Mohlo by vás také zajímat
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Chrenek možná zachrání Liberty Ostrava; Síkela kandidátem na eurokomisaře a příval firemních výsledků aneb souhrn 30. týdne 2024
Libor Akrman 26. července 2024Finální podoba nových Dukovan do konce roku; Harrisová podle analytiků lepší šancí pro Evropu; CSG znovu přihodila za Vistu Outdoor;…
Kryptoměny ovládl býčí trh, proč se tedy cena bitcoinu drží na nižších hodnotách?
Dmytro Spilka 11. července 2024Bitcoin je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však…
- ANALÝZA
Kryptoměny trhají cenové rekordy. Firmy se o ně ale nezajímají, snad vyjma Tesly
Bitcoinová horečka. Zatímco drobní investoři se předhánějí v nákupu kryptoměn, zejména pak bitcoinu, což vyhání jejich cenu do rekordních výšin, firmy jsou vůči digitálním měnám stále spíše skeptické. Snad až na Elona Muska a jeho automobilku Tesla, která nakoupila bitcoiny za miliardy a včlenila je mezi svá firemní aktiva. Tak či tak, hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů.
Jeden bilion dolarů představuje hodnota bitcoinů ve světě, zbytek připadá na ostatní kryptoměny. V poslední době stoupla hlavně cena druhé nejznámější digitální měny – etherea, která od začátku roku stoupla o bezmála 190 procent.
Tržní podíl etherea už dosahuje 244 miliard dolarů, přičemž spolu s dalšími čtyřmi „významnými“ kryptoměnami (binance coin, polkadot, tether a cardano) mají podle agentury Bloomberg, jež se odkazuje na server CryptoGecko, tržní hodnotu 422 miliard dolarů.
GRAF: Vývoj tržní hodnoty kryptoměn
Za posledních 18 měsíců, v USD.
Zdroj: CoinGecko
Za zájmem nejen o bitcoin, jehož cena se během jara posunula k 60 tisícům dolarů, ale i o další digitální měny je rostoucí důvěra hlavně institucionálních investorů. Ti totiž v prostředí nízkých úrokových sazeb hledají investiční příležitosti se zajímavými výnosy.
Poptávku po kryptoměnách v poslední době nakopnul Elon Musk a jeho automobilka Tesla, která oznámila velkou investici právě do bitcoinu.
Příliš volatilní
A právě zájem firem o bitcoin zkoumala letos v únoru analytická společnost Gartner. Z bleskového průzkumu mezi 77 členy finanční exekutivy (včetně 50 CFO významných podniků) vyplývá, že 84 % respondentů neplánuje držet bitcoin mezi podnikovými aktivy. Jen dvacetina dotázaných o tom ve svých plánech pro letošek uvažuje.
„Osmdesát čtyři procent respondentů uvedlo, že přílišná volatilita bitcoinu představuje nepřijatelné finanční riziko,“ odůvodnil nezájem ředitel výzkumu Gartner Finance Practice Alexander Bant. Cenové výkyvy kryptoměny, resp. jejich financování, by pro ně bylo údajně velmi obtížně kompenzovatelné. „Lídři podnikových financí jsou odpovědní za jejich stabilitu, a tudíž většinou nemají sklony provádět spekulativní skoky do neznáma.“
Český stát poprvé v historii prodává bitcoin |
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prodává aukci 0,42337268 jednotky bitcoinu (detail aukce viz zde). Aukce potrvá do 8. dubna do 15:00 hodin. „Nejnižší podání stanovil úřad jakožto výchozí na úrovni 544 632 korun za uvedené množství bitcoinu. Tato suma je přibližně 20 tisíc korun nad momentální tržní hodnotou bitcoinu, což patrně část zájemců odradí. Na druhou stranu je pravda, že cena bitcoinu je značně kolísává, takže během následujících 24 hodin se může změnit natolik, že uvedená výchozí akční cena získá na atraktivitě,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. |
Respondenti průzkumu uváděli i další závažné důvody proti bitcoinu – například averze dozorčích rad k riziku či jeho pomalé zavádění coby obecně akceptovaného platebního prostředku, dále pak obavy z možných regulací i nedostatek zkušeností s kryptoměnami.
Regulace a vlastní kryptoměny
Své pochyby na adresu kryptoměn nedávno vyjádřily dvě mocné ženy světa financí: americká ministryně financí Janet Yellenová i prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Anonymní kryptoměny jsou podle nich prostředkem k nelegálním obchodům a právě jejich anonymita je důvodem pro jejich přísnou regulaci.
„V souvislosti s použitím bitcoinu coby aktiva v podnicích zůstává řada nevyřešených otázek. Je proto nepravděpodobné, že by adopce u firem rostla rychleji, a to do doby, dokud se tyto otázky nevyjasní,“ uvedl Alexander Bant.
Jako na podezřelá aktiva se na kryptoměny dívají v řadě zemí, regulace by proto nebyla od věci. Například Indie již připravuje kryptoměnový zákon. O plánu informovala agentura Reuters s odvoláním na vládního úředníka. Tamní úřady již podle něj připravují zákon, který v zemi kriminalizuje obchod s kryptoměnami nebo vlastnictví takového digitálního majetku pod pohrůžkou pokuty.
Těžbu a obchodování s kryptoměnami již zakázala Čína, která ovšem připravuje vlastní kryptoměnu.
„Státy budou proti kryptoměnám bojovat také z toho důvodu, že jim to znemožňuje dělat jejich monetární politiku,“ domnívá se Jiří Slavkovský, finanční ředitel společnosti Zenron ČR.
Nespěchat
Jak už bylo řečeno, jen pět procent respondentů uvedlo že plánují nákup bitcoinů v průběhu letošního roku, jedno procento uvedlo, že tak učiní patrně někdy mezi lety 2022-23 a devět procent firem naznačilo, že s držením kryptoměny začnou v roce 2024 nebo později.
V postoji a záměrech ohledně držení bitcoinu přitom nebyl zásadní rozdíl mezi menšími a velkými podniky.
Mezi respondenty z technologického sektoru očekává držení kryptoměn plná polovina respondentů. Méně nakloněni bitcoinu pak byli členové exekutiv veřejně neobchodovaných podniků (nákup a držení zvažovalo jen 7 procent).
VÍCE K TÉMATU:
Zlato ve stínu bitcoinu. Investoři pod tlakem inflace vypluli z bezpečného přístavu
Zatímco trh žene cenu bitcoinu vzhůru, opravdový test kryptoměnu teprve čeká
Větří banky příležitost?
Těžba krytopměn a hlavně obchodování s nimi ovšem zažívají velký rozmach. Ostatně napomáhají tomu zprávy jako bylo již zmíněné oznámení Tesly nebo společnosti Square. Popularitě kryptoměn napomohlo i interní sdělení americké banky Morgan Stanley, jenž zveřejnila americká stanice CNBC a v němž finanční dům oznamoval, že nově umožní movitým klientům investice do tří bitcoinových fondů.
Ostatně i další americká banka Bank of NY Mellon pro své klienty zřídila zvláštní oddělení, kde jim pomáhá s převody kryptoměn a jejich správou.
Je jasné, že i přes nedostatečný regulační rámec představují kryptoměny pro drtivou většinu tradičních bank zatím zcela nevyužitou oblast velkých příležitostí. Pokud však dokážou přiblížit velmi složitý a pro mnoho lidí neuchopitelný koncept kryptoměn svým klientům, mohou rychle získat podstatnou část tohoto dramaticky rostoucího trhu.
Příprava na poskytování služeb v oblasti kryptoměn, je pro banky důležitá i toho důvodu, že o zavedení čistě digitální měny uvažují nejen některé státy a velké internetové společnosti ale také Evropská centrální banka. Ta diskutuje o zavedení „digitálního eura“, Pozadu v debatách nezůstávají ani karetní asociace v čele s MasterCard.
Chlapce,mel by sis vytahnout hlavu z analniho otvoru nez zacnes neco psat….
Grayscale,microstrategy,tesla,Cobe,PayPal dokonce i nejvetsi investicni spolecnost na svete BlackRock investuje do btc ale tady nejaky Liborek z horni dolni bude potit tyhle zvasty…institucionalni adopce je v zacatcich, brzy dojde na spusteni ETF coz jde pres schaleni SEC a mnoho dalsiho…vzbud se nebo o tom radeji nepis kdyz nevis…