Mohlo by vás také zajímat
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Nejlepší čas investovat už byl, ale nejhorší je, neinvestovat vůbec
Patrik Novotný 3. září 2024Investice, jako vše v životě, s sebou nesou příležitosti i rizika, a výsledky naší snahy nemusí skončit v zelených číslech. Na…
Více než desetina Česka je zabetonovaná. Proč se vyplatí investovat do půdy?
Vladimír Brůna 26. srpna 2024Orné půdy už nikdy nebude více, vždy jen méně. Proč se vyplatí investovat do půdy? Třeba i proto, že orná…
- ROZHOVOR
Ondřej Chládek (TREBITSCH Whisky): Po prvním koštu jsme věděli, že máme unikátní whisky
Je to jen pár let, co se v Třebíči zrodila česká Single Malt Czech Whisky, jak zní její chráněný název. Pod unikátním názvem Trebitsch, odkazujícím na německý název města Třebíč, se chystá postupně dobývat svět. Aby mohla navyšovat produkci, a tím i skladové zásoby whisky v sudech, potřebuje další investice. A právě pro tyto účely společnost založila Trebitsch investiční fond, který v těchto dnech představila. „Náš investiční fond je jediný svého druhu na světě,“ říká exkluzivně pro Peak.cz jeho spoluzakladatel Ondřej Chládek.
Když se řekne whisky, tak si většina lidí představí skotské vrchoviny, kde se tento nápoj vyrábí. Nicméně i v srdci tuzemské Vysočiny v Třebíči vzniká kvalitní whisky, která se svojí chutí i kvalitou té skotské minimálně vyrovná.
„Není důvod, proč by se v Česku nemohla vyrábět whisky, která obstojí v konkurenci těch nejlepších světových whisek z Irska, Skotska, Ameriky nebo Japonska. Myslím, že i my na Vysočině dokážeme světu, že umíme kvalitní whisky,“ říká v rozhovoru pro Peak.cz Ondřej Chládek, spoluzakladatel investičního fondu Trebitsch investiční fond a provozní ředitel společnosti Trebitsch Holding.
Součástí holdingu jsou kromě samotné palírny také firma Trebitsch Barrels na výrobu sudů a firma Trebitsch Bars, prostřednictvím které chtějí podnikatelé ze Třebíče rozjet franšízu na bary, kde by se jejich whisky podávala.
„Tato struktura nám však už je i tak trochu malá, takže jsme se rozhodli, že založíme investiční fond, Trebitsch investiční fond SICAV. Ten bude vlastnit veškerý majetek holdingu a zároveň nám tento fond zajistí investiční kapitál k rozvoji firmy,“ dodává Chládek. Fond firma představuje právě v těchto dnech.
Co vás přimělo vyrábět v Česku, zemi piva, vína a ovocných a bylinných pálenek zrovna whisky?
Nápad se zrodil v hlavě mého kamaráda Tomáše Dyntara, který začal s myšlenkou vlastní whisky koketovat už někdy kolem roku 2007. V roce 2011 naplnil v domácí palírně první sud a za tři roky se z pokusu, kdy sušil slad v sušičce na ovoce zrodila single malt whisky vytříbené chuti. V roce 2014 jsme měli jasno, že whisky je opravdu výjimečná, má osobitý charakter i obchodní potenciál. A tak se zrodila Trebitsch czech single malt whisky . Založili jsme společnost Česká whisky s.r.o. a opětovně naplnili sudy.
Ve firmě působíte od samého začátku?
Tomáš mě nejprve požádal, abych mu pomohl s byznys plánem a marketingovou strategií. Jeho původní záměr, nebo spíše vize byla, otevřít si bar s vlastní výrobou whisky tady v Třebíči v Židovské čtvrti. Nad barem chtěl mít pár pokojů hotelového typu…
Výjimečný produkt
Dá se říct, že jste neměli zrovna velké ambice a o velké expanzi jste tehdy spíše neuvažovali?
Přesně tak, ani jsme nepomysleli na to, že bychom se vůbec mohli dostat za hranice Třebíče. Musím se přiznat, že i já sám jsem byl na začátku spíše skeptický. Moc jsem nevěřil, že může fungovat výroba whisky v regionu, který sice má staletou tradici palíren, ale ne s nápoji tohoto typu. Natož pak, že rozjedeme velkokapacitní výrobu a vybudujeme široké distributorské sítě. Myslel jsme si, že bude nesmírně složité se mezi další výrobce dostat s tak nezvyklým produktem, jako je česká whisky.
Kdy vás skepse opustila?
Při prvním koštu, s první sklenkou se zcela vytratily všechny předsudky, které se přirozeně objevují u něčeho nového, co navíc nemá v naší zemi tradici. Navíc se vytratily i u mnohých našich nynější obchodních partnerů.
Například šéf nákupu společnosti Makro, kam whisky dodáváme, se nám později svěřil, že na jednání s námi jel s pocitem, že nás „roznese na kopytech“. Ale po ochutnávce sám uznal, že jsme přišli s něčím zcela výjimečným. A chválu slyšíme ze všech stran. Nikam se přitom agresivně necpeme, whisky si svojí kvalitou sama otevírá dveře.
V čem je podle vás tak výjimečná?
Většina – zhruba 90 procent – celosvětové produkce připadá na blended whisky (whisky je smíchaná z několika druhů whisky z různých palíren, pozn. red.). Zbývajících 10 procent je pak single malt whisky (při výrobě je použit jeden slad a pochází z jediné palírny, pozn. red.). A tu děláme právě my – jednodruhovou sladovou whisky.
Předpokladů k úspěchu máme ale mnohem více. Česko je sladová velmoc, pěstují se u nás suroviny té nejvyšší kvality a umíme vařit nejlepší pivo na světě. Výroba piva je do jisté fáze velmi podobná výrobě whisky. Není tedy důvod, proč by v Česku nemohla být vyráběna whisky, která obstojí v konkurenci těch nejlepších světových whisky z Irska, Skotska, Ameriky nebo Japonska. Myslím, že i my na Vysočině dokážeme světu, že umíme kvalitní whisky.
Nepotřebujeme ani takové stáří jako konkurence, protože máme stoprocentní suroviny. Naše čtyřletá whisky chutná jako dvanáctiletá. Nejdůležitější pro nás totiž bylo zjištění, že 80 procent barvy a chuti whisky dělá sud. Už od začátku jsme proto věděli, že se budeme profilovat jako výrobce jednodruhové sladové whisky a každou šarži budeme dávat do vlastních dubových sudů.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Rizikové investice začne hlídat i Česko. Klíčové podniky a obory v EU budou více pod dohledem
České palírny whisky přibývají
V Česku nejste jediní, kdo vybočil z tradic. Jak vnímáte českou konkurenci výrobců whisky?
Jediní nejsme, máte pravdu, nejdelší historii u nás má patrně značka Gold Cock, kterou nyní vlastní likérka Rudolf Jelínek. Dalším příkladem je HammerHead od Stock Plzeň-Božkov. Ale aby se někdo primárně zabýval výrobou single malt whisky v Česku, tak to jsme první a pokud vím, tak i historicky jediní.
Navíc konkurence (nejen ta česká), nám spíše fandí. Na českém trhu se vlastně ani moc nestřetáváme. Každá z jmenovaných značek má jinou cílovou skupinu, a proto spolu ani moc nesoupeříme. I od zástupců velkých palíren slyšíme slova chvály. Například nás potěšila reakce zástupce anglické destilérky Lost Distilleries. Řekl nám, že je to poprvé v životě, kdy pije pořádnou skotskou, která je vyrobena mimo Skotsko. A není sám, nejprve nad námi kroutili hlavou, ale už přechází do postupného a uznávajícího pokyvování. Už nás musí brát vážně.
Kdy a na základě jakého impulsu jste začali přehodnocovat vaše původní lokální plány?
Někdy v roce 2015 jsme spustili první globální marketingovou kampaň na Facebooku, kdy jsme k sobě hledali strategické partnery a oni se nám skutečně začali ozývat lidé z celého světa, od Ameriky, přes Evropu, Japonsko až po Indii, s tím, že by měli zájem nás na daných trzích obchodně zastupovat.
Kolik lahví čtyřleté whisky jste v prvních letech vůbec produkovali?
Jen jednotky tisíc lahví ročně. V roce 2017 jsme prodali prvních 1000 lahví. Ale tím jsme zjistili, že naše strategie lokálního produktu má mnohem větší potenciál. Zpětná vazba nás nakopla, získali jsme odhodlání se více zabývat globální expanzí. Začali jsme koketovat s myšlenkou nějakého financování cizím kapitálem, protože do té doby jsme do firmy investovali jen naše soukromé prostředky. A tak vznikla myšlenka emise korporátních dluhopisů a ruku v ruce s tím šly i změny v majetkové struktuře firmy.
A zrodil se holding
Jak úspěšná byla emise u investorů?
Vydali jsme dluhopisy v objemu 15 milionů korun. Oslovili jsme zejména menší investory, od nichž jsme získali částky v řádech statisíců, maximálně půl milionu. Celou emisi jsme vyprodali během dvou nebo třech týdnů.
Na co tyto prostředky šly?
Co spadá pod Trebitsch Holding |
Česká whisky, s.r.o.
Trebitsch Barrels Trebitsch Bars Trebitsch Investment Fund SICAV |
Za získaný kapitál jsme pořídili a začali rekonstruovat starý a zdevastovaný barokní lihovar v Šebkovicích, v obci vzdálené asi 15 kilometrů na jih od Třebíče. Zároveň jsme se mohli začít konečně rozhlížet po evropských trzích a začít budovat proexportní společnost. V roce 2016 se nám začali ozývat i větší investoři a firmy, které měly zájem do nás také investovat. Přemýšleli jsme, co dál. Investice bychom vítali, ale zároveň jsem cítili tíhu rizik a chtěli jsme si také ochránit naše know-how.
Jak jste tedy situaci vyřešili?
Založili jsme holdingovou strukturu Trebitsch Holding, který vlastní 100 procent v České whisky, dále slovenskou společnost na výrobu dubových sudů Trebitsch Barrels. A součástí je i firma Trebitsch Bars, která buduje síť vlastních barů, v nichž se bude podávat výhradně whisky Trebitsch. Ale přestože byl holding postaven na nadnárodních akciových společnostech (SE), kde je základní kapitál 120 tisíc euro (což jsou asi tři miliony korun), začala nám být i tato struktura poněkud malá.
Přerod v investiční fond
V čem přesně malá?
Aby se nám daňově tento typ společností vyplácel, můžeme zaúvěrovat vklady investorů maximálně na úrovni šestinásobku základního kapitálu. Co je navíc, to musíme dodanit. Postupně nám totiž rostly skladové zásoby, které se navíc zráním v sudech zhodnocovaly. A dál se nám ozývali investoři, kteří by u nás rádi vložili prostředky, proto jsme se rozhodli, že založíme investiční fond, TREBITSCH investiční fond SICAV a.s., ten bude vlastnit veškerý majetek holdingu a zároveň nám tento fond zajistí investiční kapitál k rozvoji firmy. Veškeré investice jsou přitom podloženy majetkem firmy.
Jaké jsou parametry fondu?
Nabízíme primární investiční akcie, u nichž garantujeme minimální zhodnocení 6,1 procenta p.a. Chceme to udělat tak, aby investor byl vždy upřednostněn při výplatě dividendy před naším ziskem, aby měl jistotu. Zatím hodnota našich skladových zásob roste a velkoryse pokrývá inflaci.
Už jste nějaké akcie tohoto typu upsali?
Během dubna jsme začali upisovat primární akcie, tedy oslovili jsme naše stávající investory. Nyní se otevřeme širší investorské základně.
Cílíte na domácí nebo světové investory?
Primárně věříme, že oslovíme domácí investory a první „úlovky“ už máme. Mezi prvními je František Vágner, předseda dozorčí rady ČEZ, nebo Jiří Denner z MICo. Zájem ale projevili i další regionální podnikatelé.
Kolik peněz byste chtěli od investorů získat?
Za deset let bychom měli rádi 500 milionů korun. To odpovídá meziročnímu navýšení skladových zásob o 50 milionů korun. První úpis bude na 300 milionů korun.
Kolik lahví whisky budete tedy za deset let ročně schopni vyprodukovat?
Do deseti let bychom chtěli stáčet 2,7 milionu lahví ročně. Za rok 2018 jsme vyprodukovali 30 tisíc litrů, které bychom letos mohli stočit do 60 tisíc lahví. Nicméně letos naskladníme do nových dubových sudů 135 tisíc litrů whisky, která nám bude postupně zrát. Současnou technologickou kapacitu chceme postupně navyšovat, abychom do 10 let dosáhli našeho cíle. Díky finančním prostředkům od investorů toho zcela jistě dosáhneme a
rádi bychom pak zhruba 90 procent produkce vyváželi do světa.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kanadská konopná mánie aneb investoři se probouzí z marihuanové kocoviny
V jednotě je síla
Single malt by se měla pít samotná, ale děláte z ní i koktejly?
Ano, musí se k tomu přistupovat podle charakteru whisky. Z naší žitné whisky se míchá třeba koktejl Manhattan.
Takže máte i jiné než ječmenné sladové whisky?
Primárně sladové, ale máme whisky i z žita, pšenice či kukuřice.
A děláte pouze jednodruhové whisky?
Ano, v tom chceme také pokračovat. Jako primární produkt máme jemně nakouřenou
jednodruhovou sladovou whisky, která získala certifikát košer kvality. Dále máme jednu silnější nakouřenou sladovou whisky ředěnou na 45 procent alkoholu. Ta je dále finišována v sudech po sherry, brandy, rumu, portu a madeiře. Máme ale i další speciality.
Ochutnávky jen v baru
Česká whisky na Wall Street |
Trebitsch Single Malt Whisky si nyní můžete dát třeba i na Wall Street v New Yorku. Zlatavý mok z lůna Vysočiny nabízí bar Westwille Manhattan. |
Vraťme se k původnímu záměru otevření baru. Jak dalece jste pokročili v tomto snu?
Od Židovského domu jsme se posunuli k myšlence sítě whisky barů ve větších městech. Chceme je budovat jako franšízu. Začneme v Praze, Na Příkopě v pasáži Broadway, kde bychom měli otevřít první bar tohoto typu na začátku září. Následovat by mělo, Brno, Zlín, Olomouc, České Budějovice, Plzeň a další turistická městečka jako Český Krumlov nebo třeba Telč. Bude to jedna z mála možností, kde bude koncový spotřebitel mít možnost naši produkci ochutnat. Lahev si sice může koupit na našem e-shopu, ale v běžném obchodním řetězci vyjma velkoobchodu Makro nikoli.
Neoslovovali vás fondy, které investují do alkoholu? Například fong Wine Management SICAV, který se po vínu che zaměřit i na whisky?
V segmentu investičních lahví je spousta plagiátů a celé je to jedna velká spekulace na cenu. Whisky v lahvi nezraje, nezušlechťuje se, nabývá na hodnotě jen díky tomu, že se další šarže už nevyrábí nebo destilérka už neexistuje. My jsme zvolili přesně opačný koncept. Investujeme do rare whisky. Na světě jsme asi třetí takový fond, jeden je v Anglii a druhý v Hongkongu. Jsme navíc raritou v tom, že máme výrobu a vlastní investiční fond. Majitel fondu je i majitel destilérky. Jsme vlastnicky provázáni, sami si whisky vyrábíme a nespekulujeme na její ceně. Majetek firmy roste s investicemi investorů, na rozdíl od anglické a hongkongské verze fondu.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Daniel Dřevikovský (Samson): V hospodě u piva vyřešíte vše, doma s petkou v ruce téměř nic
Whisky je produkt, který podléhá silné regulaci, z hlediska cla, pančování a teď se hovoří o zvýšení daně na alkohol, jak to vnímáte?
Nemáme s tím problémy, hojně nám vychází vstříc obchod, třeba do Japonska je bezcelní export a když jsme výrobce, tak nemusíme lahve kolkovat a můžeme je dodávat do dalšího daňového skladu, čímž tuto daňovou oblast eliminujeme.
Už jste se setkali i s plagiáty? Napodobuje vás někdo?
Minulý rok jsme se potkali v Japonsku na veletrhu s firmou Oma, což je tchajwanský výrobce whisky. Vyměnili jsme si lahve a oni letos přijeli na veletrh s novým produktem, ale v identických lahvích jako máme my. Lahve totiž pochází od jedné francouzské sklárny, která je ale nevyráběla přímo pro nás. Nicméně i tohle jsme vyřešili – necháváme si dělat vlastní lahve s embosovaným brandem Trebitsch.
Proč jsou lahve z Francie? V Česku nejsou dost dobří skláři?
Chtěli jsme je vyrábět v Česku, ale s naším malým množstvím jsme se nedokázali dostat na lepší ceny než ve Francii. A nakonec je vyrábíme v Číně.
Vynikající whisky…