Mohlo by vás také zajímat
Nástup povinného reportování ESG je pro české firmy příležitostí zlepšit byznys
30. října 2024ESG aktivity neznamenají jen ekologické otázky, ale mají významný sociální dopad. Udržitelnost se vzhledem k nastupujícímu povinnému ESG reportingu, bude…
Proč tam, kde nejvíce řádili nacisté, dnes vzývají Putina? Odpověď dávají držitelé Nobelovy ceny za ekonomii
Lukáš Kovanda 14. října 2024Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Daron Acemoglu, Simon Johnson a James Robinson působící ve Spojených státech, a to za…
Proč ženy vydělávají méně než muži? Zkoumání pracovní role žen vyneslo Američance Nobelovu cenu za ekonomii
Libor Akrman 9. října 2023Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získala Američanka Claudia Goldinová za prohloubení znalostí o uplatnění žen na trhu práce. Je teprve…
- ČLÁNEK
Rwanda bojuje proti chudobě. Učí otce, aby projevovali lásku dětem
S chudobou se dá bojovat různými způsoby. Ve Rwandě, která patří mezi nejchudší země světa, vsadili na program, který podporuje otce, aby se více zapojili do péče o děti. V Africe se přitom tradičně muži o děti ani domácnost nestarají.
Boj s chudobou se stal, podobně jako boj proti klimatickým změnám, globálním tématem. Dokonce natolik významným, že ho ocenila i královská švédská akademie ve Stockholmu.
Experimentální přístup, jak snížit na globální úrovni chudobu, letos vynesl Nobelovu cenu za ekonomii ekonomům Abhijitovi Banerjeemu, Esther Duflové a Michaelu Kremerovi. Jejich koncept spočívá v tom, že řešení chudoby se musí rozdělit na menší úkoly, které se dají snáze vyřešit. Například vzdělávání nebo zlepšení zdravotní péče pro děti.
Otcovská péče o děti
Podobně k chudobě přistupují i ve Rwandě, jež se negativně proslavila jednou z největších genocid moderních dějin během občanské války na začátku devadesátých let. Chudobu má zmírnit větší zapojení otců do péče o děti. Ti totiž tradičně tuto roli ve společnosti nezastávají.
Rwanda v číslech |
Zdroj: tradingeconomics.com |
Otec tříleté Odille Igirimbabazi James je jedním z příkladů nového projektu ve Rwandě. Dceru podporuje ve zpěvu a tanci a sám jí vyrobil panenku na hraní. Přitom běžnou praxí je to, že ve dvanáctimilionové zemi otcové své děti považují za ekonomickou hrozbu, případně dokonce za terč své agresivity.
Násilí páchané na dětech i ženách je rozšířené, tvrdí prezident neziskové společnosti Promundo Gary Barker. Organizace podporuje celosvětově větší zapojení otců do výchovy dětí, ale také jejich rovnocenný přístup k ženám.
Posílení rodiny
Vládní úředníci společně s neziskovými organizacemi a akademiky spustili program Sugira Muryango (Posílení rodiny), jenž má zlepšovat rodinné vztahy.
Zejména otcům má projekt pomoci, aby projevovali pozitivní emoce a lásku vůči dětem.
Cílem je, že se omezí domácí násilí, podpoří se rozvoj dětí a v konečném důsledku to sníží chudobu země.
Lepší hygiena i stravování
Do programu bylo nejprve zařazeno 60 rodin, v roce 2018 to bylo už 1 049 domácností. Dětem v těchto rodinách se zlepšily hygienické i stravovací návyky, zdůraznil web Quartz.
Na projektu se podílejí i odborníci z Boston College School of Social Work. Sociální pracovníci učili rodiče v nejchudších rodinách s dětmi od šesti měsíců do tří let základní znalosti o hygieně, výživě, lékařské péči, výchově dítěte. Například proč je důležité si s dětmi povídat a číst jim.
Domácnostem pomáhali také zvládat finanční situaci, protože většina těchto rodin má příjem 1,25 dolaru na den. Ukazuje se, že rodiče, kteří se programu účastnili, se projevují méně násilně vůči dětem. Děti také vykazovaly lepší motorický vývoj.
GRAF: Nejnižší HDP na obyvatele ve vybraných zemích
Data jsou za roky 2017 a 208, v USD na obyvatele.
Zdroj: tradingeconomics.com
Trauma způsobené genocidou
Jak už bylo výše uvedeno, zemi dosud sužují důsledky relativně nedávné genocidy. Mnoho lidí stále trpí traumatem z hromadného vraždění. „Když investujete do raného dětství, je to nejlepší investice do budoucnosti,“ je přesvědčena ředitelka National Early Childhood Development Program Freya Zaninka Declercqová.
Péče o děti v číslech |
35,5 milionu dětí mladších pěti let vyrůstá v rozvíjejících se ekonomikách bez dozoru rodičů alespoň hodinu týdně. Je to více, než je celkový počet dětí do pěti let v Evropě. Ženy se v průměru starají o děti denně o 45 minut déle než muži. Ve většině zemí je rozdíl přes dvě hodiny. V 37 zemích světa, ve kterých žije pětina světové populace, ženy obstarávají 75 procent péče o děti. Mezi lety 2016 až 2025 by genderová rovnoprávnost měla potenciál zvýšit globální HDP o 12 až 28 bilionů dolarů. Ženská neplacená péče o děti má hodnotu deset bilionů dolarů ročně. Zdroj: Women’s work. Overseas Development Institute |
Dříve byly všechny sociální programy zaměřeny na chudé matky a jejich děti, otcové byli na okraji zájmu, přiznal Barker. Je to dáno tím, že matky tráví ve většině zemí na světě s dětmi více času, než je tomu u otců.
Britský Overseas Development Institute ve zprávě z roku 2016 zjistil, že ženy se bezplatně starají o děti během roku v průměru třikrát více než muži. Nejmenší rozdíly v péči o děti panují ve skandinávských zemích – Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku.
Vědecké výzkumy navíc naznačují, že činnost mozku se v prvních třech letech života utváří na základě zkušeností s milujícími rodiči a okolím.
Globální problém
Pokud chybí pozorný otec, může být narušen duševní vývoj dětí. Vždy je pro dítě lepší, když má dva milující rodiče než jen jednoho, vysvětlil Baker.
Země si dala cíl, aby do roku 2024 získalo předškolní vzdělání dvakrát více dětí ve věku tří až šesti let. Do školky chodí ve Rwandě pouze 17 procent dětí. Navíc děti trpí chronickou podvýživou, je to až 38 procent z nich. To vede k jejich nízkému vzrůstu a také mentálnímu zaostávání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Afrika je unplugged. Nadějí budoucnosti jsou malé zdroje
Jak vypadá chudoba v Německu? Nakupovat jen ve slevách a jíst málo
Opravdu se máme v Česku tak skvěle, jak o nás tvrdí premiér Babiš i jiní?
Nutno podotknout, že tento stav není jen záležitostí Rwandy, ale i řady dalších, nejen afrických zemí. Programy po celém světě, od Brazílie přes Afriku až po Turecko, ukazují, že „programy vzdělávající rodiče, jak mají mít své děti rádi a vychovávat je v tomto duchu, se výrazně projeví po jejich dospívání“, dodává server Quartz.
Legrační – učit otce milovat své děti…. a ještě absurdnější jsou výroky některých Evropských politiků jako třeba té pomatené milce Vašáriové proti tradiční rodině muž, žena, děti… Ale možná je to opravdu jeden z důvodů, proč je na tom Afriky stále tak mizerně – pokud totiž otcové v Africe přestanou brát děti jako odpadní produkt svých radovánek a začne jim na nich záležet, tak si místo šesti pořídí jen dvě, aby těm dvěma zajistili lepší život než měli oni…