Mohlo by vás také zajímat
Bez dluhů na svůj provoz česká ekonomika nemá. A mít nebude!
Robert Břešťan 31. října 2024Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího…
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
Německá recese už má oběti. Stále více firem krachuje, roste objem fúzí a akvizic
František Novák 25. října 2024Německá ekonomika se stále nemůže postavit na nohy a vybřednout z ekonomické recese. Pro německé firmy to znamená pohromu, množí…
Svět křečkuje, Česko v lockdownu a Čuprův Rohlik.cz ve vatě aneb souhrn událostí 9. týdne
Česko je v lockdownu a firmy musejí rozjet testování zaměstnanců; Rohlík.cz dostal 5miliardovou investiční injekci; dluhový strop Česka se přiblížil, varuje rozpočtová rada; rekordní únorový schodek rozpočtu; Volvo má velké "elektroplány"; Jack Ma už není v Číně nejbohatší; Disney čekají změny; SpaceX bude stavět v Texasu; v pandemii lidé šetří; developer CTP jde na burzu; Samsung v USA postaví čip-factory a OECD radí nezvyšovat daně a další byznysové zprávy v našem pravidelném týdenním přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
před týdnem jsem se otíral o přísloví „chybami se člověk učí“. Po nedávném vystoupení premiéra Andreje Babiše ve sněmovně, v němž prohlásil, že vláda „udělala obrovské chyby“, které vzápětí začal vyjmenovávat, je však jasné, že Babiš a spol. zřejmě nacházejí inspiraci v jiném přísloví. Konkrétně v tom: Jedna chyba sto jiných za sebou táhne. Otázkou je, zda kabinet opakovaně nevstupujeme do další stovky. Poučení pro nás pro všechny, abychom na tyto chyby pamatovali, až na podzim zamíříme k volbám.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Ztráty z covidové války
Česká ekonomika se podle zpřesněného odhadu ČSÚ loni propadla o 5,6 %. Nachází se tak v nejhlubší krizi v rámci novodobé historie samostatné ČR. Zároveň došlo ke skokovému růstu zadlužení země. „Tyto následky jsou srovnatelné s dopady menší války“, uvedl hlavní ekonom obchodníka s cennými papíry BH Securities. Bez vytvoření historicky nejhlubšího schodku státního rozpočtu ve výši 367,4 mld. Kč by podle něj české hospodářství zažilo ještě prudší propad. Díky nákladným programům na podporu pracovního trhu se podařilo udržet velice nízkou míru nezaměstnanosti. Celková zaměstnanost klesla pouze o 1,5 % na 5,351 milionu lidí.
Hypotéky na rekordech
Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 mld. Kč. To je sice o tři miliardy méně než loni v prosinci, proti lednu 2020 je to ale o 5,5 mld., tedy o 38 % více. Uvádí to statistiky ČNB a ČBA. Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů) byl podle statistiky ČNB v lednu u hypotečních úvěrů 2,15 %, meziměsíčně tak klesl o 0,03 p. b. Proti lednu 2020 je nižší o 0,40 bodu. Vyjádřeno měsíční splátkou jde o pokles za rok o 1000 korun z průměrné hypotéky tři miliony korun.
Čupr chce dobýt Evropu, s investory v zádech
Internetový obchod s potravinami Rohlik.cz, který vlastní podnikatel Tomáš Čupr, přilákal významné globální investory. Spolu s nimi a investicí dosahující pět miliard korun chce dobýt Evropu. Skupina Rohlik skokově roste, letos o více než 100 procent. Skupina podle Čupra uzavře finanční rok 2020 s obratem přes 300 milionů eur (asi 8 mld. Kč).
Eurohold střádá na výplatu ČEZu
Bulharská společnost Eurohold chce získat z prodeje nových akcií na burze v Sofii až 100 mil. eur. Finanční injekce jí má pomoci financovat nákup bulharských aktiv společnosti ČEZ. Transakci v hodnotě 335 mil. eur v lednu schválil bulharský energetický regulátor. Eurohold chce akvizici financovat kombinací vlastního kapitálu a půjček od předních světových investičních bank. Dohoda by měla být dokončena ve druhém čtvrtletí.
Volvo surfuje na e-vlně
Švédská automobilka Volvo Cars chce do roku 2030 prodávat pouze elektrické vozy. Nabízet je bude přes internet. „Rozhodli jsme se investovat do budoucnosti – do elektrického pohonu a prodeje on-line,“ konstatoval generální ředitel automobilky Hakan Samuelsson. Volvo u příležitosti oznámení svých plánů představilo také nové elektrické SUV Volvo C40 Recharge. Loni se celosvětově prodalo kolem 2,5 milionu elektromobilů. Letos by to mělo být podle analytické společnost IHS Markit ještě o 70 % víc.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Německý ekonomický vlak nám ujede. U nás začíná tvrdý lockdown, u sousedů otvírají kadeřnictví a ZOO
Jen idiot nemění své názory. Vzhůru na Východ pro vakcíny!
OECD radí: daně nezvyšovat!
Světové ekonomiky drtí koronavirová pandemie a vlády po celém světě tak hledají cesty z krize. Jsou nuceny přikročit k rozsáhlým rozpočtovým výdajům i za cenu výrazných rozpočtových schodků, což vytváří tlaky na zvyšování daní. A přesně tomuto tlaku podlehl britský kabinet, který oznámil záměr zvýšit sazbu daně z příjmu právnických osob. To ale nesouzní s názorem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která doporučuje držet daně na uzdě. „Nezvyšujte své daně, abyste mohli platit za covid,“ uvedl Pascal Saint-Amans, který má v OECD na starosti daňovou politiku. „Udržitelnost dluhu musíte zajistit podporou hospodářského růstu,“ dodal.
GM chce další továrnu na baterie
Největší americká automobilka General Motors (GM) zvažuje, že s jihokorejským partnerem LG Chem postaví v USA druhou továrnu na baterie pro elektromobily. Listu The Wall Street Journal to řekl zdroj blízký jednání. Nový závod by měl být ve státě Tennessee. GM a LG Chem už investovaly 2,3 miliardy dolarů do jednoho závodu na výrobu baterií pro elektromobily ve státě Ohio. Tato továrna bude patřit k největším svého druhu na světě.
Dluhová brzda na obzoru
Národní rozpočtová rada vyzvala vládu, aby připravila realistickou konsolidaci veřejných financí, která by měla být proti aktuálním plánům rozsáhlejší. Česku podle NRR hrozí, že kvůli vývoji veřejných financí narazí na takzvanou dluhovou brzdu již v roce 2024, tedy o rok dříve, než byl listopadový předpoklad. Konsolidace si patrně vyžádá významné zvýšení daní.
Řecko mění drahé dluhy za levné
Záchranný fond eurozóny ESM vyhověl Řecku v žádosti o předčasné splacení drahé půjčky od Mezinárodního měnového fondu. Athény v únoru požádaly o předčasné splacení 3,3 mld. eur, aby si výrazně snížily náklady na obsluhu dluhu, protože úroky z úvěrů od MMF jsou mnohem vyšší, než za kolik si země nyní může půjčit na trzích. Řecku, které se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo mezinárodní věřitele požádat o záchranné úvěry v celkové výši 289 mld. eur, zbývá ještě do konce roku 2024 zaplatit pět mld. eur.
Česko přišlo o prvenství
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 %. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 %. Uvádí to statistiky Eurostatu. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko. O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 % lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 %.
Testuje se o 106
Vláda v pondělí schválila povinné testování zaměstnanců na covid-19 ve firmách. Už ve středu s ním musely začít velké podniky nad 250 zaměstnanců. Do 12. března musejí otestovat všechny pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi musely testování zahájit nejpozději v pátek a do 15. března mít otestovány všechny zaměstnance. Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění firmám přispívat na čtyři antigenní testy dohromady maximálně 240 korun měsíčně na zaměstnance.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Fukušima deset let poté: v čem bledne před dopadem covidu na Česko
Chtěli nechat zrát pivo v potopené lodi. Po měsících pod vodou jim však sudy někdo ukradl
Prapodivné státní počty o covidové pomoci. Stát nic neplatí a ta částka taky nesouhlasí
Nivea vypadne z indexu DAX
Firma Beiersdorf, která vyrábí kosmetiku značky Nivea, vystoupí 22. března z indexu německé burzy DAX. Její místo společnost Siemens Energy, která dodává energetickému odvětví turbíny. Informovala o německá burzovní skupina Deutsche Börse. Podnik Siemens Energy se loni oddělil od mateřské společnosti Siemens. Na burzu vstoupil loni v říjnu a od té doby akcie Siemens Energy posílily více než o třetinu. Tržní cena společnosti se tak pohybuje kolem 21,3 mld. eur.
Walt Disney zavírá krám
Americká filmová a zábavní společnost Walt Disney uzavře letos nejméně 60 svých obchodů v Severní Americe. To je asi pětina všech obchodů, které má po celém světě. Místo toho se podnik zaměří na prodej online. Disney se chce nadále více zaměřit na prodej přes internet. Tyto změny urychlila i globální koronavirová pandemie, která lidi donutila zůstat doma. Disney rovněž zvažuje uzavření většího počtu obchodů v Evropě. Obchodů v Japonsku a v Číně se změny dotknout nemají.
CTP Group míří na burzu v Amsterdamu
Developer CTP Group, který se specializuje na stavbu průmyslových a logistických nemovitostí a působí převážně na českém trhu, chce vstoupit v následujících týdnech na burzu v Amsterdamu. Hrubý výnos by měl dosáhnout zhruba 900 mil. eur. Oznámená nabídka se týká 15 % akcií společnosti CTP Group, které poskytne jediný akcionář skupiny a generální ředitel Remon Vos. Ten po dobu jednoho roku zůstane většinovým akcionářem společnosti. Nabídka bude primárně zpřístupněna institucionálním investorům.
Samsung za miliardy postaví v USA továrnu na čipy
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung v USA vybírá místo pro svůj nový závod na výrobu čipů za 17 mld. USD. Rozhoduje se mezi dvěma místy v Arizoně, jednou lokalitou ve státě New York a ve hře je i texaský Austin, kde už jeden závod Samsung má. Ten musel v únoru zastavit provoz kvůli mrazu, který paralyzoval celý Texas. Jeho plné obnovení potrvá ještě několik týdnů.
Čínskou ZTE lákají elektroauta
Čínský výrobce telekomunikačních zařízení ZTE se přidá k dalším čínským technologickým firmám na trhu s elektromobily. Společnost sestavuje tým pro novou produktovou řadu, neupřesnila však, zda půjde o součástky partnerským firmám, nebo zda bude podnik vyrábět elektromobily vlastní značky.
Svět šetří
Spotřebitelé v největších ekonomikách světa v pandemii šetří. V době omezení pohybu a uzavřených prodejen už nashromáždili dodatečných 2,9 bilionu USD. Více než polovina částky připadá na americké domácnosti. Tak značná hotovost vytváří podle Bloombergu velký potenciál pro silné oživení z recese způsobené pandemií.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Zlato ve stínu bitcoinu. Investoři pod tlakem inflace vypluli z bezpečného přístavu
Mexiko: Z klimatického premianta regionu se opětovně stává spalovač uhlí
Chmurná vyhlídka nových Dukovan. Mohou skončit jako call centrum
SpaceX postaví továrnu v texaském Austinu
Vesmírná společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska postaví novou továrnu v texaské metropoli Austinu. Budou se tam vyrábět satelity sítě Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi.
Nedotknutelné patenty dostihly Intel
Americký výrobce počítačů Intel porušil dva patenty týkající se výroby čipů, které vlastnila společnost VLSI Technology. Svému rivalovi proto musí zaplatit odškodné ve výši 2,18 mld. USD. Rozhodl o tom federální soud. Intel s verdiktem nesouhlasí a hodlá se odvolat.
Avast podržely domácnosti
Vývojáři antivirového softwaru Avast loni klesl čistý risk meziročně o téměř 80 mil. USD na necelých 170 mil. USD. Upravený čistý zisk ale firmě stoupl o 11,8 % na 360,2 mil. USD (asi 7,8 mld. Kč). Tržby vzrostly o 2,3 % na 892,9 mil. USD (19,4 mld. Kč). Společnost proto navrhla dividendu ve výši 11,2 centu na akcii splatnou v červnu. Tahounem růstu byl hlavní spotřebitelský segment, který představoval 78 procent tržeb firmy.
Čokolády Lindt ustály pandemii
Výrobci čokolády Lindt & Sprüngli loni klesl zisk meziročně o 37,5 % na 320,1 mil. CHF (téměř 7,6 mld. Kč). Tradiční švýcarská firma výsledek označila za solidní vzhledem k celosvětové pandemii. Tržby se propadly o 6,1 % na 4,02 mld. CHF. Prodeje v kamenných prodejnách i prodejních místech na letištích či nádražích vázly. Kvůli karanténě se nedostavila ani běžně silná velikonoční a vánoční sezóna. Firma v reakci na pandemii plánuje zřídit v několika zemích nové e-shopy.
Hubený rok výrobce diamantů
Čistý zisk ruského, státem kontrolovaného producenta diamantů Alrosa loni klesl o téměř polovinu na v přepočtu 9,5 mld. Kč. Na vině jsou nižší prodeje i slabší rubl. Alrosa kvůli pandemii přerušila těžbu v méně ziskových dolech. Produkce se propadla o více než pětinu na 30 mil. karátů a výnosy klesly asi o 7 %. V závěru roku firmě pomohlo oživení globální poptávky po diamantech, hlavně díky poptávce po špercích. V USA a Číně prodeje před Vánoci rostly meziročně dvojciferným tempem.
Pozitivní efekt pandemie? Čistší ovzduší
Globální emise oxidu uhličitého loni klesly o 5,8 %. Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) je to důsledek zpomalení ekonomické aktivity kvůli koronavirové pandemii. Koncem roku se ale začaly opět zvyšovat a zřejmě dále porostou. Čína byla přitom loni jedinou zemí, kde se objem emisí za celý rok zvýšil.
Flyr na burze
Norská letecká společnost Flyr vstoupila na burzu v Oslu. O její akcie byl i navzdory koronavirové pandemii, která odvětví citelně zasáhla, velký zájem. Kurz akcií první den obchodování vzrostl o 28 procent. První let plánuje Flyr na polovinu tohoto roku, chystá vnitrostátní lety, počítá ale i s nabídkou letů do významných evropských destinací. Firma, kterou založili lidé z odvětví, získala v primární veřejné nabídce (IPO) akcií 600 mil. NOK (1,5 mld. Kč). V úmyslu má koupit nebo si pronajmout osm letadel, do tří až čtyř let by jich ráda měla až 28.
Skiareály na dně
Lyžařská střediska sčítají škody. Letošní předčasně ukončená sezóna kvůli koronavirové pandemii je přijde na čtyři mld. Kč na ušlých tržbách. Deníku E15 to řekl ředitel Asociace horských středisek Libor Knot. Některá střediska to nemusejí finančně zvládnout. Problémy hlásí i skupina Tatry mountain resorts (TMR), která v loňském finančním roce skončila ve ztrátě 22,35 mil. eur.
Jack Ma už není nejbohatší
Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma přišel o titul nejbohatšího člověka v Číně. Podle nového žebříčku nejbohatších lidí Číny, který sestavuje organizace Hurun, mu nyní patří čtvrtá příčka. Na první ho vystřídal Čung Šan-šan, majitel firmy na balenou vodu Nongfu Spring. Jeho majetek činí 550 mld. jüanů (1,9 bil. Kč), napsala agentura Reuters.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ PODCAST: