Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Jednorožec Mews získal další miliardy; ČNB mírně snížila sazby a místo Síkely na MPO zřejmě Vlček aneb souhrn ekonomických událostí 39. týdne 2024
Libor Akrman 27. září 2024Vláda schválila větší schodek rozpočtu; Meta ukázala nové „virtu-brýle“; nováčkem ve vedení ČNB Jakub Seidler; české banky v pololetí v…
Hraje se o budoucnost lidstva? Ve vývoji umělé inteligence probíhají závody Čína vs. USA
Libor Akrman 25. června 2024Závod mezi USA a Čínou ve vývoji umělé inteligence a robotiky bezpochyby urychlí tempo inovací a posune hranice lidských možností.…
- PROFIL
Brad Keywell (EY Světový podnikatel roku): Dělit se není povinnost ale radost
Self made man, který se ve třiceti letech stal dolarovým milionářem. Dnes devětačtyřicetiletý Američan Brad Keywell pomáhá ostatním firmám zvyšovat jejich efektivitu a ziskovost. Jeho společnost Uptake Technologies vyvinula prediktivní software fungující na principu analýzy dat a umělé inteligence, který umí předvídat poruchy dříve, než k nim ve skutečnosti dojde. Firma s valuací převyšující dvě miliardy dolarů se stala jedním z nejrychleji rostoucích amerických startupů. Keywellův podnikatelský příběh zaujal také porotu soutěže EY Světový podnikatel roku, která ho ocenila nejvyšším titulem.
Víte, co mají společného Bill Gates, Warren Buffett, Mark Zuckerberg nebo třeba Richard Branson? Kromě zcela zjevného faktu, že jde o miliardáře self made many, kteří své bohatství nezdědili, ale poctivě se o něj zapříčinili, jsou to také mimořádní filantropové.
Jejich jména najdete na seznamu platformy Giving Pledge, v jejímž rámci se zavázali odevzdat většinu svého majetku na charitativní účely. Skrze dobročinné projekty usilují o to, aby byl svět lepším místem pro život.
Nejsou na to sami. Iniciativu už podepsaly více než dvě stovky světových osobností. Od roku 2016 mezi nimi figuruje i Brad Keywell, letošní vítěz prestižní soutěže EY Světový podnikatel roku, jehož profil vám přinášíme.
PROFILY SVĚTOVÝCH PODNIKATELŮ ROKU NA PEAK.CZ:
Vyloupl se z brazilské favely. Kdo je světový podnikatel roku 2018?
Nejlepší podnikatel světa roku 2017 Murad Al-Khatib: od semínka čočky až na vrchol
Technologický průkopník, srdcem filantrop
Někdo se s krví obchodníka narodí, jiný ji za celý život nezíská. Brad Keywell je ten první případ. Už jako šestiletý obrážel v doprovodu své matky obchody, kterým nabízel k prodeji vlastnoručně vyrobené pohlednice.
Přestože vystudoval práva, ambice stát se světoznámým obhájcem práv vzdal a raději se rozhodl pro studium ekonomie. Dobře udělal, už ve třiceti letech z něj byl dolarový milionář.
Na přelomu milénia totiž prodal internetovou firmu Starbelly, kterou koupila největší americká reklamní agentura HA-LO. Keywell a jeho celoživotní byznysový partner Eric Lefkofsky za ni tehdy získali 240 milionů dolarů.
To ale nebyla jediná Keywellova byznysová kariéra. V průběhu let založil ještě šestici dalších technologických firem, z nichž mnohé dovedl až na burzu. Podnikal v logistice, v nákupu médií nebo retailu, přičemž celková hodnota těchto firem přesáhla šest miliard amerických dolarů.
Mimochodem, před dvanácti lety stál také u zrodu Grouponu, vůbec prvního slevového portálu na světě.
VIDEO: Jak ušetřit s Grouponem?
Zdroj: YouTube.com
Inteligentní věštění
V roce 2014 rodáka z Michiganu zlákal svět umělé inteligence a internetu věcí. Založil firmu Uptake Technologies, která se zabývá vývojem prediktivního analytického softwaru.
Nápad založit firmu Uptake dostal Keywell na letišti, kam jel vyzvednout svoji dceru. U příletové tabule zjistil, že její let je opožděn, protože letecká společnost nedokázala včas zajistit náhradní díl, který bylo třeba na letadle vyměnit.
Tak ho napadlo, že této chybě šlo předejít, a postavil na tom nový byznys. Díky praxi a technologickým znalostem ho napadlo využít možností prediktivního softwaru a pustil se do hledání řešení.
Uptake se stal nejrychleji rostoucím americkým startupem, jemuž se v nejkratší době podařilo dosáhnout hodnoty dvou miliard amerických dolarů. Z původních 50 zaměstnanců firma za pouhé čtyři roky vyrostla na současných 750.
Jednorožec z Illinois
Dnes firma Uptake spolupracuje s desítkami průmyslových podniků, kterým pomáhá předvídat, kdy přestane nějaká součástka v systému správně fungovat nebo vypoví službu úplně. Software, který analyzuje data ze senzorů umístěných na výrobním zařízení a používá prediktivní datové modely, šetří podnikům miliony dolarů.
Datovou analýzu využívají zákazníci na všech kontinentech kromě Antarktidy, zejména v různých typech výroby, od letectví a autoprůmyslu přes energetiku, těžební průmysl až po stavebnictví či zemědělství. Mezi významné klienty firmy patří například americká armáda, Americký červený kříž, Rolls-Royce nebo Caterpillar.
A právě poslední zmíněný výrobce pozemní techniky do chicagského startupu v roce 2015 také strategicky zainvestoval. Nebyl však jediný. Celkem Uptake od investorů získal 250 milionů dolarů a s aktuální valuací přesahující 2,3 miliardy dolarů je jedním z pěti jednorožců (firma, jejíž tržní hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů, pozn. red.) státu Illinois.
Za lepší svět
Umělá inteligence změní podle Keywella svět k lepšímu. „Datová analýza a optimalizace mohou pomocí umělé inteligence zlepšit většinu procesů a přinést větší produktivitu, spolehlivost i bezpečnost. Než se bát nových technologií, měli bychom se naučit je správně využívat a dobře se přizpůsobit změnám, které přinesou,“ řekl Keywell u příležitosti vyhlášení soutěže EY Světový podnikatel roku v Monte Carlu.
„Revoluce, kterou do globálního průmyslu přináší sběr dat a prediktivní analýza, je teprve na začátku. Jako podnikatel se v novém světě, který nevyhnutelně nastupuje, snažím přicházet s dlouhodobě udržitelnými řešeními některých nejnaléhavějších ekonomických a sociálních problémů světa,“ dodal.
Platformy Uptake Technologies proto už nyní slouží i při řešení sociálních problémů. Například organizace působící na nepálských hranicích používají datovou analytiku firmy k identifikaci případů obchodování s lidmi, což umožňuje příslušným institucím včas proti těmto skupinám zasáhnout.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Vladimír Špička (Forcepoint): Film Minority Report se v kybernetické bezpečnosti stane realitou
Pět let od skandálu LuxLeaks. Lucembursko je stále vyhledávaným sídlem bohatých
Původní byznys amerického prezidenta se zadrhává. Z Trump Toweru se lidé stěhují pryč
Peníze si do hrobu nevezmeš
Životní filozofií čerstvě oceněného světového podnikatele je, že podnikatelský úspěch jednotlivce by měl sloužit nejen jeho rodině, ale i zaměstnancům, místnímu společenství a budoucím podnikatelům. Proto v roce 2014 založil spolu se svou manželkou Kim nadaci Keywell Foundation, která si dala za úkol podporovat sociální podnikatele přicházející s novými přístupy.
„Jsem přesvědčený, že dělení se není povinnost, ale radost. Je to šance žít dobrý a smysluplný život,“ uvedl při vyhlášení 49letý byznysmen, který se poslední čtyři roky věnuje studiu filozofie.
Nadace poskytuje příspěvky celé řadě neziskových a nevládních organizací, zaměřuje se především na oblast vzdělávání, postavení žen a rovný přístup k příležitostem. V roce 2016 manželé Keywellovi podepsali také již zmíněnou výzvu The Giving Pledge, která signatáře zavazuje, aby většinu bohatství věnovali na dobročinné účely.
Vedle nadace se Keywell věnuje také celé řadě dalších filantropických aktivit: založil platformu Chicago Ideas Week, což je v současnosti jedno z největších globálních setkání zaměřujících se na nové myšlenky.
Stál rovněž za vznikem neziskové organizace Future Founders, která mladé lidi vzdělává v oblasti podnikání. A založil tak trochu jiné muzeum wndr, které v Chicagu prezentuje nové interaktivní umění i díla současných mistrů, v němž působí jako kurátor.
„Podnikání není tolik o tom, kolik toho získáte, ale spíš o tom, kolik toho dáte. Podnikatelé by měli posunovat lidstvo dopředu, někdy malými krůčky a jindy velkými skoky,“ věří Keywell a v tomto duchu se snaží i pokračovat.