Ať už si myslíme o současném prezidentu Miloši Zemanovi cokoliv, jednu věc mu nelze upřít: je dnes jediným českým vrcholným politikem, který má nějaký reálný dlouhodobý cíl s českou energetikou.
Maďarská cesta k jádru – inspirace pro Zemana? |
Maďarsko je jednou z mála zemí, které v současnosti staví novou jadernou elektrárnu. Budapešť zadala budování dalších reaktorů ruské společnosti Rosatom, což udělala bez výběrového řízení, formou mezistátní dohody.
Podle Lidových novin přístup Budapešti zaujal Miloše Zemana natolik, že si chce elektrárnu Paks osobně prohlédnout během své cesty do Maďarska. Zeman bude u partnerů z visegrádské čtyřky od 14. do 16. května. Poslední den hodlá navštívit jaderné zařízení a osobně obhlédnout, jak „maďarská cesta“ funguje v praxi. |
Tedy i tou jadernou, kde Státní energetická koncepce (ano, ta, kterou se sice jako stát máme řídit, ale nikdo z posledních tří vlád – konkrétně Rusnokova, Sobotkova a Babišova – to jaksi nestihl či spíše nechtěl stihnout) počítá s 50 procenty jaderné elektřiny.
Připomínka pro pamětníky
Není ale vůbec divu – pamětníci si vzpomenou, že to byla právě Zemanova vláda, která dostavěla Temelín a vyřešila rakouské obstrukce a protahování doby stavby.
Tehdy premiér Zeman (ve funkci 1998-2002) a jeho ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr najali v roce 1999 na dokončení Temelína (spuštěn v roce 2000) Františka Hezoučkého (ano ten, kterého ministryně Marta Nováková minulý rok vypoklonkovala z Ministerstva průmyslu) a Temelín běží.
To kontrastuje s přešlapováním současných ministrů – loni v prosinci vládní Stálý výbor pro jadernou energetiku opět potvrdil to, co umí poslední dva roky – propásl slib (že by už posedmé?) dodat model financování do 31. prosince.
Možná tím nemínil Silvestr roku 2018, třeba se dočkáme letos či za rok, že?
Maďarské „chytré“ řešení
Dost jízlivosti. Pojďme si připomenout “maďarský model” a proč český prezident tolik stojí o návštěvu Maďarska.
Maďaři elektřinu dovážejí a chtějí se této závislosti zbavit. Premiér Viktor Orbán (opět si o něm můžeme myslet, co chceme) má na energetiku jako strategický obor průmyslu každé země zdravý dlouhodobý názor a šel na věc rozhodně chytře.
Místo mlácení slámy a formování výborů pro výbory zvolil vůdce. Přesně podle poučky: kdo chce velké projekty vytvořit, vybere vůdce, kdo chce problémy diskutovat (a zabít), vytváří výbory.
Nedal tedy na dinosaury ze státní elektrárenské společnosti, nedal na jaderné „dědky“ z běžících reaktorů ani na „zelené fanatiky.“
Jaderný „ministr“ pro Pakš 2
Spojil se s Attilou Aszodim, tehdy docentem budapešťské polytechniky (autor s ním absolvoval několik konferencí a zná tento příběh z první ruky, pozn. red.) a udělal z něj “ministra pro Pakš 2”.
Nyní už profesor Aszodi jáderné enrgetice rozhodně rozumí, má všechny pravomoci i autoritu a navíc přímý přístup k premiérovi Orbánovi.
Tři atributy, které v Česku všem „jaderným“ výborům chyběly a chybí. Není podstatné, že Maďaři vybrali přímý kontrakt s ruským Rosatomem. Podstatné je, že zvolili akci místo váhání. Řešili problémy; nevytvářeli je.
Brusel a Evropskou unii „umlčeli“ zapojením německých firem do projektu. Financování vyřešili úvěrem s neskutečně nízkým úrokem z Ruska. A zatím s drobným zpožděním (dle autorových informací způsobených harmonizací ruských norem se standardy EU ) projekt nových reaktorů pro Pakš pokračuje.
VÍCE K TÉMATU:
Kdo chce Česku zaplatit nový jaderný reaktor?
Korejský jaderný reaktor poprvé do Evropy: jaká je šance, že to bude v Česku?
Nekonečný jaderný výběr, hra pro starší a pokročilé
Česká stopa
Pro Česko je ostuda, že nedokázalo za posledních 10 let (ano, tak dlouho se v české kotlině nový reaktor NEvybírá) to, co Maďarsko.
Je správně, že to nějaký český politik přizná. A je správně, že to proběhne na půdě elektrárny Pakš, jejíž čtyři stávající reaktory pomáhala vybudovat plzeňská Škodovka.
Zemanova vláda nic nedostavěla. „Úderná“ skupina s ing. Hezoučkým přišla na stavbu ke skoro hotovému po volbách ve kterých vyhrála ČSSD. Prakticky byly již dokončeny podstatné práce s implementováním obrovských změn dle dodatků úvodního projektu na záměnu ASŘTP (Westinghouse) a záměnu kabeláže. Změna paliva za palivo od Westinghouse stavbu nezdržovala.
František Heczko
asi tak :)) … tvrdit, ze zeman neco dostavel je stejna blamaz jako rikat, ze to co ministr dnes podepise zitra zacne byt uplatnovano a pozitri se zmeri, jak efektivni zakon to byl… 😉
celkove mi tento clanek prijde ale takovej… ZBYTECNEJ 🙂 podobne bych to asi napsal na stredni skole, kdybych o problemu nic nevedel a mel napsat clanek, ktery ma podsouvat nejaky nazor…. 😉 asi si zacu na clanky na Peak davat v tomto smeru vetsi pozor.
https://www.cez.cz/cs/vyroba-elektriny/jaderna-energetika/jaderne-elektrarny-cez/ete.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vl%C3%A1da_Milo%C5%A1e_Zemana
vysvětlení je jednoduché předpokládám že ČEZ a WIKIPEDIE nebude lhát.
Návštěva tohoto senilního a prodejného starce v Maďarsku je pouze reklamou na ruskou jadernou elektrárnu.
Poněkud nelogické je tvrzení autora článku, že V. Orbán v zájmu energetické bezpečnosti státu zvolil variantu „ruská elektrárna, ruské palivo, ruská půjčka“. Člověk nemusí být politolog, aby si uvědomil, o jak enormní ohrožení bezpečnosti země se jedná.
To jsem nechtěl napsat, o Rusy mi vůbec nejde – chtěl jsem říci, že Orbán zvolil akci a problém země řeší, zatímco my Češi volíme pozici váhajícího střelce a jádro nakonec u nás může nahradit plyn (o což některým výborovým zdržovačům zjevně jde). I kdyby Maďaři vybrali Kanaďany, stihli to 4x rychleji než my.
Ad ETE: Zeman byl premiér od `98, Hezoučký ředitel od `99, Temelín se připojil k síti v roce 2000. Asi tak.
Dělali až podělali, makali až to zmákli. Taky jsem v 89 zvonil klíčema.Všechno se furt řeší od voleb k volbám. žabomyší války o ničem, sprostej a senilní prezident, nezastropovanej premiér, kterej nekrade, jen bere dotace určené malým a středním,a taky všem co si ho pustili k tělu, pomalé a špatně funkční soudy a celá justice, třetinové a menší mzdy a důchody než v Německu, Rakousku, Švýcarsku… ale i v krachujícím Řecku, zničené a zplundrované lesy, rozkrádání zvyšujici se o řády… paráda