Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Teslu brzdí hadi, Apple chybějící díly a LG končí s mobily aneb souhrn událostí 14. týdne
Teslu brzdí německý byrokratický šiml; Apple trápí nedostatek součástek; LG vyklízí pole se smartphony; šéf Amazonu Bezos je pro vyšší zdanění korporací; Toshiba se zřejmě stáhne z burzy; ČEZ poplatí své staré dluhy; spolutvůrce vakcíny AstraZeneky míří na burzu; průmysl i export nejistě našlapuje; král 3D tisku Průša zastoupí Česko v Monaku; rezortu zdravotnictví nově šéfuje Arenberger a konečně: děti se vrací do školy! Tyto a další zprávy z byznysu čtěte v našem pravidelném týdenním přehledu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
lež má krátké nohy, což je ve světě, v němž musíme na každém rohu čelit nějakým dezinformacím, dost obtížné přeměřit. Některé ale už od pohledu kratší skutečně jsou. Třeba ty, které nesou prezidenta Zemana (aniž bych se chtěl dotknout jeho bolavých končetin), jenž při výměně ministrů zdravotnictví tvrdil, že ruskou vakcínu Sputnik V kupuje Německo. To ale tamní vláda obratem popřela. Na kratších nohách běhá i premiér Babiš, který zase tvrdí, že Sputniku se dožadují firmy i Hospodářská komora. I ta to ale popřela. Evidentně jsme svědky toho, před čím již dříve varoval spisovatel Dick Francis: Nejnebezpečnější lži pocházejí od těch, kteří jim věří…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Musk naráží na německou byrokracii
Zdlouhavé regulační procedury v Německu se staly trnem v oku miliardáře a zakladatele automobilky Tesla Elona Muska, který staví továrnu poblíž Berlína. Už v létě v ní chtěl vyrábět elektromobily Model Y. Cestu ke spuštění výrobní linky ale komplikují spory s ochránci životního prostředí, které loni v prosinci vyústily v soudní rozhodnutí o dočasném zastavení kácení stromů v místě nové továrny. Před soudem uspělo tvrzení ochránců, že kácení by mohlo ohrozit hady při jejich zimním spánku.
LG končí s mobily
Jihokorejská společnost LG Electronics uzavře svou ztrátovou divizi výroby chytrých mobilních telefonů. Vyrábět je přestane v červenci, po téměř šesti ztrátových letech, které firmu připravily o asi 4,5 mld. USD. LG se chce nyní soustředit na výrobu součástek pro elektromobily a chytrých spotřebičů. Na globálním trhu smartphonů má ale jen dvouprocentní podíl.
Likérku pandemie tolik nezasáhla
Tržby největšího tuzemského výrobce lihovin Stock Plzeň-Božkov činily v minulém finančním roce 2,78 miliardy korun, meziročně o 2 % méně. Na vině je omezený export, tržby na domácím trhu totiž vzrostly o 3,1 %. Při započtení akvizice české likérky Bartida, kterou Stock koupil v červnu 2019, to byl v Česku růst o osm procent. Čistý zisk od října 2019 do konce loňského září činil 143 milionů korun a meziročně klesl o 3,7 procenta.
Průmysl brzdí zpožděné dodávky
Český průmysl v únoru přešel do meziročního poklesu o 2,6 % z lednového růstu o 0,3 %. Na vině je koronavirová pandemie, která způsobila výpadky v dodávkách. Hůře si vedla výroba aut, elektrických zařízení i stavebních hmot. Firmy ale uzavřely více nových zakázek než loni. Vyplývá to z revidovaných statistik ČSÚ.
Spolutvůrce vakcíny AstraZeneky chce na burzu
Britský biotechnologický start-up Vaccitech chystá vstup na americkou burzu. Firma se podílela na vývoji vakcíny proti covidu od firmy AstraZeneca. Primární úpis akcií by mohl proběhnout už během dubna, napsal s odvoláním na své zdroje list Financial Times.
Trable Applu
Celosvětový nedostatek polovodičů a dalších součástek trápí také Apple. Výpadky v dodávkách brzdí výrobu počítačových tabletů iPad a přenosných počítačů MacBook. Výrobu telefonů iPhone výpadky dodávek zatím nepoznamenaly, uvedly zdroje listu Nikkei Asia. Výrobce čipů Intel již dříve uvedl, že v současné situaci zvýší výrobní kapacitu a postaví dvě nové továrny na výrobu čipů.
Bydlení zdražuje
Ceny domů a bytů v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně zrychlily na 8,9 %. Jde o čtvrtý nejvyšší růst mezi zeměmi EU, vyplývá ze statistik Eurostatu. V celé EU ceny meziročně vzrostly v průměru o 5,7 procenta.
Export se zotavuje
Vývoz v únoru posílil meziročně o 3,8 procenta na 309,8 mld. Kč, únorový výsledek překonal loňský rok, už loni v této době ale český export čelil nástupu pandemie, srovnávací základna tak byla nízko. Výraznější oživení by se podle expertů mohlo dostavit v dubnu a květnu. Na čísla před krizí se vývoz nedostane pravděpodobně dříve než v roce 2023. Vyplývá to z takzvaného indexu exportu, který připravují Raiffeisenbank a Asociace exportérů.
ČEZ poplatí dluhy za miliardy
Energetická společnost ČEZ chce předčasně splatit významnou část svých starých dluhů, a ušetřit tak na úrocích. Na transakci, ve které plánuje skupovat své dluhopisy vydané v eurech a amerických dolarech, by energetický kolos měl vydat až 12 miliard korun. Informaci jako první přinesl deník E15. „Staré emise nesou vysoké úroky, ČEZ má přitom hromadu hotovosti, a to mimo jiné i z prodeje aktiv v Rumunsku. Firma si zároveň vytváří podmínky pro vydání levnějších dluhopisů v budoucnu,“ uvedl analytik J&T Banky Milan Lávička s tím, že neočekává dopad na cenu akcií firmy.
Vyprošťovák jménem Antivirus
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 % z únorových 4,3 %. Počet uchazečů o zaměstnání se podle statistik Úřadu práce ČR snížil na asi 306 tisíc lidí. Počet volných pracovních míst naopak stoupl na téměř 339 tisíc. Situace na pracovním trhu je podle úřadu i přes pandemii stabilní. V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) má pozitivní vliv mimo jiné program Antivirus.
Pravidelná informace k nezaměstnanosti! Za březen 4, 2 %, to je mírný pokles oproti únoru a druhý nejlepší výsledek v rámci EU. V evidenci ÚP je 306 616 uchazečů. Za takhle dobrý výsledek může mix Antiviru a aktivní politiky zaměstnanosti.
— Jana Maláčová (@JMalacova) April 7, 2021
Ministerstvo v úterý zveřejnilo, že příspěvky na mzdy z programu Antivirus získalo za první rok od jeho spuštění 71 700 firem, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Rozdělily si 36,9 mld. Kč.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku
(v procentech, za posledních 12 měsíců)
Zdroj: tradingeconomics.com
Toshiba asi změní majitele
Britská investiční společnost CVC Capital Partners předložila návrh na převzetí japonského průmyslového konglomerátu Toshiba. Pokud by transakce proběhla, stáhla by investiční společnost akcie Toshiby z burzy. Hodnota obchodu by se podle odhadů mohla pohybovat kolem 20 mld. USD. Toshiba se v posledních letech potýkala s několika skandály, včetně falšování účetnictví a rozsáhlých ztrát souvisejících s americkou jadernou divizí. K pokrytí ztrát musela prodat svou divizi pro výrobu čipů.
Bezos je pro vyšší daně
Šéf internetového gigantu Amazon Jeff Bezos se vyslovil pro Bidenův plán na zvýšení korporátní daně v USA na 28 % ze současných 21 %. Na svém blogu přivítal, že vláda chce s její pomocí zlepšit stav infrastruktury v zemi. Amazon přitom opakovaně čelila obviněním, že se placení daní vyhýbá nebo že státu odvádí příliš málo.
Český koronazápisník |
Zpátky do lavic!
Šíření epidemie koronaviru v Česku se zpomaluje a tak se pomalu do škol vrací nejmladší děti. Od pondělí 12. dubna do lavic usedne nižší stupeň základních škol. Zatím pouze v rotační formě a pod podmínkou dvou testů na koronavirus týdně. Konec nouzového stavu! S novým týdnem končí také nouzový stav a spolu s ním také zákaz cest mimo okres. Otevřou se také některé obchody, jmenovitě například papírnictví, prodejny s dětským oblečením, probíhat budou moci i farmářské trhy. Nový šéf zdravotnictví V čele ministerstva zdravotnictví tento týden skončil Jan Blatný (za ANO). Blatného odvolal premiér Andrej Babiš s odůvodněním, že nebyl spokojen s tím, jak Blatný ze své pozice komunikoval na veřejnost. Do čela rezortu jmenoval Petra Arenbergera, dosavadního šéfa Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jde už o čtvrtého ministra v čele zdravotnictví od začátku koronavirové pandemie. Podle Arenbergera je potřeba rozvolňovat obezřetně, aby se nezvrátil současný příznivý trend. Arenberger chce také prosazovat větší dostupnost léků na bázi monoklonálních protilátek a zajistit co největší počet schválených vakcín. Nedostatek vakcín přetrvává V pražské hale O2 universum bude 3. května spuštěno velkokapacitní očkovací centrum, kde zdravotníci denně zvládnou aplikovat vakcínu asi 7000 lidem. Původně se předpokládalo, že očkovací centrum v O2 universum začne fungovat už tento týden. Jeho spuštění ale bylo odloženo na začátek května kvůli nedostatku vakcín.
|
Dobré i špatné zprávy z MMF
Mezinárodní měnový fond zlepšil odhad letošního růstu globální ekonomiky na 6 %. V lednové prognóze odhadoval letošní růst na 5,5 %. Nová, optimističtější prognóza odráží dodatečná stimulační opatření v některých velkých ekonomikách a předpokládané zotavení hospodářské aktivity v důsledku očkování proti covidu. Zatímco ve sféře světového vývoje je fond optimistický, v případě české ekonomiky je tomu naopak. MMF počítá, že letos české hospodářství poroste o 4,2 procenta, zatímco ještě loni na podzim čekal vzestup o 5,1 %. Výrazně hůř si povede i Slovensko, kterému fond zhoršil výhled letošního růstu HDP na 4,7 procenta namísto dřívějších 6,9 %.
Oracle miliardy z Googlu nedostane
Americký nejvyšší soud rozhodl ve prospěch společnosti Alphabet, kterou zažalovala firma Oracle kvůli části svého zdrojového kódu použité v operačním systému Android. Ten se používá ve většině smartphonů a jeho tvůrcem je právě Google, který spadá pod Alphabet. Oracle požadoval odškodné devět miliard dolarů, nedostane ale nic. Google podle soudu neporušil autorské právo. Kauza se táhla deset let, rozhodnutí se podle agentur odrazí na pravidlech odvětví vývoje softwaru.
GameStop šlápne do on-linu
Americký prodejce videoher GameStop se rozhodl, že na burze prodá své akcie až za jednu miliardu dolarů. Chce maximálně využít toho, že cena jeho akcií vlivem uživatelů sociální sítě Reddit od počátku roku ke dnešku stoupla o bezmála 1000 procent. Společnost oznámila, že prodá 3,5 milionu akcií a získané peníze vynaloží na přechod k internetovému obchodu. Tuto změnu řídí miliardář a jeden z hlavních akcionářů firmy Ryan Cohen.
Nejdražší benzin od začátku pandemie
Ceny pohonných hmot v Česku za uplynulý týden vystoupaly na nejvyšší úroveň od loňského března. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil od minulé středy v průměru o sedm haléřů na 31,34 koruny za litr a nafta o dva haléře na 29,57 koruny.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Očima ekonoma: Petr Kellner a vliv jeho impéria PPF na českou ekonomiku
Koncept čtyři dny práce a tři dny volna se v Česku vrací do hry
Průša opět boduje
Vítězem ocenění EY Podnikatel roku za loňský rok se stal král 3D tisku Josef Průša, který je zakladatel a majitel společnosti Prusa Research. Jeho firma patří mezi největší výrobce 3D tiskáren a jejich náplní na světě. Průša bude v červnu reprezentovat Česko na světovém finále soutěže v monackém Monte Carlu, které se letos uskuteční on-line. Soutěž pořádá poradenská firma EY už od roku 1986. Aktuálně se koná téměř v 50 zemích.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ PODCAST: