Mohlo by vás také zajímat
Akciový výhled podle Saxo Bank: Cesta pro investory bude spíše drsnější
Charu Chanana 21. ledna 2025Investorská portfolia se v minulých měsících do značné míry soustředila na velká jména technologických firem, případně na další americké akcie…
Čína na steroidech. Peking oznámil další obří dotace, aby nastartoval ekonomiku
František Novák 9. ledna 2025Čínští komunisté řeší, jak nastartovat ekonomiku. Ve hře jsou další obří dotace ve výši dvou bilionů dolarů. Analytici jsou ale…
Ekonom: Loňské hospodaření vlády nedopadlo úplně špatně. Vláda něco ušetřila, což se letos čekat nedá
Michal Skořepa 8. ledna 2025Český stát za loňský rok utratil o 271 miliard víc, než jaké měl příjmy. Ministerstvo financí navíc s chutí zdůraznilo,…
- ANALÝZA
Saxo Bank: Do čeho investovat v době války?
Válka na Ukrajině a rostoucí napětí mezi USA/Evropou a Čínou daly vzniknout novému ekonomickému prostředí s vysokou nejistotou a inflací. Tradiční rozložení portfolia mezi akcie a obligace v poměru 60 : 40 už nemusí být pro současné ekonomické klima zcela vhodné. Investoři by měli zvážit, zda nediverzifikovat portfolia s využitím akcií z takových odvětví, jako jsou AI, obrana, kybernetická bezpečnost či obnovitelná energie, ale i pomocí zlata, komodit a dluhopisů chráněných proti inflaci.
Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná.
Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých důsledků. Na základě všeho, co se událo od okamžiku, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, vzniká zejména v Evropě obrázek válečné ekonomiky, jejímž přirozeným důsledkem je fiskální expanze a nejspíš i setrvalá inflace.
Čínský faktor
Součástí proměnlivého geopolitického prostředí je i obchodní politika a zdrojem nejistoty a inflace jsou i rostoucí třenice mezi Evropou / Spojenými státy a Čínou. Výrazně proexportně orientovaná čínská ekonomika znamená, že tato země provádí politiku, která je v rozporu s národní bezpečností Evropy a Spojených států. Postupem času tak předvídatelně poroste význam celní a průmyslové politiky.
Silná proexportní orientace Číny také znamená, že je tamní ekonomika citlivá na směnné kurzy s měnami konkurenčních zemí. Zde vidíme evidentně jako jedno z hlavních rizik japonský jen, jak vysvětlovala už vedoucí našeho oddělení měnové strategie Charu Chanana ve svém článku Chinese Yuan’s Double Whammy – Dollar Strength and Yen Weakness (Dvě rány pro čínský jüan – silný dolar a slabý jen).
Měnové trhy tak možná čeká velký reset. Jihokorejští činitelé dnes dali jasně najevo, že nebudou tolerovat nadměrné jednostranné devizové pohyby.
Co by měl investor zařadit do svého portfolia do budoucna?
V uplynulých 40 letech, kdy výnosy z dluhopisů padaly, geopolitické prostředí bylo poměrně stabilní, demografické ukazatele se vyvíjely příznivě, nedocházelo ke klimatickým katastrofám a inflace byla nízká, byla alokace aktiv snadná.
Do budoucna však musí inteligentní investor zohlednit měnící se tvář světa. Nemůže prostě investovat 100 procent do akcií a spoléhat na to, že dojde k opakování historie.
Vzhledem k tomu, kolik se v naší globální ekonomice začíná objevovat strukturálních trhlin souvisejících s výše uvedenými faktory, by bylo příliš naivní držet se dál jen toho, co fungovalo od počátku 80. let.
Pokud chtějí investoři v éře válečné ekonomiky a výrazně negativních demografických trendů posílit odolnost svého portfolia vůči celé řadě faktorů, měli by zvážit zařazení položek z následujícího seznamu. Níže uvedené návrhy se samozřejmě odlišují od tradičního portfolia 60/40 (60 procent akcií a 40 procent dlouhodobých dluhopisů). U jednotlivých kategorií však neuvádíme žádné váhy, protože každý investor je jiný.
Akciová témata
- Polovodiče/AI, protože tyto technologie budou do budoucna určujícími faktory.
- Obrana, protože Evropa má v oblasti vojenství značný deficit a budou potřeba nové technologie, které se vypořádají s roji dronů (přečtěte si včerejší zprávy z akciových trhů na toto téma).
- Kybernetická bezpečnost, protože jde o nový klíčový systém pro všechny vlády i obchodní společnosti.
- Obnovitelná energie, protože z pohledu národní bezpečnosti představuje menší riziko – nepotřebuje palivo a energetické zdroje mohou být decentralizované, což samo o sobě snižuje rizikovost.
Akcie podle sektorů
Ve svých čtvrtletních výhledech uvádíme čtyři sektory, které jsou právě teď ze strategického hlediska (pro účely dlouhodobého držení) nejatraktivnější: zdravotnictví, technologie, finanční instituce a energie. Na základě aktuálně dostupných informací mají tyto sektory nejvyšší pravděpodobnost, že zajistí v dalších deseti letech vysokou reálnou návratnost.
Zlato
Zlato se projevilo vždy jako užitečný nástroj pro diverzifikaci rizika v dobách války a inflace. Nedávné geopolitické období to jen potvrdilo.
Komodity
Nejzávažnější inflační šoky v dějinách souvisely s rychle rostoucími cenami komodit. Proto alokace finančních prostředků do komodit dává smysl nejen ve válečné ekonomice, ale i jako zajištění proti těmto šokům. Zelená transformace může navíc u klíčových komodit, včetně mědi, způsobit vznik trvalých trendů.
Krátkodobé dluhopisy a dluhopisy chráněné proti inflaci
Inflace přetrvává déle, než se očekávalo, a tak stojí za zvážení dluhopisy chráněné proti inflaci. V jejich případě se totiž hodnota jistiny zvyšuje spolu s oficiálním indexem spotřebitelských cen.
Krátkodobé dluhopisy zase nabízejí možnost volby. A v zásadě se chovají jako hotovost, protože mají krátkou duraci. Jsou tak v prostředí s velkou inflační nejistotou méně rizikové.