Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
České zdravotnictví není připraveno na další krize ani na stárnutí populace, ukazuje analýza
Pavlína Zítková 13. září 2024Český zdravotnický systém je na 10. místě zemí nejhůře připravených na stárnutí populace, možné další epidemie, nárůst chronických chorob a…
Bez investic nemá Evropa šanci. USA i Čína jí ujíždějí o „parník“
Libor Akrman 12. září 2024Evropská komise představila pod vedením bývalého guvernéra Evropské centrální banky Maria Draghiho novou obsáhlou zprávu o evropském zaostávání. Pro větší…
- Článek
Jak dopadne tvrdý brexit na Velkou Británii? Třeba dražší sýr až o 70 procent
Odchod Velké Británie z Evropské unie "po zlém" je stále pravděpodobnější. Odborníci se shodují, že brexit bez jakékoliv dohody Londýna s Bruselem by měl negativní důsledky jak pro britskou ekonomiku, tak pro hospodářství některých zemí, které v Evropské unii zůstávají. Některé konkrétní důsledky pro Brity zmapovala Saxo Bank.
Že „rozvod“ Spojeného království a Evropské unie (EU) nebude jednoduchý, věděli všichni. Nicméně pomalé vyjednávání, přičemž Británie má vystoupit z EU již příští rok v březnu, vyvolává stále častější obavy o dalším osudu hlavně britské ekonomiky.
Jak nedávno podotkla šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, všechny pravděpodobné scénáře brexitu budou znamenat pro britskou ekonomiku další náklady, které v menším rozsahu pocítí i celá Unie.
„Čím větší budou překážky obchodu v rámci nových vztahů, tím nákladnější to bude. To by mělo být celkem jasné, ale zdá se, že někdy není,“ prohlásila Lagardeová.
GRAF: Vývoj HDP Velké Británie
Za posledních 5 let, meziroční srovnání, v procentech.
Britská ekonomika je pátá největší na světě, nicméně od referenda, které proběhlo v roce 2016, příliš nevzkvétá. Překvapivé rozhodnutí Britů pro odchod z EU znamenal, že se růst tamního hospodářství zpomalil a dál zaostává za většinou bohatých zemí.
Predikce Saxo Bank
Pokud jednání mezi Velkou Británií a EU ztroskotají, což zatím vypadá poměrně pravděpodobně, bude mít 1. duben 2019 pro běžné občany Britských ostrovů velmi nepříjemné důsledky.
Dotkne se téměř každého aspektu běžného života. Jedinou záchranou by bylo dosažení dohody s EU, ale Britové, zdá se, nedokážou dosáhnout dohody ani sami mezi sebou…
Zde jsou důsledky na vybrané druhy výrobků, jak je zmapovala dánská Saxo Bank:
Potraviny
Pokud Velká Británie opustí společný trh a celní unii bez nějaké alternativní dohody, na dovozy se začnou uplatňovat standardní pravidla Světové obchodní organizace. Znamenalo by to uplatnění masivních cel i na široký okruh potravin.
Například sýr se tak může stát drahým a luxusním zbožím, protože země dováží více než 60 procent jeho spotřeby a brexit bez dohody může znamenat prodražení sýra o 74 procent.
Sýr může kvůli clům podražit až o 74 %
Může se tedy stát, že pizzerie budou muset kvůli ceně nahrazovat mozzarellu v Margheritě tuhým želé.
Automobily
Celní sazby Světové obchodní organizace (WTO) na motorová vozidla představují 10 procent jeho ceny. Znamená to, že o tuto částku může zdražit vývoz aut vyrobených v Británii a stejně tak dovoz aut z Unie.
Až 56 procent britské produkce automobilů přitom dnes končí na jednotném evropském trhu a z aut jezdících na britských silnicích je jich z dovozu až 82 procent.
Víno
Spotřebitelské ceny vína mohou vzrůst o 22 procent.
Kromě cel a vyšších nákladů na administrativu dovozu je třeba zohlednit i očekávaný pokles kurzu britské libry. Vyšší ceny a nižší mzdy sníží spotřebu vína.
Důsledkem bude i pokles výběru v obchodech a vinotékách.
Fotbal
Evropská pravidla, která dnes umožňují britským klubům hledat fotbalisty kdekoli v Unii, přestanou platit.
To se projeví na jedné z nejkvalitnějších fotbalových soutěží světa – Premier League.
Hvězdy jako Iker Pozo z Manchester City, Jose Garrido z klubu Fulham nebo Dimitri Sea hrající za Aston Villu, tak mohou být poslední vlnou mladých talentů z evropského kontinentu v Británii.
VÍCE O BREXITU NA PEAK.CZ
Mlha nad Temží zahaluje i brexit. Tohle je pět scénářů možného vývoje vyjednávání
Měkký brexit z dílny Mayové vyvolává v Británii politický chaos
Bezmocný Londýn. Ekonomická síla britské metropole brexitem utrpí
Letecká přeprava
Dopady brexitu bez dohody na leteckou dopravu mohou být zásadní. Odchod z Unie totiž znamená i odchod z jednotného leteckého trhu.
Bez následné bilaterální dohody s Unií zůstane většina příchozích i odchozích letů připoutána k zemi.
Bude se to týkat jak linek s evropským kontinentem, tak i mimo něj. Žádné letecké povolení – žádné lety.
Nouzová zdravotní péče
Pokud se třeba lyžovánímilovným Britům i přesto nějak podaří dostat do francouzských Alp, měli by si dávat pozor.
Pohotovostní zdravotnická služba je totiž dnes dostupná všem občanům Unie bezplatně.
Jde o reciproční pravidla. Pokud však budou Britové potřebovat lékařskou péči po tvrdém brexitu, budou si muset sáhnout hlouběji do kapsy.
Anebo mít velmi dobré pojištění, které pravděpodobně nebude levné. Měli by být proto velmi opatrní.
Ochrana investic
Brexit, jakkoliv k němu dojde, bude mít vážné důsledky nejen pro Brity, ale i pro všechny účastníky finančních trhů.
Jde například o rizika v podobě oslabení kurzu britské libry, nebo pohyby cen akcií či dluhopisů.
Tyto faktory nelze ovládat, natož zastavit, ale je možné zmírnit případné škody prozíravými rozhodnutími.
Jedním z nich jsou například opce, které dokáží ochránit akciová portfolia omezením ztrát při poklesu cen, ale zároveň umožňují těžit z případného růstu cen podkladových aktiv.
Nejistota trvá
Každopádně britští a evropští vyjednavači zatím mají čas uzavřít dohodu o tom, za jakých podmínek Britové vystoupí. Následně by se měli dohodnout na podobě vzájemných vztahů po brexitu.
Jenže nedávné uvíznutí kvůli faktoru jménem Irsko, kdy Irská republika zůstává v EU, zatímco Severní Irsko patří Británii a tudíž by odešlo z EU s ní, jen jednou z brzd vyjednávání.
Na této i dalších „drobnostech“ zatím rozhodně nepanuje shoda ani se neblíží tomu, jak konkrétně k dohodě dospět.
Děsivá snůška polopravd ,demagogie a lží.VB nebude platit do podvodu tisíciletí zvaného EU obrovské peníze a tím živit třeba francouzské superdotované zemědělce.Vypráská ze svých lovišť všechny rybářské lodě EU,nebudou se jim tam valit po tisících cikáni z celého východního bloku za dáfkami.Rusko je v embargu více než pět let a najednou po recipročním opatření vyváží obrovské množství potravin,které ve fin.vyjádřní přinesou víc než zbrojní průmysl!!!Nehledě na to,že autor pozapomněl na „maličkost“.VB je součástí commonweltu že ano? A copak to asi znamená?Že se celá EU může podělat,ale Britové budou obchodovat dle svých pravidel a s kým chtějí a bez idiotických nařízení nikým nevolené sebranky zvané komise,nemusí přebírat stupidní zákony a navíc,Francouzům se bude naopak velmi špatně dýchat,protože jak známo je právě Francie největším pobíračem dotací v celé EU.Dále veškerá cla ze zboží mimo EU schlamstne nenažraná EU a tím pádem zůstanou prašule v Anglii,že?Naschvály ze strany EU jsou jen proto,že dobře ta verbež tuší,že se VB za dva roky zvedne a ukáže ostatním,včetně Česka,že je lepší fofrem vypadnout a být mimo zlodějskou neobolševickou EU.Tož tak autore.