 %. V dalších 10 letech, po odstavení starých dukovanských bloků, ale zase klesne na padesát až necelých 40 %. Vyplývá to z návrhu aktualizované státní energetické koncepce, kterou nyní dokončilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Dokument nyní pošle do meziresortního připomínkového řízení.
Týden plný českých makrostatistik
Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 4 % z prosincových 3,7 %. Je nejvyšší od dubna 2021, tedy za skoro tři roky. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR. Uchazečů o práci bylo ke konci ledna 295 546. Bylo jich tak – stejně jako loni v prosinci – více než volných míst, kterých úřad evidoval 266 783. Počet nezaměstnaných v lednu proti prosinci stoupl o zhruba 16 tisíc. Nabízených volných pracovních míst naopak meziměsíčně asi 5 tisíc ubylo.
Průmyslová výroba v Česku se loni snížila o 0,4 %. Pokles postihl zejména energeticky náročná odvětví jako hutnictví a slévárenství, nepomohlo ani oživení v automobilovém průmyslu. Loňský výsledek je nejhorší od roku 2020 ovlivněného omezeními zavedenými kvůli pandemii covidu-19. V prosinci meziroční pokles zpomalil na 0,7 procenta po listopadovém snížení průmyslové výroby o 2,7 %.
Tržby v maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel loni navzdory růstu v závěru roku meziročně klesly o 4,1 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ČSÚ. Za samotný prosinec tržby meziročně stouply o 1,6 %. Mírně podle revidovaných údajů úřadu loni rostly tržby obchodníků ještě v listopadu, a to o 0,1 %, ale ve všech ostatních měsících ve srovnání s rokem 2022 klesaly.
Zahraniční obchod ČR se zbožím vykázal za loňský rok podle předběžných údajů přebytek 122,8 mld. Kč, v roce 2022 byl v deficitu 204,8 mld. Kč. Pomohl menší schodek obchodu s ropou a zemním plynem. V prosinci 2023 skončila bilance přebytkem 3,5 mld. Kč, což je meziročně o 5,9 mld. Kč lepší výsledek.
Stavební výroba v Česku za celý loňský rok meziročně klesla o 2,6 %, o rok dříve naopak o 2,6 % rostla. Výraznější pokles zaznamenalo inženýrské stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, loni byla jeho produkce meziročně nižší o 4,7 %. Výroba v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, klesla o 1,8 %. V samotném loňském prosinci zpomalil meziroční pokles stavebnictví na 4,6 % z listopadových 6,5 %. Meziměsíčně byla výroba vyšší o 1,3 %.
Euro už stojí přes 25 korun
Česká měna v tomto týdnu prolomila hladinu 25 Kč za euro. Později se vrátila pod tuto hranici, ale rozhodnutí ČNB ji znovu poslalo nad ni. Koruna v prvních minutách od rozhodnutí centrální banky snížit úrokovou sazbu o půl bodu oslabila o více než 0,5 procenta, a překonala tak hranici 25,10 koruny za euro. Je tak na nejslabších úrovních od jara 2022. Vzhledem k očekávanému agresivnímu snižování úrokových sazeb může letos česká koruna oslabovat i dále, vyloučen není ani pohyb kurzu nad 25,50 koruny za euro, upozornil analytik Purple Trading Petr Lajsek. V takovém případě však již může ČNB zakročit pomocí devizových rezerv na obranu koruny. Příliš slabá koruna by totiž mohla opět inflaci rozvířit, podotkl.
GRAF: Vývoj kurzu koruny vůči euru za poslední měsíc (k 8. 2. 2024)
Zdroj: tradingeconomics.com
Česko dostalo z rozpočtu EU víc, než zaplatilo
Česká republika loni dostala z rozpočtu Evropské unie o 89,5 mld. Kč víc, než do něj odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice země vůči EU tvoří 39,5 mld. Kč peníze z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Ve čtvrtek o tom informovalo ministerstvo financí. V roce 2022 získalo Česko včetně příjmů z plánu obnovy o 61,2 mld. Kč víc, než odvedlo do evropského rozpočtu.
Německo chce zestátnit německá aktiva Rosněfti
Vláda v Berlíně zvažuje, že zestátní německá aktiva ruské ropné společnosti Rosněfť. S odkazem na právní zástupce ruské firmy v Německu o tom informovala agentura Reuters. O chystaném kroku se v minulých dnech spekulovalo v médiích, německé ministerstvo hospodářství firmu o zamýšleném kroku informovalo v úterý. Podnik uvedl, že bude práva akcionářů bránit a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že plány Německa na zabavení akcií Rosněfti podkopou důvěru investorů.
Ruská ekonomika loni dost rostla
Ruský HDP se loni zvýšil o 3,6 % po poklesu o 1,2 % v roce 2022. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Růst ekonomiky je do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice, upozornila agentura Reuters. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se ekonomika rozvíjí a má rezervy se vyrovnat se západními sankcemi. Ekonomové působící v Rusku ale upozorňují, že ekonomika vykazuje vážné známky přehřátí, protože Moskva pokračuje ve válce proti Ukrajině. Navzdory převládajícímu optimismu v Kremlu varují, že ekonomice může hrozit stagnace nebo recese. Známky stagnace se již projevují v odvětvích, jako je výroba automobilů a stavebnictví.
VÍCE K TÉMATU: Ruská ekonomika po dvou letech sankcí: zatím roste, vyhlídky pro běžné Rusy jsou ale špatné
Devizové rezervy ČNB stouply
Devizové rezervy ČNB v lednu meziročně stouply o 2,2 mld. EUR na 133,9 mld. EUR, meziměsíčně o 384 mil. EUR klesly. V korunovém a dolarovém vyjádření se devizové rezervy meziročně zvýšily, oproti loňskému prosinci v korunách stouply a v dolarech klesly. Vyplývá to z předběžných údajů, které ČNB zveřejnila na svých internetových stránkách.
Komerčce zisk klesl, ČSOB ho navýšila
Komerční bance loni klesl čistý zisk meziročně o 11,4 % na 15,61 miliardy korun. Celkové výnosy se snížily o 6,3 % na 36,20 mld. Kč a provozní náklady stouply o 8,2 % na 17,32 mld. Kč. Představenstvo banky navrhuje výplatu dividendy 82,66 Kč na akcii, tedy v celkovém objemu téměř 16 miliard korun. O výplatě rozhodne valná hromada, která se uskuteční 24. dubna. Dividenda za rok 2022 činila 60,42 Kč na akcii.
Skupina ČSOB v roce 2023 zvýšila čistý zisk meziročně o 6 % na 15,4 mld. Kč. Objem aktiv pod její správou vzrostl o 19 % na 365 mld. Kč. Banka zaznamenala zvýšení objemu úvěrů o 5 % na 916 mld. Kč. Objem celkových klientských vkladů ČSOB narostl o 6 % na 1,276 mld. Kč. Počet aktivních uživatelů aplikace ČSOB Smart překročil 1,3 milionu, většina si již vyzkoušela i virtuální asistentku Kate.
Cena uranu je na 16letém maximu
Ceny uranu přesáhly 106 dolarů za libru, čímž se vyrovnaly 16letému maximu z poloviny ledna letošního roku, protože se na trh vrátily obavy z nedostatečného objemu dodávek. Kazašská státní společnost Kazatomprom, největší světový producent uranu, snížila svůj výhled produkce uranu v roce 2024 o 13 % kvůli problémům s dodávkami kyseliny sírové a vývojem vrtného pole. Zároveň uvedla, že tyto problémy ohrožují i produkci v roce 2025.
Německo prodalo část DHL
Německá státní rozvojová banka KfW prodala část akcií v poštovní společnosti DHL Group za zhruba 2,17 mld. eur. Oznámila to ve středu KfW, která vlastní státní podíly ve firmách. Získané peníze vláda použije na financování zlepšení železniční sítě v zemi. Poštovní firma se obchoduje na burze pod názvem Deutsche Post, od loňského roku však oficiálně působí pod názvem DHL Group. KfW oznámila, že prodala 50 milionů akcií Deutsche Post, což představuje podíl 4 %. Podíl státu ve firmě se tak snížil na 16,5 %, stát je ale nadále největším akcionářem firmy.
Walt Disney sází na Taylor Swift
Šéf americké zábavní společnosti Walt Disney Bob Iger doufá, že firmě k růstu pomůže streamování exkluzivní verze koncertního filmu Eras Tour zpěvačky Taylor Swift na platformě Disney+. Firma také investuje 1,5 mld. USD (34,8 mld. Kč) do společnosti Epic Games, která vytvořila populární videohru Fortnite. Podnik také uvedl, že za první čtvrtletí svého finančního roku vytvořil vyšší zisk. Firma vykázala za své fiskální 1. čtvrtletí lepší výsledky, než se očekávalo, a vydala optimistický výhled zisku na tento rok díky nižším nákladům a silnému výkonu v divizi mezinárodních zábavních parků.
Obchod ČR a Německa klesl
Obrat vzájemného obchodu ČR a Německa v roce 2023 dosáhl 113 mld. eur, tedy asi 2,83 bil. Kč, a proti předchozímu roku klesl o 1,76 %. Český vývoz do Německa vzrostl o 2,47 %, zatímco německý vývoz do Česka klesl o 6,1 %. S poukazem na předběžné údaje Spolkového statistického úřadu to uvedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora. „Je to důležitý signál, že se česko-německé hospodářství musí soustředit na nové obchodní modely a vyšší přidanou hodnotu,“ uvedl výkonný člen představenstva komory Bernard Bauer.
Gazprom Export se kvůli NET4GAS obrátil na arbitráž
Ruská společnost Gazprom Export požádala arbitrážní soud v Petrohradě o zahájení řízení v souvislosti s českou firmou NET4GAS, která v České republice provozuje přepravní soustavu pro zemní plyn. Informovala o tom ruská státní tisková agentura TASS, která se odvolává na spisy arbitrážních případů. Společnost NET4GAS uvedla, že oficiální informaci k řízení ještě nedostala, a proto se k ní zatím nevyjádří.
Tykač koupil čtyři plynové elektrárny v Británii
Česká skupina Sev.en Global Investments koupila čtyři plynové elektrárny ve Velké Británii, které už dříve spoluvlastnila. Elektrárny s celkovou kapacitou 2 800 MW, které zásobují přes milion domácností, společnost koupila od české investiční skupiny Creditas. Sev.en Global Investments, která patří do skupiny Sev.en finančníka Pavla Tykače, o tom informovala v tiskové zprávě. Hodnotu akvizice neuvedla. Největší česká uhelná elektrárna Počerady, kterou rovněž vlastní skupina Sev.en, má výkon 1 000 MW.
Na panelu z Boeingu patrně chyběly šrouby
Na panelu, který vypadl z trupu Boeingu společnosti Alaska Airlines, patrně chyběly klíčové čtyři šrouby, vyplývá z předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB). Panel, který sloužil jako záslepka v místech, kde výrobce nabízí umístění dalších dveří pro nouzový východ, mohl být špatně zajištěný. Nehoda se stala 5. ledna, několik minut po startu letu 2182 společnosti Alaska Airlines. Piloti tak byli nuceni vrátit se zpět na letiště. Nikomu ze 171 cestujících a šesti členů posádky se nic nestalo. Incident vedl k několikatýdennímu pozastavení provozu letounů 737 MAX 9.
TSMC rozšiřuje výrobu čipů v Japonsku
Společnost Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM), ve které má většinu tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), postaví druhý výrobní závod v Japonsku. Celková investice přesáhne 20 mld. USD a podílet se na ní bude i vláda. Firma tak reaguje na rostoucí poptávku zákazníků. Ve společné tiskové zprávě to oznámily firmy TSMC, Sony Semiconductor Solutions, Denso a Toyota, které v podniku mají podíly.
Allwyn Karla Komárka koupil podíl v IWG
Provozovatel loterií Allwyn, který vlastní investiční skupina KKCG miliardáře Karla Komárka, koupil 70 % dodavatele on-line hazardních her Instant Win Gaming (IWG). Výši transakce nechtěli zástupci společnosti Allwyn uvést. Cílem akvizice má být podle provozovatele loterií rozšíření nabídky herního obsahu.
OECD zlepšila výhled globálního růstu
Globální ekonomika si v letošním roce povede lépe, než se čekalo. Ve svém výhledu to v pondělí uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Odhad růstu ekonomiky zvýšila na 2,9 %, zatímco v listopadu předpovídala růst o 2,7 %. Varuje ale před útoky povstalců na obchodní lodě v Rudém moři a jejich dopadem na inflaci. Ke zlepšení výhledu přispívá zejména vývoj v USA, který je lepší, než se čekalo. Naopak eurozóna si proti dosavadnímu očekávání povede hůře. Loni globální ekonomika vzrostla o 3,1 %.
Kellnerová poprvé mluvila s médii
Když nejbohatší Čech a většinový vlastník obchodního impéria PPF Petr Kellner před téměř třemi lety tragicky zahynul na Aljašce, málokdo věděl, jak vypadá jeho manželka. To se ale změnilo a Renáta Kellnerová je teď prakticky synonymem PPF. V rozhovoru s agenturou Bloomberg vedeným přes email popsala, jaké má o fungování podniku představy, ale i to, jak zaměření skupiny otáčí více na Západ. Podle Bloombergu šlo o její první veřejný komentář pro média od převzetí PPF. „První prioritou bylo zajistit stabilitu PPF a pak znovu začít rozvíjet podnikání,“ říká šestapadesátiletá Kellnerová. „Uvědomila jsem si, že PPF je pro mě osobní záležitost a že mým úkolem je připravit naše děti na to, aby jednou mohly tu skupinu samy vést.“
Do fúzí se firmám loni moc nechtělo
Počet fúzí a akvizic českých firem tuzemskými nebo zahraničními investory loni klesl o 43 procent na 80, a byl tak nejnižší za pět let. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti RSM. Hodnotila transakce minimálně v hodnotě vyšších desítek milionů korun. Investoři se stejně jako předloni zajímali především o maloobchod, logistiku, výrobní průmysl, automatizaci a digitalizaci a celkově IT služby.
Emise pryč, doporučuje EK
Evropská unie (EU) by si měla stanovit za cíl snížení emisí skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 ve srovnání s rokem 1990. Vyplývá to z doporučení, která zveřejnila Evropská komise. Oproti původnímu návrhu unijní exekutiva vyšla vstříc protestujícím farmářům a upustila od konkrétních zmínek o snižování emisí v zemědělství, okomentovala to bruselská média.
Portu: Češi si na důchod spíš odkládají
Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Muži jsou odvážnější než ženy a více diverzifikují portfolio produktů, skrze které si odkládají. Vůle přilepšit si roste s věkem. Index investiční gramotnosti ukázal, že se Češi a Češky v investičních znalostech zlepšují. O novince, Dlouhodobém investičním produktu (DIP), ale zatím moc neví. Dva z pěti Čechů, kteří si odkládají, DIP neznají, naopak téměř třetina jej zvažuje. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala na přelomu roku agentura IPSOS a zúčastnilo se jej 1050 respondentů.
Přepravce DODO výrazně vylepšil výsledky
Technologicko-logistická společnost DODO v roce 2023 doručila více než 6 milionů objednávek a dosáhla svého dosud nejvyššího obratu ve výši 1,53 mld. Kč. Pro DODO v minulém roce jezdilo přes 2 600 kurýrů a 1 200 vozů v 88 městech napříč šesti evropskými zeměmi. Firmě se v loňském roce podařilo úspěšně etablovat na německém a rakouském trhu a vybudovat silný management pro celý DACH region. V segmentu online potravin se DODO stalo nejvyužívanějším rozvozcem v Evropě.
Investown míří na Slovensko
Česká crowdfundingová platforma Investown míří na Slovensko. Na místním trhu chce ukázat, že investovat do realit a nemovitostí jde snadno a rychle. Navíc nabízí zhodnocení více než 10 % ročně. Při současném oslabení slovenského druhého důchodového pilíře lidem nabízí alternativu, která pomůže spořit si na důchod. Současně dostanou Slováci výhodu v podobě možnosti investovat do nemovitostních úroků postavených na českých úrokových sazbách. To jim zajistí vyšší zhodnocení, než kdyby investovali do podobného lokálního produktu. Čechům tímto způsobem vydělal už přes 150 milionů korun.
Hypotéky dále zlevňují
Hypoteční sazby pokračují v poklesu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu klesla v únoru na nejnižší hodnotu od června 2022. Zlevňování hypoték by mělo pokračovat i v dalších měsících. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu v únoru klesla o 0,36procentního bodu na 5,6 % a skončila na nejnižší hodnotě od června 2022.
Záplava hospodářských výsledků pokračuje:
Potěšily: Unicredit Group; Estée Lauder; Caterpillar; Tyson Foods; Toyota; UBS; DuPont; Eli Lilly & Co; Siemens Energy; Ford; Palantir; CVS Health; Uber Technologies; Siemens; ArcelorMittal; Ralph Lauren; Walt Disney; Arm; PayPal; Česká pošta; XTB.
Spíše zklamaly: McDonald’s (vyšší zisk, nižší tržby); Infineon Technologies (vyšší zisk, nižší tržby); BP; Alibaba; Yum! Brands; Komerční banka; Société Générale; Maersk; Harley Davidson; Thomson Reuters.