Mohlo by vás také zajímat
Fed agresivně srazil sazby, bojí se nezaměstnanosti
Jan Čermák 19. září 2024Americká centrální banka (Fed) po dvoudenním zasedání svého měnového výboru snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do rozpětí…
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Z UPC bude Vodafone, z Airbusu král nebe a z Googlu sluha Bruselu aneb souhrn událostí 31. týdne
Vodafone dokončuje fúzi s UPC, které se přejmenuje na Vodafone. A zatímco Boeing se kvůli zaparkovaným strojům Max propadá do miliardových ztrát, Airbus zažívá raketový start. Čistý zisk evropského výrobce ve druhém čtvrtletí vylétl na pětinásobek loňské hodnoty. Půdu pod nohama v tomto týdnu ztratili také tři z pěti členů rady Energetického regulačního úřadu, které odvolala vláda. Nohama na zemi se naopak ve svých předpovědích drží Fed i ČNB.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
léto se nám přehouplo do své druhé poloviny (měřeno optikou školních prázdnin), ale některé věci se nemění. Například nejistota kolem budoucnosti vlády Andreje Babiše. I nadále je centrem dění celkem nedůležitá pozice ministra kultury, kde sice skončil Antonín Staněk, jehož odvolal prezident Miloš Zeman, ale nejmenoval už jeho nástupce, kterým by měl být Michal Šmarda. Takže dilema ČSSD o setrvání ve vládě pokračuje. Nemluvě o tom, že sociální demokraté se snaží utrhnout ze státního rozpočtu na rok 2020 více pro „své“ resorty, což jim ministryně financí Alena Schillerová zamítá. Bohužel pro ČSSD je její volební potenciál spíše mimo procenta potřebná pro získání poslaneckých mandátů při případných předčasných volbách (pokud by odešla z vlády), což stranu staví do patové situace. Doufejme tedy, že se rozpočtu dočkáme. Nebo alespoň nového ministra kultury.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Výhledově bude hůř. Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Naopak pro příští rok úřad odhad růstu zhoršil na 2,3 procenta. V letošním roce by měl být růst ekonomiky tažen výdaji na konečnou spotřebu domácností a investiční aktivitou firem i vlády. Příští rok by pak růst spotřeby měl zpomalit, uvedl resort. V dubnové prognóze MF počítalo pro letošní i příští rok s růstem ekonomiky o 2,4 procenta. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.
Z UPC bude Vodafone. Operátor Vodafone koupil společnost UPC Česká republika. V Česku se tak zrodil nový velký hráč, který spojí pevný internet, kabelovou televizi a mobilní služby. UPC se postupně přejmenuje na Vodafone. Pod Vodafone přešlo UPC po schválení akvizice ze strany Evropské komise. Ta zahrnovala odkup aktivit společnosti Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Konečná částka byla 18,4 mld. eur (zhruba 472 mld. Kč).
Personální zemětřesení na půdě ERÚ. Ve vedení Energetického regulačního úřadu došlo tento týden k personální čistce. Vláda se zbavila hned tří z pěti radních. Vedle dosavadního šéfa úřadu Jana Pokorného, kterému kabinet neprodloužil mandát, končí také členové Vladimír Vlk a Vladimír Outrata. Novým předsedou rady byl jmenován konzultant poradenské společnosti EY Stanislav Trávníček. Funkci po Vlkovi s Outratou přebírá bývalá místopředsedkyně úřadu Martina Krčová a dosavadní ředitel statistického odboru úřadu Petr Kusý.
Airbus poráží Boeing. Evropský výrobce letecké techniky Airbus ve druhém čtvrtletí zpětinásobil čistý zisk na asi 1,2 miliardy eur (v přepočtu asi 30 miliard korun). Společnost těžila z vysokého odbytu letadel A320neo. Tržby Airbusu se meziročně zvýšily o 23 procent na 18,3 mld. eur. Airbus o vedoucí pozici na světovém trhu s letadly dlouhodobě soupeří s americkým Boeingem. Ten se ve druhém čtvrtletí propadl do nejhlubší ztráty za posledních deset let, když prodělal téměř tři miliardy USD (asi 69 mld. Kč) po zisku 2,2 mld. USD před rokem.
Schodek státního rozpočtu se ponížil. Schodek státního rozpočtu ČR ke konci července klesl na 9,7 mld. Kč z červnových 20,7 mld. Kč, informovalo Ministerstvo financí. Loni v červenci skončilo hospodaření státu v přebytku 16,6 mld. Kč. Meziročně horší výsledek o 26,3 mld. Kč negativně ovlivnily peníze z EU. Po sedmi měsících letos měly tyto peníze kladný dopad jen 1,8 mld. Kč, zatímco ve stejném období loni 20,3 mld. Kč. Výsledek v roce 2018 však ovlivnily závěrečné platby vztahující se ještě k předchozímu programovému období ve výši více než 20 mld. Kč, které stát inkasoval v prvních měsících tohoto roku.
Pád prodejů Applu v Číně zpomalil. Zisk americké společnosti Apple ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl o téměř 13 procent na asi 10 mld. USD (v přepočtu zhruba 231 mld. Kč). Příjmy stouply o jedno procento na 53,8 mld. USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků. Generální ředitel Tim Cook agentuře Reuters řekl, že výsledky podpořilo hlavně zlepšení trhu v Číně. Příjmy v Číně se snížily jen o čtyři procenta na 9,16 mld. USD, zatímco v předchozím čtvrtletí se propadly o 22 procent.
České státní dluhopisy drží hlavně nerezidenti. Zahraniční investoři jsou největší investorskou skupinou na českém dluhopisovém trhu. Ke konci června drželi státní dluhopisy vydané v Česku za 633,3 mld. Kč a jejich podíl tak vzrostl na 42,3 procenta, vyplývá z dat zveřejněných Ministerstvem financí. Druhou největší skupinu investorů na českém dluhopisovém trhu představují banky následované penzijními společnostmi.
Ekonomika eurozóny zpomaluje. Hrubý domácí produkt eurozóny ve druhém čtvrtletí rostl pomalejším tempem. V meziročním srovnání vzrostl o 1,1 procenta po růstu 1,2 procenta před rokem. Mezičtvrtletně evropská ekonomika podle očekávání rostla o 0,2 procenta, vyplývá ze statistik Eurostatu.
Graf: Vývoj HDP eurozóny od krize po současnost
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com, Eurostat
Škoda Vagonka dodá Lotyšsku vlaky za miliardy. Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation dodá do Lotyšska více než tři desítky elektrických příměstských vlaků v hodnotě převyšující šest miliard korun. Ostravský podnik pro lotyšské státní dráhy zajistí také údržbu vlaků, školení lidí a bude drahám dodávat i náhradní díly, sdělila mluvčí strojírenské skupiny Lubomíra Černá. Jednotky budou dodávány postupně v letech 2022 až 2023.
Miliardář Šmejc vsadil na Moldavsko. Skupina EMMA Capital českého podnikatele Jiřího Šmejce a londýnský investiční fond Duet Private Equity převzaly dvě firmy působící v Moldavsku. Předmětem obchodu se staly firmy Red Union Fenosa a Gas Natural Fenosa Furnizare Energie, které dosud patřily španělské firmě Naturgy. Cenu transakce strany nezveřejnily. EMMA Capital k obchodu pouze uvedla, že vstup do těchto dvou podniků představuje největší českou investici v Moldavsku.
ArcelorMittal zažívá volný pád. Společnost ArcelorMittal, která je největším výrobcem oceli na světě, má za druhé čtvrtletí ztrátu 447 mil. USD. Důvodem je pokles cen a nutnost rozsáhlých odpisů. Před rokem ještě hospodařila se ziskem téměř 1,9 mld. USD. V Evropě ArcelorMittal očekává pokles spotřeby o jedno až dvě procenta. Může za to útlum ve zpracovatelském sektoru, za nímž stojí mimo jiné slabší poptávka na evropském automobilovém trhu. ArcelorMittal nedávno dokončil prodej své ostravské huti ArcelorMittal Ostrava, kterou získala společnost Liberty Steel. Huť, jež vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, následně změnila název na Liberty Ostrava.
VÍCE V KOMENTÁŘÍCH:
Americký Fed poprvé od krize snížil úrokové sazby. ČNB zatím vyčkává
Žádná dramata. ČNB setrvá u scénáře stabilních sazeb
Google ustupuje Bruselu. Americká společnost Google oznámila, že umožní svým rivalům koupit si možnost získat status výchozího vyhledávače. Nové chytré telefony a tablety s Androidem prodávané v Evropě od začátku roku 2020 umožní uživateli vybrat si výchozí vyhledávač ze čtyř nabídek, uvedla firma. Poskytovatelé vyhledávačů přitom budou moci v aukci Googlu soutěžit o místo na „obrazovce výběru“. Návrh je další snahou firmy odvrátit hrozbu nových sankcí od Evropské komise za antimonopolní chování.
Když dva dělají totéž, není to totéž. Společnost ExxonMobil, která je největším producentem ropy ve Spojených státech, hospodařila ve druhém čtvrtletí s výrazně nižším čistým ziskem než loni. Vydělala 3,13 mld. USD, což je o pětinu méně. Důvodem jsou nižší ceny plynu, pokles zisku ze zpracování ropy a ztráta chemické divize. Její rival Chevron si vedl mnohem lépe. Zisk zvýšil o více než čtvrtinu na 4,31 mld. USD. Pomohla mu vyšší těžba, která vykompenzovala pokles cen ropy a plynu i růst výdajů.
Temelín na dobu neurčitou? Příští rok musí ČEZ získat povolení k dalšímu provozu obou bloků jaderné elektrárny Temelín. Povolení je na dobu neurčitou, jaderná elektrárna by měla být v provozu do roku 2060.
Britská vláda chce po brexit vytvořit bezcelní zóny. Přístavní a letištní zóny bez daňové a celní zátěže budou podle premiéra Borise Johnsona vznikat především v hospodářsky slabých oblastech, aby přispěly k jejich rozvoji. Po celé zemi by jich měla být až desítka, informoval server BBC. Británie se tak připravuje na odchod z unie bez dohody. Guvernér britské centrální banky Mark Carney varoval, že tvrdý brexit bude pro britské hospodářství znamenat „okamžitý šok“. Vládní dokument o tom, jak by to mohlo v Británii vypadat, hovoří o propadu libry, výrazných pohybech na finančních trzích, zvýšené kriminalitě i panice spotřebitelů, kteří budou skupovat dostupné zboží. Ministr financí Sajid Javid proto krotí vášně prohlášením, že vláda do odchodu investuje 2,1 mld. GBP.
Další kolu ruských sankcí. Americký prezident Donald Trump podepsal příkaz k vyhlášení nových sankcí proti Rusku, které jsou reakcí na údajný ruský útok proti dvojímu agentovi Sergeji Skripalovi v Británii loni na jaře. Jde o druhou sérii sankcí po opatření z loňského srpna, jímž Bílý dům mimo jiné zakázal prodávat Rusku zbraně a citlivé technologie. Moskva nad nejnovějším americkým rozhodnutím vyslovila politování.
Air bank za pololetí vydělala přes tři čtvrtě miliardy… Air Bank vykázala v prvním pololetí čistý zisk 774 mil. Kč, což je meziročně o 13 procent více. Bance stoupl počet klientů na 720 tisíc, vzrostl i objem poskytnutých úvěrů. Objem vkladů na běžných a spořicích účtech klientů vzrostl na 105,2 mld. Kč. korun. Objem úvěrů se zvýšil o sedm procent na 47,5 mld. Kč.
… Komerční banka byla na desetinásobku. Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 6,8 % na 7,21 mld. Kč. Objem úvěrů klientům se v období od dubna do června zvýšil o 3,2 % na 644,8 mld. Kč. Z toho úvěry na bydlení (poskytované společnostmi KB a Modrá pyramida) se zvýšily o 3,6 %. Vklady klientů stouply meziročně o 4 % na 838,6 mld. Kč. Objem aktiv klientů skupiny KB v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 6,6 % na 176,8 mld. Kč.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Wellbeing rozpočet: PR, nebo inovace? Zéland zkouší nový přístup ke státním financím
Aleš Brix (Česká mincovna): Zlato Češi ve srovnání se Západem moc nekupují, ale lepší se to
Bankovky jako reklamní nosič: Proč na nich tedy nemít inspirativní tváře vědy a techniky?
O2 v pololetí zvýšila výnosy, zisk jí ale klesl. Operátor O2 zvýšil v pololetí konsolidované výnosy o dvě procenta na 19 miliard korun. Poprvé po deseti letech rostly i výnosy v pevné síti. Zisk kvůli zvýšeným odpisům klesl o šest procent na 2,6 miliardy korun. Majoritním vlastníkem O2 je s více než 80 procenty skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Ryanair chystá propouštění. Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair zruší na 900 pracovních míst. Generální ředitel Michael O’Leary sdělil, že aerolinky mají o 500 pilotů a 400 zaměstnanců palubního personálu více, než kolik potřebují. Ryanair tímto krokem reaguje na zpoždění dodávek letadel MAX, které navíc nesmí létat a na hrozbu odchodu Británie z Evropské unie bez dohody na konci října.
Spotify investory nepotěšila. Největší světová služba pro streamování hudby Spotify ve druhém čtvrtletí získala méně nových předplatitelů, než se očekávalo. Prognóze nedostála ani výší ztráty, vyplývá z hospodářských výsledků firmy. Ta ve středu uvedla, že má nyní 108 milionů předplatitelů, což je asi o 30 procent více než před rokem. Analytici v průzkumu společnosti Refinitiv očekávali 108,5 milionu předplatitelů.
Luxus chtěný i nechtěný. Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin se v prvním pololetí propadl do ztráty 78,8 mil. GBP, zatímco o rok dříve hospodařil se ziskem 20,8 mil. GBP. Důvodem je především slabá poptávka v Evropě, uvedla automobilka, jejíž auta proslavil mimo jiné fiktivní britský agent 007. Naproti tomu italský výrobce luxusních sportovních aut Ferrari ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 14 procenta na 184 mil. eur (4,7 mld. Kč). K růstu přispěl vyšší prodej aut. Zájem byl především o značky Portofino a 812 Superfast, oznámila italská automobilka.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – francouzská komedie Je mi fajn s.r.o., americký akční snímek Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw a americé misteriózní drama Slunovrat.
- Festival České hrady tento týden hostí Rožmberk nad Vltavou.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.