Po úspěšném loňském letním seriálu o jaderných zbraních se letos o prázdninách zaměříme na nové jaderné civilní projekty, které jsou postupně uváděny do provozu.
Mohla by to být inspirace pro českou vládu při jejích úvahách a rozhodování o další výstavbě jaderných bloků u nás. Třeba prezident Miloš Zeman nebo premiér Andrej Babiš v tom mají dávno jasno.
V průběhu srpna se tak podíváme do různých zemí na různé projekty a na nově spouštěné energetické jaderné reaktory. A že jich letos opravdu není málo.
Od Ruska přes Čínu a dál do světa
V Rusku letos v březnu připojili blok 1 jaderné elektrárny Leningrad II s rozvodnou sítí a začali tam vyrábět svoji první elektřinu, jak oznámila státní jaderná společnost Rosatom. Jaderný reaktor VVER 1200 byl uveden 6. února na minimální řízený výkon a standardní komerční provoz se očekává letos.
V Číně francouzská skupina EDF letos v červnu oznámila, že blok 1 jaderné elektrárny Taishan byl připojen k rozvodné síti a stal se prvním EPR reaktorem na světě, který dosáhl připojení k síti a výroby elektrické energie. Opět se očekává, že tento EPR reaktor vstoupí do komerčního provozu po testech později v tomto roce.
Blok 1 jaderné elektrárny Sanmen v Číně byl pak připojen před nedávnem, v červenci, k rozvodné síti a stal se prvním americkým reaktorem AP1000 na světě vyrábějícím elektrickou energii.
Tento důležitý milník přišel jen jeden den poté, co se výše uvedený Taishan 1, také v Číně, stal prvním připojeným reaktorem EPR.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Třikrát české jaderné léto: kdo si počká, ten se nedočká
ČEZ versus zbytek světa aneb jak si firma stojí v jaderné energetice
Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje?
Letos v červenci také skončily testy k uvedení do provozu bloku 5 jaderné elektrárny Yangjiang v provincii Guangdong (rovněž v Číně). Tento blok je první čínský jaderný reaktor ACPR1000, který má být vybudován, a první čínský jaderný blok, který má digitální řídicí systém.
Pojďme v přehledu dále. Korejský jaderný reaktor APR 1400 ve Spojených arabských emirátech Barakah, blok 1, je nyní hotov z více než 96 procent a čeká na povolení pro zakládání paliva před očekávaným zahájením provozu v roce 2018.
Blok 2 je pak dokončen z více než 85 procent a očekává se, že půjde do provozu příští rok. A stavební práce pokračují na blocích 3 a 4, které jsou nyní dokončeny ze 75 procent, respektive z 52 procent, a očekává se, že budou spuštěny v roce 2019 a 2020.
A zamíříme ještě například do Jižní Koreje. Dokončení bloku 4 jaderné elektrárny Shin Kori bylo odloženo o deset měsíců. Předpokládá se, že reaktor APR1400 začne pracovat v září 2018.
A co Češi?
Nová česká vláda o jaderných blocích opět mluví. O všech těchto zmíněných typech reaktorů se nyní uvažuje i pro Česko, a jak uvedla nová ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO): „Je zcela zřejmé, že jaderná elektrárna je z pohledu skladování paliva ta nejvýhodnější varianta, nejméně výhodná je ale z pohledu investice do výstavby a do bezpečnosti.“
A to se pokusíme rozkódovat a zhodnotit v jednotlivých dílech právě na příkladech ze zahraničí…