0 Shares 9658 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
3 shares1479 views

Gilead Sciences: firma, která těží ze spolupráce s profesorem Holým

Tereza Pokorná - 23. května 2018

Jak vznikla chemicko-farmaceutická „Svatá trojice“ a jak se vyvinul lék na AIDS? Pojďme se podívat na americkou společnost, která v devadesátých letech vsadila na spolupráci s týmem profesora Antonína Holého…

Komentář
53 shares5244 views

Česko si jde znovu půjčit na trh. Věří, že bude pokračovat zájem domácích

Petr Dufek - 23. května 2018

Stát nabízí novou vlnu státních dluhopisů za 16 miliard korun. Jaká je situace na trhu a jak si stojí české státní dluhopisy na trhu komentuje ve svém textu analytik Petr…

Analýza
54 shares5073 views

Spor J&T versus CEFC: Začíná česko-čínská obchodní válka?

Libor Akrman - 22. května 2018

Finanční skupina J&T přistoupila minulý týden v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Podle obchodního rejstříku převzala řízení i v několika…

ČEZ, O2 či Philip Morris. Proč Česko patří mezi elitu v dividendových výnosech?

Pražská burza v poslední době zaujala svými vysokými dividendovými výnosy. Co se týče jejich výše, patříme v rámci celého světa dokonce mezi elitu. Jsou ale tyto dividendové výnosy opravdu tak vysoké? A jsou udržitelné?

Vrací se Česko na evropské výsluní, kde bylo kdysi za první republiky? V některých faktorech by se dalo říci, že ano – máme nejnižší míru nezaměstnanosti, vysoký růst HDP, bezpečné prostředí…

Nejvyšší dividendové výnosy v Evropě
Černá Hora 9,60 %
Bosna a Hercegovina 7,83 %
Slovensko 7,82 %
Lotyšsko 6,14 %
Česko 5,77 %
Makedonie 5,21 %
Evropa průměr 2,61 %

.

A také nadprůměrné dividendové výnosy u titulů pražské burzy. V rámci celé Evropy patří Česká republika mezi špičku, co se dividendových výnosů týče.

Za poslední rok vykázalo Česko dividendový výnos na úrovni 5,77 procenta.

Vyšší dividendový výnos za stejné období měly v rámci Evropy země bývalé Jugoslávie – Černá Hora, Bosna a Hercegovina – a pak také Slovensko a Lotyšsko. Jsme na tom tedy lépe než vyspělé evropské země.

A dokonce patříme ve výši vyplácených dividend k nejlepším i v rámci celého světa. České tituly jsou výnosnější než rozvinuté trhy v USA nebo v Asii.


GRAF: Srovnání dividendových výnosů ve vybraných zemích světa
Za rok 2017, v procentech

Zdroj: Comsense


V rámci celosvětových regionů patří k nejvýnosnějším trhům, co se týče dividendových výnosů, trhy Blízkého a Středního východu s dividendovým výnosem okolo 4,01 procenta.

Druhý nejvyšší dividendový výnos vykazuje africký kontinent (2,86 %), Evropa je s 2,61 procenta na třetím místě. Nejhůře je na tom Jižní Amerika, kde je dividendový výnos zhruba čtvrt procenta (0,29 %).

V odvětvích vede „telco“

Podívejme se na výše dividend z hlediska odvětví. Celosvětově lze nejvyšší dividendové výnosy najít v odvětvích telekomunikačních služeb.

Telekomunikace patří mezi odvětví, která pravidelně vyplácí vysoké dividendy. Může za to fakt, že dlouhodobě patří mezi nejméně volatilní (rozkolísaná, nejistá pozn. red.) odvětví, a proto si může dovolit vyplácet vyšší dividendy. Tato odvětví jsou také považována za relativně málo náchylná k ekonomickým cyklům.

Odvětví jako telekomunikace, služby nebo i zdravotnictví všeobecně vykazují vyšší dividendové výnosy, což je dáno povahou jejich služeb.

Telekomunikační odvětví celosvětově generuje okolo 3,63 procenta, velmi podobně je na tom i odvětví služeb, které se s dividendovými výnosy pohybuje na úrovni 3,61 procenta. Spolu s energetikou a spotřebními službami se tak tato odvětví dostávají nad celosvětový průměr dividendových výnosů, který se pohybuje na úrovni dvou procent.

Oproti tomu odvětví náchylná na vývoj ekonomiky mají tendence vyplácet v čase nižší dividendy. Příkladem může být zpracovatelský průmysl, který je závislý nejen na vývoji ekonomiky, ale také samotných podniků, jimž dodává materiál. A je třeba nezapomínat na závislost vývoje cen komodit.


GRAF: Srovnání dividendových výnosů ve vybraných odvětvích
Celosvětové srovnání za rok 2017, v procentech

Zdroj: Comsense


Kdo vládne Česku?

Jak už bylo řečeno, firmy v Čechách vyplácejí poměrně vysoké dividendy, a to již několik let. Přesně podle zákona, když ceny akcií klesají, dividendové výnosy rostou.

Na rozdíl od světa akcie na pražské burze v posledních několika letech víceméně nerostou a podniky tak mohou vyplácet vysoké dividendy.

Index PX, což je oficiální index Burzy cenných papírů Praha, se již několik let pohybuje okolo stejné hodnoty.


GRAF: Vývoj indexu PX
Od roku 2008 do současnosti, v bodech

Zdroj: TradingView.com


Pokud by se ovšem v indexu PX zohlednily i vyplácené dividendy, tzv. index PX TR (jedná se o index s váženým poměrem nejlikvidnějších akcií, v jehož výpočtu jsou zohledněny dividendové výnosy. Je počítán v reálném čase, pozn. red.), ukazatel by vypadal lépe.


GRAF: Vývoj indexu PX-TR
Od roku 2013 do současnosti, v bodech

Zdroj: BCPP


Problémem pražské burzy je to, že neodráží stav domácí ekonomiky. I přes to, že České republice se daří, ekonomika roste, rodinám se zvyšuje disponibilní příjem a firmám zisky, neprojevuje se tento růst v cenách akcií na burze.

Pokud se podívám na složení titulů na pražské burze, ukazuje se, že rozhodně nejde o reprezentativní vzorek domácí ekonomiky. V indexu PX se obchoduje pouze 14 titulů, zatímco v Německu a Polsku se obchoduje tisíce firem.

Z těchto 14 titulů jsou pouze čtyři velmi významné firmy – Erste Group Bank, Komerční banka, ČEZ a Moneta Money Bank. Zbytek tvoří pro českou ekonomiku méně významné firmy.

Zkreslení indexu PX

Druhým důvodem je to, že index PX odráží pouze průměrný cenový vývoj akcií vážený dle tržní kapitalizace firem. Což hodnoty indexu značně zkresluje.

Více než polovina indexu je tvořena bankami a jednou pojišťovací skupinou. Skoro 20 procent potom tvoří jenom skupina ČEZ.


GRAF: Aktuální složení indexu PX
Jde o aktuální složení – 13 cenných papírů (akcie Tatra Mountain Resort nejsou zahrnuty) k 18. 12. 2017, podíly na indexu jsou v procentech.

Zdroj: BCPP


V indexu PX zcela chybí zástupci zpracovatelského průmyslu, technologií či stavebnictví. Takové složení indexu tak může dlouhodobě velmi výrazně ovlivňovat výši dividendového výnosu.

Odvětví, která zpravidla vyplácejí nejvyšší dividendové výnosy v indexu PX, skoro úplně chybí. Telekomunikační průmysl v indexu PX tvoří pouze šest procent, energetika pod deset procent.

Vedou bankovní tituly

V rámci výplaty dividend poskytla letos nejvyšší dividendový výnos Moneta Money Bank, která v červnu letošního roku vyplatila první dividendu od svého vstupu na burzu.

Za rok 2016 tak Moneta Money bank vyplatila akcionářům zhruba 9,8 Kč na akcii před zdaněním, celkem skoro pět miliard korun. Vezmeme-li v potaz její neustále klesající zisky, je více než pravděpodobné, že podobné výše dividend nejsou dlouhodobě udržitelné.

Zisky konkurenční Komerční banky se dlouhodobě drží mezi 10–13 miliardami korun a výše dividendového výnosu je v porovnání s Moneta Money bank nižší.

Tituly s největšími výnosy
Společnost Dividendový výnos (v %)
Hrubá dividenda na akcii (v Kč)
Moneta Money Bank a. s. 0,126 9,8
ČEZ a. s. 0,0667 33
O2 Czech Republic a. s. 0,0634 21
Philip Morris ČR a. s. 0,0623 1 000
Energoaqua a. s. 0,0585 150
Kofola Česko Slovensko a. s. 0,0496 13,5
Komerční banka a. s. 0,0446 40
Unipetrol a. s. 0,0223 8,3

Zdroj: Comsense

ČEZ pak vykázal za rok 2016 zisk ve výši 14 miliard korun a dividendový výnos okolo 6,67 procenta. Nadprůměrný dividendový výnos u Moneta Money bank je proto dlouhodobě nestabilní.

Každopádně patří Moneta Money bank spolu s Komerční bankou a VIG do sektoru finančních služeb, který dlouhodobě v celosvětovém měřítku v rámci výplaty dividend nepatří mezi sektory s nejvyšším dividendovým výnosem.

Jak kdo platí?

Pojďme se nyní blíže podívat, kolik která společnost vyplatila.

Co se týče absolutních čísel, nejvyšší dividendu na akcii poskytuje společnost Philip Morris ČR. Její dividenda na akcii od roku 2008 neklesla pod 880 Kč.

Výjimkou byly roky 2009 a 2010, kdy krátkodobě klesla na úroveň 560 Kč a 780 Kč, dlouhodobě se ovšem drží na vysoké úrovni.

V rámci trhu pak Philip Morris poskytuje stabilní dividendový výnos.

Za loňský rok vyplatil ČEZ 17,8 miliardy korun, z čehož stát dostal 12,4 miliardy korun.

V absolutních číslech potom dividenda na akcii klesla na nejnižší úroveň od roku 2008, na úroveň 33 Kč na akcii. Letos též poprvé došlo k částečné výplatě dividend z nerozděleného zisku z minulých let.

Z loňského zisku využil ČEZ celých 8,8 miliardy korun a zbytek byl vyplacen z nerozděleného zisku.

Akcionáři společnosti O2 obdrželi za rok 2016 celkem 21 Kč na akcii, 17 Kč byla dividenda a 4 Kč bylo z emisního ážia. Celkem tak společnost vyplatila na 6,5 miliardy korun.

Lákadlo pro investory?

Přestože pražská burza svou výkonností nepatří mezi nejlepší burzy, dividendové výnosy ukazují, že i tak může být pro investory zajímavá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Proč netáhne pražská akciová burza investory?

Stane se Start živou vodou pro pražský burzovní parket?

Rozvířené vody na pražské burze. Textilku Pegas Nonwovens chtějí miliardáři

Je však potřeba si uvědomit, že celkový dividendový výnos bude do budoucna ovlivněn budoucí výší dividend, které tyto firmy budou vyplácet.

Z dlouhodobého pohledu je vysoký dividendový výnos spíše neudržitelný. V posledních 12 měsících totiž hodnota indexu PX roste. Od počátku roku vzrostl index o 14 procent.

UŽ JSTE SI OBJEDNALI?

Peek weak

A i když za růstem stojí zejména zájem zahraničních investorů o českou korunu, přesto by dividendové výnosy mohly klesnout.

Spekulace na posílení české koruny po ukončení měnových intervencí se v uplynulém roce orientovaly především na české státní dluhopisy, postupně se ale investoři začali víc zajímat i o české akcie. Pokud tedy ceny akcií začnou růst, zákonitě začnou klesat výnosy z dividend.

V telekomunikačním odvětví je dlouhodobý tlak na pokles cen, a vezmeme-li v úvahu i to, že skoro 59 % indexu PX je tvořeno bankami nebo pojišťovnami, které patří do odvětví náchylného k ekonomickým výkyvům, můžeme být v rámci výplaty budoucích dividend spíše skeptičtí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Analýza
3 shares1479 views

Gilead Sciences: firma, která těží ze spolupráce s profesorem Holým

Tereza Pokorná - 23. května 2018

Jak vznikla chemicko-farmaceutická „Svatá trojice“ a jak se vyvinul lék na AIDS? Pojďme se podívat na americkou společnost, která v devadesátých letech vsadila na spolupráci s týmem profesora Antonína Holého…

Komentář
53 shares5244 views

Česko si jde znovu půjčit na trh. Věří, že bude pokračovat zájem domácích

Petr Dufek - 23. května 2018

Stát nabízí novou vlnu státních dluhopisů za 16 miliard korun. Jaká je situace na trhu a jak si stojí české státní dluhopisy na trhu komentuje ve svém textu analytik Petr…

Analýza
54 shares5073 views

Spor J&T versus CEFC: Začíná česko-čínská obchodní válka?

Libor Akrman - 22. května 2018

Finanční skupina J&T přistoupila minulý týden v Česku k mimořádnému kroku - jako věřitel "nepřátelsky" převzala řízení evropské pobočky čínské skupiny CEFC. Podle obchodního rejstříku převzala řízení i v několika…