Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
ECB povolila měnové kohouty, rozpočtový schodek se prohloubil a dolarových boháčů přibylo aneb souhrn ekonomických událostí 23. týdne 2024
Soukromníci dobývají vesmír; skupina Creditas jde na Slovensko; dolarových boháčů přibývá; v podílových fondech mají Češi poprvé přes bilion; hodnota Nvidia stoupla nad 3 bil. USD; Kofole se daří; S&P zhoršuje Francii rating; i Japonci mají svoji „dieselgate“; průměrná mzda stoupá; finanční sektor v Česku je odolný; americké „technoobry“ čeká vyšetřování; český průmysl nic moc a Seznamu narostl zisk.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
na železnici dějou se věci, na dráze jsou zaměstnáni švarní mládenci, zní v písničce Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Tak by se dala zjednodušeně popsat týden stará událost, kdy byla slavnostně ukončena přestavba železničního uzlu v Pardubicích. Bohužel o týden později se tu odehrála i tragická nehoda, při níž zemřeli čtyři lidé a 30 dalších se zranilo. Na zmodernizovaném uzlu paradoxně nefungovalo žádné zabezpečovací zařízení, takže vlak, který projel přes návěstidlo, jež mu přikazovalo zastavit, nezastavil a srazil se s nákladním vlakem. Je dost možné, že svoji roli sehrála i lidská chyba, ale v době, kdy se v dopravě neustále zpřísňují technické požadavky, je paradoxní, že člověka žádný „počítač nehlídal“. Příslib nového moderního celoevropského zabezpečovacího systému, který začne fungovat nejpozději od příštího roku, bohužel čtyři vyhaslé životy již nevrátí…
Stát sekeru zatnul
Schodek státního rozpočtu na konci května dosáhl 210,4 mld. Kč, prohloubil se z dubnových 153,1 mld. Kč, informovalo ministerstvo financí. Deficit za prvních pět měsíců je třetí nejhlubší od vzniku Česka, loni byl rekordních 271,4 mld. Kč. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) k meziročnímu zlepšení přispěly silnější daňové příjmy a nižší výdaje v energetice. Rozpočtové příjmy do konce května dosáhly 721,1 mld. Kč, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku vzrostly o 9,1 %. Výdaje za prvních pět měsíců činily 931,5 mld. Kč, meziročně byly o 0,1 % nižší.
ECB povolila měnové kohouty
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na červnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,25 %. Přerušila tak sérii pěti jednání, po kterých sazba zůstala beze změny na 4,50 %. O čtvrt procentního bodu klesla i depozitní sazba, aktuálně tak činí 3,75 %. Ke snížení sazeb ECB přikročila poprvé od roku 2019. „Od zasedání rady guvernérů v září 2023 inflace klesla o více než 2,5 procentního bodu a inflační výhled se značně zlepšil,“ uvedla ECB v zápisu z červnového zasedání. Současně ale upozornila, že inflační tlaky zůstávají silné v důsledku rychlého růstu mezd.
Creditas jde i na Slovensko
Investiční skupina Creditas finančníka Pavla Hubáčka vstoupila na slovenský energetický trh. Prostřednictvím své divize UCED koupila energetickou společnost GGE. Společnost je výrobcem a distributorem elektřiny a tepla na Slovensku, do jejího portfolia patří například paroplynová teplárna Považská Bystrica. Cenu transakce firmy nezveřejnily.
Dolarových boháčů přibývá
Počet dolarových milionářů se loni zvýšil o 5,1 % na 22,8 milionu. Podle studie World Wealth Report poradenské společnosti Capgemini je jich tak nejvíce od roku 1997, kdy údaje o nich začala vyhodnocovat. Majetek bohatých vzrostl o 4,7 % na rekordních 86,8 bil. USD. Pomohl mimo jiné růst akciových trhů, uvedla agentura DPA. Největší nárůst milionářů zaznamenala Severní Amerika. Díky silné ekonomice, polevující inflaci a boomu na akciových trzích vzrostl majetek bohatých v tomto regionu o 7,2 % na 26,1 bil. USD. Počet bohatých lidí se tam zvýšil o 7,1 % na 7,431 milionu.
V podílových fondech mají Češi přes bilion
Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, na konci prvního čtvrtletí letošního roku poprvé překonal hranici jednoho bilionu korun. Od začátku roku majetek ve fondech kolektivního investování narostl o 81 mld. Kč na 1,02 bil. Kč, informovala Asociace pro kapitálový trh (AKAT).
Nvidia míří k nejhodnotnější firmě světa
Tržní hodnota amerického výrobce čipů Nvidia poprvé překročila tři biliony dolarů, v přepočtu asi 68 bil. Kč, firma tak předstihla americkou technologickou společnost Apple a stala se druhým nejhodnotnějším podnikem na světě. Jedničkou zůstává společnost Microsoft, přičemž hodnotou nad třemi biliony jsou právě tyto tři firmy.
Kofole se daří
Skupině Kofola ČeskoSlovensko, která vyrábí nealkoholické nápoje, v letošním prvním čtvrtletí stouply tržby i provozní zisk EBITDA o více než pětinu, tržby o 379 mil. Kč na 2,09 mld. Kč a EBITDA o 47 mil. Kč na 265 mil. Kč. Představenstvo Kofoly rozhodlo, že valné hromadě předloží návrh na výplatu dividendy z loňského zisku 13,50 Kč na akcii před zdaněním, tedy ve stejné výši jako loni. Začátek roku skupina označila za úspěšný.
Rána pro Macrona, S&P zhoršuje Francii rating
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s zhoršila rating Francie ze známky AA na AA–. Tak špatné hodnocení země v jejích očích dosud nikdy neměla. Z hlediska francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o předvolební fiasko, neboť jeho klíčovým slibem bylo zkrocení veřejných výdajů Francie. Podle Standard & Poor’s má veřejný dluh země vzrůst do roku 2027 na 112 % HDP.
I Japonci mají svoji „dieselgate“
Japonská vláda zjistila nesrovnalosti v žádostech o certifikaci vozidel domácích automobilek Toyota, Mazda, Honda, Suzuki a Yamaha. Oznámilo to japonské ministerstvo dopravy. Firmám Toyota, Mazda a Yamaha nařídilo, aby dočasně pozastavily dodávky šesti modelů. Informovaly o tom tiskové agentury. Vláda nařídila přešetřit žádosti o certifikaci vozů v reakci na skandál kolem falšování bezpečnostních testů ze strany automobilky Daihatsu, který vypukl v loňském roce.
Průměrná mzda stoupá
V prvním čtvrtletí letošního roku v Česku po více než dvou letech reálně stoupla průměrná hrubá měsíční mzda, a to meziročně o 4,8 % na 43 941 Kč. Oznámil to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ). Reálný růst ukazuje zvýšení mezd při započítání růstu spotřebitelských cen. Bez započtení inflace, která činila v daném období 2,1 %, vzrostla průměrná mzda v letošním prvním kvartálu meziročně o sedm procent. Mezičtvrtletně se mzda zvýšila o 1,7 %.
Potěší Čína Airbus?
Evropský výrobce letadel Airbus jedná o velkém prodeji letadel A330neo do Číny. Některé přední čínské letecké společnosti zvažují nákup více než 100 modernizovaných modelů A330 se dvěma uličkami. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg. O podmínkách se stále jedná a načasování prodeje je nejisté. Rozhovory začaly být intenzivnější poté, co čínský prezident Si Ťin-pching v květnu navštívil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.
Finanční sektor v Česku odolný
Český finanční sektor je odolný, vzrostla v něm ale systémová rizika, která by v případě nepříznivého vývoje měla citelný dopad na kapitálové vybavení bank. Ukázaly to zátěžové testy ČNB. Kvůli vývoji systémových rizik bankovní rada rozhodla o zavedení nové systémové kapitálové rezervy, kterou budou muset banky vytvářet od ledna 2025. Její sazba je 0,5 %, což pro banky představuje zhruba 14 mld. Kč. Zároveň ČNB od 1. července snižuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu o půl procentního bodu na 1,25 %. Centrální banka také oznámila, že ponechává beze změny pravidla pro poskytování hypoték.
Český průmysl nic moc
Průmyslová produkce v Česku v dubnu zmírnila meziroční pokles na 0,4 % z březnových 2,9 %. V meziměsíčním srovnání byla naopak o 0,6 % vyšší. Hodnota nových zakázek oproti loňskému dubnu vzrostla o 3,6 %. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ČSÚ. Dubnové výsledky českého průmyslu zůstaly mírně za očekáváním. Finanční trh předpokládal meziroční stagnaci, průmyslová produkce přitom poklesla. Výraznější oživení průmyslové výroby předpokládají analytici ve druhé polovině roku, za celý rok podle nich vzroste o jedno až 1,5 %.
Americké „technoobry“ čeká vyšetřování
Američtí regulátoři se chystají zahájit antimonopolní vyšetřování technologických společností Microsoft, OpenAI a Nvidia, aby prověřili jejich vliv na odvětví umělé inteligence (AI). Informovaly o tom agentura Reuters a další média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Aktivity společností Microsoft a OpenAI podle zdrojů prozkoumá Federální obchodní komise (FTC), zatímco na aktivity Nvidie se zaměří ministerstvo spravedlnosti.
Soukromníci ve vesmíru
V tomto týdnu došlo k několika úspěšným akcím ve vesmíru. Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing se ve čtvrtek úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) v rámci prvního letu s posádkou. Plavidlo do vesmíru vyneslo dva astronauty. Úspěch operace představuje podle agentury Reuters klíčový test konkurenceschopnosti amerického Boeingu se společností SpaceX miliardáře Elona Muska.
A právě SpaceX si připsala další úspěch, když na čtvrtý pokus poprvé dokončila testovací let svého obřího dopravního systému Starship, s nímž chce v budoucnu létat na Měsíc nebo na Mars. Na rozdíl od třetího testu se její vesmírná loď nerozpadla při klesání atmosférou, jakkoli ze záběru kamery bylo patrné, že z ní odlétají menší úlomky. Následně přistála ve vodách Indického oceánu.
Ferrero chystá „vege-nutellu“
Výrobce Nutelly se chystá uvést na trh její rostlinnou variantu. Italská společnost Ferrero zatím neprozradila, jakou přísadou v oblíbené pomazánce sušené mléko nahradí. Podle italských médií firma nový výrobek představila na veletrhu na Sardinii. Novou verzi pomazánky z lískových oříšků by zákazníci měli mít možnost vyzkoušet na podzim. K dostání bude ale zatím jen v Itálii.
Seznamu narostl zisk
Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni zvýšila zisk před zdaněním o šest procent na 1,36 mld. Kč. Tržby stouply o 0,2 % na 5,94 mld. Kč. „Do roku 2023 jsme vstupovali s vidinou ochlazení tuzemského online trhu i pokračující hospodářské recese. Střízlivé plánování investic i pozitivnější ekonomický vývoj nám nicméně umožnily překonat tržby roku 2022, takže můžeme loňský rok opět považovat za velmi úspěšný,“ uvedl člen představenstva Pavel Zima.
Hypoteční úroky stále nad pěti procenty
Úrokové sazby hypotečních úvěrů se již pátý měsíc prakticky nehýbou. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů je na počátku června podle Swiss Life Hypoindexu 5,51 %. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo ČNB a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily a hned tak nenaplní. Možná až po prázdninách, kdy začnou u hypoték platit nová refinanční pravidla (klientsky méně výhodná), se banky rozhýbou k citelnějšímu snížení úroků.
Odložené platby, spojte se
Společnost GoPay rozšiřuje nabídku platebních metod o odložené platby od Twisto a Skip Pay. Od obou poskytovatelů GoPay nabídne klasickou odloženou platbu i tzv. Třetinu, kdy zákazník platbu uhradí na tři splátky. Implementace Twista i Skip Pay do platební brány GoPay již odstartovala. V průběhu léta GoPay novinku představí v pilotním režimu u vybraných obchodníků. Ostré spuštění na celou zákaznickou bázi, která čítá přes 18 tisíc e-shopů, plánuje na září 2024.
CzechTrade jde do AI
Agentura CzechTrade podepsala memorandum s Českou asociací umělé inteligence. Cílem dokumentu je deklarovat záměr vzájemné spolupráce a využití synergií obou společností, které mají zájem podporovat jak přímý export českých technologií využívajících umělou inteligenci, tak také nástroje AI k akceleraci stávajících vývozních aktivit českých exportérů.
Mazars se mění na ForvisMazars
Dvě přední společnosti na trhu poradenských služeb, Mazars, mezinárodní partnerství působící ve více než 100 zemích a teritoriích, a americká auditorská, daňová a poradenská společnost FORVIS vytvořily 1. června 2024 novou síť. Tato nová síť, složená pouze ze dvou členských společností, vystupuje od výše uvedeného data pouze pod jedinou globální značkou Forvis Mazars a se souhrnným obratem ve výši 5 mld. USD se zařazuje mezi top 10 na globálním trhu.