Česká národní banka (ČNB) minulý týden projednala novou Zprávu o rizicích pro finanční stabilitu, v níž hodnotí zdraví českého finančního sektoru. A zdá se, že si ČNB připravuje půdu k dalšímu zpřísnění podmínek poskytování hypotečních úvěrů. Z čeho tak soudím?
Za prvé, ČNB zvýšila odhad nadhodnocenosti ceny bytů, která se dnes dle banky pohybuje mezi 15 a 20 procenty.
Centrální banka navíc očekává, že tempo růstu cen bude „spíše zpomalovat“, ergo že se nadhodnocenost – pokud dále nezrychlí třeba mzdy – bude spíše zvětšovat, byť možná pomaleji než doposud.
Protože se zpráva opírá o data z první poloviny letošního roku a dle všech indikátorů růst cen nemovitostí pokračoval a pokračuje i v jeho druhé polovině, je zřejmé, že ČNB se v tomto očekávání zatím nemýlí.
Hypoteční sazby klesly
Za druhé, centrální banka přiznává, že navzdory sedminásobnému růstu repo sazby ČNB se vlivem poklesu zahraničních dlouhých sazeb snižovaly v roce 2019 i sazby hypotečních úvěrů.
A má pravdu: v první polovině roku sazby hypotečních úvěrů klesly dle hypoindexu o 0,24 p. b., ve druhém (do října) o dalších 0,3 p. b.
GRAF: Vývoj průměrné hypoteční sazby Hypoindex
Od roku 2014 do současnosti, v procentech
Zdroj: hypoindex.cz
Protože se však ČNB k další podobné měnověpolitické ofenzivě určitě v nejbližších letech nedostane a měnová politika Evropské centrální banky (ECB) zůstane extrémně uvolněná, nelze čekat výraznější růst hypotečních sazeb.
Nejsou byty
Za třetí, ČNB říká (a já souhlasím), že za růstem cen je hlavně nedostatečná nabídka bytů ve velkých městech.
Protože se stavební aktivita hned tak nezvýší (nový stavební zákon bude nejdřív v roce 2021 a je otázka, zda přinese urychlení výstavby), lze čekat, že realizační ceny porostou dále.
Za čtvrté, ČNB říká, že banky nejenže zvýšily podíl úvěrů s LTV (poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti, pozn. red.), u nichž je poměr vlastních zdrojů mezi deseti a dvaceti procenty (tj. LTV je mezi 80 a 90 procenty), ale poskytovaly i úvěry s podílem vlastních zdrojů pod deset procent (tj. s LTV nad 90 procent), které by se dle ČNB poskytovat neměly vůbec.
Jinými slovy, banky ignorují doporučení centrálních bankéřů. Dodejme, že na programu stávající schůze parlamentu je novela zákona o ČNB, která jí dává zákonné oprávnění limity (vč. LTV) stanovovat a vynucovat.
Chuť do boje ČNB nechybí
Za páté, ČNB je v bodě, kdy si myslí, že stávající limity už nedostačují. Řekla totiž, že „stávající hodnoty LTV jsou hraniční“, a zlověstně dodala, že „další pokračování zvyšování nadhodnocení cen bydlení (které je již dnes realitou) by si mohlo vyžádat přehodnocení“ limitů LTV.
A nezůstalo jen u slov: jako další výstřel ve válce proti cenám nemovitostí zpřísnila podmínky pro nákup nemovitostí na pronájem.
Chuť do boje jí tedy nechybí. Co se stane? Vzhledem k pokračujícímu tlaku na růst cen a evidentnímu odhodlání ČNB „něco“ s tím dělat se domnívám, že pokud nepřijde krize (ve kterou guvernér Jiří Rusnok dle posledního interview nevěří), nejpozději touto dobou příští rok dojde ke zvýšení objemu vlastních zdrojů na 30 procent (tj. k poklesu limitu LTV na 70 procent).
Poroste zájem o hypotéky?
Shora popsaná, v podstatě neskrývaná „hrozba“ ČNB totiž určitě neunikne uším obyvatel toužících po vlastnictví nemovitosti. Společně s poklesem sazeb v posledních měsících to logicky vyvolá v následujících čtvrtletích znatelný růst zájmu o hypotéky.
V situaci neelastické nabídky to povede k dalšímu růstu cen nemovitostí. A ten ČNB použije jako zdůvodnění, proč LTV musí dolů.
Sebenaplňující se proroctví jako z učebnice.
Další z her ČNB. Nejdříve si hraje s kurzem Kč. Výsledek a přínos mizerný, náklady? Teď si našla novou hru s hypotékami. Svými neuváženými zásahy, umožňuje inkasovat nepřiměřené ceny nejen z nových nemovitostí, ale především z pronájmů. Starost o to kde mladá rodina vezme cca 15000 Kč měsíčně na hypotéku v délce 20-30 let, ji zřejmě zatěžuje víc, než skutečnost kde mladí vezmou 20000-30000 Kč měsíčně na nájem. Strach z hypotéční krize a případná ztráta bank, je úplně mimo realitu. Nemovitost patří až do splacení bance a ta v případě nesplácení, ztrátu neutrpí, pokud nevyužije nějakého spřáteleného exekutora, který se o patřičný ztrátový výsledek postará. Tudíž doporučení pro ČNB, přestaňte vymýšlet dobro, vylezte ze zlaté klícky a pronajměte si garsonku za 20000 Kč.
Prachy, prachy, prachy, jedině o prachy je u nás už 30let hlavní zájem. Dřív se nekecalo, nepočítalo, neradilo…a všichni měli kde bydlet. Levně, skoro zadarmo, kdo nebyl líný, mohl si za podpory státu i zaměstnavatele lehko postavit i domek. Dnes? Nikdo se nemůže divit, že se mladí bojí odpovědně zakládat rodiny, že se rodí málo dětí a ještě jsou to děti samoživitelek – děti bez přítomnosti otců, co z takových dětí v dnešní společnosti roste vidí každý, kdo má oči. Jak to jen ti „komouši“ dělali, že se mladí nebáli zakládat rodiny, stavět, mít děti, že děti měly až na malé výjimky oba RODIČE, tj. tátu a mámu, lidi nežili pod mosty a v parcích, nevraždili se na potkání, že všichni MUSELI pracovat, existovala slušnost, úcta ke stáří, autoritám atd. atd.. Hnusná ta sametová „demokracie“ a bude hůř, protože zlo se podporuje, oslavuje, odměňuje…
Máte naprostou pravdu! Děkuji, za to, že ještě někdo reálně vidí co se děje.
Není to ani demokracie a svoboda projevu, takto uvažuje polovina národa, ale ve sdělovacích prostředcích se jen oslavuje polistopadovy vývoj a jak je vše ok.
Milá zlatá, rozvodovost byla tehdy stejná, jako dnes. Nežili pod mostem, protože je bolševik nutil imitovat práci (mzdu za ní strhával těm poctivě pracujícím) nebo je zavřel do kriminálu. Hele, tohle zde už bylo napsáno mnohokrát a co se změnilo? Nic. Minulý režim by během několika let ekonomicky zkolaboval, takže je dobře, že jsme se ho zbavili…
Ještě bych doporučil zakázat všem pohyb mimo svůj okres a tam jim postavil úžasné paneláky. Proboha, kde to žijete? Zkuste chvíli cestovat po světě ať vidíte jak je v pohybu. Pokud na to nemáte nebo se nedomluvite, hádejte v kom je chyba!!!!
Co to tu pisete za nesmysly a lži.
Jak muzete napsat, ze vsichni meli kde bydlet, kdyz na prideleni bytu se cekalo i 20 let.
A jeste vetsi lez, ze pry bydleni skoro zadarmo. Moje rodice platili za komoušů na drustevni byt mesicne jeden cely plat a z druheho platu se muselo vyzit (prezit), coz by dnes odpovidalo cca 20-25tis.Kc.
S podporou statu (rozkradanim stav.materialu) mohli stavet sve vily akorat ti komouši a jejich kamaradi.
Nepiste tu nesmysly a lzi.
Kde se dnes válčí? Ruská okupační vojska obsadili Ukrajinske uzemi. Rusko napadlo a okupuje jiny svrchovany stat, jak je to mozne? Kdo prijde na radu po Ukrajine? Kde je Rusu pro referendum o odtrzeni vic nez mistnich? V Karlovych varech jsou Cesi narodnostni mensina a Rusove by tam radi vladli, tak pozvou Ruska okupacni vojska a je vymalovano.
Amen…
a tu treba o cervene karkulce taky znate?
Dostatek bytu za socializmu je pretrvavajici mytus lidi kteri si to jiz nepamatuji. Ziskat byt bylo daleko slozitejsi nez dnes. Byty dostavali jen nektere delnicke profese, treba ve stavebnictvi. Ostatni nemeli naprosto sanci byt ziskat pokud nebyli vyslovene socialni pripad se ctyrma detma.
V druzstvu se na byt cekalo treba 20 let.
Dnes je dosazitelnost bytu neskonale snazsi nez za bolsevika
Česká národní banka už dávno není Česká jako všechny banky u nás.ČNB Eurohujeři zaprodali jako všechno co bylo České a fungovalo v náš prospěch.
At proboha ziveho CNB konecne zakaze skupovani nemovitosti cizincum a bytu pro rezidenty bude dost. At Ministersto vnitra zarazi kseftovani s poskytovanim obcanstvi pro cizince hlavne z Ruska, kteri tyhle byty skupuji. V Rusku jsou agentury, ktere zajistuji sluzby s jejichz pomoci se tohle vsechno deje.
Podle me CR dostatecne nechrani sve obcany, ale diky spekulantum a cizim vlivum se z cechu stavaji chudaci, kteri na nic nemaji penize.
Presne tak. Souhlas. Tim, ze CNB intervenovala a umele brzdila korunu – tak to byla super prilezitost pro zahranicni investory.
Tady je to krasne napsano kdo vsechno muze byt koupit a kdo ne.
http://www.dumazahrada.cz/stavba-rekonstrukce/penize-pravo/2010/6/23/kdyz-si-v-ceske-republice-kupuje-nemovitost-cizinec/
To je zajímavé, kdo přišel na to, že je nějaké bytová krize. Lidí je u nás skoro stejně jako dřív, jen přibili cizinci. Takže, co se Čechů týká, nemůžou všichni bydlet v Praze: je to jako jinde v hlavních městech ve světě. Takže krize je jen v cenách a v nepochopení některých levicových aktivistů, že peníze je třeba vydělávat a investovat a ne o ně žebrat nebo je ukrást těm, co je vydělali. A byty v Praze na pronájem jsou. Chce to jediné, zaplatit. Nebo jít do jiného města, kde jsou ceny menší. Anebo si vzít tu hypotéku a splácet, ale to se těm mladým levicovým aktivistům nechce, takže proto vymysleli téma bytová krize. Žádná totiž není. Bytů je dost. Stačí se podívat na realitní nabídky. A kdo nechce normálně žít a platit, ať si leze na střechu nějaké žižkovské kliniky nebo do vily Milady a bydlí si tam, než ho odtamtud vyrazí třeba pod most, kam asi patří.
Nadhodnocení nemovitostí a realitní trhy to všechno měla ČNB už před 10 lety lépe monitorovat a hlavně vyvinout aktivitu ke změně. Až teď ex post dohání co podcenila. Už dávno centrální bance nevěřím, a je vidno že podléhá i moci politické. Je úplně jedno na které straně kdo stojí, podstatné je to, že kdo nechce být homeles, chce bydlet. A touhu a šikovnost bydlet ve vlastním ta se „trestá“ pomocí všech těch nástrojů který přináší vláda i banka společně. Pokud bych se mýlil, výsledkem na trhu by nemohly být tolik nadhodnocené reality a takový chaos jaký tady máme.
Babis vam pomuze,je to nas zachrance ,milujme ho a modleme se za jeho rodinu a dlouhy život,,,
Souhlasím. Že mzdy se zaplatí nájem a dal? Celý měsíc jist jen rýži? Průměrný člověk v ČR vydělává 30tis možná o pár tisíc více. Zaplatí nájem 20tis a co dál. Kde jsou peníze pro děti na školu v přírodě, hygiena, čistící prostředky, aby se nezilo ve špíně. Člověk v práci od rána do večera a nic. Není divu, že se nerodi děti, rozumný člověk to neudělá protože by se musel zadluzit. Raději řešte zadluženost státu.
Presne tak, pokud se nevrati parametry DTI a DSTI na puvodni doporuceni, nekoupi si nikdo nic… je rozdil splace hypoteku 10000 kc, kde na konci mi nemovitost zustane, nebo platit 15000 najem a v 60 letech pod most….
Moc bych nedouhlasil, ze drive bylo bydleni dostupne a uz vubec ne pro vsechny. Pro nektere ano, ti dostali byt zdarma tak pro ne to byla pohoda. Domek postavit znamenalo 5 let driny a 10 let a vice placeni dluhu. Dnes je plat v Praze 30tis Kc a ve dvou byt do 15ti tis sezenete. Tak bych v tom tak velky problem nevidel….