Mohlo by vás také zajímat
Tykač posiluje v Asii; e-shop CZC.cz jde pod Allegro a Mars kupuje výrobce Pringels aneb souhrn ekonomických událostí 33. týdne 2024
Libor Akrman 17. srpna 2024Křetínský chce s EPH většinu ve Slovenských elektrárnách; inflace v Česku mírně vzrostla; Česká pošta hledá poradce pro prodej Balíkovny;…
Jaderný tendr pro Korejce; EU dál povede von der Leyenová a BMW jde do Mošnova aneb souhrn ekonomických událostí 29. týdne 2024
Libor Akrman 19. července 2024Svět postihl obří IT výpadek; nový majitel Vítkovických sléváren na obzoru; tištěné Lidové noviny končí; Electro World se už sune…
Schválená dividenda ČEZ; další snížení sazeb ČNB a hodnota Amazonu poprvé nad 2 biliony dolarů aneb souhrn ekonomických událostí 26. týdne 2024
Libor Akrman 28. června 2024Divize Vista Outdoor vyjde Strnada dráže; Dánové zdaní chov prasat a skotu; v Bílině skončí těžba už v r. 2030;…
- ČLÁNEK
NASA již staví obydlí pro pobyt na Marsu, využila 3D tisk
Americká kosmická agentura NASA podnikla další zásadní krok pro budoucí let s lidskou posádkou k Marsu. Pro simulaci pobytu na této planetě postavila 3D tiskem obydlí, kde budou vybraní jedinci pobývat celý rok. Cílem je zjistit, jak lidé zvládnou žít v simulovaném prostředí marsovské základny.
Jak se bude žít na Marsu? To se pokusí již brzy simulovat americká vesmírná agentura NASA. V jejím středisku v Houstonu právě probíhá hledání čtveřice dobrovolníků, kteří to zjistí během první ze tří ročních simulací v Johnsonově vesmírném středisku v Texasu.
Vybraní členové posádky se na rok nastěhují do obydlí s názvem Mars Dune Alpha. Architekti se v něm pokusili vytvořit „nejvěrnější simulované sídlo, jaké kdy kdo zkonstruoval“ pro život na Rudé planetě. Pobyt prvních vybraných by měl začít na podzim 2022.
Nábor na Mars |
Pro simulaci pobytu na Marsu musí uchazeči splnit řadu přísných podmínek. Uchazečům musí být mezi 30 a 55 lety, musí být v dobrém fyzickém stavu, nesmí mít problémy se stravou a nesmí být náchylní k nevolnosti při pohybu. Všichni musí mít nejméně magisterský titul v přírodovědném, technickém nebo matematickém oboru anebo dobré zkušenosti s pilotováním. Dalším omezením je, že projektu se mohou zúčastnit pouze američtí občané nebo osoby s trvalým pobytem v USA. |
Simulace má pomoci výzkumu metod a technologií, které by měly předcházet a případně i řešit potenciální problémy při budoucích misích s lidmi na Mars nebo i na Měsíc.
„Má to zásadní význam pro testování řešení, která musí splňovat komplexní potřeby života na povrchu Marsu,“ řekla Grace Douglasová, vedoucí vědecká pracovnice výzkumného oddělení NASA. „Simulace nám také pomohou pochopit fyzické a psychické výzvy, kterým budou astronauti čelit před a po odletu.“
3D tisk
Stavba obydlí vzniká prostřednictvím 3D tisku, na němž se podílí texaská společnost Icon. Model, který navrhla architektonická kancelář BIG-Bjarke Ingels Group, má rozlohu 1 700 metrů čtverečních.
Právě 3D tisk má být řešením pro budoucí vesmírné stavby, aby nebylo nutné přepravovat velké množství stavebního materiálu. Přeprava stavebního materiálu ze Země by byla nákladově neúnosné. Pro 3D tisku členové budoucích mise totiž v budoucnu využijí místní horniny.
„Jedná se o nejvěrnější simulovaný habitat, jaký kdy lidé postavili,“ řekl Jason Ballard, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti ICON. „Chtěli jsme vyvinout co nejvěrnější obdobu, která by pomohla lidstvu splnit sen o cestách ke hvězdám. 3D tisk habitatu nám dále ukázal, že tato technologie bude nezbytnou součástí výbavy lidstva na Zemi a k cestě na Měsíc a Mars.“
VIDEO: Jak se staví obydlí pro Mars
Zdroj: ICON/Youtube.com
NASA sází na to, že aditivní výrobní technika pomocí 3D tisku bude životaschopnou konstrukční metodou pro stavbu podobných struktur ve vesmíru. „Mars Dune Alpha nás posune o krok blíže k tomu, abychom se stali multiplanetárním druhem,“ uvedl k tomu v tiskovém prohlášení zakladatel kanceláře BIG Bjarke Ingels.
Dánský architekt je známý unikátními designérskými řešeními. Se svojí firmou se mj. snaží již několik let prosadit jako vizionář právě v oblasti tvorby obyvatelných ekosystémů pro Rudou planetu, kde není atmosféra ani pitná voda. V současné době proto také zkouší simulovat podmínky marťanského města v pouštích Dubaje.
VÍCE K TÉMATU:
Jiří Vele: Jednou bych chtěl 3D tiskem postavit výzkumnou stanici na Marsu
Hudba z Marsu? Ne, skřípot a vrzání – tak jezdí sonda Perseverance
Začíná doba vesmírné turistiky a s ní i stamiliardového byznysu
Zdravé prostředí
Konečným cílem, dodává mluvčí projekčního týmu BIG, je vytvořit „podpůrné, zdravé prostředí, které ale nemusí být postaveno na úkor estetiky.“ I proto se architekti snažili u Mars Dune Alpha poskytnout budoucím obyvatelům zdání soukromí.
Stálý zdroj potravin |
Japonská vláda a její vesmírná agentura JAXA hodlají získat potravinářské a technologické společnosti pro výzkum vývoje udržitelného zdroje potravin na Měsíci. Výzkum má za cíl pomoci vyvinout technologie umožňující provozovat v nehostinném lunárním prostředí farmy, kde by se v uzavřených prostorech daly pěstovat plodiny. Na Měsíci panují mrazy pod minus 100 stupňů Celsia a není tam dostatek vody ani vzduchu. Uvedený projekt má současně zahrnovat výzkum zaměřený na zajištění podmínek pro dlouhodobé udržování duševního a fyzického zdraví lidí pracujících v uzavřeném prostoru. Technologie by pak mohly být využity i k řešení problémů v zemědělství souvisejících s dezertifikací, degradací území na pouště nebo polopouště anebo změnami klimatu na Zemi nebo v budoucnu pak na Marsu. |
Místo společných spacích prostor dostane každý člen posádky vlastní pokoj, který si bude moci přizpůsobit podle svých preferencí. K dispozici také budou dvě plnohodnotné koupelny. Architekti k interiéru dodali, že se u svého návrhu inspirovali poznatky z podobných dlouhodobých habitatů – jako jsou Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), ponorky nebo antarktické výzkumné stanice.
Ostatně vědecké stanice na Antarktidě jsou poměrně blízké tomu, jak bude vypadat i dobývání Marsu. Je na nich relativně malý tým vědců a inženýrů odříznutý od civilizace, mají omezené zásoby. A základnu lze opustit jen ve speciálním oděvu.
V rytmu dne na Zemi
Součástí Mars Dune Alpha budou také vnitřní akvaponická farma na zeleninu, různé pracovní prostory, posilovna, ošetřovna i místa pro odpočinek.
Architekti také navrhli, aby se měnila výška stropu v celém jednopatrovém prostoru, což podle nich bude pomáhat „zabraňovat prostorové monotónnosti.“ Osvětlení, teplota i hladiny zvuku v habitatu pak bude řídit počítač tak, aby reguloval biologický rytmus členů posádky podobný tomu na Zemi.
„Údaje získané z výzkumu tohoto obydlí přímo poslouží NASA jako podklad zavedení standardů pro dlouhodobé průzkumné mise. A potenciálně položí základy nové marťanské architektury,“ dodal Bjarke Ingels.
Všichni na Mars!
Bezmála 20 let sní o cestě na Mars i Elon Musk, který již pracuje na prototypu obří lodi Starship. Letos v květnu poprvé zvládla přistání, což je pouze jeden z milníků při cestě na Rudou planetu. Náklady na vývoj lodi/rakety Starship odhadl Musk na deset miliard dolarů.
Co se Marsu týče, zatím se NASA (stejně jako kosmické agentury dalších ambiciózních zemí) věnuje robotickým misím. Aktuálně je na planetě robotické vozítko Perseverance. Nicméně v posledních letech i Američané misi s lidmi na Mars začínají věnovat více pozornosti a příprav. „Usilujeme o start k Marsu do roku 2030. Možná to potrvá i déle, ale doufám, že ne,“ citoval nedávno server Space News Gwynne Shotwellovou, prezidentku SpaceX.
O cestu tam totiž projevuje stále větší zájem i Čína. Letos v létě oznámila, že by ráda vyslala v nastávajících letech vlastní misi s lidskou posádkou. Ještě před zahájením pilotovaných misí chce Čína poslat na Mars roboty, jejichž úkolem bude prostudovat místa, kde by mohla být postavena základna.
Aby mohli na Marsu žít lidé, bude ovšem zapotřebí naučit se využívat zdroje planety, tedy například získávat podpovrchovou vodu, generovat kyslík a vyrábět elektřinu, napsala agentura Reuters. První testy by měly začít v roce 2033.