Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Taylor Swift osobností roku podle Time; českou ekonomiku prý čeká oživení a Tesla čelí odporu Vikingů aneb souhrn 49. týdne 2023
Reálné výdaje rozpočtu jako v roce 2019; MF: Ekonomiku čeká oživení; český zahraniční obchod táhl vývoz aut; minimální mzda se zvýší o 1600 Kč; Keboola s rekordní investicí; stavební výroba meziročně klesla; české start-upy pomohou NATO; Renault chce vyrábět auta o 50 % levněji; McDonald's plánuje boom; průměrná mzda u nás klesla; osobní dermatolog v kapse; Air Bank chystá nové platební řešení; nezaměstnanost v Česku zůstala na 3,5 %; vláda a zdravotníci podepíšou dohodu za 10 mld. Kč; nulová DPH na potraviny se v Polsku prodlužuje.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
anglický filozof John Locke kdysi prohlásil: „Všichni jsme omylní a ochotně se dopouštíme chyb, když nás žene prospěch nebo vášeň.“ Co hnalo před pár týdny do nutellového videa premiéra Petra Fialu, lze odhadovat jen těžko. Zřejmě chtěl být blíže lidu, což se nesetkalo s pochopením, ale spíše s opovržením. A také dostal přezdívky Profesor Nutella, Nutelliér nebo další funkce k vedení vlády – food blogger. Po měsíci Fiala v pořadu CNN Prima News přiznal chybu, která podle jeho slov „jde za ním, rozumný člověk se poučí“, uvedl. Věřme, že tomu tak skutečně bude, a nejen v souvislosti s nutellou, protože každé poučení bolí. Otázka je, nakolik je takové poučení bolestné v případě politika…
MF: Ekonomiku čeká oživení
Českou ekonomiku čeká v příštím roce oživení, hrubý domácí produkt (HDP) vzroste o 1,7 % po letošním poklesu o 0,3 %. Hospodářství by měla nastartovat spotřeba domácností, kterým začne znovu růst disponibilní příjem po opadnutí inflační vlny. Růst spotřebitelských cen by měl příští rok zpomalit na 2,9 % z letošních 10,8 %. Vyplývá to z pravidelného průzkumu ministerstva financí k vývoji ekonomiky na základě prognóz 16 tuzemských odborných institucí.
Nezaměstnanost v Česku zůstala na 3,5 %
Míra nezaměstnanosti v Česku v listopadu stagnovala na říjnových 3,5 %. Lidí bez práce bylo na konci listopadu 263 226, což bylo o 2585 více než v předchozím měsíci. Počet volných míst meziměsíčně klesl o 1788 na 278 708. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti stejná, tedy 3,5 procenta. Bez práce bylo tehdy 257 187 lidí a volných míst bylo 291 970.
Vláda a zdravotníci podepíšou dohodu za 10 mld. Kč
Zástupci zdravotníků a vlády v pátek podepíšou dohodu, která ukončí protest lékařů, kteří podali výpověď z přesčasové práce. Jejich krok v některých nemocnicích výrazně omezil provoz. Protestující dostali příslib, že na navýšení odměňování zaměstnanců nemocnic půjde v příštím roce 9,8 mld. Kč. Platy lékařů ve státních nemocnicích a mzdy jejich kolegů v krajských, městských či soukromých zařízeních by měly vzrůst o 5 až 15 tisíc Kč. Odměny všech dalších zaměstnanců nemocnic podle předběžné dohody porostou o pět procent. Celkem půjde o zhruba 160 tisíc lidí v 316 zdravotnických zařízeních.
Reálné výdaje rozpočtu jako v roce 2019
Plánované výdaje státního rozpočtu ČR na příští rok budou v reálném vyjádření, tedy při zohlednění inflace, na podobné úrovni jako v roce 2019 před pandemií covidu-19. Růst rozpočtových příjmů ve stejném období ale za inflací výrazně zaostal, uvádí analýza, kterou publikoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Schválený rozpočet na rok 2024 počítá s příjmy 1,94 bil. Kč a výdaji 2,19 bil. Kč. Schodek má být 252 mld. Kč.
Český zahraniční obchod táhl vývoz aut
Říjnový přebytek zahraničního obchodu ve výši 12,8 mld. Kč stejně jako v září překonal očekávání analytiků, kteří tentokrát počítali s kladnou bilancí 4,7 mld. Kč. Za vysokým přebytkem podle nich stojí hlavně nárůst vývozu motorových vozidel a pokles cen dovážené ropy i zemního plynu. Ze zveřejněných dat Českého statistického úřadu vyplývá, že vývoz v říjnu meziročně vzrostl o 3,8 % na 404,1 mld. Kč. Dovoz naopak klesl, a to o 5,7 procenta na 391,3 mld. Kč.
Stavební výroba meziročně klesla
Stavební výroba v Česku v říjnu meziročně klesla o 0,9 %, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Zářijová data revidoval z růstu o 1,7 procenta na pokles o 0,4 %. V říjnu byla produkce v pozemním stavitelství, což jsou stavby budov, meziročně nižší o 1,2 % a v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, klesla o 0,2 %. V meziměsíčním srovnání stavební výroba stoupla o 1,2 %.
Český průmysl v říjnu vzrostl
Průmyslová výroba v Česku v říjnu meziročně reálně stoupla o 1,9 %, předtím tři měsíce v řadě klesala. Přispěla k tomu hlavně výroba automobilů. Meziměsíčně byla průmyslová produkce vyšší o 2,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o čtyři %, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). „Říjnový dvouprocentní růst průmyslové produkce ovlivnila zejména nízká srovnávací základna ve výrobě automobilů. K růstu přispěla i výroba ostatních dopravních prostředků, zejména kolejových vozidel,“ vysvětlil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Taylor Swift personou roku podle Time
Americká popová hvězda Taylor Swiftová se stala letošní osobností roku časopisu Time. Podle vydavatelů je „zdrojem světla“ a dokáže promlouvat k lidem po celém světě tak, jako nikdo jiný. Rodačka ze státu Pensylvánie si titul vysloužila v roce, kdy zahájila masivní světové turné po vydání desátého studiového alba. Loni Time vybral ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, o rok dříve miliardáře Elona Muska.
Nulová DPH na potraviny se v Polsku prodlužuje
Polský premiér Mateusz Morawiecki se rozhodl podepsat dekret prodlužující platnost nulové sazby daně z přidané hodnoty u některých základních potravin. Platnost nulové sazby měla vypršet na konci roku, podle vládního mluvčího ji však premiér prodlouží o jedno čtvrtletí. Za rozhodnutím premiéra stojí skutečnost, že polský Sejm, který je dolní komorou parlamentu, pozastavil přijetí nového zákona o nulové sazbě DPH u potravin. „Chtěli jsme, aby byl zákon přijat, protože se obáváme, že by nový ministr financí mohl rozhodnutí zvrátit,“ uvedl mluvčí premiéra.
Renault chce vyrábět auta o 50 % levněji
Automobilka Renault chce v příštích čtyřech letech snížit výrobní náklady až o 50 %. Počítá s využitím digitálních technologií a umělé inteligence (AI). Francouzská automobilka uvedla, že od nynějška do roku 2027 bude usilovat o snížení výrobních nákladů na jedno vozidlo o 30 % u aut se spalovacím motorem a o 50 % u elektromobilů. Renault chce také zkrátit dobu vývoje vozidel ze tří let na dva roky. Už nyní využívá více než 300 aplikací AI ke sledování automobilových dílů, například pneumatik, a ke zvýšení kontroly kvality.
Putin: Ruská ekonomika se vyrovnala se sankcemi
Ruská ekonomika odolává sankcím, které na ni uvalily západní státy. V letošním roce vykáže růst kolem 3,5 %. Oznámil to prezident Vladimir Putin. Západ podle něj technologicky zaostává. „Dnes už je HDP vyšší než před útokem v podobě západních sankcí. Očekáváme, že se letos HDP zvýší nejméně o 3,5 procenta,“ řekl Putin.
McDonald’s plánuje boom
Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s hodlá do roku 2027 otevřít po celém světě 10 tisíc nových poboček, čímž by jich měl dohromady 50 tisíc ve více než stovce zemí. Firma plánuje také zdvojnásobit příjmy z věrnostního programu. McDonald’s výrazně investuje do automatizace procesů a zrychlení služeb ve svých prodejnách. Plánovaná expanze by znamenala nejrychlejší období růstu v historii společnosti.
Tesla čelí „odporu Vikingů“
Tesla čelí rostoucí revoltě ve Skandinávii poté, co se dánští přístavní dělníci připojili k stávce se švédskými mechaniky, čímž se zvýšil tlak na giganta elektrických vozidel, aby zaměstnancům udělil práva na kolektivní vyjednávání. Členové švédského odborového svazu IF Metall vedli spory s Teslou šest týdnů a získali podporu od kolegů z celé řady průmyslových odvětví ve Švédsku. Předseda dánského odborového svazu 3F Transport Jan Villadsen k tomu řekl, že IF Metall a švédští pracovníci „bojují v neuvěřitelně důležité bitvě“, a proto mají plnou podporu jeho odborů. V tom, co vypadalo jako přímý útok na Elona Muska, Villadsen dodal, že „i když jste jedním z nejbohatších lidí na světě, nemůžete si jen tak vytvořit vlastní pravidla“.
Číně hrozí u Moody’s horší rating
Americká ratingová agentura Moody’s Investors Service zhoršila výhled ratingu Číny ze stabilního na negativní. To znamená, že by v dohledné době mohla snížit i samotný rating. Agentura odkazuje na nižší hospodářský růst Číny ve střednědobém výhledu a na problémy v sektoru nemovitostí. Hlavní rating agentura ponechala na stupni A1. Čínské ministerstvo financí v reakci uvedlo, že zhoršení výhledu jej zklamalo, informuje agentura Reuters. Čína má po Spojených státech druhou největší ekonomiku na světě.
Stagnující ekonomika EU
Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stagnovala. Ve zpřesněné zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Ekonomika nerostla ani v meziročním srovnání, ačkoliv odhad zveřejněný v polovině listopadu uváděl růst o 0,1 procenta. Česká republika je s mezičtvrtletním poklesem o 0,5 procenta pátá nejhorší ze sedmadvaceti členských zemí unie.
AMD jde po NVIDII
Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices (AMD) představil nový čip, který umožní rychlejší provoz softwaru na umělou inteligenci. Jde o první skutečnou konkurenční hrozbu pro dominantní postavení společnosti NVIDIA v oblasti umělé inteligence. AMD uvedl, že jeho nové čipy bude ve svých systémech nabízet společnost Dell, Lenovo a Supermicro či společnosti poskytující cloudové služby včetně společnosti Azure, cloudové divize Microsoftu, či společnosti Oracle.
Embargo na ruské diamanty
Skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 vyhlásila s platností od 1. ledna embargo na ruské diamanty. Zhruba od 1. března se přidají i další omezení a zákaz nepřímého dovozu ruských drahokamů, uvedla skupina podle agentury Reuters. Omezení se netýká diamantů pro průmyslové využití. Skupina zvažovala různé varianty, jak omezit příjmy, které Rusko využívá ve válce proti Ukrajině. EU postih ruských zisků z vývozu diamantů navrhla v rámci 12. unijního sankčního balíčku a šéfka Evropské komise Ursula von den Leyenová o tom hovořila na konci října. EU ale podle agentury Reuters s krokem čekala na koordinaci se skupinou G7. Jejími členy jsou Spojené státy, Japonsko, Kanada, Francie, Itálie, Německo a Británie.
Google má nový model AI
Americká internetová společnost Google ve středu představila svůj nový model umělé inteligence (AI) s názvem Gemini. Podle agentury AFP má Googlu pomoci lépe konkurovat firmě OpenAI, která vyvinula populární chatovací systém ChatGPT. Model Gemini dokáže kromě textu zpracovávat rovněž informace z fotografií a videí. Google bude nový model do svých produktů nasazovat postupně, jeho méně sofistikované verze s označeními Nano a Pro už nyní začlení do svého chatovacího systému Bard a do svých telefonů Pixel 8 Pro, napsala agentura AP.
Bitcoin otestoval hranici 44 tisíc USD
Kryptoměna bitcoin dál posiluje, v úterý pozdě večer překonala hranici 44 000 dolarů (přes 993 000 Kč), než část zisků smazala. K růstu mimo jiných faktorů přispívá i sílící přesvědčení, že americká centrální banka (Fed) začne brzy snižovat úrokové sazby. Investoři se také domnívají, že americká Komise pro cenné papíry (SEC) brzy schválí spotové bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).
VÍCE K TÉMATU: Ceny zlata a bitcoinu na růstové vlně. Co hledat za vývojem trhů?
Tržby obchodníků dál klesají
Tržby v maloobchodě v Česku se v říjnu snížily meziročně o 1,4 procenta, pokles zmírnil po zářijovém revidovaném snížení o 4,3 procenta. Meziročně tržby obchodníků klesají rok a půl. Proti předchozímu měsíci tržby v říjnu vzrostly o 0,6 procenta. Údaje ve středu na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Hypotéky stagnují na 6 %
Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily. Průměrná nabídková sazba hypoték tak podle Swiss Life Hypoindexu v závěru roku stagnovala 35 bazických bodů pod únorovým vrcholem. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu si za poslední měsíc připsala jeden bazický bod a k 4. prosinci činila 6,02 %. Vrcholu dosáhla průměrná sazba letos v únoru, kdy se vyšplhala na 6,37 %. Od začátku roku se průměrná sazba hypoték snížila o 0,32 procentního bodu. V letošním roce se tak hypoteční sazby zásadních změn nedočkaly.
Minimální mzda se zvýší zřejmě o 1600 Kč
Minimální mzda by měla od ledna vzrůst o 1600 Kč na 18900 Kč. Do pár let by se měla ustálit na 45 % průměrné mzdy. Od roku 2025 by se měla začít zvedat podle vzorce, který upraví zákoník práce. Zvýšit by se měly celkem čtyři z osmi stupňů zaručených mezd. Na tiskové konferenci to ve středu řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zopakoval tak svá vyjádření z minulých dnů. Návrh projedná příští týden vláda.
Za osm let se odbyty aut a e-aut srovnají
Prodej nových elektromobilů v Česku se vyrovná odbytu vozů s konvenčními spalovacími motory v roce 2032, což je zhruba o čtyři roky později, než se prodejní křivky protnou v Evropě. Vyplývá to z nové prognózy Škody Auto, kterou v úterý představila novinářům na prezentaci v rakouském městě Leogang. Firma chce do roku 2030 dosáhnout 70% podílu elektromobilů na celkových prodejích v Evropě. Letos se v Česku prodá asi 220 000 nových osobních aut, z toho budou elektromobily tvořit zhruba tři procenta.
AT&T dá přednost před Nokií Ericssonu
Akcie finské společnosti Nokia se propadly na tříleté minimum kvůli zprávě, že průmyslový gigant AT&T bude spolupracovat na výrobě zařízení 5G v továrně v Lewisvill v Texasu se švédským konkurentem Ericsson. AT&T by mohla během pětileté smlouvy s Ericssonem utratit téměř 14 mld. USD. Partnerství se týká zavádění otevřené rádiové přístupové sítě (Open RAN) v USA, kterou by AT&T měla do konce roku 2026 využívat pro 70 % provozu své bezdrátové sítě. Rozhodnutí o partnerství s Ericssonem znamená pro Nokii ránu v podobě ztráty tržního podílu jako dodavatele pro AT&T.
Spotify se daří, ale přesto bude propouštět
Švédská společnost Spotify, provozovatel světově největší služby pro streamování hudby, kvůli úsporným opatřením sníží počet zaměstnanců o 17 %. Týká se to zhruba 1500 lidí, uvedla s odvoláním na e-mail společnosti agentura Reuters. Firma už v lednu s odvoláním na růst nákladů propustila 6 % zaměstnanců a dalších 200 pak v červnu. Ve 3. čtvrtletí se Spotify vrátila k zisku, a to díky zvýšení cen streamovacích služeb a růstu počtu předplatitelů ve všech regionech. Firma předpověděla, že počet jejích měsíčních posluchačů dosáhne ve čtvrtém čtvrtletí 601 milionů.
Průměrná mzda u nás klesla
Průměrná mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí letošního roku zvýšila meziročně o 7,1 % na 42 658 Kč. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla osmi procent, se ale mzda reálně snížila o 0,8 %. Zaměstnanci si tedy mohli koupit za průměrnou mzdu méně zboží či služeb než před rokem. Reálná mzda klesla osmé čtvrtletí za sebou, tempo poklesu zmírnilo, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
Hlasový automat jako podvodník
ČSOB nově varuje před další praktikou kybernetických podvodníků, kterou nyní hojně využívají. Aktuálně se schovávají za hlasový automat, který volá jménem banky a nabízí lidem nutný update bankovní mobilní aplikace. Pokud se lidé nachytají a s automatem spolupracují, končí to krádeží přihlašovacích údajů k jejich účtům nebo platebním kartám a jejich následnému zneužití k odcizení peněz. Další nepříjemnou novinkou je i finta, kterou nachytají i ty, kteří hlasovému automatu neuvěří.
„Kámoši jak hell“ jsou Siemens a Intel
Technologický koncern Siemens AG a Intel Corporation, jeden z největších světových výrobců polovodičů, podepsali memorandum o porozumění zaměřené na spolupráci v oblasti podpory digitalizace a udržitelnosti ve výrobě mikroelektronických řešení. V rámci této spolupráce se budou soustředit na další pokrok v rozvoji výroby, výrobních procesů a kybernetické bezpečnosti, stejně jako na posílení odolnosti globálního průmyslového ekosystému.
Sanborn mění majitele
Společnost SANBORN, klíčový dodavatel přesných komponentů a specializovaných dílů pro energetiku, ropný a plynárenský průmysl a dopravu, mění majitele. Fond Genesis Capital Private Equity Fund (GPEF III) ze zavedené private equity skupiny Genesis Capital prodal svůj většinový vlastnický podíl společnosti Oriens.
Air Bank chystá nové platební řešení
Air Bank připravuje světově unikátní řešení, které rozšíří možnost bezhotovostního placení v Česku. Uvede jej pod zcela novou značkou Cvak, přičemž představit ho chce na začátku příštího roku. Mělo by podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení a pomoci zbořit technické a poplatkové bariéry současných na trhu běžně dostupných způsobů přijímání bezhotovostních plateb, které některé obchodníky dosud od tohoto placení odrazují. Cvak budou moci využívat zákazníci a obchodníci s účty u všech bank na českém trhu.
České startupy pomohou NATO
Inovační akcelerátor NATO DIANA vybral 44 společností z celkem 1 300 uchazečů z celé Severoatlantické aliance, které nyní čeká akcelerační program. Ve výzvě týkající se bezpečného sdílení informaci uspěl český startup Dronetag zaměřený na bezpečný provoz dronů, který je nyní zároveň součástí projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Českou stopu zanechá ale také společnost Goldilock Secure Limited, která naváže v rámci programu spolupráci s NATO v oblasti energetické odolnosti.
Osobní dermatolog v kapse
Vyhnout se nevhodným kosmetickým produktům a nakupovat kosmetiku bezpečněji. To je hlavní přínos aplikace Wewell, která vznikla v Česku a na Slovensku. Mobilní aplikace prostřednictvím čárového kódu rozezná 550 000 kosmetických produktů a téměř 30 000 přísad, detekuje toxické složky, alergeny a doporučí šetrnější alternativy. Teď nově společnost získává další investici od slovenského fondu Crowdberry Investment Management, Zero Gravity Capital, který spadá pod investiční aktivity Zero One Hundred a angel investora Jakuba Borovičky ve výši 1,25 mil. eur. Tu Wewell využije kromě jiného i na spuštění inovativního tržiště začátkem roku 2024, který propojí nadšence do péče o pleť s kosmetickými e-shopy.
Popeyes otevřou druhý fastfood v ČR
Po úspěšném debutu na Václavském náměstí v centru Prahy chystá značka Popeyes otevření druhé restaurace na dálničním tahu mezi Prahou a Chomutovem. V novém retail parku nedaleko Stehelčevse na Kladensku, na exitu 9 dálnice D7, vyrostla restaurace s drive thru. Na ikonický Chicken Sandwich a další speciality louisianské kuchyně se mohou milovníci kuřecího masa těšit už za několik týdnů. V příštích deseti letech chce Popeyes otevřít 60 restaurací.
Keboola s rekordní investicí
Původně česká datová platforma Keboola získala 32 mil. USD v rámci investičního kola od amerického fondu Viking Global Investors. Ten má ve správě více než 42 mld. USD. Keboola touto investicí navazuje na předchozí kolo financování ve výši pěti milionů dolarů. V minulosti do ní své peníze vložili třeba šéf Rohliku Tomáš Čupr nebo Eduard Kučera z Avastu. V rámci investičního kola Series A jde o největší investici v regionu střední a východní Evropy v roce 2023.