Premiérka Mayová prohrála poměrem 432 ku 202 hlasů. Proti vyjednané dohodě brexitu bylo i 118 poslanců její Konzervativní strany. A přestože v Británii zavládl politický chaos a obavy, že země nemá žádný záložní plán svého odchodu z EU, libra zamířila vzhůru a vůči dolaru v podstatě smazala většinu předchozích ztrát.
VÍCE K TÉMATU: Rozvodová dohoda Británie s EU neprošla. Do brexitu zbývá 73 dní
Proč se tak stalo? Jde v prvé řadě pravděpodobně o pozitivní reakci na pokračování vládní koalice Theresy Mayové – dnes večer bude sice čelit hlasování o důvěře, ale zdá se, že bude mít dostatečnou podporu.
Bezmocný Londýn
V dalších dnech bude kurz libry záležet nejen na výsledku tohoto hlasování, ale především na plánu B, který má Theresa Mayová (pokud ustojí dnešní hlasování o důvěře) předložit v pondělí. A zde se pozice uvnitř britského parlamentu zásadně rozcházejí. Zdá se, že poslanci sice dobře vědí, co nechtějí, ovšem shoda na tom, co chtějí, je v nedohlednu.
Část odpůrců Mayové v Konzervativní straně vidí ve výrazné porážce rostoucí šance na tvrdý brexit bez dohody. Toho se ale většina poslanců (včetně Mayové) bojí a odmítá ho. Část opozice a vládních poslanců proto v případě neschopnosti najít konsenzus nevylučuje debatu o novém referendu, eventuálně o úplném zastavení brexitu – to by se libře bezesporu líbilo.
Aktuální sázky devizového trhu nahrávají vyslovení důvěry britskému kabinetu a následně prodloužení termínu vystoupení Británie z EU, které má proběhnout v pátek 29. března 2019 ve 23:00 GMT (o půlnoci z 29. na 30. března SEČ). Tyto varianty by pro libru byly také pozitivní. Naopak negativně by se na kurzu libry projevily předčasné volby a tzv. tvrdý brexit bez dohody.
Otazníky nad brexitem i librou přetrvávají
Libra aktuálně těží z mírnějšího postoje čelných představitelů Evropské unie. EU sice zrychluje přípravy na chaotický brexit, ale současně připouští možnost odložit pevný termín odchodu.
Jean-Claude Juncker nebo Emmanuel Macron hovoří o možnosti posunutí termínu, ale to pouze v případě, že se bude v Británii jasně rýsovat konsenzus. Druhým dechem ovšem dodávají, že v zamítnuté rozvodové smlouvě již žádné nové (zásadní ústupky) dělat nelze.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak zranitelné jsou obchodní vztahy ve střední Evropě?
Pokud by se měl reálně dostat do hry scénář tvrdého brexitu, ve střední Evropě by vůči narušení zahraničního obchodu bylo nejvíce zranitelné Slovensko, pak zhruba podobně Česko, Polsko a Maďarsko a nejméně Rumunsko a Bulharsko.
Modelový pokles britské poptávky po zboží a službách z kontinentální Evropy o 20 % by se v Česku podle našich odhadů odrazil v poklesu přidané hodnoty o více než 0,3 p. b. (bez sekundárního dopadu na investice). K nejvíce postiženým odvětvím by v takovém případě patřila elektronika a automobilový průmysl.