Mohlo by vás také zajímat
Nižší sazby od ČNB čekat nelze, navíc se jí líbí silná koruna
Jan Bureš 2. února 2023Bankovní rada České národní banky podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Na stejné úrovni je od loňského…
Jak změní Ameriku zelené „dotační eldorádo“ od Bidena? Profitovat budou republikánské státy
František Novák 30. ledna 2023Hojně diskutovaný zákon na omezení inflace, který nalije několik stovek miliard dolarů do podpory zelených technologií napříč Spojenými státy, paradoxně…
České nebe opět ožívá, Němci už s recesí nepočítají a tech firmy propouštějí aneb souhrn událostí 4. týdne 2023
Libor Akrman 27. ledna 2023Škoda Auto loni vyrobila 780 tisíc aut; letový provoz nad Českem loni výrazně vzrostl; Němci už s recesí nepočítají; ČEZ…
- ANALÝZA
Prezident Biden i bankéři Fedu požehnali raketovému růstu americké ekonomiky
Ekonomika Spojených států začátkem roku citelně zrychlila růst, zejména díky vládním stimulačním opatřením pro firmy i rodiny. Hrubý domácí produkt (HDP) se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 procenta, oznámilo ve svém prvním rychlém odhadu americké ministerstvo obchodu. Svůj pohled k tomuto údaji připojuje Martin Pohl, makroekonomický analytik Generali Investments CEE.

Americký prezident Joe Biden při projevu v Kongresu, kdy představil svůj plán ve výši 1,8 bilionu dolarů (přes 38 bilionů Kč) na podporu vzdělávání, rodin a dětí. Zdroj: The White House
Americká ekonomika se podle posledních dat definitivně vymanila z pandemické recese. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o anualizovaných 6,4 procenta a jako jedné z prvních se jí podařilo vrátit na předkrizové úrovně.
GRAF: Vývoj americké ekonomiky
Vývoj HDP za poslední tři roky, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Současné oživení má široké základy s výrazným příspěvkem spotřeby i investic, ačkoliv segment služeb se musel nadále vyrovnávat s brzdou ve formě pandemických omezení. Ta jsou nyní díky úspěšnému zkrocení pandemie odbourávána, a pandemií postižené služby by se proto měly stát klíčovým tahounem růstu v následujících měsících.
Nejsilnější zotavení za více než 35 let
Za celý rok by se růst americké ekonomiky měl přiblížit 6,5 procenta a výrazně překonat růst v ostatních vyspělých ekonomikách.
Zároveň by se jednalo o nejsilnější oživení od roku 1984, kdy se Amerika zotavovala z recese vyvolané snahou Volckerova Fedu o zkrocení inflace.
Tento vývoj je dobrou zprávu pro zbytek světa, neboť rychlý růst americké domácí poptávky si vyžádá zvýšené dovozy a podpoří oživení ve zbytku světa.
Poslední data také dávají tušit sílu oživení, které po zkrocení pandemie uvidíme i v ostatních zemích, i když snad nikde není podpora ze strany fiskální i měnové politiky tak agresivní, jako nyní ve Spojených státech.
Tlak na Fed
Síla americké ekonomiky bude v následujících měsících vytvářet tlak na změnu měnové politiky Fedu. Ta byla zatím maximálně uvolněná s cílem vytvořit podmínky pro udržitelné oživení. K její změně nedošlo ani na posledním zasedání Fedu tento týden.
Fed sice v komentáři uznal rostoucí sílu ekonomického oživení a úspěchy ve zkrocení pandemie. Nadále však považuje za nutné počkat si na další potvrzení udržitelnosti současného oživení a guvernér Powell označil možné úvahy o redukci nákupů dluhopisů za předčasné.
Centrální banka proto ponechala úrokové sazby těsně nad nulou a nezměnil nic ani v programu nákupu dluhopisů v objemu 120 miliard dolarů měsíčně. Zároveň je ochoten tolerovat i krátkodobé přestřelení svého dvouprocentního inflačního cíle se záměrem zvýšit šance na jeho udržení ve střednědobém horizontu.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby USA
Za posledních 25 let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Nicméně nevídaná síla ekonomiky, agresivní fiskální politika a boom na finančních trzích budou zvyšovat tlak na omezení současné podpory. Oznámení o postupném snižování objemu nákupů dluhopisů tak očekáváme na zasedání v srpnu či v září s vlastním zahájením na začátku příštího roku.
Biden pumpuje biliony
Další důležitou událostí tento týden byl projev amerického prezidenta Bidena v Kongresu, ve kterém prezentoval svůj plán pomoci americkým rodinám.
Balíček o objemu 1,8 bilionu dolarů zahrnuje jeden bilion vyšších výdajů, které budou vynaloženy v průběhu následujících deset let zejména na zvýšení dostupnosti vzdělávání a zavedení dvanácti týdnů státem placené nemocenské.
V kontextu USA by se jednalo o výrazné rozšíření zatím značně řídké záchranné sociální sítě, ačkoliv uvedená opatření představují vesměs běžnou podporu v ostatních vyspělých zemích. Většinu nákladů by měly uhradit bohatí.
Zatím jen návrh daňových změn
Biden navrhuje návrat nejvyšší federální sazby daně z příjmů na 39,6 procenta, které by měly navíc podléhat i kapitálové zisky nejbohatších domácností s příjmy nad milion dolarů, a až 700 miliard se slibuje od efektivnějšího výběru daní.
Nutno podoktnout, že se jedná teprve o návrh, který se pravděpodobně ještě změní. K jeho schválení bude totiž nutná podpora všech 50 demokratických senátorů.
Program na podporu amerických rodin přitom představuje druhou část strategie Bidena na podporu rozvoje Spojených států v následujících letech. První představoval balíček na rozvoj infrastruktury, podporu zelené ekonomiky, školství, digitalizace a domácí zdravotní péče nazvaný American Jobs Plan of 2021.
Náklady na něj by v průběhu následujících osmi let měly dosáhnout 2,2 bilionu dolarů. A měly by je zaplatit primárně americké firmy skrze návrat statutární sazby z firemních zisků z 21 procent na 28 procent a omezení „děr“ v daňových zákonech využívaných zejména globálními korporacemi.
Tyto balíčky by měly v následujících letech převzít štafetu prorůstové vládní politiky od záchranných balíčků, které doposud dominovaly hospodářské politice vlády.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vyšší firemní daně v USA nemusí investory příliš trápit
Hodnotové akcie přebírají taktovku, oproti růstovým se jim daří čím dál lépe
Už zase varování před krizí. Tentokrát z úst MMF a na adresu rozvíjejících se trhů
Příznivý výhled i pro investory
Co znamená kombinace robustního oživení, agresivní fiskální politiky a menší podpory Fedu pro finanční investory? Prostředí bude nadále relativně příznivé. Firmám ve většině sektorů by se mělo dařit, zisky porostou a počty defaultů budou relativně nízké s výjimkou covidem nejvíce postižených odvětví.
Nicméně výkonnost řady aktiv negativně poznamená horší dostupnost likvidity a růst „bezrizikových“ úrokových sazeb. V prvé řadě se jedná o kvalitní dluhopisy s minimální prémií za riziko emitované vládami či společnostmi s investičním ratingem.
V případě akcií bychom měli počítat spíše s podprůměrnými výnosy, které se však budou značně lišit mezi jednotlivými sektory a trhy. Růstu zdanění a vyšší náklady vyplývající z regulace by se navíc mohly negativně podepsat na výkonnosti amerických akciových trhů. Ty totiž v minulosti těžily z agresivního snížení daní a uvolnění regulace za předchozí administrativy.
Prostředí zvýšené volatility s možností náhlých propadů by mělo nadále přetrvávat u aktiv citlivých na úrokové sazby, jako jsou kryptoměny či zlato.
Rozvíjející se trhy budou nadále pod vlivem protichůdných sil, kdy pozitiva spojená s atraktivním oceněním, rostoucími cenami komodit a oživením globální podmínky budou soutěžit s negativními dopady postupného utahování měnové politiky v USA a některých dalších zemích.

každý pátek ve vašem e-mailu.