Mohlo by vás také zajímat
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Fialův slib „německých mezd“ by mohl vést k bankrotu Česka
Lukáš Kovanda 18. listopadu 2024Premiér Petr Fiala (ODS) v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že Češi do několika let budou mít mzdy srovnatelné s těmi…
Mikulášská nadílka: Premiér Babiš schytal uhlí, Saudi Aramco šťavnaté plody ovoce aneb souhrn událostí 49. týdne
Premiér Andrej Babiš v tomto týdnu dostal pěknou „Mikulášskou nadílku“, zčásti od Evropské komise a zčásti od české justice. V prvém případě mu z Bruselu přišlo potvrzení auditu o střetu zájmů, v tom druhém rozhodnutí, že bude pokračovat trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Co nejdůležitějšího se v tomto týdnu událo ve světě ekonomiky a byznysu se dočtete v našem pravidelném víkendovém souhrnu. Hezké čtení.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
zlobili jste, nebo jste byli hodní? Dostali jste od Mikuláše nadílku, nebo jste se báli čerta? Například premiér Andrej Babiš v tomto týdnu dostal pěknou „nadílku“, zčásti od Evropské komise a zčásti od české justice. V prvém případě mu z Bruselu přišlo potvrzení auditu o střetu zájmů, v tom druhém rozhodnutí, že bude pokračovat trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Člověk by řekl, že už Babišovi nezbude nic pod stromeček. Premiér ovšem opakuje, že nic neudělal, a na mnohé výzvy, aby odstoupil, které se opět vyrojily, už ani nereaguje. To ve Finsku stačilo na „zlomení vazu“ premiérovi Antti Rinnemu pomalé vyřešení stávky poštovních pracovníků, kteří protestovali proti snižování platů…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Aramco odsune z trůnu Apple. Ropný gigant Saudi Aramco tento měsíc vstoupí na burzu v Rijádu, půjde o největší primární nabídku akcií na světě. Z prodeje 1,5 procenta akcií získá 25,6 miliardy dolarů. Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že by firma mohla využít také tzv. greenshoe opce, která umožňuje počet upisovaných akcií zvýšit, a z nabídky by v tomto případě mohla získat až 29,4 miliardy dolarů. Tržní kapitalizace firmy překoná hranici 1,7 biliony dolarů a společnost katapultuje do čela žebříčku nejhodnotnějších firem s akciemi na burze. Nyní mu vévodí americký Apple, oceňovaný na 1,2 bilionu dolarů.
Daňový balíček poslal Senát zpět do sněmovny. Senátorům se nelíbí především výrazné zvýšení daně u loterií, která by měla vzrůst ze současných 23 na 35 procent, zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí a navrhuje také změny v plánovaném zdanění rezerv pojišťoven. Poslanci tak budou o zákonu, který by měl vstoupit v platnost 1. ledna, jednat ještě před koncem roku. S velkou pravděpodobností bude ale schválena původní verze.
Investoři se o dluhopisy ČEZ „poprali“. Energetická skupina ČEZ vydala dluhopisy v hodnotě 750 milionu eur s úrokem 0,875 procenta, které jsou splatné v roce 2026. Dluhopis je podle mluvčího firmy Ladislava Kříže určen na běžné potřeby financování včetně refinancování staršího dluhu. „Navzdory nízkému úroku byl zájem o tuto emisi velmi vysoký. Před oznámením finální ceny byli zájemci ochotni nakoupit od ČEZ v trojnásobně vyšším objemu, celkem za 2,75 miliardy eur. To je nejvíce na jakékoliv emisi ve střední a jihovýchodní Evropě v letošním roce,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák.
Výpady v ringu mezinárodního obchodu. Spojené státy americké pohrozily, že by mohly přikročit ke zvýšení i rozšíření cel, která v říjnu zavedly na zboží z EU v reakci na nezákonné subvencování výrobce letadel Airbus. Americká vláda také oznámila, že by mohla uvalit až stoprocentní dodatečná cla na francouzské zboží o objemu 2,4 miliardy dolarů včetně šumivého vína, kabelek, sýrů a dalších výrobků. Jsou to protiopatření za francouzskou digitální daň, která by podle Washingtonu mohla poškodit americké technologické firmy. Podle webu Business Insider musí tento krok schválit americký prezident Donald Trump. Francouzský ministr financí Bruno Le Maire zase označil hrozbu cly za nepřijatelnou. Dodal, že v případě zavedení tarifů bude Evropská unie připravena k odvetě.
Škodu JS údajně koupí Korejci. Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných technologií Škoda JS. Uvedly to Hospodářské noviny s tím, že kupní cena za plzeňskou společnost by se měla pohybovat v řádu několika set milionů eur. Ruská strana ovšem uzavření obchodu dementovala. Uvedla, že řada investorů projevuje velký zájem o aktivum, ale zatím však nebyla učiněna žádná konkrétní rozhodnutí o prodeji. Obchod by podle korejské strany měl být dokončen během prvního pololetí příštího roku. Škoda JS vykázala loni zisk před zdaněním 235 milionů korun při tržbách 4,1 miliardy korun. Zaměstnávala 1 100 lidí.
Napnutý schodek letošního rozpočtu. Schodek státního rozpočtu se během měsíce listopadu prohloubil o 19 miliard korun, na konci měsíce činil 38,6 miliardy korun. Jde o nejvyšší listopadový schodek rozpočtu od roku 2014. Loni v listopadu přitom skončilo hospodaření státu ve schodku „jen“ 21,6 miliardy korun. Pro celý letošní rok je pak rozpočet schválen se schodkem 40 miliard. Stejně tak i rozpočet na rok 2020, který schválila sněmovna hlasy ANO, ČSSD a KSČM.
Větší než Gigafactory? Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na baterie pro elektrická auta na světě. Spolu investují do závodu v Ohiu a vývoje baterií 2,3 miliardy dolarů, roční kapacita závodu by měla činit více než 30 gigawatthodin.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Elektromobilitu čeká razantní vzestup. Planetu ani životní prostředí však rozhodně nespasí
K čemu je dobrá GPS? Pět věcí, které možná nevíte
Česká národní banka vydala sebenaplňující se proroctví v souvislosti s trhem nemovitostí
Auta už nejdou na odbyt. Globální prodej aut letos podle odhadu německého sdružení automobilového průmyslu VDA klesne o pět procent, což by byl nejprudší propad od finanční krize. Výsledkem bude, že se letos celosvětově prodá jen 80,1 milionu vozů, o 4,1 milionu méně než loni. Podle VDA trh v Evropě klesne o dvě procenta na 15,3 milionu. V USA by se pak měl trh s osobními a lehkými užitkovými vozy snížit o tři procenta na 16,5 milionu, v Číně o dvě procenta na 20,5 milionu.
Evropa internetová. Nejlepší podmínky pro internetové obchodování má Evropa v čele s Nizozemskem, Švýcarskem a Finskem (osm z prvních deseti zemí je z Evropy). Vyplývá to z žebříčku, který každoročně zveřejňuje Konference OSN o obchodu a rozvoji. Česko skončilo na 25. místě ze 152 zemí, meziročně si polepšilo o šest míst. Žebříček zohledňuje podíl obyvatelstva s přístupem k internetu, s účtem u nějaké finanční instituce nebo s přístupem k mobilním peněžním službám, dále bezpečnost internetových serverů a spolehlivost poštovní služby.
Daňové přiznání nedám, vzkazuje Trump. Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu předložit jeho záznamy o daních. Jeho právníci podali k soudu odvolání, jímž chtějí zvrátit verdikt nižší instance, který firmě Mazars vydání dokumentů o daních naopak nařídil, napsala agentura Reuters.
Hra na schovávanou. Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní oznámení na bývalého šéfa pivovarů Zdeňka Radila. Viní ho z podvodů, kterých se měl dopustit při řízení firmy. Policie po něm vyhlásila pátrání. Informoval o tom server Forbes.cz. Radil, který se měl údajně dopustit několika podvodů, k těm největším patří falšování hospodářských výsledků a utajování několika závazků, je v současnosti zřejmě v Gruzii.
Dynamika mezd slábne. Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,9 procenta na 33 697 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 2 163 korun více než před rokem. Reálně po zohlednění inflace měsíční výdělek vzrostl o čtyři procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Prostor pro další růst mezd se zmenšuje. Zpomalování růstu bude ovšem pozvolné, protože situace na trhu práce zůstává podle analytiků nadále napjatá kvůli nízké nezaměstnanosti.
GRAF: Vývoj průměrné mzdy v Česku
(v korunách, za poslední tři roky)
Zdroj: tradingeconomics.com, ČSÚ
Rekordní pokuta za nezákonné licenční dohody. Americký výrobce čipů Qualcomm musí zaplatit pokutu 873 milionů dolarů za nekalé obchodní praktiky při licencování patentů a prodeji čipů do modemů. Rozhodl tak jihokorejský soud, který verdiktem odmítl odvolání společnosti proti pokutě, kterou jí v roce 2016 vyměřila Korejská komise pro hospodářskou soutěž (KFTC). Qualcomm podle něj zneužil svého dominantního postavení na trhu. Americká společnost se hodlá proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu. Pokuta je vůbec nejvyšší, jaká kdy byla v Jižní Koreji udělena.
„Trofejní budova“ na prodej. Skupina KKCG chystá prodej vznikajícího kancelářského a obchodního centra Bořislavka v Praze. Uvedl to server E15.cz na základě vyjádření skupiny. Cenu KKCG neuvedla, ale investice do vzniku centra podle serveru přesáhne tři miliardy korun. Stavba centra Bořislavka, které bude stát nad stejnojmennou stanicí metra na Praze 6, začala loni v dubnu. Hotovo má být v první polovině roku 2021. Po dokončení nabídne centrum 24 tisíc m² kancelářských ploch a 8 600 m² ploch pro obchody.
Horké chvilky Volkswagenu v kauze dieselgate. Bezmála 100 tisíc britských řidičů podalo hromadnou žalobu na německý koncern Volkswagen kvůli takzvané kauze dieselgate. V roce 2015 se totiž zjistilo, že naftové vozy z tohoto koncernu byly vybaveny softwarem, který sloužil k manipulaci s testy emisí. Jednání u vrchního soudu se v Británii koná za dva týdny, uvedla agentura Reuters. Soudní procesy po celém světě dosud automobilku vyšly na 30 miliard eur.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejziskovější firma světa Saudi Aramco jde na burzu. Z trůnu sesadí Apple i Microsoft
Zpackaná Energiewende: Němci míří k energetické závislosti na sousedech
Proč bitcoin stále ještě dává smysl a stojí za pozornost investorů
Frakování je v Británii mrtvé. Ekologové slaví, byznys se nevzdává
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – francouzská komedie Rebelky, česká komedie Špindl 2, americký fantasy snímek Jumanji: Další level a animovaný snímek Pat a Mat: Kutilské trampoty.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.