Mohlo by vás také zajímat
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
- KOMENTÁŘ
Tři rozbušky týdne: čínská odveta Česku, nejdražší rozvod i čistka ve Fordu aneb souhrn událostí 2. týdne
V druhém lednovém týdnu se česká média nejvíce věnovala kauze Huawei. Čína za ni podle prezidenta Miloše Zemana připravuje odvetná opatření, která by se měla nejvíce dotknout automobilky Škoda a společnosti PPF Petra Kellnera a zbrzdit také nástup 5G sítí v Česku. Zahraniční listy zase přinesly zprávu o plánovaném rozvodu nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose. Nové začátky zažije také automobilka Ford, kterou v Evropě čeká masivní vlna propouštění.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
koho by napadlo, že v lednu sevře Česko mráz a sníh? Tedy hlavně ty hornatější části země a východ republiky, Praha zatím odolává. Někoho to možná zaskočilo. Osobně mám pocit, že lidé tak nějak odvykli tomu, že v zimě může být opravdová zima (v létě zase hic). Řada z nás nadává na neupravené silnice nebo nezvládnutou zimní údržbu. Na druhou stranu každým rokem aut na silnicích přibývá. Jezdit jsme si zvykli téměř všichni, aniž bychom s důsledky počasí počítali. Není divu, že je často údržba problematická už jen kvůli množství (někdy i neukázněných) vozů. Pokud skutečně musíte jezdit v zimních měsících, je třeba počítat s tím, že může padat sníh v míře větší, než bychom si přáli. A zkusme teď i častěji sledovat předpovědi, z vlastní zkušenosti vím, že se to nejen u počasí vyplatí.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Čtvrtina dotací proplacena. Evropská komise do konce loňského roku Česku proplatila 25 procent dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 145,6 miliardy korun z celkově přidělených 582,9 miliardy. Všech deset operačních programů splnilo do konce roku podmínky čerpání. Česko tak zatím nemusí unii nic vracet. Informovalo o tom informovalo ministerstvo pro místní rozvoj, které je za čerpání dotací zodpovědné. Smluvně má Česko zajištěno 391,4 miliardy korun, tedy 67,1 procenta z přidělené částky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Evropské dotace pro venkov polykají hlavně obři jako Agrofert nebo Hamé
Hypotéky v okovech ČNB. Češi si loni vzali hypoteční úvěry v celkovém objemu 220 miliard korun, což je o šest miliard méně než v roce 2017. První odhad zveřejnila Hypoteční banka, která je lídrem tuzemského trhu. Její generální ředitel Jiří Feix očekává, že letos objem hypoték klesne na 200 miliard Kč. Podle odhadů banky rostly vysokým tempem i ceny nemovitostí a pozemků.
Rozvíjej se poupátko! Sedm zemí ze současného rozvojového světa se do roku 2030 zařadí mezi 10 největších ekonomik. Vyplývá to z prognózy finanční společnosti Standard Chartered, která seřadila země podle odhadu vývoje nominálního HDP založeného na paritě kupní síly. Čína by se měla stát světovou jedničkou již do roku 2020. Do roku 2030 se na druhé místo dostane Indie a nyní první Spojené státy propadnou až na třetí místo. V první desítce bude ještě Brazílie, Egypt, Rusko, Japonsko a Německo. Z žebříčku naopak vypadnou Velká Británie, Francie, Itálie a Kanada.
K jádru už Mílovými kroky. Vládním zmocněncem pro jadernou energetiku se od února stane Jaroslav Míl, který byl v minulosti mimo jiné šéfem elektrárenské společnosti ČEZ a v poslední době působil jako poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) pro energetiku. Do funkce ho jmenovala vláda. Dosud byl vládním zmocněncem Ján Štuller.
PŘEČTETE SI TAKÉ: Česko na jaderné křižovatce? Rok 2018 je rokem nových jaderných reaktorů i jinde
Škoda Auto opět rekordní. Největší česká automobilka dodala loni svým zákazníkům na celém světě 1 253 700 vozů, meziroční nárůst činí 4,4 %. Jde tak o nejlepší rok v historii firmy. Pátý rok za sebou firma dodala více než milion aut. Řada modelů ale i přes celkový růst dodávek vykazuje meziroční pokles, nejvíce poklesly prodeje modelu Rapid, který ale letos nahradí nový model Scala.
Automobilky všech zemí, spojte se? Německá automobilka Volkswagen podle agentury Reuters příští týden na detroitském autosalonu představí alianci s americkou společností Ford Motor. Agentuře to řekly zdroje obeznámené se situací. Na podobě aliance se podle zdrojů stále pracuje, pokračují například rozhovory o spolupráci v oblasti elektromobilů a samořízených vozů. Případná aliance by nezahrnovala vlastnické propojení podniků.
NAPSALI JSME PRO VÁS: Stanislav Gálik (AuresLab): Za deset let budou ještě vozy se spalovacími motory dobré ojetiny
Kellner ostrouhal. Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nekoupí bulharskou Novu. Transakci neschválil tamní antimonopolní úřad. Ten už loni v červenci uvedl, že značný počet médií vlastněných společností Nova Broadcasting a PPF jim dává konkurenční výhodu na bulharském trhu s mediálními službami, což by je mohlo motivovat ke zvýšení cen, změně podmínek stávajících smluv nebo k omezení přístupu na trh.
Nejdražší rozvod na světě? Zakladatel a generální ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, který je nejbohatším člověkem na světě, se po 25 letech manželství dohodl na rozvodu se svou ženou Mackenzie. Manželé to uvedli ve společném prohlášení. Amazon tento týden vystřídal firmu Microsoft na pozici nejhodnotnějšího veřejně obchodovaného podniku v USA. Hodnota Bezosova majetku se díky podílu v Amazonu vyšplhala až na 160 miliard dolarů, upozorňuje agentura Reuters.
Král je mrtev, ať žije král! Americká společnost Apple ustupuje z investorského výsluní. Po propadu akcií z konce loňského roku je nyní nejméně oblíbenou mezi analytiky a investory z Wall Street. Podle průzkumu společnosti FactSet doporučuje nyní pouze 49 % analytiků nákup akcií této firmy, což je nejmenší podíl od roku 2005. Důvodem je oslabení akcií za poslední kvartál o více než 30 %.
Nejsou prémie jako prémie. Šéf Applu Tim Cook si za rok vydělal v přepočtu 350 milionů korun. Jak vyplývá ze zprávy podniku pro burzovní regulátory, jeho plat se v loňském finančním roce zvýšil o 22 procent na 15,7 milionu dolarů. Z toho 12 milionů dolarů činila hotovostní odměna, jež byla spojena s plněním finančních cílů stanovených správní radou společnosti, napsal list The Wall Street Journal. Zpráva přichází týden poté, co Cook v dopisu investorům snížil odhad tržeb za první čtvrtletí nového finančního roku, které skončilo 29. prosince. Za zhoršením odhadu stál především slabší prodej telefonů iPhone na čínském trhu.
MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Financování technologických firem – je libo dluh, či vlastní kapitál?
Čínská odveta. Čína za kauzu Huawei připravuje odvetná opatření. Uvedl v pořadu Týden s prezidentem Miloš Zeman. Ta by se podle něj mohla nejvíce dotknout automobilky Škoda, která připravuje v Číně rozsáhlé investice, a společnosti PPF Petra Kellnera, která údajně s Huawei podepsala spolupráci na zavádění 5G sítě v Česku. Jsou české ekonomické zájmy v Zemi středu skutečně v ohrožení?
VÍCE K TÉMATU: Kauza Huawei a ekonomické zájmy Česka: jak pomohly Zemanovy návštěvy Číny obchodu?
Za vším hledej peníze. Českou demokracii ohrožuje dluhová spirála obyvatel, kteří nemají šanci se z pasti dostat. Napsal na svém webu britský deník The Guardian, který poznamenal, že poslanci se chystají hlasovat o insolvenční novele, díky které by na oddlužení dosáhlo více lidí.
Na vlně vyšších sazeb. Česká národní banka bude i nadále zvyšovat úrokové sazby, nicméně je třeba mít na paměti vnější podmínky a uvolněnou politiku ostatních centrálních bank, řekl v rozhovoru s agenturou Bloomberg člen bankovní rady Oldřich Dědek. Loni ČNB zvýšila úrokové sazby pětkrát, na zasedání v prosinci je ale nechala beze změny s tím, že nižší inflace a vnější faktory tlumí potřebu se zvyšováním úroků spěchat. „Otázkou jsou náklady, které by vznikly, pokud bychom s touto normalizací šli příliš rychle,“ řekl Dědek. Dodal, že by česká ekonomika mohla být v konkurenční nevýhodě vůči ostatním, kde jsou úrokové sazby stále nízké. Slabá koruna podle něho není automatickým důvodem ke zvýšení sazeb.
Slunečno, ojediněle srážky. Nezaměstnanost v Česku loni v prosinci po čtyřech měsících stagnací či poklesů stoupla z listopadových 2,8 procenta na 3,1 procenta. Oznámil to Úřad práce ČR. Meziročně ale podíl nezaměstnaných klesl, v prosinci 2017 totiž činil 3,8 procenta. Ke konci loňského roku bylo bez práce přes 231 500 lidí, což byla nejnižší prosincová hodnota od roku 1996. Volných míst meziměsíčně i meziročně přibylo. Podle analytiků je růst nezaměstnanosti pouze přechodný.
Graf: Míra nezaměstnanosti v Česku za poslední rok (v %)
zdroj: tradingeconomics.com, MPSV
Čistka ve Fordu. Americká automobilka Ford si pro Evropu vytyčila cíl dosažení šestiprocentní provozní marže. Aby toho dosáhla, musí zrušit tisíce pracovních míst, opustit nerentabilní trhy a zastavit ztrátovou výrobu automatických převodovek v Bordeaux, odejít ze segmentu velkoprostorových vozů, zrevidovat činnost v Rusku a spojit ředitelství Ford U.K. a Ford Credit.
Propouštět bude Jaguar Land Rover. Největší britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) se chystá propustit v Británii 5 000 ze svých zhruba 40 000 zaměstnanců, uvedla zpravodajská stanice BBC. Rozhodnutí je součástí plánu snížit náklady o 2,5 miliardy liber. Automobilka jím reaguje na pokles prodeje v Číně, slabší poptávku po autech s naftovým motorem a na obavy ze snížené konkurenceschopnosti po odchodu Británie z Evropské unie. JLR loni spustila výrobu v novém závodě na Slovensku.
NAPSALI JSEM PRO VÁS:
Jaderná cesta Miloše Zemana do maďarského Pakše – řekněte nám, komu to prospěje?
Jak moc naplnilo za 20 let euro plány, s nimiž vzniklo?
Další evropský jednorožec přicválal. Německá internetová banka N26 se díky nové investici zařadila mezi nejhodnotnější startupy v Evropě. Od investorů získala 300 milionů dolarů, což ji ohodnotilo na 2,7 miliardy USD. N26 se tím dostala mezi tzv. jednorožce, jak investoři označují soukromé začínající firmy, jejichž hodnota činí nejméně miliardu dolarů, uvedl server CNBC.
Robot vs. člověk 1:100. Česká republika je v robotizaci pracovní síly nad světovým průměrem, zaostává ale například za Slovenskem. V Česku připadá na 10 000 zaměstnanců 101 robotů, zatímco světový průměr činí 74. Na Slovensku je poměr o třetinu vyšší než v Česku. Podle studie HSBC bude ČR do budoucna potřebovat čím další větší využití robotů kvůli úbytku populace v pracovním věku. Nejvyšší míru automatizace ve výrobním sektoru má Jižní Korea s 631 roboty na 10 000 zaměstnanců.
Postupná konsolidace farmaceutického byznysu? Farmaceutická společnost Eli Lilly koupí za zhruba osm miliard dolarů (téměř 179 miliard korun) biofarmaceutickou společnost Loxo Oncology. Firma oznámila, že si tak rozšíří nabídku léků o přípravky na léčbu rakoviny způsobené vzácnými genovými mutacemi. Dohoda představuje pro Eli Lilly největší posun na rychle rostoucí trh s přípravky pro léčbu rakoviny. Je také potvrzením spekulací, že farmaceutický trh čeká letos řada fúzí a akvizic po zprávě z minulého týdne, že Bristol-Myers Squibb se dohodla na koupi firmy Celgene za 74 miliard dolarů.
Tesla made in China. Americký výrobce elektrických aut Tesla v pondělí oficiálně zahájil výstavbu nové továrny v Šanghaji. Ta bude prvním závodem Tesly mimo Spojené státy a první továrnou na výrobu aut v Číně, která bude mít výhradně zahraničního vlastníka. Generální ředitel automobilky Elon Musk, který se ceremoniálu osobně zúčastnil, na Twitteru napsal, že firma zahájí výrobu v Číně ještě do konce tohoto roku.
Bude Sears vzkříšen? Předseda správní rady zkrachovalé americké maloobchodní společnosti Sears předložil novou nabídku na její převzetí. Tentokrát je Eddie Lampert ochoten za firmu zaplatit více než pět miliard dolarů, což by podle agentury Reuters mohlo výrazně zvýšit šanci, že podnik bude dále fungovat. Koncem prosince Lampert za Sears nabídl 4,4 miliardy dolarů, což se ukázalo být málo.
Stavebka pořád frčí. Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za 72,7 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 22 procent. Rovněž zájem o nové smlouvy o stavebním spoření vzrostl, a to o 14 procent na zhruba 486 tisíc. Vyplývá to z údajů všech pěti tuzemských spořitelen. Objem částek, které za loňský rok lidem stavební spořitelny půjčily, je největší za posledních deset let, uvedla Asociace českých stavebních spořitelen.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – hořká komedie dánské herecké hvězdy Papriky Steen o tom, že rodina je největší požehnání s názvem Svátky klidu a míru, české drama Cena za štěstí, americký dobrodružný snímek Robin Hood, drama okem islandské režisérky Ísold Uggadóttir A dýchejte klidně. S dětmi můžete vyrazit na animovaný snímek Raubíř Ralf a internet.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.
Drobná chybička v textu která pobavila – nabídne více než 5 miliónu dolarů, protože 4,4 miliardy byly málo. 😉 😉
Opraveno, chybicka se obcas vloudi. Diky za pripominku.
Redakce Peak.cz