I ostatní britská média hodnotí výsledek úterního hlasování parlamentu, který odmítl brexitovou dohodu vyjednanou s Bruselem, jako naprosté ponížení premiérky. Opoziční labouristé vzápětí podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Hlasovat o něm budou poslanci dnes kolem osmé hodiny večer.
Očekává se, že Mayová hlasování o důvěře bez problémů ustojí. Poslanci ze severoirské strany DUP, kteří sice odmítli brexitovou dohodu, totiž po hlasování potvrdili, že vládě nedůvěru nevysloví. Vládu údajně podpoří také euroskeptičtí konzervativci ze skupiny okolo Jacoba Reese-Mogga.
Výsledek včerejšího hlasování je podle britských médií jasně nejvýraznější porážkou vlády v Dolní sněmovně. Mayovou nepodpořili nejen labouristé, ale také 118 poslanců její vlastní Konzervativní strany. Dohoda o brexitu byla zamítnuta rozdílem 230 hlasů, přičemž dosud nejkrutější porážku utržil v roce 1924 labouristický premiér Ramsay MacDonald, a to o 166 hlasů.
Plán B
Mayová by do pondělí 21. ledna měla představit „plán B“, tedy další postup ohledně odchodu země z EU. Alternativami jsou odložení brexitu, druhé referendum o vystoupení, předčasné volby, ale i neřízený brexit bez dohody.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mayová v pasti. Ať dopadne brexit jakkoli, nic dobrého to nepřinese
Sesazení či odstoupení premiérky a předčasné volby se zatím jeví jako nejméně pravděpodobná alternativa. Po neúspěšném hlasování totiž Mayová oznámila, že strategií vlády není marnit čas až do neřízeného brexitu. Za nejlepší cestu tak stále považuje spořádaný odchod z EU s „dobrou dohodou“.
Už ovšem nenaznačila, jak hodlá získat většinovou podporu v parlamentu či zda se chystá požádat o odklad termínu brexitu. S odkladem musí souhlasit všechny členské státy EU. Pokud Brusel zůstane neústupný, pak by 29. března došlo k brutálnímu brexitu se všemi jeho důsledky.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak dopadne tvrdý brexit na Velkou Británii? Třeba dražší sýr až o 70 procent