Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Průzkum: Voliče ODS potkáte na golfu, příznivce SOCDEM u piva a voliče ANO u televize
Libor Akrman 5. září 2024Jak moc jsou volební preference provázané se životními styly voličů? Na tuto otázku odpovídá agentura STEM/MARK ve spolupráci se společností…
Slavíkův odchod, stupňující se obchodní válka a oběti recese aneb souhrn událostí 40. týdne
Český mediální prostor tento týden plnily vzpomínky na zesnulého Zlatého slavíka Karla Gotta. Smrt populárního zpěváka alespoň na chvíli spojila českou společnost ve společném smutku. Peníze ale nikdy nespí, jak napovídá legendární film z prostředí Wall Streetu, tudíž i tento týden byl bohatý na zprávy z ekonomiky a byznysu, jejichž stručný přehled si můžete přečíst v našem víkendovém souhrnu. Přejeme vám příjemné čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
je zajímavé, jak nečekané úmrtí zpěváka Karla Gotta dočasně spojilo národ (a nejen ten náš, v řadě dalších států to byla také zpráva číslo jedna) ve společném smutku. Ale jen o pár hodin později již tato událost lidi zase rozděluje, respektive fakt, že by „zlatý hlas z Prahy“ měl mít státní pohřeb nebo pohřeb se státními poctami a vláda zvažuje i vyhlášení státního smutku. V minulosti se už o podobné poctě uvažovalo, když zemřela gymnastka Věra Čáslavská a atlet Emil Zátopek, nicméně v obou případech rodina odmítla. Stejně tak i nyní v případě Karla Gotta mají poslední slovo jeho nejbližší, kteří se rozhodli pro
pohřeb se státními poctami. Kdyby to mistr tušil, možná by si raději přál i nadále „být stále mlád.“
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Babiš chudne? Nejbohatším Čechem zůstává podnikatel Petr Kellner. Magazín Forbes odhadl hodnotu jeho majetku na 350 miliard korun. Na druhém místě žebříčku stovky nejbohatších Čechů se s velkým odstupem a majetkem ve výši 75 miliard umístil realitní magnát Radovan Vítek. Třetí je vlastník KKCG Karel Komárek. Premiér Andrej Babiš se v žebříčku propadl z druhé na čtvrtou pozici. Forbes jeho majetek odhadl na 70 miliard korun, což je o pět miliard méně, než mu přisuzoval loni. Slovenská mutace magazínu Babiše z žebříčku tamních miliardářů zcela vyloučila. Rozhodnutí odůvodnili tvůrci žebříčku tím, že ačkoli je Babiš slovenského původu, je považován za Čecha.
Konec boje se streamingem. Prodejce hudebních nosičů firma Bontonland, kterou spoluvlastní hudební producent Lešek Wronka, po čtvrtstoletí na trhu končí. Akcionáři společnosti rozhodli o její dobrovolné likvidaci kvůli zhoršující se situaci na trhu s fyzickými nosiči. Informaci jako první přinesl server E15. Nejen mladí lidé si totiž oblíbili streamovanou hudbu. Provoz maloobchodní sítě prodejen bude zachován ještě do konce tohoto roku.
Přesouvá se obchodní válka do Evropy? Spojené státy zavedou cla na úrovni 10 % na evropská letadla a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží ve výši 7,5 miliardy dolarů, jako je francouzské víno, skotská a irská whisky nebo sýry. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. Washingtonu zavedení cel kvůli Airbusu povolila Světová obchodní organizace (WTO). Evropská komise v reakci uvedla, že zavedení cel je krátkozraké a kontraproduktivní a vyzvala, aby spory kolem subvencování výroby letadel vyřešily obě strany dohodou. Zároveň Komise varovala, že pokud Američané cla skutečně zavedou, EU odpoví stejným způsobem.
Rumunské „větrníky“ půjdou na dračku. Do tendru na prodej rumunských aktiv ČEZ se podle deníku E15 přihlásila více než dvacítka zájemců. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž číslo konkrétně nekomentoval, jen uvedl, že zájem je větší, jelikož Rumunsko je atraktivní trh. Mezi zájemci je například rumunská státní distribuční společnost Electrica nebo největší výrobce energie v zemi, společnost Hidroelectrica.
Mobilní comeback Microsoftu. Americká společnost Microsoft se vrací na trh s chytrými telefony, když představila rozkládací přístroj Surface Duo s duálním displejem a s operačním systémem Android. Prodávat ho chce začít příští rok před Vánocemi. Microsoft opustil výrobu mobilních telefonů koncem roku 2017, když se předtím neúspěšně snažil získat podíl na trhu s telefony mimo jiné převzetím výroby mobilních telefonů firmy Nokia, napsal list The Wall Street Journal.
Facebook chce konkurovat Snapchatu. Facebook spouští novou komunikační aplikaci s názvem Threads. Ta umožňuje uživatelům sdílení fotografií a videí z Instagramu a konkuruje tak platformě Snapchat. V reakci na oznámení Facebooku se proto ceny akcií společnosti Snap, jež provozuje zmíněnou platformu, propadly až o 7 procent.
Smartwings doplácí na uzemněné Boeingy. České aerolinky Smartwings přeruší od 11. listopadu lety mezi Prahou a Londýnem. Důvodem je podle letecké společnosti nejasný termín opětovného nasazení letadel Boeing 737 MAX a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie. Obnovení linky plánují Smartwings na konci března.
Česko vystupuje ze stínu. Stínová (někdy také označovaná jako šedá) ekonomika v Česku činí 9,2 procenta hrubého domácího produktu, tedy více než 460 miliard korun. Údaje o její objemu vycházejí z dat Mezinárodního měnového fondu (MMF) z roku 2017. Do stínové ekonomiky patří legální produkty a služby prodávané na černém trhu nebo bez účtenky a stínový pracovní trh, kde lidé nemají smlouvy a neplatí daně ani odvody. Podle MMF průměrná velikost šedé ekonomiky ČR v letech 1991 až 2015 byla 14,83 procenta HDP, přičemž postupně klesá. V roce 2004 to bylo 15,75 procenta a v roce 2015 10,47 procenta HDP.
Boj o převzetí Osramu nekončí. Rakouský dodavatel čipů AMS neuspěl s nabídkou na převzetí německého výrobce osvětlení Osram za zhruba 4,5 miliardy eur (116 miliard korun). Nabídka AMS nepřilákala požadované minimum 62,5 procenta akcií společnost Osram, píše agentura Reuters. Firma AMS nicméně uvedla, že bude o převzetí německého podniku i nadále usilovat. O převzetí Osramu soupeří s investiční společností Bain Capital. Před týdnem AMS svou nabídku zvýšilo na 41 eur z dřívějších 38,5 eura za akcii. Reagovalo tak na zprávu, že Bain Capital se spojila s firmou Advent International a hodlá předložit novou nabídku výrazně převyšující dřívější návrh AMS.
Novomatic vypověděl dohodu se Sazkou. Rakouská společnost Novomatic vypověděla dohodu s českou sázková společností Sazka Group o společném postupu při hlasování v záležitostech rakouské loterijní firmy Casinos Austria. V pátek o tom informoval rakouský list Kurier. Výpověď dohody podle listu vstoupila v platnost 10. září. Mluvčí společnosti Sazka Group Radek Němeček sdělil, že firma se s ohledem na mlčenlivost nebude k této záležitosti jakkoli vyjadřovat.
Musk představil novou kosmickou raketu. Podnikatel a vizionář Elon Musk představil prototyp nové rakety z nerezové oceli pro lety na Mars. Vesmírná loď Starship je navržená tak, aby mohla v budoucnu do kosmu opětovně dopravit až sto lidí najednou a k tomu ještě 150 tun nákladu. První testovací let do výšky 20 kilometrů by se měl uskutečnit ještě letos.
Evropští regulátoři zkoumají plán Boeingu převzít divizi Ebraeru. Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu amerického výrobce letecké techniky Boeing na převzetí kontrolního podílu v divizi komerčních letadel brazilského konkurenta Embraer. Transakce by podle komise mohla omezit hospodářskou soutěž a zvýšit ceny. „Trhy s komerčními letadly musí dobře fungovat, aby dodávaly zákazníkům inovativní a efektivní produkty za spravedlivé ceny. Proto chceme prostřednictvím hloubkového vyšetřování zajistit, že fúze v oblasti komerčních letadel výrazně nesníží konkurenci v oblasti cen a vývoje produktů,“ uvedla evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
Británie vstoupila do recese. Aktivita britského podnikatelského sektoru v září opět klesla. Index sestavovaný společností IHS Markit sestoupil na nejnižší úroveň od měsíce po referendu z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z Evropské unie. Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt země snížil o 0,2 procenta. Vykázal tak první pokles od roku 2012. Výsledky signalizují, že britská ekonomika vstoupila do recese.
I Německo stíhá recese. Přední německé ekonomické instituty snížily odhad růstu domácí ekonomiky na letošní i příští rok. Na vině je slabší globální poptávka po zpracovatelském zboží a rostoucí podnikatelská nejistota z obchodních sporů. Letos čekají zvýšení hrubého domácího produktu o 0,5 procenta, příští rok se má tempo růstu zvýšit na 1,1 procenta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Rainer Bogner (ExxonMobil): Za pár let nepoznáte, že palivo do aut je z mořských řas
Těžká doba investorů: co mohou pro zbytek roku na finančních trzích čekat?
Poslední mohykán obřích zahraničních investic v Česku Nexen Tire spustil výrobu
Libra od Facebooku zřejmě ztrácí podporu. Společnosti Visa a Mastercard a další finanční partneři, kteří dříve uvedli, že pomohou vytvořit a udržet platební systém pro kryptoměnu sociální sítě Facebook s názvem libra, přehodnocují své zapojení do projektu po negativních vyjádřeních vlád v USA a Evropě. Informuje o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na informované zdroje. Obávají se totiž, že se dostanou pod drobnohled regulačních úřadů.
Danske Bank v Estonsku končí. Estonská divize největší dánské bankovní společnosti Danske Bank, která byla v centru rozsáhlého skandálu kolem praní špinavých peněz, vstoupila do likvidace. O uzavření estonské divize rozhodl tamní regulátor finančního sektoru letos v únoru. Skandál kolem praní špinavých peněz se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur z let 2007 až 2015, které Danske Bank uskutečnila přes estonskou divizi. Banka v rámci interního vyšetřování dospěla k závěru, že velká část těchto transakcí je podezřelá a mohla napomáhat k legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Švédská Assa Abloy ovládne českého výrobce identifikačních čipů. Lanškrounský výrobce čipů LUX – IDent má nového vlastníka. Koupila jej americká firma HID Global, která je dceřinou společností švédského strojírensko-technologického gigantu Assa Abloy. Ta vlastní i českého výrobce zámků FAB.
PayPal vstupuje na čínský trh. Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings získala souhlas Pekingu k převzetí kontrolního podílu v čínské platební společnosti Gopay Information Technology. PayPal tak bude první zahraniční firmou, která vstoupí na čínský trh platebních služeb, uvedla agentura Reuters. Finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny.
PŘEČTETE SI TAKÉ:
Navzdory klimatickým výzvám nastává zlatý věk ropy a plynu. Do sektoru jde nejvíc investic
Teorie superhvězd aneb ekonomický přínos zpěváka Karla Gotta očima analytika
Je český státní rozpočet v zajetí mandatorních (tedy povinných) výdajů?
Česko pohledem Moody’s si polepšilo. Mezinárodní ratingová agentura Moody’s Investors Service v pátek zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky o jeden stupeň na úroveň Aa3 z dosavadní úrovně A1. Poukázala na zlepšující se rozpočtové ukazatele a na vládní reformy podporující ekonomiku. Výhled ratingu Moody’s změnila z pozitivního na stabilní. Signalizovala tak, že další změnu ratingové známky v dohledné době nepředpokládá.
Konec čerpacích stanic EuroOil? Konec na českém trhu hrozí čerpacím stanicím EuroOil. Jejich majitel, státní distributor paliv Čepro, pro ně hledá strategického partnera. Rámec spolupráce je otevřený, může vést až k přejmenování celé sítě s 202 pumpami. Na možnou transakci upozornily jako první Lidové noviny.
Kabaň po půlroce končí jako šéfdesignér značky Rolls-Royce. Slovenská legenda dnešního automobilového designu Josef Kabaň po půlroce skončil u značky Rolls-Royce. Odejde i z celé automobilky BMW, uvedl německý výrobce automobilů na svém webu s tím, že šestačtyřicetiletého designéra k tomu vedly osobní důvody.
Dvojka na trhu s elektronikou vykázala rekordní obrat. E-shop s elektronikou CZC.cz dosáhl ve finančním období končícím letošním březnem celkových tržeb 4,05 miliardy korun, což je o desetinu více oproti minulému období. Dostal se ale do provozní ztráty 26 milionů korun a ztráta po zdanění činila 35,8 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy umístěné ve Sbírce listin.
Praha chce vypovědět smlouvu s provozovatelem elektrokoloběžek. Metropole plánuje vypovědět memorandum o spolupráci s firmou Lime, která v metropoli provozuje sdílené elektrokoloběžky. Společnost podle náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) nedodržuje podmínky, které jsou v dohodě podepsané loni na podzim uvedeny. Pravidla pro firmu jsou podle Scheinherra třeba zpřísnit. Lime kritizují centrální městské části i jejich obyvatelé kvůli tomu, že uživatelé koloběžek jezdí po chodnících a parkující vozítka často překážejí chodcům. Zástupci Lime uvedli, že připravují koncept nové dohody.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americký thriller Joker. Hlavní roli ztvárnil Joaquin Phoenix, který je podle filmových kritiků horkým kandidátem na Oskara. České drama Tiché doteky, jihokorejské komediální drama Parazit a německé drama Narušitel systému.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.