Mohlo by vás také zajímat
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Přiškrcený bruselský penězotok, britský politický chaos a euro v nedohlednu aneb souhrn událostí 50. týdne
Servírujeme nejdůležitější události minulého týdne v deseti minutách. Theresa Mayová ustála hlasování o důvěře její vlády, Británie je však stále na pokraji politického chaosu. Česká republika se do eurozóny jen tak nehrne. Byznys premiéra Andreje Babiše je odstřižen od evropských dotací a Evropská komise si posvítí i na plánovanou akvizici Vodafonu. Domácí inflace v listopadu skončila pod očekáváním a míra nezaměstnanosti už nemá kam padat, tak stagnovala. A taky padla poslední klapka očekávaného blockbusteru Jan Žižka.
Milé čtenářky, milí čtenářky,
když před pár týdny premiér Andrej Babiš v souvislosti s kauzou Čapího hnízda hřímal, že nikdy neodstoupí a že vše o zneužití dotací jsou jen lži, národ mu uvěřil. O pár dní později průzkumy ukázaly, že preference ANO jdou nahoru. Od té doby Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku neuznal jeho soudní snahu očistit se od nálepky agenta StB. A především ho nyní griluje Evropská komise (EK), respektive europarlament. Brusel vyčítá Babišovi střet zájmů v souvislosti s eurodotacemi, které jdou na konto koncernu Agrofert, z jehož „osidel“ se Babiš vymanil tím, že ho převedl do svěřenského fondu. Jenže právníci EK jsou opačného názoru. Premiér však stejně emotivně jako u Čapího hnízda hřímá, že je vše v pořádku. Můžeme tedy čekat, že preference ANO poletí znovu vzhůru?
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Euro jako česká měna stále v nedohlednu. Ministerstvo financí a ČNB opět doporučily vládě prozatím nestanovovat cílové datum vstupu do eurozóny, tedy přijetí eura. Vláda jejich zprávu o vyhodnocení stupně ekonomické sladěnosti Česka s eurozónou schválila. Za hlavní překážku považují obě instituce nedokončený proces reálné ekonomické konvergence Česka, tedy přibližování k úrovni EU. Odstup u většiny klíčových ukazatelů, zejména pak cenové a mzdové úrovně, je stále značný. S ohledem na stárnutí populace nemá Česká republika dořešený ani problém dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Proč je další odklad přijetí eura Českem rozumný?
Penězotok zauzlen. Byznys koncernu Agrofert, který dříve spadal pod nynějšího premiéra Andreje Babiše, je odstřižen od evropských dotací. Dokud nebude vyjasněna situace okolo Babišova možného střetu zájmů, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s českým premiérem žádné dotace. Existuje totiž důvodná obava, že Babiš s ohledem na nová pravidla posuzování střetu zájmů z činnosti Agrofertu stále profituje, ačkoli jej převedl do svěřenského fondu.
Konec evropského pumpování peněz. Evropská centrální banka tento měsíc ukončí program nákupu dluhopisů, kterým po několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně. Oznámila to ve čtvrtek. Zároveň však mírně zhoršila odhady růstu ekonomiky eurozóny pro letošní i příští rok. Upozornila rovněž, že bude ekonomiku dál podporovat, a to například prostřednictvím nízkých úrokových sazeb.
Zhořkne Vodafonu chuť na UPC a spol.? Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování plánu britské telekomunikační společnosti Vodafone na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v České republice, Německu, Maďarsku a Rumunsku. Komise se podle své tiskové zprávy obává, že toto převzetí by mohlo omezit hospodářskou soutěž v ČR a Německu. Transakce zahrnuje mimo jiné největší českou kabelovou společnost UPC.
Brexit pořádně divoký? Britská premiérka Theresa Mayová ustála vzpouru poslanců své vlastní Konzervativní strany, kteří se neúspěšně pokusili vyslovit nedůvěru vládě. Británie je ale i po této události stále na pokraji politického chaosu kvůli tomu, že se tamní politici nedokážou shodnout na způsobu vystoupení z EU. Dohodu vyjednanou s Bruselem o brexitu nedokáže Mayová prosadit v parlamentu. Proti chce hlasovat nejen opozice, ale i necelá třetina konzervativců. Nyní se tedy Mayová chce pokusit vyjednat změny v dohodě s lídry ostatních států EU na summitu v Bruselu.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Mayová v pasti. Ať dopadne brexit jakkoli, nic dobrého to nepřinese
Startup Kiwi roste dál. Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá prodejem letenek, získala menšinový podíl v izraelské společnosti AeroCRS. Díky tomu navázala strategické partnerství s firmou, jež spravuje data více než 60 aerolinek a zabývá se leteckými technologiemi. Zpočátku bude platforma Kiwi.com přidána jako distributor do sítě izraelské firmy a letecké společnosti využívající její rezervační systém budou mít zajištěný přístup k distribuční síti brněnské firmy.
Jeny dalším stavebním kamenem pro CPI. Realitní skupina CPI Property Group (CPI) miliardáře Radovana Vítka prodala na japonském kapitálovém trhu ve dvou emisích dluhopisy za celkem 11 mld. jenů (zhruba 2,22 mld. Kč). S obligacemi se bude obchodovat na japonském dluhopisovém trhu Tokyo Pro-Bond. „Transakce představuje historický milník nejen pro naši skupinu, ale i pro japonské dluhopisové trhy,“ citovaly Hospodářské noviny generálního ředitele CPI Martina Němečka.
Konec italského deficitního trucování? Poté, co Řím souhlasil se snížením navrhovaného rozpočtového deficitu na 2,04 % z 2,4 % HDP, jsou Itálie a Evropská unie blízko dohodě o rozpočtu Itálie na rok 2019. V tomto duchu se alespoň vyjádřily obě strany. Podle analytiků ovšem výše schodku zdaleka není to nejhorší, čím se rozpočet italské populistické vlády vyznačuje.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obavy z nového ohniska finanční krize sílí. Kráčí Itálie ve stopách Řecka?
Rusko u EU nadále v klatbě. Lídři zemí Evropské unie se na summitu v Bruselu jednomyslně shodli na dalším půlročním prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku. EU uvalila ekonomické sankce na Rusko v roce 2014 kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krym. Sankce, kterých se prodloužení týká, jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické sektory. Znamená to, že některé ruské firmy budou mít nadále ztížený přístup k mezinárodním financím nebo nebude možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.
Schot šéfem Audi. Německý výrobce luxusních automobilů Audi jmenoval novým předsedou představenstva Brama Schota, který už od června prozatímně zastupuje bývalého šéfa podniku Ruperta Stadlera. Ten byl v polovině června zadržen v souvislosti s aférou kolem podvodů s měřením emisí naftových vozů. Začátkem října s ním automobilka po vzájemné dohodě rozvázala pracovní poměr. Sedmapadesátiletý Schot se funkce stálého předsedy představenstva ujme od 1. ledna.
Inflace pod očekáváním. Listopadová meziroční inflace byla o 0,5 procentního bodu nižší, než v aktuální prognóze odhadovala Česká národní banka. Důvodem bylo především neočekávaně rychlé odeznění předchozího růstu cen potravin. Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na dvě procenta z říjnových 2,2 procenta. Pokles meziroční inflace je podle analytiků krátkodobou záležitostí, na počátku příštího roku inflace stoupne kvůli zdražování nákladů na bydlení, včetně cen energií. Na růst cen také bude působit nízká nezaměstnanost společně s tlakem na růst mezd. Inflace tak na počátku příštího roku stoupne až nad 2,5 procenta, očekávají ekonomové.
Graf: Vývoj inflace v Česku (v %) za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com, ČSÚ
Světlý bod v éře obchodního protekcionismu. Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy unie uzavřela. Pakt, který odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu a 600 milionů lidí, podpořila výrazná většina poslanců. Pokud dohodu ratifikují ministři členských zemí, mohla by vstoupit v platnost začátkem února.
Samsung v Číně zavře továrnu na mobilní telefony. Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics ukončí provoz jedné ze svých dvou továren na mobilní telefony v Číně. Důvodem je pokles prodejů, kdy Samsung válcuje konkurence levnějších přístrojů, zejména pak čínský Huawei. Podíl Samsungu na čínském trhu podle výzkumné společnosti Counterpoint v prvním čtvrtletí klesl na jedno procento, zatímco ještě v polovině roku 2013 činil 15 procent.
Zelené Česko. Do roku 2030 by Česká republika mohla z obnovitelných zdrojů energie vyrábět více než dvojnásobek elektřiny proti dnešku, tvrdí Hnutí Duha. Vychází přitom z údajů firem sdružených v Komoře obnovitelných zdrojů energie. Výroba by podle ekologů byla levnější, bezpečnější, čistší a výhodnější pro stát než v případě nového jaderného reaktoru. Podle statistiky ministerstva průmyslu loni v ČR obnovitelné zdroje vyrobily 9,6 terawatthodiny elektřiny, což činilo 11,1 procenta z celkové produkce. Během příštích deseti let se podle ekologů může výroba zvýšit na 20 TWh. Produkce elektřiny v novém jaderném bloku by se proti tomu při optimistických předpokladech pohybovala kolem 8,4 až 9,4 TWh za rok, uvádí hnutí.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Co se Česku vyplatí víc? Nové jaderné bloky, nebo obnovitelné zdroje?
Miliarda babek pro Tencent Music. Největší čínská společnost pro streamování hudby Tencent Music získala z primární nabídky akcií ve Spojených státech téměř 1,1 miliardy USD. Nabídka tak ohodnotila celou firmu na 21,3 miliardy USD, uvedla agentura Reuters. Podle údajů společnosti Refinitiv získaly čínské firmy v letošním roce bez zahrnutí Tencent Music ze svých vstupů na americký akciový trh už 7,9 miliardy USD. To je nejvyšší částka od roku 2014, kdy se uskutečnila rekordní primární nabídka akcií Alibaba Group Holding za 25 miliard USD.
Shut down Google+. Americká společnost Google kvůli nejnovějšímu problému s únikem dat vypne sociální síť Google+ dříve, než dosud plánovala. Služba přestane fungovat v dubnu, dosud se hovořilo o srpnu 2019. Naposledy objevená chyba (letos už druhá) umožnila přístup k osobním údajům 52,5 milionu uživatelů včetně firemních zákazníků externím vývojářům aplikací pro Google+.
Žluté vesty zazářily? V reakci na protesty takzvaného hnutí žlutých vest, které už více než tři týdny otřásají francouzskou politikou, slíbil v pondělí prezident Emmanuel Macron řadu opatření v hospodářské a sociální oblasti, které by měly přispět k zlepšení situace obyvatel země. Hněv občanů, kteří vyšli do ulic, označil za hluboký a oprávněný. Přiznal, že část viny na něm nese i on. Zároveň odsoudil násilí na demonstracích a slíbil, že v zemi obnoví pořádek. Od opozičních kritiků si Macron za projev vysloužil kritiku. Jeho ústupky vesměs označili za nedostatečné.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
František Hrabec (GE Power): Nový typ plynové turbíny přináší delší životnost
Chraňte peníze před krizí, investujte do nemovitostních fondů, radí ekonom Slaný
Kuřáci típají poslední cigaretu. Nahrazují ji bezkouřovou technologií s nikotinem
Alibabu netrumfne, ale… Japonská společnost SoftBank stanovila cenu pro primární nabídku akcií své mobilní divize. Za akcii bude chtít 1 500 jenů. V prohlášení pro burzu také uvedla, že nabídne navíc 160 milionů akcií, aby uspokojila vysokou poptávku. V rámci primární nabídky tak získá 2,65 bilionu jenů. S akciemi by se mělo začít obchodovat 19. prosince. Vstup firmy na burzu bude největší primární nabídkou v Japonsku a jednou z největších na světě, za rekordní nabídkou čínské firmy Alibaba.
Nezaměstnanost stále nízká. Nezaměstnanost v Česku v listopadu zůstala na 2,8 procenta. Bez práce bylo asi 215 tisíc lidí, což je nejméně od června 1997. Počet volných pracovních míst vzrostl na více než 323 tisíc. Loni v listopadu byla míra nezaměstnanosti 3,5 procenta.
Graf: Vývoj míry nezaměstnanosti v Česku (v %) za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com, MPSV ČR
Skoro miliarda fuč. Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson (J&J) v pátek během jediného dne ztratila téměř 39,8 miliardy dolarů (zhruba 900 miliard korun) ze své tržní hodnoty. Akcie podniku totiž prudce oslabily v reakci na zprávu agentury Reuters o tom, že firma po desítky let věděla o přítomnosti azbestu v jejím dětském pudru Baby Powder. Společnost Johnson & Johnson sice tuto zprávu popřela, její akcie nicméně uzavřely páteční obchodování s desetiprocentní ztrátou. To představuje jejich nejprudší jednodenní pokles od roku 2002, píše agentura AP.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – francouzská rodinná komedie Vánoce a spol., americký animovaný snímek Spider-Man: Paralelní světy, americký akční sci-fi snímek Aquaman, mexické drama Roma.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.