Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Jak moc klesly „růstové možnosti“ české ekonomiky?
Jan Bureš 20. srpna 2024Česká národní banka nastartovala svojí srpnovou prognózou debatu o možné revizi potenciálního růstu. Jak tuto debatu i úvahy centrálních bankéřů…
Krize bude, obří automobilová fúze je na spadnutí a Kellner zase koupí Novu aneb souhrn událostí 44. týdne
Ekonomickou krizi očekává do dvou let zhruba 35 procent českých dolarových milionářů v ČR, do tří let pak pětina. Lékem na ni jsou podle mnohých investice. Tím se možná řídí Petr Kellner, který koupí CME, jejíž součástí je i televize Nova, kterou Kellner už jednou ovládal. A na spadnutí je další obří automobilová fúze. Fiat Chrysler a francouzská PSA by vstříc éře elektromobilů mohly kráčet společně. Přinášíme pravidelný souhrn událostí uplynulého týdne. Hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
z minulosti víme, že mráz přichází z Kremlu, ale podle premiéra Andreje Babiše stojí za problémy týkajícími se regulací Brusel. Když už jsme u jeho slov, která pronesl poslední říjnový den na konferenci pořádané listem The Financial Times, Česko je nejskvělejší zemí (nejen) pro zahraniční investory. Své vystoupení pojal premiér jako sebechválu a prezentaci „skvělých“ výsledků své vlády. Ve stejném týdnu ovšem vyšla i zpráva Světové banky (SB) Doing Business, z níž vyplývá, že zas taková bomba to není. K tomu sice Babiš poznamenal, že to SB zřejmě špatně počítá a bude si o tom s ní muset promluvit, nicméně připustil, že velmi špatné body za stavební povolovací proces jsou oprávněné, byť dodal, že už se na tom pracuje. Na to, abychom viděli, jak se máme a co se kolem nás děje, ale nepotřebujeme ani Babiše, ani Světovou banku. Měl by to umět každý z nás. Tak co, jak jste na tom? A z čeho pramení vaše problémy?
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Kellner znovu ovládl Novu. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera koupila společnost CME, která vlastní řadu televizí ve střední Evropě a na Balkáně. Její součástí je v Česku televize Nova, kterou Kellner v minulosti již ovládal. Obchod za téměř 50 mld. Kč musí ještě schválit akcionáři CME a posoudit jej musí Evropská komise i regulační úřady dotčených zemí. Akcie mediálního domu v reakci na zprávu v úvodu týdne oslabily. Na newyorské i pražské burze ztrácely kolem pěti procent.
Obří automobilová fúze. Správní rada automobilky Fiat Chrysler (FCA) a dozorčí rada francouzské PSA schválily plán fúze obou společností. Může tak vzniknout čtvrtý největší výrobce aut na světě podle objemu prodeje, hodnota nové firmy dosáhne zhruba 50 mld. USD. Spojení se má uskutečnit prostřednictvím výměny akcií, akcionáři obou podniků budou v nově vytvořené společnosti vlastnit po 50 procentech. Spojením by obě společnosti měly ročně ušetřit 3,7 mld. eur, aniž by musely zavírat továrny. Roční tržby sloučeného podniku by měly dosáhnout 170 mld. eur, prodej aut by se měl pohybovat kolem 8,7 mil. ročně.
Fed zase snížil úrokovou sazbu. Měnový výbor centrální banky USA v říjnu podle očekávání snížil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, stejně jako v červenci a září, tentokrát do rozpětí 1,50–1,75 procenta. Je to třetí snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od třicátých let 20. století. Banka nicméně naznačila, že k dalšímu snížení úroků se už letos spíše nechystá.
Airbus bude mít napilno. Evropský výrobce letecké techniky Airbus dostal od indické nízkonákladové letecké společnosti IndiGo objednávku na 300 letadel řady A320neo. To představuje jednu z největších zakázek v historii podniku. Hodnotu zakázky ale firma nezveřejnila. Podle katalogových cen by měla činit nejméně 33 mld. USD, při takto objemných zakázkách ale výrobci zpravidla poskytují výraznou slevu. Podle agentury Reuters by nákupní cena v takovém objemu mohla být klidně poloviční.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Aleš Poklop (ČS – penzijní společnost): Úspory českých domácností by měly podpořit kapitálový trh
Rwanda bojuje proti chudobě. Učí otce, aby projevovali lásku dětem
Jakákoli regulace musí vycházet z tvrdých dat a musí reflektovat i zpětnou vazbu
VW šlape do elektromobility. Německý výrobce chce od roku 2022 vyrábět alespoň milion elektrických aut ročně. Plány Volkswagenu jsou ambicióznější než ty americké Tesly, která se pokouší dosáhnout půlmilionové roční produkce. Klíčovou roli v oblasti elektromobility sehraje Čína, kde obě firmy dokončují nové továrny.
Křetínský s Tkáčem budou největším akcionářem Metra. Skupina EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče zvyšuje podíl ve společnosti Metro AG na 29,99 procenta. Po vypořádání transakce, ke kterému by mělo dojít 6. listopadu, se stane jeho největším akcionářem. Zprávu potvrdil mluvčí skupiny Daniel Častvaj. EPCG dosud drží ve velkoobchodním řetězci 17,52procentní podíl.
Brexit zase (zatím) ne, Británii čekají předčasné volby. K 31. říjnu měla Británie opustit Evropskou unii. Nestalo se tak, protože premiérovi Borisi Johnsonovi se nepodařilo přesvědčit poslance, aby hlasovali pro brexitovou dohodu, kterou vyjednal s členskými státy EU v Bruselu. Nastal tříměsíční odklad brexitu do konce ledna příštího roku. Britové do té doby ještě zamíří k volebním urnám. Vládou předložený návrh zákona o předčasných volbách, jež mají prolomit brexitový pat, totiž prošel Dolní komorou parlamentu i Sněmovnou lordů. Chybí už jen formální souhlas královny. Britové by tak měli jít k volbám 12. prosince.
Móda a šperky jedno jsou. Francouzská skupina LVMH podala nezávaznou nabídku na převzetí prestižního amerického klenotnictví Tiffany za zhruba 14,5 mld USD. Podle listu Financial Times však Tiffany nabídku pravděpodobně odmítne s tím, že podnik podhodnocuje. Převzetí by bylo největší akvizicí v historii LVMH, jejímž majitelem je nejbohatší Francouz Bernard Arnault, napsala agentura Reuters. Zpráva o nabídce vedla k prudkému růstu akcií Tiffany.
Krize bude. Ekonomickou krizi očekává do dvou let zhruba 35 procent dolarových milionářů v ČR, do tří let pak pětina. Krizi přitom vidí jako příležitost k dalším nákupům a růstu. Naopak šest procent milionářů v horizontu pěti let krizi neočekává. Vyplývá to z průzkumu J&T Banky mezi 165 lidmi v ČR, jejichž disponibilní majetek má hodnotu minimálně milion dolarů. V ČR je podle odhadů přes 30 000 dolarových milionářů.
Sazka pokračuje v plánu ovládnout řeckou loterijní firmu. Česká loterijní společnost Sazka Group v říjnu získala sedmiprocentní podíl v řecké sázkové společnosti OPAP, a navýšila tak svůj podíl na 40 procent. Informoval o tom server E15.cz. Sazka chce řeckou firmu ovládnout. Nabídku na odkup akcií spustila před měsícem.
Aramco chystá rekordní IPO. Saúdskoarabská ropná společnost Saudi Aramco plánuje odstartovat dlouho chystanou primární veřejnou nabídku akcií 3. listopadu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na své zdroje. Nabídka, z níž by firma získala až 20 miliard dolarů, by mohla být největší na světě a ropnou společnost katapultovat do čela žebříčku nejhodnotnějších firem na burze. Aramco je největším světovým producentem ropy, na globální produkci se podílí zhruba deseti procenty. Podle předběžných informací by hodnota ropného gigantu mohla činit v přepočtu až 46 bilionů korun.
Alibaba oprašuje plán vstoupit na hongkongskou burzu. Čínská společnost Alibaba miliardáře Jacka Maa znovu uvažuje o vstupu na akciovou burzu v Hongkongu. Nabídka, z níž by internetový gigant mohl získat až 15 miliard dolarů, by se mohla uskutečnit už v listopadu. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Alibaba odložila plán na vstup na hongkongskou burzu v srpnu kvůli politickým nepokojům ve městě.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Daniel Trnka: Dopady regulací zpětně hodnotí málokdo a to je špatně
Německá schizofrenie: zelenou energetiku ano, potřebnou infrastrukturu ne
Závislosti na fosilních palivech se jen tak nezbavíme. Lze vydělat na klimatickém šílenství?
Hongkong kvůli protestům čelí recesi. Ekonomika Hongkongu se ve třetím čtvrtletí poprvé po deseti letech propadla do recese. Přispěly k tomu násilné protivládní protesty a přetrvávající obchodní válka mezi USA a Čínou. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila vláda. Meziročně se HDP snížil o 2,9 procenta. To je nejhorší údaj od globální finanční krize z let 2008/2009.
Škoda trhá rekordy. Provozní zisk automobilky Škoda Auto za devět měsíců letošního roku stoupl o 8,5 procenta na 1,2 miliardy eur. Tržby se zvýšily o 17,6 procenta na 14,8 miliardy eur. Automobilka již dříve oznámila, že dodala svým zákazníkům za první tři čtvrtletí letošního roku 913 700 vozů, což bylo o 2,7 procenta méně než ve stejném období loni. Důvodem zůstává klesající celkový trh s osobními vozy v Číně. Na ostatních světových trzích mimo Čínu Škoda meziročně posílila o 4,4 procenta.
O2 vydělalo přes čtyři miliardy korun. Telekomunikační společnosti O2 Czech Republic v prvních devíti měsících roku vzrostly provozní výnosy meziročně o 1,4 % na 28,62 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti kvůli vyšším odpisům klesl o 4,6 % na 4,02 miliardy Kč, pokles ale v třetím čtvrtletí proti předchozím kvartálům zpomalil.
Google koupí FitBit. Americká internetová společnost Google koupí za 2,1 miliardy dolarů výrobce chytrých hodinek a náramků Fitbit. Hodlá tak vstoupit na rychle rostoucí trh nositelné elektroniky (wearables). Fitbit v pátek potvrdil dřívější informace médií, že od dceřiné společnosti amerického Alphabetu obdržel nabídku k převzetí. Ta jej hodnotí o 19 procent výše, než za kolik se prodávaly jeho akcie v závěru čtvrtečního obchodování na burze.
Apple TV+ je tu. Americká technologická společnost Apple v pátek spouští novou streamovací službu Apple TV+, která má konkurovat mimo jiné online poskytovateli filmů Netflix nebo HBO GO. Firma uvedla, že službu rozjíždí s měsíčním rodinným předplatným 4,99 dolaru, v České republice činí 139 korun.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americký akční snímek Terminátor: Temný osud, české drama Abstinent, dokumentární snímek o životě klavírního virtuosa Sólo, kanadské drama Antologie města duchů, americký horor Stáhni a zemřeš, komedie Hra a animovaný snímek Addamsova rodina.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.
Všichni melou krize, krize. Pořád vznikají nová auta, pořád se automobilový trh vyvíjí a pořád se neustále rozrůstají stavby na rozšíření výroby aut. Proč to tedy automobilky dělají, když se blíží krize ? Nějak to fakt nechápu. Že by automobilka onu krizi nečekala ? Nebo někdo v médiích hází kachny, aby se každý bál ?
myslím si, že doba eura končí. Problémy jsou už příliš velké. Přicháźi zůčtování.
https://www.epshark.cz/clanek/3073/rychle-se-blizi-zuctovani-s-eurem