Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
VW odkládá rozhodnutí o gigafactory, státní dluh Česka rekordně stoupá a Musk už je zase nejbohatší aneb souhrn ekonomických událostí 9. týdne 2023
Český státní dluh na rekordu; koruna posiluje a pomalu míří k 23 Kč/euro; Česká spořitelna výrazně v zisku; VW odkládá verdikt o lokaci gigafactory; ČEZ naopak ví, kam s malými reaktory; Křetínský zřejmě ve Francii zamíří i do IT služeb; Erste Group navýšila zisk; čínský průmysl zrychluje; Stellantis zredukuje italské provozy; Microsoft pokročil s chystaným datovým centrem pro ČR; výše inflace zaskočila Francouze, Španěly i Němce; zemětřesení v Turecku za 35 mld. USD a Tesla postaví fabriku také v Mexiku.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
otázka na úvod, jak jste si užili letošní suchý únor? (pokud jste se tedy také nasadili měsíční abstinenci). Vypadá to, že se tahle zdravotně-osvětová tradice poměrně solidně ujala, tedy alespoň podle mého okolí i před pár dny zveřejněných informací stejnojmenné kampaně. Podle ní se mezi „sušiče“ zařadilo přes 900 tisíc lidí – tedy těch, kteří se zaregistrovali do zmíněné kampaně v jejím 10. ročníku. Součástí kampaně byl i výzkum, který mj. zkoumal, proč vlastně pijeme. „Nejvýznamnějším činitelem je potřeba uvolnit se a vyrovnat se se stresem,” stojí v tiskové zprávě. Vzhledem k tomu, že Česko patří dlouhodobě mezi země s nejvyšší spotřebou čistého alkoholu na hlavu, by se mohlo zdát, že jsme vystresovaná země. Což podle mě rozhodně není pravda, spíše bych řekl, že ti Češi, co si alkohol v různé míře dopřávají, se řídí cimrmanovským heslem: chlast – slast…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Rekordní zadlužení Česka
Český státní dluh se loni zvýšil na rekordních 2,895 bil. Kč. Výši dluhu potvrdilo ministerstvo financí (MF), předběžně ji na stejné úrovni zveřejnilo už počátkem ledna. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 275 033 Kč. Státní dluh se meziročně zvýšil o 429 mld. Kč. Míra zadlužení dosáhla 42,9 % HDP, od konce roku 2021 se zvýšila o 2,5 procentního bodu. Za nárůstem státního dluhu stojí zejména vydání nových státních dluhopisů, které MF využilo k financování schodku loňského rozpočtu 360,4 mld. Kč. Stát si také půjčil peníze na poskytnutí úvěru polostátní energetické společnosti ČEZ, která se potýkala s nečekaným nárůstem záloh na energetických burzách.
Musk už je zase nejbohatší
Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg znovu stal nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu letošní růst akcií Tesly. V prosinci Muska v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH, která se věnuje prodeji luxusního zboží. Arnault je nyní podle tohoto žebříčku na druhém místě, v jiném žebříčku je stále první. Akcie Tesly v pátek stouply o 5,5 %, což zvýšilo hodnotu Muskova majetku na 187,1 mld. USD, vyplývá z žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg. Arnaultův majetek činí 185,3 mld. USD.
Supersilná koruna
Česká měna v úterý poprvé od července 2008 posílila pod 23,50 koruny za euro. Odpoledne se podle údajů serveru Patria Online dostala až na 23,47 koruny za euro. Krátce před koncem obchodování sice vůči jednotné evropské měně mírně oslabila, ale i tak je její závěrečný kurz 23,52 koruny za euro nejpevnější za posledních více než 14 a půl roku.
Česká spořitelna výrazně v zisku
České spořitelně loni stoupl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 42,2 % na 20,2 mld. Kč. Podle banky je za tím výrazně vyšší provozní výsledek odrážející obchodní růst a celkové zotavení po pandemii covidu-19. Provozní zisk dosáhl 28,5 mld. Kč, meziročně vzrostl o 30 %. Provozní výnosy spořitelně vzrostly v meziročním srovnání o 17,8 na 49,9 mld. Kč. Podle banky byly ovlivněny rostoucím čistým úrokovým výnosem, čistým výnosem z poplatků a provizí a čistým ziskem z obchodních operací. Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, se oproti roku 2021 zvýšil o 18,1 % na 36,7 mld. Kč. Rostly klientské úvěry i vklady, vývoj podpořily také investice do dluhopisů.
VW odkládá verdikt o umístění gigafactory
Koncern Volkswagen zřejmě bude potřebovat na finální rozhodnutí o lokalitě pro chystanou továrnu na výrobu baterií do elektromobilů více času. Důvodem je případné zohlednění změn v novém balíčku podpůrných opatření v programu Green Deal, který chystá Evropská unie. Novinářům to v pondělí řekl předseda představenstva Škody Auto Klaus Zellmer. Podle dřívějších sdělení se měl koncern rozhodnout o lokalitě do konce minulého roku a poté o několik měsíců později, hovořilo se o konci března.
ČEZ vytipoval místo pro malé reaktory
Energetická společnost ČEZ vytipovala pro stavbu malých modulárních reaktorů další dvě lokality. Vzniknout mají v Dětmarovicích na Karvinsku a v Tušimicích na Chomutovsku. V obou místech by měly v druhé polovině příští dekády nahradit současné uhelné elektrárny. Podnik prověřuje i další lokality pro umístění reaktoru. První malý modulární reaktor chce společnost postavit v Temelíně, hotový by měl být v roce 2032.
Míří Křetínský ve Francii i do IT služeb?
Francouzská technologická firma Atos, která kvůli ztrátám zahájila loni v červnu restrukturalizaci, jedná s českým podnikatelem Danielem Křetínským, který by mohl převzít její divizi Tech Foundations. Informoval o tom list Le Monde, v němž český miliardář drží menšinový podíl. Zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit. Francouzský list připomíná, že by to bylo poprvé, co by Křetínský vstoupil do sektoru IT služeb. Atos dále vede rozhovory mimo jiné s evropskou leteckou skupinou Airbus. Evropský výrobce letadel projevil zájem o odkoupení podílu 29,9 procent v divizi Evidian, která se má brzy od Atosu oddělit. Soustředí se na kybernetickou bezpečnost a superpočítače.
Erste hlásí úspěšný loňský rok
Erste Group Bank oznámila za rok 2022 meziročně výrazně lepší výsledky na úrovni čistých úrokových výnosů i příjmů z poplatků a provizí. Banka podle předběžných výsledků zvýšila provozní zisk o 16,3 % na 4 mld. eur. Pomohl jí hlavně zájem o úvěry a růst úroků, stejně jako snížení provozních nákladů. Čistý zisk náležející vlastníkům mateřské společnosti se zvýšil na 2,16 mld. z 1,92 mld. eur před rokem.
Karosérie EvoBus ještě více z Česka
Firma EvoBus, která je dceřinou společností výrobce nákladních automobilů a autobusů Daimler Truck, do roku 2028 kompletně přesune výrobu karoserií pro autobusy ze svých závodů v Německu a Francii do České republiky. Rozhodnutí je součástí změn v německých továrnách, jejichž cílem je snížení nákladů a zajištění konkurenceschopnosti německých závodů. V tiskové zprávě to oznámila společnost Daimler Truck. Firma EvoBus, která montuje autobusy Mercedes-Benz a Setra, funguje v Holýšově 25 let a trvale zvyšuje výrobu. Podle informací plzeňského úřadu práce koncern Daimler aktuálně hledá až 300 lidí.
Český zdravotnický start-up získal další injekci
Start-up Optellum vyvíjí nástroj na bázi umělé inteligence (AI), který dokáže na tomografickém snímku plic rozpoznat rakovinu plic v raném stadiu. Vědec Václav Potěšil se svým týmem získal další investici ve výši 300 milionů korun, celkově tak na vývoj zdravotnického nástroje oxfordský start-up získal přes půl miliardy. Peníze oxfordský start-up využije na další vývoj a k navazování partnerství se zdravotnickými giganty, díky nimž se dostane k pacientům. V současné době má Optellum navázanou spolupráci s 20 nemocnicemi zejména ve Velké Británii a ve Spojených státech, kde start-up disponuje povolením od regulátorů.
Český průmyslový holding v krizi
Bezmála sto milionů korun věřitelů v trapu a měsíce indisponovaný jednatel firmy soustavně se omlouvající ze soudních jednání. Takový je příběh dluhopisového emitenta Český průmyslový holding, nad nímž Městský soud v Praze v závěru ledna vyhlásil úpadek. Firma má z posledních let na kontě hned několik „neviditelných“, takzvaných podlimitních dluhopisových emisí.
Čínský průmysl zrychluje
Aktivita v čínském zpracovatelském sektoru v únoru rostla nejrychleji za více než desetiletí. Pomohlo k tomu zrušení omezení koncem loňského roku, která měla bránit šíření nemoci covid-19, . Index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu stoupl na 52,6 bodu z lednových 50,1 bodu. Překonal tak odhady analytiků a stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2012. Index se nachází nad hranicí 50 bodů, která odděluje pokles sektoru od růstu. Analytici podle agentury Reuters očekávali zvýšení indexu jen na 50,5 bodu. Souhrnný index, který zahrnuje také aktivitu mimo zpracovatelský průmysl, stoupl v únoru na 56,4 bodu z lednových 52,9 bodu.
Stellantis zredukuje italské provozy
Mezinárodní automobilová skupina Stellantis hodlá v letošním roce v Itálii zrušit až 2 000 pracovních míst, což odpovídá více než čtyřem procentům její celkové pracovní síly v zemi. Informovaly o tom agentury Reuters a Bloomberg s odvoláním na dohodu firmy s italskými odbory. Stellantis v Itálii zaměstnává kolem 47 000 lidí. Za plánovaným rušením pracovních míst podle agentury Bloomberg stojí přechod od automobilů se spalovacími motory k elektromobilům. Podle agentury Reuters se má snížení počtu pracovních míst uskutečnit prostřednictvím dobrovolných odchodů zaměstnanců.
Belgie snižuje podíl státu v BNP Paribas
Belgie prodala za 2,17 mld. eur celkem asi 33 mil. akcií největší francouzské banky BNP Paribas. Její podíl v bance tím klesl na 5,1 % z dřívějších 7,8 %, oznámila belgická státní holdingová a investiční agentura SFPI. Belgie tak přišla o pozici největšího akcionáře této francouzské banky.
Microsoft pokročil s chystaným datovým centrem pro ČR
Americká společnost Microsoft pokročila v přípravách na vybudování datového centra v Praze. Celkově by mělo vyjít na více než pět a půl miliardy korun. Stavba a její vybavení podle informací E15 aktuálně počítá s částkou mírně nad čtyři miliardy. Na dalších jeden a půl miliardy vyšel pozemek v Letňanech, který získal v květnu loňského roku od CPI Radovana Vítka. Microsoft už má hotový projekt a pro účely výstavby datového centra založil samostatnou společnost ovládanou evropskou centrálou sídlící v Irsku. Jednatelkou je ředitelka české pobočky Microsoftu Violeta Luca.
Výše inflace zaskočila Francouze, Španěly i Němce
Míra inflace ve Francii a ve Španělsku se v únoru překvapivě zvýšila. Za své tak vzaly předpoklady, že ECB už bude se zvyšováním úrokových sazeb v nynějším cyklu brzy hotova. Klíčová depozitní sazba je nyní na 2,50 % a přestože na začátku roku analytici očekávali strop kolem 3,50 %, nyní už mluví o 4 %. Míra inflace ve Francii podle metodiky používané v EU v únoru podle místního statistického úřadu vzrostla na rekordních 7,2 z lednových sedmi procent. Ve Španělsku se zvýšila na 6,1 z 5,9 %. Analytici v případě Francie počítali se stagnací na sedmi procentech, v případě Španělska čekali pokles, a to na 5,7 %, uvedla agentura Reuters.
Míra meziroční inflace v Německu harmonizovaná s metodikou výpočtu EU v únoru dosáhla 9,3 %, což je o 0,1 procentního bodu více, než kolik činila lednová hodnota. Zrychlení růstu spotřebitelských cen je překvapivé, neboť analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles inflace na 9 %.
Zemětřesení v Turecku za 35 miliard dolarů
Zemětřesení, které letos 6. února zasáhlo Turecko, způsobilo v této zemi přímé fyzické škody zhruba za 34,2 mld. USD. Náklady na obnovu a rekonstrukci by pak mohly dosáhnout více než dvojnásobku této částky. Ve svém odhadu to uvedla Světová banka (SB). Odhady škod způsobených zemětřesením v sousední Sýrii představí v úterý, uvedla agentura Reuters.
Revolut poprvé v zisku
Britská finančně technologická společnost Revolut, která působí i v Česku, loni zvýšila tržby o 33 % na více než 850 mil. liber (22,6 mld. Kč). Růst zaznamenala díky platbám, předplatnému a podnikatelským účtům, řekl agentuře Reuters finanční ředitel Mikko Salovaara. Dodal také, že Revolut se v roce 2021 dostal poprvé od svého založení v roce 2015 do zisku. Zisk před zdaněním v roce 2021 činil 59,1 mil. liber po ztrátě 205 mil. liber v roce 2020. Tržby předloni stouply na trojnásobek a dosáhly 636,2 mil. liber, přispěl k tomu hlavně růst obchodů s kryptoměnami.
Tesla postaví fabriku i v Mexiku
Americká automobilka Tesla postaví závod ve městě Monterrey v mexickém státě Nuevo León. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který o podmínkách výstavby telefonicky hovořil se šéfem automobilky Elonem Muskem. Podle zdroje agentury Reuters obeznámeného se situací bude investice do továrny na počátku činit zhruba miliardu dolarů a v dalších fázích by se její celková výše mohla vyšplhat až na 10 mld. USD.
Konec pobrexitovských bojů mezi UK a EU?
Británie a Evropská unie dosáhly dohody o obchodních pravidlech v Severním Irsku, čímž by měly skončit vlekoucí se prudké spory o urovnání po brexitu, uvedla britská média. Dohoda, která následuje po setkání britského premiéra Rishiho Sunaka a předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, by měla dopomoci k hladkému obchodu mezi Ulsterem a zbytkem Spojeného království.
Česká ekonomika je 12. nejsilnější EU
Podle zjištění Indexu prosperity a finančního zdraví se kondice české ekonomiky oproti loňskému roku v unijním srovnání propadla o tři příčky. Pokles na 12. místo zapříčinily především extrémní nárůst inflace a nízká přidaná hodnota produkce. Nejlepších výsledků Česko dosahuje v komplexnosti ekonomiky a v investicích proti HDP. Oba tyto úspěchy s sebou ale nesou i několik problémů. Pozitivně se dá vnímat postupný nárůst robotizace i stále relativně nízký veřejný dluh.
Validation Camp ovládla aplikace Galenio
Brněnský Validation Camp, společný projekt ČSOB a českých univerzit podporující studentské podnikání, přilákal na sedm desítek studentek a studentů. Na třídenním workshopu se zájemci učili, jak ověřit poptávku po svých nápadech a získávali zpětnou vazbu od odborníků a investorů. Vítězem se stala aplikace Galenio, která bourá jazykové bariéry ve zdravotnictví díky automatickým překladům zpráv a otázek mezi zahraničním pacientem a českým lékařem. Velký posun za krátkou dobu udělal projekt „Ná, šup“ se zdravými snídaňovými kašemi, který obsadil druhé místo. Třetí skončilo „Žákovské portfolio“, projekt středoškoláků, který již testuje přes 100 studentů s cílem lépe poznat sami sebe.
Philips Morris s jednorázovou e-cigaretou
Společnost Philip Morris International vstupuje v České republice do další kategorie bezdýmných nikotinových produktů. Do svého portfolia nyní zařazuje prémiovou jednorázovou elektronickou cigaretu, díky čemuž může dospělým kuřákům, kteří by jinak pokračovali v kouření cigaret, nabídnout více možností k přechodu na potenciálně méně rizikovou alternativu.
Home Credit otevře kamenné pobočky
V březnu otevře Home Credit první kamenné pobočky v České republice. I přesto, že roste počet klientů, kteří uzavírají spotřebitelské úvěry on-line nebo přes aplikaci, existuje stále velké množství těch, kteří preferují osobní kontakt. Existenci kamenné pobočky finanční instituce považuje více než 40 % lidí za faktor důvěryhodnosti, jak vyplynulo z interního průzkumu Home Creditu mezi klienty, kteří mají zkušenost se spotřebitelskými úvěry.
Rok od pádu Sberbank: vyplaceno přes 25 miliard
Největší výplata náhrad vkladů v historii českého systému pojištění vkladů úspěšně pokračuje i rok po pádu Sberbank CZ. Garanční systém finančního trhu během 12 měsíců vyplatil prostřednictvím poboček Komerční banky náhradu vkladů více než 87 tisícům klientů Sberbank CZ, kteří získali 25,362 miliard korun.
Na vlně kvartálních firemních výsledků:
Potěšily: Erste Group Bank; Uniqa pojišťovna; Revolut; Puma; Nivea; AB InBev; Veolia Environment; Merck KGaK;
Zklamaly: Aston Martin; Norweigen; AutoZone.