Mohlo by vás také zajímat
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Avast skóruje, Revolut útočí na špici jednorožců a Netflix chystá hry aneb souhrn událostí 28. týdne
Netflix nabídne i videohry; ČNB kupuje zlato; Evropa je o krok blíže k digitálnímu euru; Dieselgate se přenesla do Nizozemska a VW bude platit; přes 200 tisíc Čechů v šedé ekonomice; Apple rozšiřuje výrobu iPhonů; Brusel představil „jízdní řád” boje na ochranu klimatu; Branson se podíval do vesmíru, po něm poletí i Musk; EU chystá vlastní „Hedvábnou stezku“; Francie dala Googlu obří pokutu; investoři Revolutu věří; ČEZ navýší výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách a další byznysové zprávy v našem přehledu týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný, zní slavná věta z Vančurova románu Rozmarné léto. Občas se i literární prostředí protne s naší realitou. Ona nešťastnost z mého pohledu spočívá mimo jiné v nevypočitatelnosti počasí. Příroda nám znovu a znovu ukazuje svoji sílu, na niž je člověk krátký. Mám na mysli nedávné jihomoravské tornádo nebo současné záplavy v Německu. K tomu bohužel nelze zapomínat na koronavirovou situaci. A když ještě připočtete různou míru předvolební politické smršti, nelze než dát Vančurovi za pravdu.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Avast poslal burzu do nebe
Zpráva o možném převzetí Avastu americkým konkurentem NortonLifeLock poslala ve čtvrtek akcie českého softwarového vývojáře o bezmála sedmnáct procent výš. Index PX díky tomu zavřel na nejvyšší úrovni za posledních deset let, když posílil o 3,29 procenta na 1 197,16 bodu. O tom, že strany spolu vedou rozhovory, jako první ve středu informoval ekonomický list Wall Street Journal. Jeho zdroje uvedly, že pokud některá ze stran necouvne, akvizice by mohla být oznámena už tento měsíc. A cena? Ta zřejmě překročí hranici 170 mld. Kč.
Netflix nabídne videohry
Americký Netflix už točí filmy, seriály, produkuje dokumenty. Nově se chce rozkročit také do sféry videoher. Na jejich vývoj bude dohlížet Mike Verdu, který dříve působil ve společnostech Facebook, Electronic Arts či Zynga. Nabízet by je mohl na své streamovací platformě už v příštím roce. Agentuře Bloomberg to řekl informovaný zdroj. Firma už inzeruje, že hledá vývojáře.
Na kapitálové trhy se vrací ruch
Americká investiční banka Morgan Stanley ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk meziročně o 12 % na 3,4 mld. USD. Podle banky se dařilo zejména divizi investičního bankovnictví, která těžila ze vzestupu aktivity na kapitálových trzích i v oblasti fúzí a akvizic. Zisk na akcii překonal očekávání, když dosáhl 1,85 dolaru. Čisté příjmy banka zvýšila na 14,8 mld. USD, což je asi o miliardu více než před rokem.
Revolut útočí na špici nejcennějších fintechů
Britský Revolut v dalším z investičních kol získal 800 mil. USD, což start-up katapultovalo do čela žebříčku britských fintechů. Jeho tržní ocenění za jediný rok vzrostlo z pěti na 33 mld. USD. Zároveň se stal druhým největším evropským fintechovým jednorožcem, první pozici drží švédský poskytovatel finančních služeb Klarna. Hlavními investory tohoto kola byly investiční fond Vision Fund 2 ze skupiny SoftBank a fond Tiger Global Management.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Hlavně opatrně aneb kdo se bojí českého prezidenta
Materiálová krize i změny návyků, které v nás zanechal covid, přinášejí secondhandovou revoluci
Inflace na realitním trhu nebere konce, český růst cen patří k nejvyšším v EU
ČNB nakoupila zlato
Česká národní banka zvýšila své devizové rezervy ve zlatě, zásoby nyní činí deset tun. V uplynulém půl roce nakupovala zlato třikrát. Loni v prosinci centrální banka nakoupila 622 kg, letos v březnu 280 kg a v červnu o 466 kg.
Čína se vrací na normál
Hrubý domácí produkt Číny za druhé čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání vzrostl o 7,9 procenta. Růst se znatelně zpomalil v porovnání s rekordním meziročním vzestupem z prvního čtvrtletí, kdy čínská ekonomika vykázala 18,3 procenta. Tehdejší čísla se však srovnávala s výsledky z prvního čtvrtletí loňského roku, kdy Čína zaznamenala největší ekonomický pokles za několik desetiletí.
Na prahu digitálního eura
Evropská centrální banka učinila první krok ke spuštění digitálního eura, což má být elektronický ekvivalent bankovek a mincí. Pravděpodobně bude mít formu digitální peněženky, kterou budou mít občané přímo u ECB, nikoli u komerčních bank. Podle agentury Reuters se tak chce ECB vypořádat s boomem kryptoměn. „Cílem je zajistit, aby občané a firmy měli i v digitálním věku přístup k té nejbezpečnější formě peněz, tedy k penězům centrální banky,” komentovala záměr prezidentka ECB Christine Lagardeová.
Ryanair s žalobou na konkurenci neuspěl
Druhý nejvyšší evropský soud zamítl žalobu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, která u soudu napadla rozhodnutí o přidělení státní pomoci aerolinkám Austrian Airlines ze skupiny Lufthansa. Ryanair tvrdil, že půjčka ve výši 150 milionů eur byla nezákonná. Loni v červnu ji přitom schválila Evropská komise. Ryanair se může proti rozhodnutí odvolat k nejvyššímu soudu EU.
Nizozemská Dieselgate – VW bude odškodňovat
Nizozemský okresní soud rozhodl, že majitelé asi 150 tisíc vozů z koncernu Volkswagen se softwarem, který umožňoval podvody při emisních testech, mají nárok na odškodnění. Kupci nových vozů značek Volkswagen, Audi, Seat a Škoda s nainstalovaným softwarem mají dostat 3 000 eur a majitelé ojetých vozů 1 500 eur. Volkswagen se ještě může odvolat. Aféra Dieselgate již stála automobilku více než 32 mld. eur.
Průmyslová výroba v EU v květnu zpomalila
Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny se v květnu ve srovnání s předchozím měsícem snížila. Podle Eurostatu výroba klesla o 0,9 % a v zemích platících eurem o procento. Meziročně však byla o více než pětinu vyšší.
Bridgepoint si jde na burzu pro miliardy
Britská investiční firma Bridgepoint Group a její akcionáři chystají první velkou primární nabídku akcií britské investiční společnosti za téměř tři desetiletí. Z prodeje akcií chtějí získat až 789 mil. GBP (23,8 mld. Kč). Uvedla to agentura Bloomberg. Primární nabídka má ohodnotit firmu až na 2,9 mld. GBP.
Za hranou zákona
V Česku pracuje v šedé ekonomice minimálně 214 tisíc lidí, reálné odhady ale hovoří o více než dvojnásobku. Podle projektu Neviditelní je to více než půl milionu lidí. Nejčastěji jde o zaměstnance v gastronomii, maloobchodu, stavebnictví, ale i v IT. Tito lidé nepřiznávají své příjmy vůbec nebo jen minimální mzdu. Zbytek vydělaných peněz, které často dostávají tzv. na ruku, nedaní.
Apple navyšuje výrobu iPhonů
Americký Apple na podzim představí novou generaci ikonických smatphonů iPhone, v pořadí už třináctou. Společnost přitom požádala své dodavatele, aby jich vyrobili na 90 milionů, což je o pětinu více než u předchozí generace, píše agentura Bloomberg. Zvýšení plánu výroby na letošní rok naznačuje, že firma předpokládá, že uvedení prvního iPhonu na trh od zahájení očkování proti koronaviru přinese vyšší poptávku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dekarbonizace je poslední šancí Evropy na cestu k prosperitě
Příběh lodi, která v Suezu zastavila globální obchod
Nebezpečná varianta delta přináší nejistotu pro cestovních ruch i podzimní volby
Slovenská inflace zrychlila
Meziroční míra inflace na Slovensku roste už pátý měsíc v řadě. V červnu zvýšila tempo na 2,9 % z 2,2 % v květnu. Ceny zboží a služeb tak rostly nejrychleji od loňského února, tedy období před vypuknutím koronavirové pandemie. Zvýšily se ceny bydlení i potravin. V Česku naopak zdražování mírně zpomalilo.
Volkswagen chce být více elektrický
Největší evropská automobilka Volkswagen očekává, že do roku 2030 bude polovina jejích vozidel prodaných po celém světě poháněna bateriemi. Cílem německého koncernu je do roku 2025 překonat Teslu a stát se největším výrobcem elektrických aut na světě. Bateriové elektrické vozy se loni na prodeji Volkswagenu podílely třemi procenty. Celkem skupina loni prodala 9,2 milionu aut.
Musk se podívá do kosmu se svým rivalem
Lístek na let do vesmíru se společností Virgin Galactic (VG) britského miliardáře Richarda Bransona si koupil i jeho konkurent a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk. Informaci listu Wall Street Journal potvrdil mluvčí VG. První testovací let s kompletní šestičlennou posádkou vesmírné lodi VSS Unity se uskutečnil v neděli. Branson byl na palubě. Podle WSJ není jasné, jak vysoko na pořadníku šéf automobilky Tesla figuruje. Letenky do kosmu VG prodává za 250 tisíc dolarů, tedy něco přes pět milionů korun. Zatím za ně, včetně záloh, utržila 80 milionů dolarů.
VÍCE K TÉMATU: Začíná doba vesmírné turistiky a s ní i stamiliardového byznysu
Duo Křetínský a Tkáč „uklízí“
Miliardářský tandem Daniel Křetínský a Patrik Tkáč společně zakládaní nový holding J&T Capital Partners. Tkáč do něj vloží investice, které má společné s Křetínským. Jejich sdružení pod jednu strukturu má podle Tkáče kromě zpřehlednění také výrazně zjednodušit financování rozvoje jak stávajících projektů, tak i budoucích investičních příležitostí. Holding už odkoupil podíl 44 procent ve společnosti EPH, která sdružuje původní investice v energetice, a během následujících měsíců odkoupí další vlastnické podíly, které jsou nyní pod Tkáčovou kontrolou.
Společnost EP Infrastructure patřící do Energetického a průmyslového holdingu (EPH) uvedla, že zvažuje primární veřejnou nabídku akcií (IPO). Firma veřejnou nabídku akcií na burzách v Londýně a v Praze zvažovala již v roce 2016, transakce se však nakonec neuskutečnila, když akcionáři dali přednost přímému prodeji 31% podílu do rukou australské skupiny Macquarie.
Inflace zpomaluje
Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,8 procenta, tempo růstu tak ve srovnání s květnem zpomalilo o 0,1 bodu. Největší vliv na zdražování měly podle ČSÚ ceny aut a pohonných hmot. Meziměsíčně ceny stouply o půl procenta.
GRAF: Vývoj inflace v ČR za posledních 12 měsíců
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com
Google v Francii dostal tučnou pokutu
Antimonopolní úřad ve Francii vyměřil americkému Googlu pokutu půl miliardy eur za to, že se nedohodl s vydavateli zpravodajství. Google čelil obvinění francouzských vydavatelů APIG, SEPM a tiskové agentury AFP, že s nimi nejednal o odměnách za přejímání jejich obsahu. Přitom ho o to antimonopolní úřad požádal.
Z fondu obnovy odtečou první peníze
Členské státy Evropská unie schválily národní plány obnovy. Prvních dvanáct členských zemí díky tomu budou moci začít v příštích týdnech čerpat peníze z mimořádného fondu na obnovu ekonomiky po koronavirové krizi. Ministři financí odsouhlasili mezi jinými příspěvky pro Itálii nebo Španělsko, což jsou země, které budou největšími příjemci z fondu o celkovém objemu 750 miliard eur. Peníze bude moci čerpat i Slovensko či největší unijní státy Německo a Francie. Český plán obnovy zatím čeká na posouzení Evropskou komisí, jeho konečné schválení a vyplacení prvních peněz je podle ministryně financí Aleny Schillerové reálné v září.
Evropa má svůj Green Deal
Evropská komise v tomto týdnu představila převratný klimatický balíček. Jde o soubor klimaticky šetrných opatření ve snaze splnit emisní cíle, které si EU stanovila k roku 2030. Zpoplatnění emisí ze silniční dopravy a vytápění budov se stalo mezi europoslanci zřejmě nejčastěji kritizovanou součástí green dealu. Obavy panují z ekonomického dopadu, který může očekávané zdražení paliv a vytápění na lidi mít. Oproti tomu plán ukončit prodej nových aut se spalovacími motory, zavést takzvané uhlíkové clo nebo zvýšit podíl obnovitelné energie velká část zákonodárců přivítala.
Staropramen i Budvar hlásí vyšší zisk
Pivovary Staropramen vykázaly za loňský rok čistý zisk 807 milionů korun, meziročně o 24 % víc. Zisk významně ovlivnily dividendy z dceřiných společností. Tržby firmy klesly o sedm procent na 4,06 mld. Kč. Kvůli uzavřeným restauračním provozům se společnost loni dostala do provozní ztráty čtyř mil. Kč proti předchozímu zisku 357 mil. Kč.
Budějovický Budvar zvýšil loni zisk po zdanění o necelých 10 % na 305 mil. Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply o 0,4 procenta na 2,81 mld. Kč, byly rekordní. Kvůli lockdownu zaznamenal Budvar ztráty v desítkách milionů.
Nord Stream 2 se spustí už letos
Plynovod Nord Stream 2, který do Evropy přivede ruský plyn pod dně Baltu a obejde přitom Ukrajinu, bude dokončen v srpnu. Do provozu by měl být uveden ještě letos, píše s odvoláním na vyjádření švýcarské společnosti Nord Stream AG německý list Handelsblatt.