Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
O co jde ve střetu odborů s vládou ohledně navýšení platů?
Jan Bureš 28. srpna 2024Odboráři se s vládou se po dalším z jednání nedohodli na růstu platů ve veřejném sektoru. Odbory požadovaly navýšení tarifů…
- Rozhovor
Lukáš Kovanda (Czech Fund): Česko si hraje s ohněm, je jen levným skladištěm a montovnou pro bohatší země
Tuzemské hospodářství ještě v první polovině loňského roku patřilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v EU. Chlubit se můžeme také rekordně nízkou nezaměstnaností, kterou máme od roku 2016 dokonce nejnižší v celé Unii. Zaměstnancům díky tomu rychle rostou platy, naopak zaměstnavatelé jen těžko shánějí chybějící pracovníky. "Jenže počet volných míst narůstá hlavně na méně kvalifikovaných pozicích, kde není potřeba ani maturitní zkouška. A to může být v budoucnu pro ekonomiku velký problém," varuje ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Czech Fund spadající pod skupinu Davida Rusňáka.
Česká ekonomika charakter montovny stále má, konstatuje Lukáš Kovanda z CZECH FUND s tím, že nejde o to urážet tuzemský průmysl ani nikoho z těch, kdo v něm pracují.
Výraz „montovna“ je podle něj jen praktické označení pro ekonomiku s nízkou domácí přidanou hodnotou celkového exportu. Tato přidaná hodnota v České republice činí podle dat OECD pouze 53,4 procenta.
To nás řadí na konec tabulky zemí, které tato organizace sdružuje. Drtivá většina ekonomicky vyspělých zemí vykazuje její hodnotu v pásmu od 65 do 85 %. Fakt, že v Česku sídlí pár podniků patřících ke špičce na evropské nebo dokonce světové úrovni, tak nepovažuje za ukazatel toho, že jsme přestali být montovnou.
České ekonomice se ale daří, co je na tom tedy špatně?
To vidíme právě teď. Narůstá hlavně počet pracovních míst pro lidi, co nemají ani maturitu. Počet těchto míst stoupá tempem přesahujícím sto tisíc pozic ročně. Naopak nová pracovní místa pro vzdělanější lidi – ty s maturitou – se počítají jen na tisíce ročně.
Hlavním důvodem je právě to, že Česká republika je levným skladištěm a levnou montovnou, kterou využívají bohatší země, především ze západní části EU. Když se nyní ekonomicky daří právě i těm bohatším zemím, stoupá jejich zájem o českou pracovní sílu.
Lukáš Kovanda (39) |
Lukáš Kovanda, Ph.D., je ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom CZECH FUND. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Sleduje vývoj (geo)politické a ekonomické situace ve světě a v České republice. |
Zaměstnancům díky tomu přece rostou platy, není to dobře?
Firmy těžko hledají vhodné zaměstnance, protože ti dobří už jsou rozebraní. Pokud podnik například rozšiřuje výrobu, musí přetáhnout pracovníky konkurenci. A bez pořádného přidání na mzdě dnes nikoho nepřetáhnete.
Mzdy sice rostou, ale na úkor zisku firem, a tím také klesá jejich konkurenceschopnost. Pokud navíc pracovní síla zdraží až příliš, zahraniční firmy odejdou jinam. Je jen otázkou času, kdy část své výroby přesune do zahraničí třeba mladoboleslavská Škoda.
Růst mzdových nákladů je totiž pro ziskovost firem klíčový. A ziskovost výrobního procesu v České republice nebyla v tomto století nikdy tak nízká jako loni. Růst mezd v roce 2018 převýšil osmiprocentní nominální úroveň a ze střednědobého hlediska je už neudržitelný.
Míra ziskovosti je ale v Česku nad průměrem Evropské unie…
To je fakt – ale je třeba přihlédnout k tomu, že tuzemské podniky také dlouhodobě v porovnání s průměrem EU vykazují znatelně vyšší míru investic. Důvodem těchto výsledků je struktura české ekonomiky. Její silná orientace na průmyslovou výrobu, prakticky nejvyšší v EU, nutí firmy více investovat do modernizace výrobních linek a produkčních procesů a kapacit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Neroste vám plat? Může za to pokles vlivu odborů, tvrdí studie
Jak rychle porostou české mzdy? Zpomalující ekonomika naznačuje, že firmy přibrzdí
Přehřátý trh práce: firmy nemají kde brát lidi. I Škoda Auto přidá 20 procent
Firmy a podniky těch ekonomik, které jsou založeny více na službách, mohou rozdělovat větší část svého zisku na mzdy zaměstnancům, neboť nemusí tolik investovat „do železa“, tedy právě do modernizace výroby.
Míra zisku tuzemské podnikové sféry dosáhla loni ve druhém čtvrtletí úrovně 47,3 procenta. Srovnatelně nízkou úroveň zisku jako loni vykázala naposledy v prvním čtvrtletí roku 1999, kdy činila 47,15 procenta. Vyšší byla dokonce i v době, kdy se česká ekonomika potýkala s důsledky světové finanční krize.
Platová hra s ohněm
Jaké to může mít dopady, třeba právě v případě krize?
Současný tlak odborů a části politické reprezentace na další růst platů a mezd, včetně té minimální, je ve světle dat k míře zisku a rozsahu investic v Česku nezodpovědnou „hrou s ohněm“.
Příliš vysoký růst mezd sníží konkurenceschopnost české ekonomiky. Firmy musejí sahat hlouběji do svých zisků, takže hrozí, že omezí své investice v ČR, nebo se jednoho dne prostě odeberou někam za hranice. Zatímco firma nebo podnik se během krize musí chtě nechtě uchýlit k propouštění, jelikož jinak by zkrachovaly a práci by tak ztratili úplně všichni zaměstnanci, ve veřejné sféře se nakonec ani v krizi moc propouštět nemusí. Erár totiž může zvýšit daně nebo se dále zadlužit.
Současné vysoce přestřelené mzdové požadavky nakonec mohou nejen podvázat konkurenceschopnost českých firem, ale navíc také vydatně zvýšit zadlužení českého státu. Tedy zadlužení nás všech.
Existuje nějaké řešení, jak to změnit?
Řešení existuje. Stačí nepodlehnout šálivému přesvědčení, že je třeba aktivisticky zasáhnout, jako jsme podlehli v roce 2013 zahájením intervence. Nepodléhejme nyní volání po tom, že nutně potřebujeme levnou, ne příliš kvalifikovanou pracovní sílu.
Pokud ovšem půjde o sílu dostatečně kvalifikovanou, berme ji naopak všemi deseti. Nechme české firmy a podniky, ať samy – bez pomoci politiků nebo centrálních bankéřů, bez pomoci levných dělníků a oslabované koruny – čelí současným podmínkám v ekonomice, tj. nedostatku pracovní síly a výhledově opět i posilující koruně.
Vždyť právě nutnost čelit těmto dvěma faktorům přirozeně firmy přiměje k tomu, aby své investice neodsouvaly a zvyšovaly tak produktivitu. Jen tak porostou naše mzdy dlouhodobě rychleji, jen tak přestaneme být montovnou. Bude-li naší metou stále jen konkurovat cenou, ne kvalitou, nikam se moc neposuneme. Češi by skoro třicet let po nastoupení cesty k tržní ekonomice konečně mohli dozrát. Jsme dobří a umíme kvalitu!
DALŠÍ ROZHOVORY NA PEAK.CZ NAJDETE ZDE
Může tomu rozvoji nějak pomoci stát?
Stát by měl především realizovat investiční projekty s velmi dlouhou dobou návratnosti. Jedná se zejména o infrastrukturní výstavbu, ať už jde o dálniční nebo silniční síť, či třeba o vybudování vysokorychlostní železnice. Nesmíme opomíjet ani infrastrukturu digitální a datovou. Tato výstavba by měla probíhat rychleji než dnes.
Je tedy třeba prosadit nový stavební zákon, případně rušit stavební úřady, jichž je u nás nadbytek. Každé další razítko může znamenat měsíce protažení povolovacího procesu výstavby.
Stát by se také měl zasadit o funkční vzdělávací systém. V Německu se lze inspirovat praxí duálního učňovského vzdělávání, kdy učňové tráví mnohem podstatnější část svého studia „na praxi“ – například v závodě, který s daným učilištěm spolupracuje. Mnohem lépe tak „přičichnou“ ke skutečné praxi, zatímco firmy si je přitom zároveň budou moci vychovávat „od píky“.
V rámci veřejné diskuse je také třeba podporovat české subjekty, které se snaží mobilizovat domácí kapitál v rámci své investiční činnosti. Potřebujeme více tuzemských investičních skupin s pevným vztahem k České republice a jejím lidem, jejichž zisk nebude v podobě desítek a stovek miliard dividend odtékat „za kopečky“.
Že vy berete osmnáct čistého a nechcete, aby vám zaměstnavatel přidal?
mladý blbý perspektivní – no pozovat pro fotografy umí knížecí rady dávat taky umí . čeká ho dobrá budoucnost ve které bude žít na účet ostatních
nezlobte se na mě, ale přemýšlíte vůbec hlavou? Je mladý a vzdělaný, nejspíš na rozdíl od vás. Princip každého podnikání je co? zisk. Jinak se na to prostě vykašlete. A ve chvíli, kdy se vám, třeba kvůli personálním nákladům, ten zisk sníží tak, že se vám to přestane vyplácet, přestanete podnikat. To je věda, co? Ono je super přidávat peníze, ale musíte mít odkud. Ne zvyšovat mzdy za cenu toho, že tu svojí firmu pomalu potápíte!
Stát by se také měl zasadit o funkční vzdělávací systém. V Německu se lze inspirovat praxí duálního učňovského vzdělávání, kdy učňové tráví mnohem podstatnější část svého studia „na praxi“ – například v závodě, který s daným učilištěm spolupracuje. Mnohem lépe tak „přičichnou“ ke skutečné praxi, zatímco firmy si je přitom zároveň budou moci vychovávat „od píky“………
Tak přesně toto stát po sametovce slavnostně rozbil, s tím že učně nepotřebujeme, abysme měli co nejvíc maturantů a vysokoškoláků.
Tak tohle bylo první, co mě napadlo 😀
To co ten chytri ekonom keca,to uš vy každy blbec,kdo toho kokota plati.
Kdyby to věděl každý. Věci by byli jiné 🙁
Pan ekonom neříkal, že by lidem nepřidal na platy, ale že se to nesmí dělat neuvážené.
Jednoho dne můžete dojit do firmy a zjistíte, že další výroba se bude rozjíždět v Rumunsku a ne u vás protože jste drahý.
Přidávat se ma ze zisku a ne z nutnosti, ze by vam lidi mohli utéct.
Na panu Kovandovi je jasně vidět že vzdělání pred blbostí nechrání .Těch vašich maturantú máme že nevíme co snimi,ale dělet nemá kdo
pan makroekonom opět jednou objevil hemériku…tohle všechno už dávno ví i naše Hanka z podnikové kantýny, kdo ten stav (montovna, překladiště…) zapříčinil, umožnil, vyvolal ? co, milánkové, nevíte ?
Tohle jsem uz psal 3 roky zpet, ze cesko je levna pracovni sila a montovna na nic vic vlastne nemame.
Každý plače jak má málo peněz, ale Klause který to všechno způsobil, když rozdal veškerý kapital udělali prezidentem a Zemana který začal ekonomiku montoven taky:))Lidi v ČR si nezaslouží víc než dvacetník hrubého.
Místo další diskuze by se mělo zavést pravidlo pro celou EU : stejná práce= stejná mzda neboli jedna firma = jedny mzdy , vždyť české závody nadnárodních firem mají stejnou, ne-li vyšší produktivitu práce na zaměstnance / Škoda x VW ,Saint Gobain../, ale mzdy mají max. 30%. Levná pracovní síla dává obrovskou konkurenční výhodu firmám ve vých. Evropě / viz. mzdy českých dopravců jezdících po EU /a tím také nadprůměrné zisky, které jsou zcela odčerpávány matkami v EU nebo majiteli českých firem. Co by manažeři našich firem dělali, kdyby měli platit evropské mzdy svým zaměstnancům tam , kde mají stejnou produktivitu v technických jednotkách ?
Bohužel důsledkem devastace české ekonomiky prostřednictvím centrálního plánování po vzoru SSSR se nyní točíme v bludném kruhu. Všechny podniky až na malé vyjímky byly po revoluci v zoufalém stavu a odprodali jsme je víceméně z donucení zahraničním subjektům. Nyní místo toho aby jsme vyráběli a tvořili přidanou hodnotu, tak jsme subdodavatelé konkurující jen cenou práce. Odboráři v čele s panem Středulou by si měli uvědomit, že tlakem na zvyšování mezd docílí jen toho, že zahraniční podniky přestěhují výrobu do Rumunska apod. Lepší řešení vidím např. v zavedení sektorové daně a alespoň dílčím způsobem zredukovat odliv stovek miliard dividend na západ. Každopádně průmysl je minulostí. Doba a jestli má ČR alespoň trochu srovnat kurz ze západem, tak jedině prostřednictvím robotizace, IT apod. Tam je velmi dobrý potenciál.
Konečně se někdo odvážil říci pravdu. Je to tak.
Kovanda je studnice moudrosti, párkrát ho nechali v různých tv vybrečet, spíš by měl vymyslet co s tím než co tu máme !
Ne na poslední místo ale ke konci tabulky, před Maďarsko a Slovensko. Na posledním místě je Lucemburka Irsko 😉
Spíše to vypovídá o tom, jak jsme se k tomu číslu dostali – společnou histori, splečným socialistickým experimentem, po němž tu nebyl žádný kapitál.
Když pominu narážky na naši vládu a vůbec to všechno co se v ČR děje za posledních 20 let děje, tak můžeme být vůbec rádi za to jak se máme dobře.Pracuji jako řemeslník od svých 18 let,dnes máme se ženou dům,dvě auta a tři zdravé děti.Podotýkám ,že se živím rukama a rozhodně na tom nevidím nic zlého.Věřte mi ,že to občas med rozhodně není.To ,že jsme označováni jako „montovna“ rozhodně beru jako dočasné,ale ne jako katastrofu,koneckonců je to rozhodně lepší ,než koukat jak na Václaváku běhá váš soused ve žluté vestě a dostává gumovým projektilem,nebo vám v metru žebrá nějaká muslimka s dítětem v náručí,jak viděl na vlastní oči můj kolega na dovolené v Pařížském metru ( a to se mi přiznal,že čekal jak ten vygon poletí do luftu).Lidi v halách nejsou takový problém ,ale někteří manažeři na vedoucích postech by zasloužili pár přes držku už třeba jen za stav našich silnic ,nemocnic ,škol a školek…..
Uvědomte si to ….“ vysokoškoláci“
Stát by hlavně neměl přijímat další desetitisíce neproduktivních státních zaměstnanců, kteří budou pouze tahat peníze z kapes daňových poplatníků. Sociální demokraté jsou v rámci zvýšení preferencí schopni vymyslet hlouposti, které budou stát desítky miliard v mandatorních výdajích. To, co udělali se školstvím je katastrofa a na jejich hloupou rozhazovačnou politiku jednou všichni doplatíme.
Problém naší „zaostalosti“ je v tom, že se naše produktivita uměle vyváží do Německa, Anglie…. Pracuji celý život u nadnárodních výrobních společností a všude je to jak přes kopírák. Například firma se sídlem v Německu si u nás postaví (koupí) fabriku a všechny výrobky se vyvezou před prodejem k zákazníkovi první do Německa, kde se to zabalí/zkompletuje a hodí na to made in Germany. Německá firma si sama určí cenu za jakou to od nás bude kupovat. Už jsem se setkal i s tím, že když Česká fabrika začala trochu vydělávat, tak Německá „ústředna“ přikázala že nějaké drobnosti co se vyráběly v Německé fabrice musela začít kupovat Česká fabrika za draho a pak to se ztrátou posílat zpátky do Německa do té samé fabriky z které se to koupilo. Veškeré zisky a produktivitu potom vykazuje Německo.
Takže Česká fabrika nemá peníze na přidání, nemá peníze na lepší stroje, nemá peníze na vlastní výzkum, nemá peníze ani na kvalifikované pracovníky a plácáme se v tom stále jako otroci.
Pouze primitiv nebo demagog může tvrdit, že produktivita „vyspělých států“ vychází z jejich efektivity:D