Mohlo by vás také zajímat
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Epický spor Applu, krach manželství Gatesových, nový vlastník ČRa i odtajnění Buffettova nástupce aneb souhrn událostí 18. týdne
Moneta se s PPF dohodla na podmínkách sňatku; Apple ve víru soudního boje o budoucnost platformy App Store; manželé Bill a Melinda Gatesovi čeká nákladný rozvod; miliardář Rattaj koupil další skiareál; tempo růstu letošního HDP uvadá; banky hlásí pokračující trend utlumených zisků; Pandora odmítá krvavé diamanty; šéfové firem ladí optimistickou strunu; Nintendo stejně jako e-shopy těží z lockdownu; emisní povolenky jsou na rekordu; EU se rozhodla podstoupit detox od čínského dovozu; Warren Buffett ukončil spekulace o svém nástupci a další zprávy ze světa byznysu v našem pravidelném týdenním přehledu. Hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
když člověk sleduje dění posledních dní, má pocit, že se nese v duchu Plzákova pravidla pro záletníky: „zatloukat, zatloukat, zatloukat”, a když to praskne, tak „ zase zatloukat a zatloukat”. Platí to pro „patálii“ v podobě Hamáčkova neuskutečněného výletu do Moskvy, i pro prohlášení Kremlu, že mu není známo, že by pro Putinovu administrativu pracovali muži vystupující pod jmény Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, které Česko podezřívá z podílu na explozi ve Vrběticích, nebo pro Babišův výklad unijního auditu k jeho střetu zájmů. To jen tak namátkou. Žijeme bohužel v době, kdy více než kdy dříve platí ono Reaganovské: „Důvěřuj, ale prověřuj“…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ČRa mění po 10 letech vlastníka
České Radiokomunikace (ČRa), největší tuzemský provozovatel televizních a rozhlasových vysílačů, mění vlastníka. Od fondů Macquarie, které ve vysílací firmě působily 10 let, je kopily fondy Cordiant Digital Infrastructure. Detaily transakce strany strany nezveřejnily. Fondy Cordiant investuje především do digitální infrastruktury digitální ekonomiky, jako jsou datová centra, sítě optických kabelů a mobilních vysílačů ve Velké Británii, Evropě a Severní Americe. ČRa kromě podpory celoplošného vysílání a konektivity nabízejí rovněž cloudové služby a služby datových center a stojí v čele rozvoje technologie pro internet věcí napříč Českem. V loňském fiskálním roce končícím v březnu 2020 dosáhly výnosů ve výši dvě mld. Kč, vykázaly ale ztrátu 576 mil. Kč.
Krach manželství Gatesových
Bill a Melinda Gatesovi tento týden oznámili, že se po 27 letech manželství rozcházejí. I po rozvodu ale budou dál společně řídit jejich charitativní nadaci. Ta patří k největším na světě, i proto se řada expertů oslovených agenturou Reuters obává možných negativních důsledků rozvodu na charitativní projekty nadace, která zlepšuje životy tisíců lidí v méně rozvinutých zemích. Nejasno je podle amerických médií i v tom, jak si jeden z nejbohatších párů na světě rozdělí značný společný majetek. Nejdražším rozvodem v historii byl ten manželů Bezosových. Bývalá manželka zakladatele a generálního ředitele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose MacKenzie v urovnání získala akcie Amazonu v hodnotě 38,3 mld. USD (813 mld. Kč).
Rodí se bankovní kolos
Moneta Money Bank podepsala se společnostmi ze skupiny PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu. Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy Kč. Ta bude hrazena z 2,59 mld. Kč z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 mld. Kč získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291 375 000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie budou vydány za 80 Kč za akcii a navýší celkový kapitál banky. Kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice.
Miliardář Rattaj rozšiřuje lyžařské impérium
Společnost Tatry Mountain Resorts, kterou ovládá miliardář Igor Rattaj, převzala lyžařský areál Muttereralm v Rakousku. Menší horské středisko poblíž Innsbrucku koupila za 3,25 mil. eur od obcí Götzens a Mutters a organizace Innsbruck Tourist Board, které se předtím neúspěšně pokoušely o oddlužení střediska. Část už tak podle TMR výhodné kupní ceny je navíc podmíněná dotací ze strany Innsbruck Tourist Board do propojení se sousedním střediskem Axamer Lizum.
ČNB: HDP stoupne méně
Centrální bankéři na květnovém měnově-politickém zasedání ponechali úrokové sazby beze změny. Základní sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 %. Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že je přesvědčen, že rada přistoupí ještě letos ke zvýšení úrokových sazeb. V nové makroekonomické prognóze ČNB ale zhoršila výhled růstu HDP pro letošní rok, ekonomika by tak měla růst o 1,2 %. Naproti tomu v příštím roce by se mělo hospodářství dařit lépe než dosud ekonomové předpokládali. HDP by v roce 2022 mělo růst o 4,3 %.
Buffett určil svého nástupce
Americký investor a zakladatel společnosti Berkshire Hathaway Warren Buffett ukončil spekulace o svém nástupci v čele podniku. V rozhovoru v televizi CNBC za něj označil Grega Abela, který teď v Buffettově investiční společnosti dohlíží na podnikání mimo pojišťovnictví. Dodal, že pokud by něco bylo Abelovi, funkce by se ujal Ajit Jain. Devadesátiletý Buffett, kterému je přezdíváno věštec z Omahy, dosud nikdy veřejně nenaznačil, že by z vedení investičky chtěl odejít.
Epický spor Applu
V USA tento týden začal ostře sledovaný soudní proces ve sporu mezi technologickým gigantem Apple a tvůrcem herního hitu Fortnite, společností Epic Games. Tvůrce videoher si ž dlouho stěžuje na poplatky, které Apple od prodejců her vybírá prostřednictvím své platformy App Store, přes kterou si zájemci hry stahují. Podle expertů jde o jeden z nejdůležitějších soudních sporů v historii Applu, v sázce je podle nich i budoucnost platformy App Store.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Proti proudu peněžního trendu? Bez hotovosti se zatím zřejmě neobejdeme
České makrookénko: průmysl ožívá
Průmyslová výroba v březnu meziročně vzrostla o 14,9 procenta, což je důsledek loňského omezení výroby po nástupu pandemie. Loni v březnu se kvůli opatřením vlády proti šíření nákazy a narušení výrobních řetězců zastavil chod řady firem a výroba o 12 procent propadla. Tahounem letošního růstu jsou automobilky, jejichž výroba meziročně stoupla o 47 procent. Proti únoru průmyslová výroba vzrostla o 3,2 procenta, oznámil Český statistický úřad. Stavební produkce v Česku v březnu reálně zpomalila meziroční propad na 3,1 procenta. V únoru se snížila o 11 procent, což byl nejvýraznější meziroční pokles od července 2016. Zahraniční obchod Česka skončil v březnu v přebytku 18,5 mld. Kč, před rokem byla bilance vyrovnaná. Výsledku pomohl vysoký nárůst vývozu aut.
Šéfové ladí optimistickou strunu
Růst tržeb letos očekává 71 procent ředitelů českých firem. S návratem na předpandemickou úroveň ale ředitelé počítají většinou až příští rok. Vyplývá to z 12. ročníku průzkumu názorů generálních ředitelů, který mezi 260 šéfy významných firem působících na českém trhu uskutečnila poradenská společnost PwC ČR. V letech 2015 až 2020 očekávalo růst tržeb v průměru 81 procent šéfů firem. „Výsledky, zejména část značící důvěru v růst výnosů vlastních firem, působí vzhledem k situaci optimisticky a restart ekonomiky by mohl být poměrně rychlý. Opírají se jak o roční zkušenosti a adaptaci firem samotných, tak i o příznivé signály ze světa spojené hlavně s vakcinací,” uvedl řídící partner PwC Jiří Moser.
Pandora odmítá krvavé diamanty
Největší výrobce šperků na světě, dánská společnost Pandora, přestane používat přírodní diamanty. Budoucí kolekce šperků této značky budou zdobit pouze laboratorně vyrobené kameny. Krok firma zdůvodnila jednak vyšší cenou přírodních drahokamů a jejich neetickým způsobem těžby. Suroviny jsou často získávány v dolech a továrnách, v nichž mnohdy dochází k porušování lidských práv, napsala agentura Bloomberg. Pandora oznámila rozhodnutí ani ne rok poté, co se zavázala, že k výrobě přestane používat nově vytěžené zlato a stříbro. Od roku 2025 budou její produkty jen z recyklovaných drahých kovů, tak aby se do čtyř let firma stala uhlíkově neutrální.
Nintendo těží z nudy v lockdownu
Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo v uplynulém finančním roce zvýšil čistý zisk o 85,7 procenta na rekordních 480,38 mld. jenů (94,3 mld. Kč). K růstu přispěly vysoké prodeje konzole Switch a také softwaru. Na dračku šla například hra Animal Crossing: New Horizons, které se prodalo téměř 21 milionů. Konzolí firma loni prodala skoro 29 milionů, meziročně o 37 % více. Tržby společnosti se zvýšily o asi třetinu na 1,76 bilionu jenů (345,4 mld. Kč). Covid přiměl lidi trávit více času doma, kde zaháněli nudu mimo jiné hraním her.
Aston Martin oprašuje zašlou slávu
Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin v prvním čtvrtletí výrazně snížil ztrátu na 42,2 mil. GBP ze 110,1 mil. GBP před rokem. Odbyt automobilky, kterou mimo jiné proslavila kultovní série filmů o agentovi 007, se více než zdvojnásobil. Aston Martin dodala prodejcům 1 353 vozidel, zatímco před rokem to bylo 578. Tržby jí poskočily o více než 150 % na 224,4 mil. GBP. Automobilka doufá, že se jí brzy podaří dostat do zisku. Do roku 2025 má v plánu zvýšit dodávky na 10 000 vozů ročně a docílit tak ročních tržeb na úrovni dvě mld. GBP.
Bezos ve velkém prodává akcie Amazonu
Zakladatel a šéf americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos prodal tento týden akcie firmy téměř za dvě mld. USD. Vyplývá to ze záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy. Bezos využil toho, že cena akcií největšího internetového prodejce se v koronavirové pandemii ztrojnásobila. Podílu ve firmě se však ve velkém zbavoval už dříve. V únoru a v listopadu prodal akcie dohromady za více než sedm mld. USD. Letos v únoru navíc oznámil, že se ještě letos vzdá řízení Amazonu a stane se jen výkonným předsedou představenstva.
Uber místo lidí vozí boxy
Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber snížil v prvním čtvrtletí čistou ztrátu na 108 mil. USD dolarů z téměř tří mld. USD před rokem. Zatímco jeho hlavní byznys, což je přeprava pasažérů, dál kvůli covidu strádá, firma těží ze silné poptávky po rozvozu jídel ve své divizi Uber Eats. Výnosy ze zprostředkování jízd se v prvním čtvrtletí meziročně snížily o 65 %. Uber Eats do společné pokladny naopak meziročně odvedl o 230 procent více. Celkové tržby podniku klesly o 11 % na 2,9 mld. USD.
PŘEČTETE SI TAKÉ:
Prezident Biden i bankéři Fedu požehnali raketovému růstu americké ekonomiky
Proč se není třeba bát toho, že je eurozóna ve druhé recesi
Klid před bouří nebo se situace na českém trhu práce skutečně uklidňuje?
E-shopy kralují
Tržby v maloobchodě se v březnu meziročně zvýšily o pět procent, v únoru podle revidovaných dat klesly o 2,4 procenta. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší. Vyplývá to z údajů ČSÚ. Výsledky maloobchodních tržeb ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, která změnila chování spotřebitelů. Některé druhy zboží totiž bylo možné koupit jen na internetu. Právě internetovým obchodům se nejvíce dařilo, tržby se jim meziročně zvýšily v březnu o více než třetinu.
VW frčí i přes hendikepy
Volkswagen v prvním čtvrtletí více než zpětinásobil provozní zisk. Koncern, jehož součástí je i mladoboleslavská Škoda Auto, vydělal 4,8 mld. eur, ve stejném období loni dosáhl zisku asi 900 mil. eur. Zisku vystřelil navzdory koronavirové pandemii i globálnímu nedostatku čipů. Finanční ředitel koncernu Arno Antlitz nicméně uvedl, že problém s polovodiči bude ve druhém čtvrtletí eskalovat, což pravděpodobně sníží zisky podniku. Koncern také ohlásil plány na poli elektromobility. Hledá finanční partnery pro šest závodů na výrobu baterií. Jedna z továren by mohla stát v Česku.
Vesmírná premiéra Blue Origin
Vesmírná společnost Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose letos v létě poprvé vypraví do vesmíru lidskou posádku. Na jedenáctiminutový let vypraví šest astronautů, které do výšky asi 100 kilometrů vynese raketa New Shepard. Let se má uskutečnit 20. července. Blue Origin jedno místo ve své letní expedici draží. Utržené peníze připadnou nadaci podniku, která se nazývá Club for the Future a podporuje matematiku a přírodovědné vzdělávání. Blue Origin v segmentu komerčních cest do vesmíru soupeří s firmami Space Exploration Technologies (SpaceX) Elona Muska a Virgin Galactic, za níž stojí britský miliardář Richard Branson.
Proražený dluhový strop
Povinnost udržovat veřejný dluh pod 60 procenty HDP pozbývá v současné situaci podle šéfa záchranného fondu eurozóny Klause Reglinga smyslu. Hodnoty byly stanovené Maastrichtskou smlouvou v roce 1992, globální ekonomická realita se však od té doby změnila, což přimělo EU zvážit revizi pravidel, která stanovují limity půjček a prosazují fiskální disciplínu. Koronavirová pandemie způsobila, že potřeba změny je ještě naléhavější, prohlásil Regling. Povinnost udržovat rozpočtový schodek pod 3 % HDP, aby byla zajištěna stabilita společné měny, eura, kterou nyní používá 19 z 27 zemí EU, je ale podle Reglinga relevantní.
Povolené ztráty v boji o přežití
Britská ocelárna Liberty Steel Group, jmenovala výbor, který bude mít na starosti její restrukturalizaci a refinancování. Děje se tak poté, co se její největší věřitel Greensill Capital v březnu dostal do platební neschopnosti. Liberty je součástí globálního koncernu GFG Alliance britského podnikatele indického původu Sanjeeva Gupty, kterému britská vláda koncem března odmítla poskytnout nouzový úvěr 170 mil. GBP. Čtyři noví členové správní rady Liberty tak vytvoří výbor pro restrukturalizaci a transformaci, který se zaměří na reorganizaci nebo prodej částí s nízkým výkonem. Ocelárna by se nově měla soustředit jen na důležité ziskové části, uvedla agentura Reuters.
Mateřská náruč ČNB
Centrální banka zřejmě získá novou pravomoc. Nově by mohla na určitou dobu vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium (pozastavení plnění) jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace společnosti. Rozšíření pravomocí předpokládá vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou poslanci tento týden poslali do závěrečného kola schvalování. Novela reaguje na novou směrnici EU, která uvádí, že ono moratorium by nemělo být delší než dva dny.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Vidina rozvolňování zvyšuje optimismus v ekonomice
Diplomatické tabu? Z Kremlu šel mráz už dlouhé roky, ale Česko na to dlouho nedbalo
Michal Kubánek (Kuberg): Elektroodrážedlo bude prodávanější než elektromotorky
EU na čínském odvykačce
Brusel usiluje o to, aby se EU stala méně závislou na dovozu některých klíčových materiálů a produktů zejména z Číny a dalších asijských států. Evropská komise v rámci aktualizované průmyslové strategie identifikovala skupinu strategických komodit, v jejichž výrobě by měly být členské státy soběstačnější. Patří mezi ně například látky k produkci léků. Více než polovina dovozu farmaceutických preparátů totiž do EU míří z Číny a zanedbatelný není ani podíl dalších zemí jako Vietnam či Brazílie. Evropa by měla zabrat také v produkci polovodičů či chemikálií k průmyslovému použití.
Zlatý důl na moři
Dánská společnost A.P. Moller-Maersk, která je světově největším kontejnerovým přepravcem po moři, má díky růstu zájmu o nákladní dopravu za letošní první čtvrtletí rekordní čistý zisk 2,7 mld. USD. To je meziročně třináctkrát více a téměř stejně jako za celý loňský rok poznamenaný pandemií. Silná poptávka by se podle přepravce měla udržet po celý letošní rok. Firma už koncem dubna uvedla, že tržby se v období od ledna do března meziročně zvýšily o 30 % na 12,4 mld. USD.
Debenhams nadobrou opouští dobu kamennou
Britský maloobchodní řetězec Debenhams po 242 letech existence zavře v květnu posledních 49 obchodů v Británii. Firma, která se s problémy potýkala léta a které poslední ránu zasadila koronakrize, je od prosince v likvidaci. I když kamenné pobočky společnosti z britských ulic zmizí, značka Debenhams bude žít dále, protože ji v lednu za 55 milionů liber koupil britský on-line prodejce oblečení Boohoo.
Atraktivní Česko
Česká republika dál boduje u německých investorů, pro které je po Estonsku druhou nejatraktivnější zemí v regionu střední a východní Evropy. Proti loňskému žebříčku se Česko posunulo o jednu příčku před Polsko. Vyplývá to z konjunkturálního průzkumu německých zahraničních komor, který se paralelně koná v 16 zemích střední a východní Evropy. Každý rok se ho účastní přes 1 300 firem. Ekonomika jde podle průzkumu nahoru. Především ve zpracovatelském průmyslu je u většiny ukazatelů vidět pozitivní trend.
Bez čipů to nejde
Odbyt čtvrtého největšího výrobce aut na světě, skupině Stellantis, v prvním čtvrtletí vzrostl meziročně o 11 procent na 1,57 milionu vozů. Tržby skupiny se díky silné poptávce zvýšily o 14 % na 37 mld. eur. Nebýt globálního nedostatku polovodičů, vyrobila by automobilka podle plánu o dalších skoro 200 tisíc vozů víc. Koncern navíc varoval, že situace na světovém trhu s čipy se ještě prohloubí. Ke zlepšení by mohlo dojít ve druhé polovině roku. Nedostatek polovodičů komplikuje výrobu také ostatním automobilkám, k omezování produkce přistoupily například firmy General Motors, Ford Motor či Volkswagen, včetně značky Škoda Auto.
Ropný gigant se vrací k zisku
Americká ropná společnost ConocoPhillips po třech čtvrtletích ztrát opět vykázala zisk. Postup v očkování světové populace proti covidu totiž zlepšuje budoucí výhled poptávky po ropě, postupně se zvyšuje zájem o cestování a spolu s ním jdou nahoru i ceny ropy. Očištěný zisk společnosti ConocoPhillips činil 902 mil. USD ve srovnání se ztrátou 201 mil. USD v předchozím čtvrtletí.
Ferrari táhne i v pandemii
Italský výrobce luxusních sportovních automobilů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o téměř čtvrtinu na 206 milionů eur. Tržby vzrostly o 8 % na 1,01 mld. eur. Automobilka dodala zákazníkům 2 771 vozů, což je o procento více než před rokem a upozornila, že na konci čtvrtletí měla rekordní objem objednávek. Přesto kvůli pandemii o jeden rok odložila dosažení cílů, které si původně stanovila na příští rok.
Nissan prodal podíl v Daimleru
Japonská automobilka Nissan Motor následovala svého francouzského partnera Renault a prodala celý svůj podíl v německém automobilovém koncernu Daimler. Prodej 1,5 procentního podílu jí vynesl 1,15 mld. eur. Nissan hodlá tyto peníze investovat do posílení konkurenceschopnosti svých aktivit, a to mimo jiné v oblasti automobilů s elektrickým pohonem. Daimler se na vytvoření partnerství s aliancí automobilek Renault a Nissan dohodl v roce 2010. Spolupráce sice dál pokračuje, podle zdrojů agentury Reuters se však původní plány neuskutečnily v plném rozsahu, takže zanikla potřeba kapitálového propojení.
Utlumené zisky bank
Koronavirová pandemie je na ústupu a spolu s tím se zvyšuje aktivita bank. Přesto zisky finančních domů nejsou ani v prvním čtvrtletí letošního roku na předpandemické úrovni. Komerční banka například hlásí za první tři měsíce letošního roku propad zisku o téměř čtvrtinu na dvě mld. Kč. V oblastech poskytování úvěrů na bydlení nebo služeb klientům na dluhopisových trzích však už překonává svá očekávání a výsledky celkově hodnotí jako uspokojivé. Bance Raiffeisen zase klesl čistý zisk meziročně o 26 procent na 599 mil. Kč. Aktiva banky vzrostla o 17 procent na 446 mld. Kč.
Povolenky na rekordu
Cena emisních povolenek v Evropské unii vystoupila na nový rekord, když tento týden poprvé přesáhla hranici 50 eur za tunu. To je nové maximum od roku 2005, kdy EU systém obchodování s povolenkami zavedla.
Dell osekává aktivity
Americká počítačová společnost Dell Technologies se dohodla na prodeji svých cloudových aktivit Boomi soukromým investičním společnostem Francisco Partners a TPG. Hodnota dohody je čtyři mld. USD. Prodej je součástí snahy generálního ředitele Michaela Della zredukovat aktivity Dellu jen na ty s vysokou prioritou. Soustředit se chce na podporu růstu a pokračující modernizací v infrastruktuře a osobních počítačích, napsala agentura Bloomberg.
Vezion pouští svou mediální divizi
Americká telekomunikační společnost Verizon Communications prodá investičnímu fondu Apollo Global Management za pět mld. UDS divizi Verizon Media, která zahrnuje značky získané akvizicí internetových firem AOL a Yahoo. Verizon v pondělí oznámil že po dokončení transakce se divize přejmenuje na Yahoo a Verizon si v ní ponechá desetiprocentní podíl. Transakce by měla být dokončena ve druhé polovině letošního roku. Mediální divize Verizonu zahrnuje značky jako TechCrunch, Yahoo Finance, Engadget, Makers, Ryot a Flurry. Tržby divize v prvním čtvrtletí činily 1,9 mld. USD.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ PODCAST: