Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Michal Kubánek (Kuberg): Zažíváme restart, ale zájem o naše stroje stoupá
Libor Akrman 22. srpna 2024Společnost Kuberg má za sebou těžké období, které nakonec překonala i díky novému kapitálu. Výrobce elektromotorek ze severní Moravy má…
Babišovo neodcházení, hořící dáma a brzdící Německo aneb souhrn událostí 16. týdne
Premiér Andrej Babiš nerezignuje, ani pokud ho státní zástupce v kauze Čapí hnízdo obžaluje. Zato ministerská křesla se nestačí zahřát. Po rezignaci ministra dopravy Dana Ťoka a odvolání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové z minulého týdne se mezi odcházející v tomto týdnu přidal i ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Česká národní banka zvýší letos úrokové sazby minimálně jednou, a to ještě před odloženým brexitem. Energetický byznys podnikatele Pavla Tykače se dál rozpíná za hranice. Za miliardy nakoupí evropské elektrárny. A motor Evropy, německá ekonomika, se zadýchává. Přečtěte si rychlý přehled zpráv uplynulého týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
asi vám neunikla zpráva o katastrofě v podobě požáru pařížské katedrály Notre-Dame. Co mě zaujalo, je finanční stránka věci. Katedrála totiž není proti žádným škodám pojištěna, neboť fakt, že je v majetku státu, znamená, že veškeré škody jdou na jeho vrub. Vlna národního soucítění s touto historickou ikonou se ovšem projevila právě i finančně. Francouzští miliardáři se předhánějí, kolik na opravu přispějí, a nejen oni, takže v tuto chvíli – tři dny po požáru – je na kontě bezmála miliarda eur. Pikantní však je, že tyto příspěvky je možné si odečíst z daní až do výše 66 procent příspěvku, a v jistých případech dokonce 100 procent. Znovu se tedy potvrzuje, že každý dobrý skutek se svému vykonavateli vrátí…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Nepromazaný motor Evropy drhne. Německá vláda již podruhé za tři měsíce zhoršila svůj odhad letošního růstu domácí ekonomiky. Podle nové prognózy se má letos německý hrubý domácí produkt zvýšit jen o půl procenta místo doposud očekávaného jednoho procenta. Špatné zprávy přichází zejména z průmyslu. Nové objednávky i exporty v posledních měsících klesají nejrychleji od krize. Trh práce zůstává nadále v dobré kondici, ale některé velké firmy už hlásí plánované propouštění. Mezi nimi například Volkswagen, RWE, Bayer či Siemens.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Německá ekonomika brzdí. Má se český autoland bát?
Ostravské hutě do britských rukou. Britská společnost Liberty House je vhodným zájemcem o několik hutí společnosti ArcelorMittal, a může je tedy převzít, uvedla Evropská komise. Dodala, že její prověřování bylo v této věci rozsáhlé a důkladné a zohlednilo názory řady zainteresovaných stran. Transakci, jež se týká rovněž oceláren v Ostravě, proto komise povolila. Prodej několika hutí je podmínkou, kterou EK loni v květnu dala společnosti ArcelorMittal v souvislosti s akvizicí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii.
Babišovo neodcházení. Premiér Andrej Babiš (ANO) nerezignuje, ani pokud ho státní zástupce v kauze Čapí hnízdo obžaluje. Předseda vlády to řekl deníku Mladá fronta Dnes. Zopakoval, že je to politický proces. Babiš je obviněn z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie, policie ho ve středu navrhla obžalovat, návrh nyní posoudí žalobce. Údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu areálu Čapí hnízdo vyšetřovala policie déle než tři roky. „Nerezignoval bych, protože od začátku tvrdím, že je to politický proces. Že kdybych nebyl v politice, tak nikdo o Čapím hnízdě neslyšel. Na mě se stále organizují nějaké aféry, které se někdo snaží tvořit z minulosti, je to 12 let stará věc,“ řekl listu.
Horká ministerská křesla? Minulý týden opustili vládu hned dva ministři. Po rezignaci ministra dopravy Dana Ťoka byla odvolána i ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. Tento týden ve čtvrtek rezignoval také ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Demisi podá k 30. dubnu. Ke stejnému datu končí ve funkci i Nováková s Ťokem. Kněžínka má ve funkci nahradit Marie Benešová, současná poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici.
Rozkročen do Evropy. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače koupí za miliardy elektrárny s výkonem větším, než má blok Temelína. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl výkonný ředitel firmy Alan Svoboda. Půjde převážně o plynové elektrárny v Evropě s výkonem hodně nad tisíc megawattů. Které konkrétní elektrárny to mají být, ale nechtěl Svoboda před podpisem transakce komentovat. Skupina se chce nově zaměřit i na těžbu nerostů a plánuje výstavbu největšího bateriového úložiště na světě.
Že by se nechtěly ohnout? Jihokorejská společnost Samsung Electronics obdržela informace o závadě displejů u vzorků svého nového ohebného smartphonu, který plánuje uvést na trh tento měsíc. Zpráva vyvolává obavy, že vstup nového přístroje Galaxy Fold v ceně 1 980 dolarů na trh nebude hladký. Design nového telefonu byl přitom oslavován jako nový přelom v odvětví, které od vstupu přístroje iPhone americké společnosti Apple v roce 2007 zažilo jen několik málo překvapení.
VÍCE K TÉMATU: Jak nás požár v Notre-Dame může posunout do 21. století?
Letos už jen jednou? Česká národní banka pravděpodobně ještě v první polovině roku přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekl člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub. Podle něj se letos objeví prostor pro nejméně jedno zvýšení. To by bylo smysluplnější uskutečnit spíše v první polovině roku, ještě než se přiblíží odložený odchod Británie z Evropské unie. Centrální banka loni zvýšila hlavní úrok pětkrát. Základní úroková sazba nyní činí 1,75 setiny procenta.
Bankovní daň? Spíše ne… Premiér Andrej Babiš nebude jednat se sociálními demokraty o zdanění bank, jak je menší koaliční strana navrhuje. Rozpočet se netvoří salámovou metodou, řekl ministerský předseda po jednání vlády. Sociální demokraté už dříve představili plán, podle kterého by banky odváděly daň 25 procent místo nynějších 19 procent.
Miliarda dolarů? Jasná věc! Konsorcium japonských firem investuje miliardu dolarů do poskytovatele alternativní taxislužby Uber. Investiční fond skupiny SoftBank, automobilka Toyota Motor a výrobce automobilových součástek Denso sdělili, že podpoří jeho finančně náročný vývoj autonomně řízených vozů. Uber, který chystá vstup na burzu, tento měsíc varoval, že je tato technologie drahá, časově náročná a nemusí být úspěšná.
Evropská odveta za cla kvůli Boeingu. Evropská komise zveřejnila předběžný seznam zboží, na něž by mohla uvalit cla v souvislosti se sporem o americké subvence Boeingu, které podle WTO poškozují evropský Airbus. Jedenáctistránkový seznam, na němž je řada výrobků, od zmrazených ryb přes nejrůznější zemědělské plodiny a výrobky z nich, alkohol, čokoládu až po traktory, helikoptéry či určité hračky, představuje objem amerického vývozu do EU za asi 20 miliard dolarů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rizikové investice začne hlídat i Česko. Klíčové podniky a obory v EU budou více pod dohledem
Stovky připomínek a pozměňovacích návrhů. Elektronická evidence tržeb (EET) pro řemeslníky, advokáty i účetní nabírá zpoždění. Takzvanou třetí a čtvrtou vlnu EET nejprve zastavil Ústavní soud, nyní přijetí novely, která má na výtky soudců reagovat, brzdí opozice. Například předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura přinesl do takzvaného druhého čtení celkem 750 pozměňovacích návrhů, které by z EET vyloučily všechny profese a obory, na něž mají zbývající dvě vlny dopadnout. Novela zamíří do výborů a následně ke třetímu, závěrečnému čtení a hlasování ve sněmovně.
Šťastná, či nešťastná třináctka? Česká ekonomika byla loni s růstem o 2,9 % 13. nejrychleji rostoucí ekonomikou v Evropské unii. Růst českého HDP byl vyšší než u původních členských zemí EU včetně Německa i než průměr celé EU. Na tiskové konferenci o tom informoval předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Nejrychleji rostlo loni Irsko, Malta a Polsko, nejpomaleji Itálie, Dánsko, Velká Británie a Německo, na které je česká ekonomika výrazně navázána.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Třícípá hvězda stoupá vzhůru. Současnost a budoucnost značky Mercedes-Benz
Ondřej Chládek (TREBITSCH Whisky): Po prvním koštu jsme věděli, že máme unikátní whisky
Strádající Česká pošta: jak je na tom státní podnik, který byl v ohrožení běžného provozu
Kdo „spolkne“ Commerzbank?
Největší nizozemská finanční skupina ING projevila zájem o převzetí druhé největší německé banky Commerzbank. S odvoláním na své zdroje to uvedl server německého listu Manager Magazin. ING a Commerzbank odmítly tyto informace komentovat. Commerzbank už v březnu potvrdila, že jedná o případném spojení s větším domácím konkurentem Deutsche Bank.
Zpomalení Číny zpomalilo. Hrubý domácí produkt Číny v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl meziročně o 6,4 %. Tempo růstu bylo stejné jako v předchozím kvartále, údaj je však lepší než odhady analytiků, kteří se báli dalšího zpomalení. Růst podpořila hlavně průmyslová výroba, která prudce vzrostla. Známky zlepšení vykazuje i spotřebitelská poptávka, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje.
Zadlužený, ale populární. Největší placené internetové televizi Netflix přibyl v letošním prvním čtvrtletí na celém světě rekordní počet 9,6 milionu zákazníků. Firma překonala prognózu vlastní i analytiků. Předpokládá ale, že ve druhém kvartále se příliv klientů zpomalí. Zvyšuje proto investice do původní tvorby, jako jsou například seriály Sex Education (Sexuální výchova) a Russian Doll (Ruská panenka). V loňském roce na obsah vydala 7,5 miliardy dolarů a letos hodlá tuto sumu navýšit.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – francouzské drama Modlitba, jež vypráví příběh dvaadvacetiletého Thomase, který se pere se svou závislostí na heroinu v katolickém rehabilitačním centru; americký mysteriózní thriller s prvky hororu La Llorona: Prokletá žena a rodinné animované snímky Hledá se Yetti a Mrňouskové 2: Daleko od domova.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.