Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- ANALÝZA
Těžká doba investorů: co mohou pro zbytek roku na finančních trzích čekat?
Neustále omílaným tématem posledních měsíců na trzích je rostoucí riziko příchodu recese. Mezi diskutované rizikové faktory patří obchodní válka Spojených států s Čínou a brexit. Co v tomto ohledu čekat v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku?
S obchodními spory USA a Číny i s brexitem je spojeno také zpomalování (nejen) čínské ekonomiky, které může mít negativní vliv na globální ekonomickou situaci. Co tedy v tomto ohledu může investor čekat v průběhu posledního čtvrtletí letošního roku?
Obtížně čitelný Trump
Předvídat výsledek jednání USA s Čínou je komplikované, obě strany už několikrát signalizovaly téměř dosažení vzájemné shody. Nakonec však vždy ze smíru sešlo. Další jednání by mělo proběhnout během října, kdy by se obě strany měly opět potkat.
Co je však již nyní jisté, je fakt, že probíhající obchodní spor způsobil nemalé škody, snížil podnikatelskou důvěru a narušil obchodní vztahy v rámci firem.
V případě eskalace obchodní války je poměrně pravděpodobné, že Spojené státy upadnou do recese, to již nyní signalizuje inverzní tvar výnosové křivky, která předcházela prakticky všem recesím v posledních 50 letech.
Na druhou stranu ne vždy, kdy dosáhla výnosová křivka inverzního tvaru, k recesi skutečně došlo. Riziko příchodu ekonomických potíží do zámoří nicméně oproti posledním rokům znatelně vzrostlo.
Fraška jménem brexit a brzdící Čína
Velká nejistota je spojena i s brexitem, kde se dění mění často ze dne na den a situace je velmi nečitelná.
Chaotický brexit bez dohody je však aktuálně nejméně pravděpodobným scénářem, pravděpodobnější je odložení brexitu na pozdější termín (nyní je stanoveno rozhodné datum 31. října).
Brexit se změnil spíše v politickou frašku, která bude zřejmě pokračovat i v průběhu konce letošního roku.
Čínská ekonomika nadále zpomaluje, nejvíce pod tlakem je průmyslový sektor. Zhoršují se i ukazatele trhu práce. Vláda oznámila některá stimulační opatření, například uvolnění podmínek pro poskytování půjček.
Slábnoucí růst by měl motivovat i čínskou stranu ke snaze o dohodu s USA. Pro letošní rok lze čekat růst HDP Číny o 6,2 procenta meziročně, což by znamenalo zpomalení z loňských 6,5 procenta.
GRAF: Vývoj čínského HDP
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
V příštím roce by se mělo tempo čínského HDP držet podle odhadů rovněž na 6,2 % meziročně. Čína tak evidentně brzdí, nicméně růsty tamní ekonomiky jsou stále v kontextu vyspělého světa impozantní.
Pozor na centrální banky
Současnou situaci vnímají výrazně centrální banky, které začínají opět uvolňovat své měnové politiky.
Americký Fed snížil základní úrokovou sazbu letos již dvakrát, přičemž trh čeká, že do konce roku dojde ještě k jednomu snížení do pásma 1,5–1,75 procenta.
K dalším měnovým stimulům se odhodlala i ECB, která na minulém zasedání snížila depozitní sazbu hlouběji do záporného teritoria na –0,5 procenta, zároveň bylo oznámeno spuštění dalšího kola kvantitativního uvolňování.
GRAF: Srovnání vývoje depozitní úrokové sazby ECB a základní úrokové sazby Fedu
Od roku 2017 do současnosti, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Otázkou však je, do jaké míry bude mít další lití likvidity do trhu vliv na reálnou ekonomiku. Znatelné oživení hospodářské aktivity kvůli dalším stimulům ECB příliš čekat nelze.
Nejistý příchod recese
Ačkoliv rizika příchodu recese existují, tento scénář s jistotou nastat nemusí a růstový trend současného cyklu může ještě několik let pokračovat. Pro tuto variantu hovoří stabilita v rámci sektoru služeb na vyspělých trzích, kde je patrná nízká nezaměstnanost a stále vysoká spotřebitelská důvěra.
Domácnosti se tedy nebojí utrácet a tím podporovat ekonomiku. Zadruhé je patrná výrazná odhodlanost centrálních bank udělat vše pro to, aby k hluboké krizi nedošlo – lze tedy očekávat pokračování pumpování peněz do ekonomik v případě náznaků problémů.
Zároveň lze předpokládat, že Trump bude mít motivaci se s Čínou dohodnout. Tím posledním, co by Trump chtěl, je totiž poslat ekonomiku do recese a ceny akcií níže. To by mu výrazně uškodilo v blížících se prezidentských volbách (ty se konají na podzim 2020).
Z tohoto pohledu je poměrně pravděpodobné, že by k dohodě s Čínou mohlo dojít ještě do konce letošního roku či na začátku toho příštího. I z pohledu Číny dává smysl se dohodnout, obchodní válka nesvědčí ani jedné protistraně.
Akcie v USA drahé, dluhopisy ještě dražší
Co se týče akciových trhů, vnímáme vyšší valuaci trhu Spojených států. To v kontextu možné eskalace obchodní války, slábnoucích fiskálních stimulů a inverzní výnosové křivky přináší riziko korekce ze současných úrovní.
Akciové trhy v USA jsou totiž prakticky na historických maximech, kdy index S&P 500 osciluje okolo hladiny 3 000 USD.
GRAF: Vývoj indexu S&P 500
Za posledních 12 měsíců, v USD
Zdroj: TradingView.com
Naopak evropské trhy se zdají být oceněné poměrně na férových úrovních vzhledem k fundamentům, nicméně ani těm by se případná korekce nevyhnula. Vzhledem k situaci na dluhopisech však dynamičtí investoři mnoho alternativ nemají.
Dluhopisy jsou kvůli velmi uvolněným politikám centrálních bank drahé. To se týká ve zvýšené míře státních dluhopisů, kdy aktuálně necelá třetina všech státních dluhopisů vyspělých zemí je obchodována dokonce s negativním výnosem.
Toto postihlo i české státní dluhopisy, které nesou v průměru okolo jednoho procenta ročně do splatnosti, tedy investičně prakticky nedávají smysl. Dluhopisy německé vlády poté nesou záporné výnosy napříč všemi splatnostmi.
Těžká doba investorů
V rámci dnešního prostředí to tak mají investoři poměrně těžké a je logické, že se stále více uchylují k nejrůznějším alternativním investicím.
Ceny dluhopisů ve střednědobém horizontu poklesnou, nicméně pro příští měsíce nelze vyloučit ani jejich pokračující růst, a tím pádem další pokles výnosů. Centrální banky totiž evidentně ponechají stavidla likvidity v průběhu podzimu výrazně otevřená.
Článek, který byl redakčně upraven, původně vyšel na serveru Finsider.cz.