Je tomu už deset let, co Japonskem zatřáslo největší zemětřesení (s magnitudou 9 Richterovy stupnice), které tam kdy lidé naměřili. Japonci mluví o velkém severovýchodním zemětřesení v oblasti Tóhoku.
Symbolem devastace, která nastala přesně 11. března 2011, se stalo město Minamisanriku, kde bylo po úderu dvacetimetrové vlny pohřešováno 9 500 obyvatel.
Celkově si zemětřesení, a především následná ničivá vlna tsunami vyžádaly 19 575 životů; z toho přes 14 tisíc lidí se utopilo.
VIDEO: Ničivá vlna tsunami v Japonsku v roce 2011
Zdroj: youtube.com
Bezprostřední ekonomické dopady zemětřesení podle odhadů stály japonskou ekonomiku více než deset bilionů jenů, tedy v přepočtu přes dva biliony korun.
Pozornost upřena na Fukušimu
Mimo Japonsko (hlavně v Evropě) samotné zemětřesení, ale ani zesnulí Japonci hlavní pozornost nepřitáhli.
V Evropě se v souvislosti s 11. březnem 2011 mluví spíše o zničených jaderných reaktorech v jaderné elektrárně Fukušima. V nich došlo k několika výbuchům vodíku, který se smísil se vzduchem, oblast kolem elektrárny byla dočasně evakuována.
VIDEO: Analýza jaderné havárie ve Fukušimě v roce 2011
Zdroj: youtube.com
Japonce ničivé výbuchy v danou chvíli rozhodně tolik netrápily, tam nikdo nezemřel. S ekonomickými následky se ale oblast potýká doteď.
Dopady na jaderný sektor
Odstavení jaderných elektráren po zemětřesení v Japonsku vedlo k razantnímu nárůstu cen elektřiny o 30 procent.
Oproti tomu v Evropě (Německo, Španělsko, Švédsko) „efekt Fukušima“ pomohl k utlumení jaderné energetiky a stal se hlavním argumentem německé Energiewende. Ceny elektřiny (na koncových účtech při uvážení „podpory“ OZE) tak i zde za posledních deset let stouply.
Pro srovnání velikosti tragédie zemětřesení v oblasti Tóhoku – současná česká covidová „fukušima“ si zatím vyžádala přes 21 tisíc ztracených životů. A to není bohužel konečný stav.
Ekonomické dopady covidu jen loni vedly k poklesu očekávaného hrubého domácího produktu, jehož predikce ČNB na rok 2020 byla 5 880 miliard korun, o 600 miliard korun. A deficit státního rozpočtu za rok 2020 byl 370 miliard korun.
Tato čísla také v roce 2021 dále narostou…
Tento článek je privátním názorem autora a NEREPREZENTUJE postoj institucí, ve kterých autor působí či s nimi spolupracuje (např. CIIRC ČVUT či FEL ZČU), ani s těmito institucemi nebyl předem konzultován.
Zatím jen v poločase, covid CR X Fukushima JAP:
LIDI = 21 000 mrtvol X 19 600 mrtvol
PENIZE: 1 000 miliard X 2 000 miliard