Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Jednorožec Mews získal další miliardy; ČNB mírně snížila sazby a místo Síkely na MPO zřejmě Vlček aneb souhrn ekonomických událostí 39. týdne 2024
Libor Akrman 27. září 2024Vláda schválila větší schodek rozpočtu; Meta ukázala nové „virtu-brýle“; nováčkem ve vedení ČNB Jakub Seidler; české banky v pololetí v…
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Megadeal Monety s PPF bude, ČNB poslala sazby zase výš a TikTok táhne aneb souhrn 51. týdne
Akcionáři Monety schválili obchod s PPF; ČNB posunula základní sazbu o procento na 3,75, šéf Lesů ČR skončil; očkovat proti covidu lze i 5. vakcínou od Novavaxu; TikTok navštěvovanější víc než Google; ekonomika USA vzrostla víc, než se odhadovalo; šéfem Bundesbank bude Joachim Nagel; nejsou brambory, nebudou hranolky; v Číně se chystá obří vstup na burzu; globální trh M&A poprvé nad 5 biliony USD; Oracle rozšiřuje záběr do zdravotnictví; setkání elit v Davosu letos nebude.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
zase po roce jsou vánoční svátky za dveřmi. Doufám, že máte napečeno, dárky obstarány (již od podzimu pochopitelně, protože, kdo by chtěl něco shánět teď, na poslední chvíli?). A snad máte i splněny všechny pracovní úkoly, abyste mohli trávit příjemné chvíle s rodinou, třeba někde na horách. Vrásky nám bohužel i letos bude přidělávat covid (a hlavně rychlé šíření omikronu). Vláda sice oznámila řadu opatření, která by měla pomoci zabránit šíření nemoci, nicméně do jisté míry se stále opírá o „důvěru v občany, že se budou chovat zodpovědně a rozumně.“ Chtělo by se věřit, že se lidé budou chovat odpovědně, ale skoro dvouletá zkušenost s covidem i česká nátura jsou zárukou, že tomu tak spíš nebude. Jak už naše babičky a prababičky říkaly: neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Hodně zdraví a krásné Vánoce.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Spojení Monety s bankovnictvím PPF bude
Akcionáři Moneta Money Bank souhlasili se spojením s bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (Zonky). Valná hromada zároveň schválila financování transakce, tedy navýšení základního kapitálu banky pro úpis nových akcií. Akcionáři odsouhlasili i vyplacení dividend z minulých let v celkové výši 1,53 mld. Kč, což odpovídá třem korunám na akcii. Spojením vznikne podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB.
ČNB posunula sazby zas o patro výš
Bankovní rada České národní banky překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod na 3,75 procenta. Základní úroková sazba je tak nejvyšší od roku 2008. Zároveň šlo o třetí nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Důvodem navyšování sazeb je rostoucí inflace a s tím spojená snaha centrální banky tlumit inflační očekávání. Guvernér ČNB Jiří Rusnok následně uvedl, že ve zvyšování sazeb bude rada pokračovat i v příštím roce, kdy základní úrokovou sazbu zřejmě zvýší výrazně nad čtyři procenta.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby
Od roku 2000 do současnosti, v procentech.
Zdroj. tradingeconomics.com, ČNB
Lesů pán končí
Vicepremiér a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal generálního ředitele státního podniku Lesy ČR Josefa Vojáčka kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Vojáček, který podnik vedl od září 2018, v reakci řekl, že si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí. Po ředitelově odvolání se rozhodli rezignovat ke 3. lednu zbývající čtyři vrcholoví manažeři podniku. Vedením Lesů ČR byl dočasně pověřen lesní správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiří Groda. Podnik obhospodařuje asi polovinu všech lesů v Česku.
Kam poroste cena plynu
Velkoobchodní cena plynu se může nadále zvyšovat. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. K růstu cen podle nich může přispět zastavení dodávek ruského plynu plynovodem Jamal do Německa. Cena plynu pro evropský trh s dodáním v lednu se tento týden vyšplhala na rekordních více než 170 eur (asi 4290 Kč) za MWh. Ekonom společnosti Natland Petr Bartoň míní, že zastavení dodávek plynu přes Jamal znamená další růst cen plynu v Evropě. „Tím porostou i ceny elektřiny, neboť cenu na trhu určuje cena zapojení posledního zdroje do výroby, a tím nyní bývá plyn. Vzrostou i ceny emisních povolenek, protože při současných cenách plynu by i při ceně povolenky zhruba 110 eur bylo levnější spalovat uhlí. A tím porostou i evropské energetické emise,“ řekl Bartoň.
Novavax další zbraní proti Covidu
Státy EU mohou v boji s koronavirem nasadit již pátou vakcínu. Přípravek americké farmaceutické společnosti Novavax pro dospělé schválila Evropská komise. Stalo se tak jen pár hodin poté, co dostala látka kladné doporučení od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Země, které látku nakoupily, ji tak nyní mohou začít aplikovat. První dávky podle agentury Reuters zřejmě začnou přicházet v lednu, Česká republika jich má objednaných 370 000. Jedna ze složek této očkovací látky by se mohla vyrábět také v Česku.
TikTok táhne
Čínská platforma pro sdílení krátkých videí TikTok překonala hranici miliardy aktivních uživatelů měsíčně. Stala se tak nejnavštěvovanější internetovou stránkou na světě a předběhla všechny služby Googlu (internetový vyhledávač, mapy, překladač, zprávy, letenky a fotografie) dohromady. Vyplývá to z údajů americké společnosti Cloudflare. Trendem celého letošního roku byl vzestup návštěvnosti sociálních sítí. Na třetím místě za Googlem je Facebook, následují Microsoft, Apple, Amazon, Netflix, YouTube, Twitter a WhatsApp.
Ekonomiku USA brzdí covid
Americká ekonomika v 3. čtvrtletí vzrostla anualizovaným tempem 2,3 %, což je více, než se čekalo. V konečné zprávě to oznámilo americké ministerstvo obchodu. Předběžná zpráva počítala s anualizovaným růstem HDP o 2,1 %, první rychlý odhad byl ještě pesimističtější, počítal s pouze 2% růstem. I tak jde o výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst hrubého domácího produktu v přepočtu na celý rok činil 6,7 %. Vyhlídky na výraznější zlepšení přitom nyní zastiňuje rychlé šíření koronavirové varianty omikron.
Nový vládce Bundesbank
Německá vláda schválila Joachima Nagela (55) jako nového šéfa centrální banky. Nagel od 1. ledna nahradí Jense Weidmanna (53), který se rozhodl funkci opustit ještě před skončením svého mandátu. Weidmann za svého působení v čele Bundesbank neskrýval nesouhlas s mimořádně uvolněnou měnovou politikou ECB, v jejíž Radě guvernérů jako šéf německé centrální banky zasedal. Nelíbily se mu nulové úrokové sazby ani masivní nákupy vládních dluhopisů. Podle mluvčího vlády bude Nagel pokračovat ve Weidmannově linii zaměřené na stabilitu centrální banky.
Nejsou kanadské brambory
Provozovatel restaurací rychlého občerstvení McDonald’s má v Japonsku potíže se zajištěním dostatečného množství brambor, z kterých vyrábí hranolky. Od pátku až do 30. prosince proto bude ve svých zhruba 2900 provozovnách po celé zemi nabízet jen menší porce. Firma to vysvětluje problémy v globálních dodavatelských řetězcích a dopady koronaviru. Japonský McDonald’s brambory dováží obvykle z Kanady, z přístavu blízko Vancouveru. Tam ale velké obchodní lodě nabírají zpoždění kvůli nedávným sesuvům půdy a také kvůli dopadům pandemie na globální obchod.
Čína chystá obří vsup na burzu pro China Mobile
Čínská společnost China Mobile chce prodejem akcií v Šanghaji získat až 56 mld. jüanů (zhruba 196 miliard Kč). Byla by to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v Číně za posledních 10 let. China Mobile je podle počtu klientů největším mobilním operátorem na světě, před rokem ale musela kvůli novým pravidlům zavedeným na popud tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odejít z Newyorské akciové burzy (NYSE). Zájem o umístění svých akcií v Hongkongu nebo Šanghaji projevuje čím dál více čínských firem, které mají zatím akcie na burzách ve USA. Ke změně je vede sílící napětí mezi Pekingem a Washingtonem, uvedla agentura Reuters.
M&A na rekordu
Celosvětová hodnota fúzí a akvizic v letošním roce poprvé v historii překonala hranici pěti bilionů dolarů. Vyplývá to z údajů společnosti Dealogic. Za růstem hodnoty fúzí a akvizic stojí mimo jiné nadbytek kapitálu ve firemním sektoru a příznivý vývoj na akciových trzích, napsala agentura Reuters. V období od začátku roku do poloviny prosince se hodnota fúzí a akvizicí podle údajů firmy Dealogic meziročně zvýšila o 63 % na 5,63 bil. USD. Výrazně tak překonala dosavadní rekord 4,42 bil. USD z roku 2007.
Oracle na nákupech
Americký vývojář podnikového softwaru Oracle koupí za 28,3 miliardy dolarů firmu Cerner, která se zabývá elektronickými lékařskými záznamy. Snaží se tak rozšířit své aktivity ve zdravotnickém sektoru. Transakce je největší akvizicí v historii společnosti Oracle. Za každou akcii Cerneru zaplatí Oracle 95 dolarů v hotovosti. Předpokládá se, že transakce bude dokončena v příštím roce.
Koronavirus zavřel elitám Davos
Organizátoři kvůli pandemii covidu-19 odvolali výroční jednání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, které se mělo konat v lednu. V tiskové zprávě uvedli, že akce se předběžně uskuteční až začátkem léta, přesný termín bude stanoven později. „Světové ekonomické fórum odkládá své každoroční jednání v Davosu kvůli přetrvávající nejistotě kolem šíření omikronu,“ stojí ve sdělení. Koronavirová varianta omikron se poprvé objevila koncem listopadu v JAR a za necelý měsíc se rozšířila do mnoha zemí včetně evropských.
Musk daně platí (a netroškaří)
Americký podnikatel Elon Musk, který stojí v čele výrobce elektromobilů Tesla a vesmírné společnosti SpaceX, zaplatí v letošním roce na daních více než 11 mld. USD. Musk to napsal na svém twitterovém účtu. Už dříve Musk uvedl, že letos na daních zaplatí více než jakýkoliv Američan v historii. Reagoval tak na americkou senátorku Elizabeth Warrenovou, která jej prostřednictvím Twitteru vyzvala, aby platil daně a přestal žít na účet všech ostatních.
Třenice v EU kvůli povolenkám
Plán na zahrnutí silniční dopravy a vytápění budov do systému emisních povolenek rozděluje země Evropské unie. Ministři životního prostředí v pondělí v Bruselu prezentovali postoje členských států k balíčku klimatických návrhů Evropské komise a právě záměr zpoplatnit emise ze zmíněných odvětví vyvolal patrně největší pochybnosti. Podpořila ho část zemí západní a severní Evropy včetně Německa či Rakouska, výrazné výhrady dali naopak najevo zástupci států východního křídla EU včetně nové české ministryně Anny Hubáčkové.
Michelin posiluje o český ČEMAT
Francouzský výrobce a distributor pneumatik Michelin koupil společnost ČEMAT, významného poskytovatele mobilních servisních služeb pro speciální průmyslové a stavební pneumatiky a jednoho z největších dodavatelů produktů pro manipulační, stavební a zemědělskou techniku na českém a slovenském trhu. Michelin akvizicí firmy ČEMAT posílí svoji pozici a servisní provoz v České republice a na Slovensku, zatímco ČEMAT se připojí k světovému hráči v oblasti mobility a upevní tak svoji pozici na trhu.
Britové zainvestují Babišův FutureLife
Britský investiční fond CVC získal podíl ve společnosti FutureLife, která je členem skupiny Hartenberg ze svěřenského fondu expremiéra Andreje Babiše (ANO). FutureLife se zaměřuje na asistovanou reprodukci. Cenu transakce firma neuvedla. Týdeník Hrot na svém webu již dříve uvedl, že fond CVC údajně ocení FutureLife dvouciferným násobkem provozního zisku před odpisy a úroky (EBITDA), který podle odhadů z trhu přesahuje 25 mil. eur (asi 630 mil. Kč). Prodej podílu CVC by tak měl ohodnotit celou firmu v přepočtu na více než osm miliard korun. Firma má podle týdeníku Hrot získat těsnou minoritu.
Rostoucí ceny energií „semlely“ další dodavatele
Další tisíce lidí skončí v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Činnost ukončila společnost Český Energetický Dodavatel (ČED), vyplývá z informací na webu Operátora trhu s elektřinou (OTE). Podle jeho dat dodává firma elektřinu 4283 zákazníkům a plyn 2933 zákazníkům, jde tak o více než 7000 odběratelů. Společnost argumentuje vysokými cenami energií. ČED je už několikátým dodavatelem energií, který od poloviny října oznámil ukončení činnosti. Po Bohemia Energy dodávající energie asi 900.000 klientům, skončily také firmy Kolibřík energie s 28.000 klienty, A-PLUS Energie se 150 odběrnými místy, Ray Energy, jež dodávala zhruba 3000 klientů a Microenergy, která dodávala energie více než 760 zákazníkům.
Vítek snižuje dluhy
Realitní společnost CPI Property Group (CPIPG), nad kterou má kontrolu podnikatel Radovan Vítek, prodala majetek zhruba za 700 mil. eur (17,7 mld. Kč). Firma v tiskové zprávě uvedla, že jde o součást už dříve oznámeného záměru rozprodat majetek až za miliardu eur (asi 25,2 mld. Kč), aby snížila dluhovou zátěž. Společnost upřesnila, že podepsala smlouvy o prodeji majetku, což jí po odečtení poplatků a splátek některých úvěrů zajistí čistý výtěžek zhruba 550 mil. eur (13,9 mld. Kč).