Mohlo by vás také zajímat
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
GameStop pro Wall Street shortaře, Toyota před VW a Tesla jen těsně pod cílem aneb souhrn událostí 4. týdne
Shortaři z Wall Street pláčou, drobní investoři pumpují ceny akciových popelek; Apple pokořil další výsledkovou metu; Tesla jen těsně minula produkční cíl, Kellnerovo O2 umí dobře vydělat i v pandemii; Toyota prodala nejvíc vozů na světě; boeingy 737 MAX se vrací na evropské nebe; Česko zpřísňuje protiepidemická opatření; Dukovany jedině bez Číny; Google vrací úder Austrálii a další byznysové události v našem pravidelném týdenním přehledu. Hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
kromě toho, že si pandemie vybírá daň na našem zdraví a bohužel i na životech, tak se zdá, že během té doby, co je koronavirus mezi námi, dojde k totálnímu personálnímu zemětřesení v sektoru zdravotnictví. Posuďte sami. Tři ministři se v čele rezortu vystřídali během pár měsíců, odstoupilo několik jejich náměstků a současná snaha o očkování obyvatelstva „zajišťuje“ obměnu i v čele nemocnic. Asi málokdo by čekal, že křesla šéfů budou v ohrožení právě kvůli vakcinaci. Náš zdravotnický systém je obecně považován za velmi vyspělý. A i díky nasazení zdravotníků máme zatím epidemii relativně pod kontrolou. Nicméně co bude dál, pokud budou personální krachy pokračovat?
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Vláda opět zpřísňuje
Na služební cestu už jen s potvrzení a bez rodiny. Kabinet od půlnoci z pátku na sobotu zpřísňuje protiepidemická opatření a důrazně lidem doporučuje potkávání se jen v nutných případech a s respirátorem. Do vlastních rekreačních objektů lidé vycestovat mohou, ale pouze členové jedné domácnosti. Hotely a penziony mohou nadále ubytovávat jen občany na služebních cestách s potvrzením od zaměstnavatele. Pronájem chat a chalup a dalších rekreačních objektů ale dál pokračuje. Lyžařská střediska ale opět neotevřou, lanovky a vleky se navíc zastaví i pro pěší, sáňkaře i běžkaře. Nově je od soboty mohou využívat jen složky integrovaného záchranného systému. Návštěvy v nemocnicích u lůžek akutní péče jsou zakázány. Výjimky platí pro dětské pacienty a partnery u porodů. U návštěv klientů v domovech seniorů, hospiců a LDN zůstala opatření nezměněna, je nutný negativní test na koronavirus a respirátor. Povinnost nosit respirátor na rizikových místech, jako je například MHD, ale vláda nezavedla.
Kellnerova O2 vydělala víc i v pandemii
Operátorovi O2 Czech Republic, jehož majoritním vlastníkem je skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, loni stoupl čistý zisk o 7,1 % na 5,85 mld. Kč. Růstu zisku firma dosáhla díky snížení provozních i běžných investičních výdajů. Výnosy se firmě zvýšily o 2,6 % na 39,77 mld. Kč. Stouply díky vyššímu využívání fixní sítě a růstu v oblasti ICT. Celkový počet mobilních zákazníků O2 v Česku se loni zvýšil o 110 tisíc na 5,968 milionu. V době zvýšené práce z domova a distanční výuky zaznamenala síť O2 výrazný nárůst provozu. Fixní datový provoz vzrostl meziročně o 54 % a mobilní dokonce o 70 %.
Největší pokles od druhé světové války
Americká ekonomika v loňském turbulentním roce podle předběžného odhadu ministerstva obchodu propadla o 3,5 %. To je nejvíce za 74 let, respektive od konce druhé světové války. Na vině je pandemie covid-19. Hrubý domácí produkt se ve čtvrtém čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 4 %. Růst tak výrazně zvolnil z předchozího čtvrtletí, kdy vykázal v přepočtu na celý rok HDP vzestup o 33,4 %.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nováček na pražské burze. SAB Finance vstupuje na parket netradičním způsobem
Toyota předstihla VW
Japonská automobilka Toyota se po pěti letech stala největším prodejcem aut na světě. Předstihla tak německý koncern Volkswagen. Toyota loni prodala 9,528 milionu vozů, zatímco Volkswagen 9,305 milionu. Oba automobiloví giganti zaznamenali kvůli koronavirové pandemii pokles prodejů. Toyota o 11,3 % a Volkswagen o 15,2 %.
Apple láme rekordy
Čtvrtletní tržby společnosti Apple poprvé v historii firmy překonaly hranici 100 mld. USD. V prvním fiskálním čtvrtletí Apple utržil 111,4 mld. USD, meziročně o 21 % více. Čistý zisk vzrostl o 29 % na téměř 29 mld. USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků hlavně díky prodeji nových přístrojů iPhone a růstu prodeje v Číně. Tržby z prodeje iPhonů stouply na rekordních 65,6 mld. USD. Vysoký však byl ve čtvrtletí také prodej laptopů Mac a iPadů. Zájem o ně vyvolal hlavně nárůst práce a studia z domova kvůli pandemii covid-19.
Tesla těsně minula cíl
Americké automobilce Tesla v loňském čtvrtém čtvrtletí vzrostly tržby meziročně o 45,5 % na 10,74 mld. USD. Automobilka v posledním kvartálu dodala rekordních 180 570 vozů a jen těsně nesplnila ambiciózní cíl na celý rok 2020, který činil půl milionu dodaných elektromobilů. Zisk za poslední kvartál byl nižší, než čekali analytici. Čistý zisk – bez peněž vyplacených na základě výnosu akcií zakladateli firmy Elonu Muskovi – stoupl o 133 % na 903 milionů dolarů. Analytici oslovení agenturou Refinitiv v průměru očekávali zisk kolem 1,08 mld. USD. Za celý loňský rok si akcie Tesly připsaly téměř 700 %, a Tesla se stala nejhodnotnější automobilkou na světě.
Máte čipy? A mohla bych je vidět?
Německý automobilový koncern Volkswagen kvůli nedostatku čipů omezí v únoru provoz ve třech svých německých závodech, včetně toho hlavního ve Wolfsburgu. Nedostatek elektronických součástek se už řeší i na diplomatické úrovni. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier v této věci požádal o pomoc Tchaj-wan. Světový lídr v odvětví polovodičů přislíbil v produkci čipů upřednostnit výrobce aut. Provoz ve třech továrnách upravuje i Daimler, výrobce vozů Mercedes-Benz.
PŘEČTETE SI TAKÉ:
Spasitelem české ekonomiky před propadem je zatím průmysl
Očkování v Česku: zdravotníky a seniory doplňují vyvolení a na přípravy se jaksi zapomnělo
Dukovany jedině bez Číny
Čína bude velmi pravděpodobně vyloučena z tendru na dostavbu jaderného bloku Dukovan. Jsou k tomu nakloněny všechny politické strany. „Čína je pro nás nepředstavitelným potenciálním dodavatelem v rámci vypsaného tendru. Současně je politická garnitura rozdělena v tom, že určitá část politiků by chtěla vyřadit i Rusko, další část ho tam chce nechat,“ řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Důvodem pro setrvání Ruska v soutěži je snaha o zvýšení konkurence v tendru. Podle Havlíčka by to mělo snížit cenu.
Kauza skupinových spekulací proti shortařům
Americké makléřské firmy Robinhood a Interactive Brokers a další platformy (eToro, Merrill Edge či Revolut) začaly omezovat obchody s akciemi některých firem, které se v posledních dnech staly terčem masivní spekulace. Jde především o akcie firem GameStop, BlackBerry, AMC Entertainment a dalších. Je to výsledek boje mezi velmi početnou skupinou drobných investorů, kteří se sjednotili přes sociální síť Reddit, a zkušenými manažery hedgeových fondů. Ti disponují miliardami dolarů a spekulovali na pokles cen těchto akcií. Růst akcií vyvolaný četnou skupinou drobných investorů jim tak způsobuje hluboké ztráty. Na makléřskou firmu Robinhood už byla u newyorského soudu podána hromadná žaloba za „bezdůvodné pozastavení obchodu s aktivy“.
Zisk Facebooku vzrostl o polovinu
Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, stoupl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 52,7 % na 11,22 mld. USD. Celkové výnosy vzrostly o 22 % na 28,07 mld. USD a překonaly tak očekávání analytiků díky vyšším výdajům firem za reklamu v době předvánoční nákupní sezóny. Výhled pro letošní rok je však podle zakladatele Facebooku Marka Zuckerbergera zatím nejistý. Výnosy v druhé polovině roku mohou čelit značnému tlaku. Problémy může způsobit plán společnosti Apple spustit ochranu soukromí uživatelů, která by mohla omezit schopnost Facebooku cílit reklamu.
Tikot švýcarských hodinek utichl
Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se loni poprvé ve své téměř 40leté historii propadl do ztráty ve výši 53 mil. CHF (asi 1,3 mld. Kč). Na vině je jednak koronavirová pandemie, která uzavřela jeho prodejny, ale také rostoucí konkurence v podobě chytrých hodinek. Tržby firmy se snížily téměř o třetinu na 5,59 mld. CHF. Pokles byl vyšší než ztráty celého švýcarského hodinářského průmyslu, který se propadl o 22 %. Firma proto navrhla snížit dividendu o 37 %.
Návrat MAXů na evropské nebe
Boeingy 737 MAX se mohou vrátit na evropské nebe. Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Stejný krok ohlásil také britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Provoz modelu Boeing 737 MAX byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Jeho obnovení už v listopadu schválili regulátoři v USA.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST:
Posílená ČNB
Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv. moratorium, tedy na určitou dobu pozastavení plnění jejích závazků. Cílem opatření je zabránit dalšímu zhoršení finanční situace dané společnosti. Předpokládá to vládní novela zákona o ozdravných postupech a řešení krize na finančním trhu, kterou ve středu v prvním čtení podpořila sněmovna. Novela reaguje na novou směrnici EU.
Google vrací úder
Americká internetová společnost Google chce v Austrálii spustit vlastní zpravodajský web. Plánované spuštění serveru News Showcase je zřejmě součástí boje Googlu proti snaze australské vlády prosadit zákon, podle něhož by podnik musel platit médiím za obsah, který se objeví v jeho internetovém vyhledávači. Google oprašuje už dřívější plány. Už loni v červnu podepsal smlouvy o poskytování obsahu s několika menšími zpravodajskými podniky v Austrálii. Později však spuštění webu odložil s odkazem na regulační podmínky.
Výsostný cloud
Čistý zisk Microsoft za druhé fiskální čtvrtletí stoupl o třetinu na 15,5 mld. USD. Výsledky podpořil hlavně zájem o cloudové služby, které těží z rozmachu práce z domova a distanční výuky v době pandemie. Tržby překonaly očekávání analytiků, když se zvýšily o 17 % na 43,1 mld. USD. Cloudové služby jsou v poslední době hlavním motorem růstu společnosti. Tržby vlajkové cloudové služby Azure stouply o 50 %. Tržby divize osobních počítačů, která zahrnuje software Windows a herní konzole Xbox, se zvýšily o 14 % na 15,1 mld. USD.
Vítězové pandemie
Kurýrní společnosti v čase boomu internetového nakupování vyvolaného koronavirovou pandemií připoutaly pozornost investorů. Ceny akcií doručovatelů zásilek loni stouply o desítky procent. Hodnota akcií společnosti FedEx vzrostla o 71 procent, konkurenční UPS pak o 36 procent. Nejúspěšnější evropskou společností je podle hlavní analytičky společnosti TopForex Olívie Lacenové německá DHL, jejíž akcie poskočily o třetinu.
Jednorožec Wolt
Začínající finský podnik Wolt, který se zaměřuje na dodávky jídla, získal od investičních společností dalších 530 mil. USD na financování expanze mimo dodávky jídla z restaurací. Wolt loni rozšířil své dodavatelské aktivity o potraviny a maloobchod, díky čemuž ztrojnásobil tržby na 345 mil. USD. Čistá ztráta se pohybovala kolem 45 mil. USD, napsala agentura Reuters. Investiční kolo vedla společnost ICONIQ Growth. Včetně současné investice už Wolt získal celkem 856 mil. USD.
Dluh ve výši HDP
Globální veřejný dluh na konci loňského roku dosáhl 97,6 procenta světového HDP. Ve svém předběžném odhadu to uvádí Mezinárodní měnový fond. Údaj je mnohem vyšší, než činil odhad fondu z počátku roku 2020, jež počítal s 84 % HDP. Na vině je koronavirová pandemie, která přiměla vlády přijmout fiskální opatření na podporu ekonomik za téměř 14 bilionů dolarů. Blýská se však na lepší časy. Letos by podle fondu měla světová ekonomika růst tempem 5,5 %. Přispět k tomu má mimo jiné očkování proti covid-19.
Walmart zapojí roboty
Největší americký maloobchodní řetězec Walmart plánuje doplnit desítky svých prodejen v UA o skladiště obsluhovaná roboty. Roboti budou při vyřizování internetových objednávek připravovat mražené a chlazené potraviny i menší nepotravinářské produkty. Personál obchodů pak objednávku zkompletuje, doplní do ní čerstvé potraviny a větší nepotravinářské zboží, například televizory, píše Reuters.