Mohlo by vás také zajímat
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Nutellové rozčarování Petra Fialy, trápení českého průmyslu a Hollywood se vrací do práce aneb souhrn 45. týdne
Český průmysl zrychlil meziroční pokles; zisk ČEZ srazila mimořádná daň; WeWork hlásí bankrot; v Hollywoodu končí stávka hereckých odborů; inflace v Česku zase nad 8 procenty; Apple opráší „slávu“ Koženého; dvě různé AI uzavřely historicky první smlouvu; horkovod z Temelína do Budějovic se prodraží; Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU; Beneš (ČEZ): Rozdělení nepřipravujeme; Air Bank nabídne investování do akcií v mobilu a další záplava hospodářských výsledků (mj. ČEZ, ČSOB, Saudi Aramco nebo Adidas).
Milé čtenářky, milí čtenáři,
skvělou americkou komedii Vrtěti psem o politicích a jejich PR poradcích viděli asi všichni. Tehdy reflektovala skandál tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona a jeho stážistky Moniky Levinské. Ve filmu hvězdné duo poradců v podání Roberta de Nira a Dustina Hoffmana ukázalo, jak se odvádí pozornost ve vrcholné politice. Otázkou je, nakolik se tímto filmem inspirovali poradci současného premiéra Petra „Nutelly“ Fialy. (Není to zas tak dlouho, co podobnou strategií oslovoval „čau-lidi“ expremiér Andrej Babiš.) Jedno se videu porovnávající ceny potravin v Německu a Česku nedá upřít, vyvolalo velkou pozornost i vlnu reakcí veřejnosti i odborníků na komunikaci a PR. (co na tom, že zpravidla negativní). Bohužel na rozdíl od skvělé americké komedie se to stalo formou Okresního přeboru. A pak se logicky nabízí otázka, zdali a před čím je třeba odvést pozornost…
Český průmysl dál padá
Průmysl v Česku v září zrychlil meziroční pokles na pět procent ze srpnových 1,7 procenta. Je to třetí pokles v řadě. Meziměsíčně se průmyslová výroba snížila o 1,8 procenta. Dnes o tom na webu informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Hodnota nových zakázek pro český průmysl podle statistiků ve srovnání s loňským zářím klesla o 5,2 procenta. S poklesem produkce se v září potýkal průmysl napříč všemi odvětvími. „K pětiprocentnímu meziročnímu poklesu produkce nejvíce přispěla výroba elektřiny a plynu, výroba strojů a zařízení a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Zisk ČEZu srazila mimořádná daň
Energetická skupina ČEZ za první tři čtvrtletí letošního roku vydělala 29,8 mld. Kč, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o 43 %. Hlavní příčinou poklesu byla letos zavedená daň z neočekávaných zisků, která zvýšila náklady o 21 mld. Kč. Provozní zisk EBITDA naopak vzhledem k vysokým tržním cenám komodit stoupl o šest procent na 95 mld. Kč. Skupina zároveň zlepšila celoroční výhled zisku EBITDA. Čeká výsledek 115 až 120 mld. Kč, dříve uváděla 105 až 115 mld. Kč. Výhled očištěného čistého zisku společnost potvrdila v pásmu 33 až 37 mld. Kč.
WeWork v bankrotu
Poskytovatel sdílených kanceláří WeWork požádal v USA o bankrotovou ochranu. Firmě, jejíž raketový vzestup a pád změnily globální podobu odvětví pronájmu kanceláří, se nevyplatily sázky na to, že společnosti budou více využívat její sdílené kancelářské prostory, uvedla agentura Reuters. Pobočky firmy mimo USA a Kanadu nejsou řízením dotčené. Mluvčí WeWork uvedl, že majitelé cca 92 % dluhu firmy souhlasili v rámci dohody o podpoře restrukturalizace s přeměnou svého zajištěného dluhu na vlastní kapitál. Firmě se tím podařilo snížit dluh o 3mld. USD. WeWork očekává, že bude mít finanční likviditu, aby mohl normálně pokračovat v činnosti. Podobný krok jako v USA hodlá učinit také v Kanadě.
Hollywood se vrací do práce
Americký odborový svaz herců SAG-AFTRA se předběžně dohodl s hollywoodskými studii na ukončení druhé ze dvou stávek, které otřásly americkým zábavním průmyslem. Stávka trvající 118 dní oficiálně skončí těsně po půlnoci místního času, tedy po deváté hodině SEČ. Neznamená to však okamžitý návrat herců do práce, dohodu ještě musí potvrdit vedení odborů a pak i hlasování mezi zhruba 160.000 členy.
Inflace zase nad 8 procenty
Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zrychlil na 8,5 % ze zářijových 6,9 %. Stalo se tak po předchozích osmi měsících snižování tempa inflace. Údaj za říjen je ale ovlivněný tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace letos v říjnu byla pod šesti procenty. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v říjnu vzrostly o 0,1 procenta.
Apple opráší „slávu“ Koženého
Americká společnost Apple připravuje podcast o Viktoru Koženém, jedné z hlavních tváří kuponové privatizace v porevolučním Československu ze začátku 90. let. „Šarmantní mladý Čech slibuje ohromující výnosy. K mání je ropný sektor celé jedné země, a nejlepší investoři v Americe mají zájem. Zní to příliš dobře, aby to byla pravda? Ale ono to tak zatraceně je,“ láká Apple na chystaný podcast s názvem The Pirate of Prague (Pirát z Prahy). Kožený byl po rozpadu federace později v České republice odsouzen k 10 letům vězení za podvod v souvislosti s převody majetku akcionářů, už roky se ale skrývá na Bahamách.
Dvě AI uzavřely historicky první smlouvu
Umělá inteligence poprvé v historii prokázala schopnost samostatně sjednat smlouvu s jinou umělou inteligencí bez účasti člověka. Cílem nové umělé inteligence je podle britské společnosti Luminance, která nástroj vyvinula, automaticky analyzovat smlouvy a provádět v nich změny. Tento nástroj je podle společnosti navržen tak, aby fungoval spíše jako právní „kopilot“. Funkce Autopilot společnosti Luminance je mnohem pokročilejší než Lumi, chatbot společnosti Luminance podobný ChatGPT.
Horkovod z Temelína do Budějovic se prodraží
Jaderná elektrárna Temelín dodala za první měsíc provozu horkovodu vedoucího do Českých Budějovic 50 terajoulů (TJ) tepla. Energetici v průměru dodávali budějovické teplárně vodu ohřátou na 110 stupňů Celsia. Novináře o tom informoval temelínský mluvčí Marek Sviták. Na dotaz ČTK také ČEZ upřesnil, jaké byly náklady na stavbu 26 kilometrů dlouhého horkovodu. Původně udával cenu 1,69 mld. Kč, nyní čeká, že bude 2,4 mld. Kč. Temelínský přivaděč pokryje 30 procent potřeby tepla v Budějovicích. Půjde o 750 terajoulů ročně, horkovod by měl dodávat teplo nejméně 20 let.
Plzeňská teplárna se rozloučí s uhlím
Plzeňská teplárenská připravuje projekt odklonu od uhlí k plynu a vodíku. Jde o dosud největší investici v její historii asi za sedm miliard korun. Důvody jsou hlavně ekonomické, tedy razantní růst výdajů za emisní povolenky, ale také ekologické. Stavět se bude za plného provozu, hotovo bude do roku 2029, řekl ČTK generální ředitel teplárny Václav Pašek. Největšího dodavatele tepla na západě Čech vlastní většinově Plzeň a z 35 procent skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského.
Finanční trhy reagují na konflikty klidně
Reakce finančních trhů na geopolitické turbulence je většinou méně hysterická, než by se mohlo zdát. Výjimkou není ani válka Izraele s Hamásem. Dokládá to srovnání konfliktů od 80. let 20. století do současnosti. Akciové indexy sice krátkodobě na geopolitické riziko zareagují v řádu dní a týdnů, do několika měsíců se ale ve většině případů vrací k růstové trajektorii. Nicméně kvůli konfliktu palestinského radikálního hnutí Hamás s Izraelem zaniklo v Pásmu Gazy přes 60 % pracovních míst. Odhaduje to Mezinárodní organizace práce (ILO), která spadá pod OSN. Na okupovaném Západním břehu podle ní v důsledku války ubylo 24 % pracovních míst.
VÍCE K TÉMATU: Na finanční trzích klid? Konflikty ve světě se jich spíše netýkají. Výjimkou není ani válka Izraele s Hamásem
Výdaje na výzkum a vývoj rostou
Loni bylo v Česku z tuzemských a zahraničních podnikových zdrojů na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 81,7 mld. Kč, o 8,9 mld. Kč více než předloni. Meziroční nárůst činí 12%. Uvedl to Svaz průmyslu a dopravy ČR, který požaduje jasnější podporu aplikovaného výzkumu ze strany státu.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU
Nezaměstnanost v Česku v říjnu klesla na 3,5 %, a byla tak o 0,1 procentního bodu nižší než v září a srpnu. K udržení nejnižší nezaměstnanosti v Evropské unii přispěly také kroky vlády, firmy například nemusely propouštět kvůli nedostatku energií. Po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
HSBC nabídne tokenizované zlato
Britská banka HSBC představila platformu využívající technologii distribuované účetní knihy k tokenizaci vlastnictví fyzického zlata. Vytvoří digitální reprezentaci zlata svých klientů uloženého v londýnských trezorech. Jeden token na platformě HSBC pro tokenizaci zlata odpovídá 0,001 trojské unce. S tokenizovaným fyzickým zlatem mohou institucionální investoři a HSBC obchodovat prostřednictvím nově vzniklé platformy.
Beneš (ČEZ): Rozdělení nepřipravujeme, důvody pro změny jsou
Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš řekl, že samotný ČEZ žádné rozdělení nepřipravuje a nikdy nepřipravoval. Nicméně vidí dva důvody, proč by se společnost měla strukturálně změnit. Prvním je výstavba nových jaderných zdrojů. Výstavba jednoho bloku je při současném nastavení podmínek financování ze strany státu pro ČEZ ufinancovatelná, pro více bloků by to bylo nerealistické. Druhým důvodem jsou uhelné elektrárny, protože jsou z pohledu bank „špinavými“ zdroji.
Air Bank nabídne investování do akcií v mobilu
Už na přelomu roku budou mít klienti Air Bank možnost investovat do akcií předních amerických firem pohodlně přímo v mobilní aplikaci My Air. S inovativní investiční službou kompletně v českém jazyce budou klienti Air Bank schopni provádět investice do akcií na pár kliknutí. Novou investiční službu lze založit během pár minut bez složitých formulářů přímo v aplikaci My Air. V nabídce najdou klienti Air Bank akcie 200 světoznámých amerických firem obchodovaných na trzích NYSE a Nasdaq. Poplatky činí 0,2 % z uskutečněné transakce (min. 2 USD / 5 EUR) a patří tak mezi nejnižší na trhu. Vedení investičního účtu je zcela zdarma a služba je kompletně v češtině.
Největší „modro-vodíkárna“ bude v Nizozemí
Společnost Air Products vybuduje ve svém stávajícím závodě na výrobu vodíku v Rotterdamu zařízení na zachycování a zpracování oxidu uhličitého. Zařízení, které bude také vlastnit a provozovat, by mělo být uvedeno do provozu v roce 2026 a po jeho spuštění se závod v Rotterdamu stane největším závodem na produkci tzv. modrého vodíku v Evropě. Modrý vodík se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého. Je tak považován za čistší alternativu.
OPEC je optimistický
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpokládá, že globální hospodářství se dokáže vypořádat s makroekonomickými problémy, jako jsou vysoké úrokové sazby a inflace. To povede k vyšší poptávce po pohonných hmotách. Uvedl to generální tajemník organizace Haísám Ghais. Velmi dobře si nyní vede ekonomika Spojených států, zatímco evropská ekonomika zaostává.
Konsolidační balíček prošel i Senátem
Senát ve středu schválil vládní konsolidační balíček, který má vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 mld. Kč. Soubor hlavně daňových změn nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Pokud by chtěl balíček vetovat, má na to lhůtu 15 dní. Prezident už dříve vládní snahu o konsolidaci veřejných financí uvítal. Na konci října v odpovědi na výzvu předsedy opozičního hnutí SPD Tomia Okamury, aby balíček vetoval, uvedl, že zváží důkladně všechny aspekty v rámci legislativního procesu a poté sdělí veřejnosti své výsledné rozhodnutí.
Tesla pro masy za 600 tisíc
Americká automobilka Tesla plánuje ve svém závodě u Berlína vyrábět elektromobil za 25 000 EUR (v přepočtu 613 tisíc Kč). Uvedl to zdroj agentury Reuters. Nerozvedl ale, kdy firma výrobu vozu zahájí. Tesla se k možnému přelomovému kroku v plánu masového rozšíření svých vozů odmítla vyjádřit, dodává agentura.
I Samsung má svůj model AI, dřív než Apple
Společnost Samsung Electronics ve středu představila svůj model generativní umělé inteligence (AI) a naznačila, že se brzy objeví na jejích zařízeních. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zpravodajský server CNBC připomněl, že jihokorejský podnik v tomto ohledu předstihl americkou firmu Apple. Firma svůj model generativní inteligence pojmenovala Samsung Gauss, a to podle Carla Friedricha Gausse, „legendárního matematika, původce teorie normálního rozdělení, která je základem strojového učení a AI,“ uvedla firma. Technologie je určená pro aplikace s AI v zařízeních Samsungu.
Hypotrh čeká na rozhýbání
Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu se za poslední měsíc snížila o další čtyři bazické body a k 6. listopadu činila 6,01 % p. a. Za posledního půl roku klesly sazby o 31 bazických bodů, v průměru tedy zhruba o pět bazických bodů za měsíc. „Hypoteční sazby i nadále více méně stagnují, protože pokles Swiss Life Hypoindexu o čtyři bazické body, na současnou hodnotu 6,01 %, je změnou spíše kosmetickou. Stojí za ní mimo jiné velmi krátkodobá nabídková akce jedné z bank, které Swiss Life Hypoindex tvoří. Obecně však banky i nadále kopírují chování ČNB, která na svém listopadovém zasedání opět ponechala sazby na stávajících hodnotách,“ uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Swiss Life Select.
Jádro musí financovat stát, prosazuje ANO
Výstavbu nových jaderných zdrojů musí plně převzít stát. Zestátnění společnosti ČEZ nebo její části je racionální. Shodli se na tom řečníci na energetické konferenci v Poslanecké sněmovně, kterou uspořádal Institut pro politiku a společnost, jenž je think-tankem opozičního hnutí ANO. Stát by měl při výkupu společnosti od minoritních akcionářů postupovat standardně.
Muskův AI chatbot je Grok
Elon Musk na síti X zpřístupnil v testovacím režimu omezenému počtu uživatelů chatbota využívajícího umělou inteligenci (AI) nazvaného Grok. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podnikatel a nejbohatší muž světa tvrdí, že prototyp Groka je v několika kritériích pokročilejší než konkurenční služba ChatGPT 3.5 společnosti OpenAI. Produkt z Muskovy stáje ale trpí podobnými problémy jako jeho soupeři, napsal zpravodajský server BBC.
„Zašajní“ čínský Shein při vstupu na burzu?
Čínský prodejce oblečení SHEIN připravuje primární nabídku akcií ve Spojených státech a doufá, že ho IPO ocení až na 90 mld. USD. Tato částka výrazně převyšuje současné ocenění tohoto giganta zaměřeného na tzv. rychlou módu investory, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Načasování vstupu na trh je však zatím nejisté kvůli současné nestabilitě na trzích.
Fico: Zdaníme více banky
Nová slovenská vláda plánuje zásadně zvýšit zdanění bank, oznámil premiér Robert Fico. Kabinet potřebuje peníze na ozdravení státních financí i na nové sociální programy. Banky na Slovensku za první tři letošní čtvrtletí meziročně zvýšily čistý zisk souhrnně o více než polovinu na téměř 875 mil. EUR (21,4 mld. Kč), a hospodařily tak s nejlepším výsledkem nejméně od zavedení eura v zemi v roce 2009.
Podnikání v Česku jede
Ke konci letošního září působilo v ČR přes 1,13 mil. OSVČ, což je nejvíce v historii. Zatímco podle ministerstva se zvyšuje zájem o podnikání, experti vidí za nárůstem švarcsystém. Švarcsystému navíc totiž v poslední době nahrály i změny u dohod mimo pracovní poměr, které využití dohod zkomplikovaly. Za nárůstem počtu OSVČ každopádně opět stojí především OSVČ hlavní, jejichž množství se meziročně zvýšilo více než u OSVČ vedlejších. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení.
Čínu opouští zahraniční investoři
Čína zaznamenala poprvé čtvrtletní odliv přímých zahraničních investic. Přímé investiční závazky, což je široké měřítko přímých zahraničních investic, byly podle předběžných údajů platební bilance v období červenec až září v deficitu 11,8 mld. USD. To je první čtvrtletní schodek od roku 1998, kdy čínský devizový regulátor začal tyto údaje sledovat. Odliv kapitálu může souviset s odklonem západních zemí od Číny.
Tržby dál klesají, obchodníci vyhlížejí Vánoce
Meziroční pokles tržeb v maloobchodě v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 2,8 %. Tržby obchodníků klesají 17. měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně klesly tržby obchodníkům v září o 0,4 %. Tempo meziročního poklesu se v září proti předchozímu měsíci prohloubilo v důsledku snížení prodeje nepotravinářského zboží a potravin. „Naopak růst tržeb si nadále udržel prodej pohonných hmot,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ Jana Gotvaldová.
Přední české banky za 3 kvartály v zisku 57 miliard
Šestice největších tuzemských bank, které budou za letošní rok platit daň z mimořádných zisků, vydělala za letošní tři čtvrtletí celkem 57,1 mld. Kč. Ve stejném období loni to bylo 58,4 mld. Kč. Hlavním důvodem snížení čistého zisku o 1,3 mld. Kč je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů.
Crowdfunding už jen s licencí ČNB
K 10. listopadu 2023 vypršela lhůta pro získání licence pro crowdfundingové, tedy skupinové investování. Původně byla lhůta stanovená pro rok 2022. Napříč celou EU nyní vstupují v platnost nová pravidla. Všechny crowdfundingové platformy k danému datu musely nově platným podmínkám přizpůsobit své fungování a projít náročným řízením lokálního regulátora. O udělování licence se v Česku postarala ČNB. Jako první ji získala platforma Investown, skrze kterou lidé proinvestovali přes 2 mld. Kč. Doposud v tuzemsku fungovala řada podobných platforem, jejichž prostřednictvím mohli lidé investovat například do nemovitostí nebo startupů.
Ve Fashion Aréně už je i Wellensteyn
V říjnu otevřelo nejnavštěvovanější české outletové centrum Fashion Arena Prague Outlet nový obchod značky Wellensteyn. Jedná se již o třetí outletový obchod této tradiční německé značky, pro kterou jsou typické ikonické zimní bundy. Společnost si zakládá na kvalitních, prodyšných a nepromokavých materiálech, které byly navrženy tak, aby odolaly i drsnějším povětrnostním podmínkám.
Záplava hospodářských výsledků nekončí:
Kdo potěšil: Ryanair; DBS; KARO Leather; D.R. Horton; Nintendo; Gen Digital; Fraport; E.ON; ABN AMRO Bank; Continental; Marks & Spencer; Crédit Agricole; Ralph Lauren; Commerzbank; Rivian; Airbus; ČEZ; Deutsche Telekom; CTP; Veolia Environnement; ArcelorMittal; Wizz Air; KBC Group; ČSOB; Direct Pojišťovna;
A kdo spíše zklamal: UBS; Saudi Aramco; Uber; Bayer; Ahold Delhaize; Adidas; Warner Bros; AstraZeneca; SoftBank; Sony; Allianz