Mohlo by vás také zajímat
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Škodovky už umí platit za tankování samy. Díky službě Pay to Fuel
Libor Akrman 16. září 2024Škoda Auto ve spolupráci s Mastercard spustila v Česku službu Pay to Fuel, která umožňuje platit za načerpané palivo přímo…
Zpackaná rozvodová dohoda, zadýchaný motor Evropy a odchod investorské legendy aneb souhrn událostí 3. týdne
Hrubý domácí produkt Německa se loni zvýšil jen o 1,5 procenta, což je nejméně za posledních pět let. Ochlazení německé ekonomiky podkopává výkonnost celé eurozóny, kam proudí většina českého exportu. Propadu Německa se české firmy bojí výrazně více než nejistot spojených s odchodem Británie z unie.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tento týden asi nikoho z nás neminuly zprávy o hlasování britského parlamentu o brexitové dohodě. Předem signalizovaná prohra v hlasování premiérky Theresy Mayové se stala skutečností, což v podstatě znovu posouvá celý odchod Velké Británie z EU do stavu „čekání na Godota“. Na jedné straně má totiž Mayová vyjednat lepší smlouvu (rozuměj pro Británii), na druhé straně EU rozhodně nebude chtít ustupovat. Nemá ani proč, neboť jsou to Britové, kdo se rozhodl odejít, a je v zásadě na nich, jak se k tomu postaví.
U jednání jsou zpravidla dvě strany a je na nich, aby se dohodly. Jenže zatímco Evropa je v tuto chvíli ve svém postoji jednotná, Británie vlastně tápe. Ráda by totiž zůstala i přes brexit s EU zadobře. Zároveň na její domácí půdě vládne chaos v podobě odmítání podmínek dohody na půdě parlamentu, aniž by ale „odmítači“ nabízeli řešení, jež by mohlo být pro EU přijatelné. Pokud zatím lze z dění kolem brexitu něco vnímat pozitivně, pak je to poučení z něj a také jisté varování před podobnými referendy, která se týkají osudu celé země. Británie je toho jasným důkazem.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
A u brexitu ještě zůstaneme. Rozvodová dohoda, kterou kabinet Theresy Mayové vyjednal s Bruselem, v úterý neprošla britským parlamentem. Proti se vyslovily více než dvě třetiny poslanců. Navzdory drtivé porážce při hlasování o brexitu Mayová ustála středeční pokus o vyslovení nedůvěry vládě. A přestože v Británii zavládly obavy, že země nemá žádný záložní plán svého odchodu z unie, libra zamířila vzhůru. Vůči dolaru v podstatě smazala většinu předchozích ztrát a vůči euru dokonce vystoupala na své dvouměsíční maximum.
ČTĚTE VÍCE: Včerejší zemětřesení v britském parlamentu zastavilo oslabování libry. Co bude dál?
Hypotéka: nedostupný luxus? Loni bylo v Česku sjednáno asi 99 500 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 218 mld. Kč. Bylo to o přibližně deset tisíc smluv a 7,4 miliardy méně než předloni. Vyplývá to z údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum. V prosinci vylétla průměrná sazba hypoték z listopadových 2,78 na 2,91 %, což představuje nejvýraznější meziměsíční nárůst od srpna roku 2008. Hypotéka je tak pro stále více Čechů luxusem a nedostupným zbožím.
VÍCE K TÉMATU: Hypotéky už levné nebudou. Zmapovali jsme poslední vývoj na hypotečním trhu
Google kupuje technologii konkurence. Americký výrobce hodinek a dalších módních doplňků Fossil prodá zhruba za 40 mil. USD (asi 897 mil. Kč) svou technologii chytrých hodinek společnosti Google. V rámci transakce do Googlu přejde z Fossilu část vývojového týmu. Zhruba 200 členů, kteří v hodinářské firmě zůstanou, se pak soustředí na inovace a vývoj produktů.
Nordic Telecom jde do aukce 5G sítí. Tuzemská společnost Nordic Telecom má v plánu se stát silnou konkurencí současné trojici lídrů mobilního trhu. Šéf společnosti Libor Dočkálek potvrdil, že se firma bude zajímat o účast v aukci mobilních frekvencí v ČR, a dodal, že pokud bude chtít uspět v konkurenci současných lídrů, bude muset přijít s datově bohatou nabídkou za atraktivní cenu. Chystaná aukce sítí páté generace (5G) by se měla uskutečnit v druhé polovině letošního roku. Její podmínky by měl Český telekomunikační úřad zveřejnit v březnu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Roman Řezníček (Suntel): Na trhu budou vyhrávat ti, kdo mají nejlepší cenu a kvalitu
Taky si uděláte svůj Big Mac? Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s ztratil v EU práva na ochrannou známku Big Mac ve sporu s irským konkurentem Supermac’s. Rozhodnutí úřadu znamená, že název Big Mac mohou v Evropské unii používat vedle amerického řetězce i jiné společnosti. Podle rozsudku největší světový řetězec rychlého občerstvení neprokázal, že značku v období pěti let před začátkem sporu v roce 2017 řádně využíval.
Praha nade vše. Na každého obyvatele České republiky v roce 2017 připadalo v průměru 476 628 Kč HDP, o zhruba 25 000 Kč více než v roce 2016. Výrazně nad tímto průměrem byli Pražané, kde HDP na osobu představoval 997 560 korun. Na druhé příčce se umístil Jihomoravský kraj s polovičním HDP na občana oproti Praze, na konci pomyslného žebříčku je Karlovarský kraj s třetinovým HDP na obyvatele oproti metropoli. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ČSÚ.
Obří globální automobilka? Německá automobilka Volkswagen se dohodla s americkým konkurentem Ford Motor na vytvoření globální aliance, v jejímž rámci budou společně vyvíjet lehké užitkové vozy, informovaly firmy na detroitském autosalonu. Dodaly, že zkoumají rovněž možnost společného vývoje elektromobilů a samořízených vozů.
Nespokojenost je motorem změny. České firmy nemají kde brát zaměstnance. Prakticky každý, kdo chce dnes pracovat, má příležitost. Asi 40 % lidí je ale v současných zaměstnáních nespokojeno. Tři čtvrtiny z nich se pak aktivně poohlíží po nové práci, což je o téměř deset procentních bodů více než před rokem. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, která se dotazovala více než 1 100 lidí.
Graf: Vývoj míry zaměstnanosti v Česku za posledních pět let (v %)
Zdroj: Tradingeconomics.com, Eurostat
Jistější než smrt. Finanční úřady vybraly v Česku loni na DPH 413,3 mld. Kč, tedy meziročně o 8,3 % více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral 174 mld. Kč, výběr daně tak stoupl meziročně o dvě procenta. Vyplývá to z dat zveřejněných Finanční správou ČR. Více stát získal loni i v případě dalších daní. Celkové příjmy státu z daní bez pojistného na sociální zabezpečení loni stouply meziročně o sedm procent, tedy o 67 mld. Kč na 1 019,8 mld. Kč.
Odchod investorské legendy. Ve věku 89 let zemřel Jack Bogle, zakladatel a dlouholetý ředitel největšího poskytovatele podílových fondů Vanguard Group. Byl známý také tím, že v roce 1975 vytvořil první indexový fond. Legendou mezi investory se podle CNN stal tím, že umožnil drobným investorům při nízkých nákladech přístup na globální trh, a také bojem za jejich zájmy.
Natland se pouští do záchrany Zootu. Internetový obchod s módou Zoot se dostal do finančních problémů a přestal splácet své finanční závazky. Podle informací Hospodářských novin Natland Group, řízená a většinově vlastněná Tomášem Raškou, koupila jeho pohledávky v hodnotě 150 milionů korun. To je významná část celkových závazků Zootu. Natland to staví do role klíčového hráče, který bude určovat další směřování Zootu.
Mladé táhne podnikání. V ČR loni přibylo 13 000 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší přírůstek za posledních šest let. Polovinu nových podnikatelů tvořili mladí lidé do 30 let. Zatímco lidé do 30 let se v posledních letech pouštěli do podnikání stále častěji, počet starších podnikatelů se postupně snižuje. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF. V roce 2018 začalo v Česku podnikat téměř 59 000 lidí, zatímco necelých 46 000 lidí své podnikání naopak ukončilo.
Česko ztrácí konkurenceschopnost. Česká republika v posledních letech ustrnula ve zvyšování konkurenceschopnosti. Slabší konkurenceschopnost zatím výrazněji neovlivnila ekonomický růst. Vyplývá to z analýzy Ministerstva průmyslu a obchodu, které uvedlo, že i přes dosavadní vládní snahu je zřejmé, že nízké inovační schopnosti, vysoké břímě vládních regulací a složitý systém daní a dotací nepřispívají k dlouhodobému růstu HDP. Česko také mírně zaostává za evropským průměrem z hlediska celkových výdajů na výzkum a vývoj vztažených k hrubému domácímu produktu.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Které jsou nejlevnější a nejdražší americké akcie na začátku roku 2019?
Bronislav Špičák (SVS): Zpohodlněli jsme a bereme vodu jako samozřejmost
Tokenizace může být revolucí ve světě byznysu. Vnese do něj nové obchodní modely
Slovensko slaví deset let s eurem. Před deseti lety, v sobotu 17. ledna 2009, přestaly na Slovensku platit koruny. Nahradilo je euro. Prvotní obavy ze zdražování i nostalgie po staré měně se brzy vytratily. Dokazuje to i současný průzkum, z něhož vyplynulo, že až 80 procent Slováků by korunu zpět spíše nechtělo.
CME neprodá svá slovinská aktiva. Mediální skupina CME ukončila smlouvu z 10. července 2017, na jejímž základě plánovala prodat své slovinské aktivity společnosti Slovenia Broadband. Důvodem rozhodnutí je nezískání souhlasu s transakcí od slovinského antimonopolního úřadu. Původní plán byl, že skupina prostředky z prodeje aktiv použije k umoření dluhu. Odhadovaná prodejní cena aktiv byla 169 milionů dolarů. „Neúspěch prodeje povede k nižšímu tempu oddlužení a oddálí také případnou výplatu dividendy,“ uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.
Škrty v Tesle. Americký výrobce elektromobilů Tesla se rozhodl snížit počet svých zaměstnanců na plný úvazek o asi sedm procent. Podle agentury Reuters znamená tento krok zrušení několika tisícovek pracovních míst. „Tesla musí provést tyto škrty a zároveň zvýšit tempo výroby elektromobilu Model 3 a uskutečnit řadu výrobních zlepšení v příštích měsících,“ napsal v e-mailu zaměstnancům zakladatel a generální ředitel automobilky Elon Musk.
VÍCE K TÉMATU: Tesla pod drobnohledem: časovaná bomba pro investory, nebo budoucí lídr autoprůmyslu?
EU proti Číně. Evropská unie začne od soboty uplatňovat cla na dovoz elektrokol z Číny. Cla budou v rozmezí od 18,8 do 79,3 procenta, vyplývá z úředního věstníku EU. Evropští výrobci si v minulosti stěžovali, že čínští vývozci elektrických kol dosahují nižších cen díky vládním subvencím Pekingu a zaplavují jimi trh.
Scala v prodeji. Automobilka Škoda odstartovala v pátek prodej nového modelu Scala. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s pětistupňovou manuální převodovkou stojí 369 900 korun. První auta dorazí k zákazníkům v druhém čtvrtletí letošního roku.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – francouzské drama Zjevení, švédská komedie Amatéři, americký thriller Skleněný, historické drama Kursk a animované snímky Ledová sezóna: Medvědi jsou zpět a Husí kůže 2: Ukradený Halloween.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.