Mohlo by vás také zajímat
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
Výsledková smršť technologických gigantů a Huawei ze hry aneb souhrn událostí 5. týdne
Zatímco Generální finanční ředitelství tento týden vyloučilo čínskou společnost Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně, prezident Miloš Zeman přijal její zástupce na Pražském hradě. Není to poprvé (a asi ani naposledy), kdy jde hlava státu proti proudu. Senátor Václav Láska tento týden oznámil, že za prezidentovy zásahy do české justice na něj chystá ústavní žalobu. Tolik k dění ve vysoké politice, ale i byznysově byl uplynulý týden velmi výživný. Většina z technologických gigantů totiž oznámila hospodářské výsledky z konce roku.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
žádný strom neroste do nebe, tvrdí lidové moudro. Božskou výjimku nemá ani jabloň plodící nakousnutá jablka. A tak i technologický gigant Apple zažívá poprvé od doby, kdy představil svůj první iPhone, obrat ve vývoji tržeb a zisku. Největším jeho problémem je Čína, která ho doposud táhla dopředu. Jenže druhá největší ekonomika na světě, zasažená dovozními cly a obchodní válkou, loni vykázala nejnižší hospodářský růst od roku 1990. A zatímco západní svět se v luxusním švýcarském středisku vzájemně ubezpečoval, že globální krize světu opravdu nehrozí, čínští komunisté raději zahajují léčbu steroidy a zvyšují letošní výdaje na podporu ekonomiky. Nezbývá než věřit v lepší zítřky.
Veronika Kudrnová
redaktorka Peak.cz
Blíže tvrdému brexitu. Evropská unie nebude s Londýnem znovu vyjednávat o dohodě upravující brexit. Dlouhodobý postoj evropské sedmadvacítky zopakovali v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker i šéf unijního vyjednávacího týmu pro brexit Michel Barnier. Zpráva přichází jen den poté, co britský parlament Theresu Mayovou pověřil, aby s EU jednání o dohodě opět otevřela. Nebezpečí, že Británie na konci března odejde z unie bez dohody, se tak zvyšuje. Nejistota související s brexitem si vybírá postupně stále vyšší daň v oblasti vzájemného obchodu Česka a Británie. „Zatímco ještě počátkem roku 2018 se dovoz ze Spojeného království do ČR pohyboval na meziročně vyšší úrovni, poté začal měsíc po měsíci klesat,“ říká hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Český export do Británie ale loni za 11 měsíců klesl jen o 2,7 procenta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zmrtvýchvstání dohody o brexitu se zřejmě nekoná. Unie tlaku Mayové neustoupí
Rekordman v dresu zeleného mimozemšťana. Alza.cz má za sebou další rekordní rok. Obrat největšího českého e-shopu se loni vyšplhal na 25 miliard korun bez DPH, což je o čtvrtinu více než v roce 2017. Zahraničí se pro firmu stalo silným zdrojem příjmů. Maďarský trh, kde Alza kromě Česka a Slovenska působí, už dosahuje jedné miliardy korun. Letošní výročí čtvrtstoletí na trhu Alza oslaví expanzí na rakouský a německý trh.
Tesla v zisku, ale už bez finančního ředitele. Americkému výrobci elektrických aut ve čtvrtém čtvrtletí klesl čistý zisk na 139,5 milionu dolarů (3,1 miliardy korun) z 311,5 milionu dolarů v předchozích třech měsících. Zaostal tak za očekáváním analytiků. Poprvé ve své 15leté historii ale firma vykázala zisk ve dvou kvartálech po sobě. Tržby díky růstu odbytu vozu Model 3 ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 120 procent na 7,2 miliardy dolarů. Šéf Tesly Elon Musk rovněž oznámil, že firmu opustí finanční ředitel Deepak Ahuja. Tesla nejpozději v březnu otevře v Praze své první servisní středisko v Česku. Doposud bylo až 900 českých a slovenských řidičů Tesly odkázáno na německé a rakouské dílny automobilky.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Tesla pod drobnohledem: časovaná bomba pro investory, nebo budoucí lídr autoprůmyslu?
Automobilka Audi má problémy. Už není inovačním tygrem
Rodí se čínský klon Tesly? Do vývoje a výroby elektrických aut se pustil čínský technologický start-up NIO, kterému šéfuje ambiciózní 44letý podnikatel Li Pin. „Sním o tom, že pomohu vyřešit dopravní chaos v čínských velkoměstech,“ svěřil se nedávno Li Pin, kterému se nedávno podařilo získat kapitál ve výši přes dvě miliardy dolarů od významných čínských koncernů, jako jsou Tencent, Baidu, Xiaomi nebo Lenovo. Těší se podpoře ústřední pekingské vlády. Díky ní může jeho firma NIO například využívat výrobních kapacit ve vybraných státních podnicích.
Smutek ve Výdejnách radosti. Největší český internetový obchod s módou Zoot získal investici v řádu desítek milionů korun od Natland Group podnikatele Tomáše Rašky. E-shop s téměř půlmiliardovým dluhem se pokusí o restart podnikání. Aby mohl projít restrukturalizací, umožnil mu insolvenční soud ochranu před věřiteli. Na majetek firmy schválil tzv. moratorium. Zoot chce po dobu moratoria, které bude trvat tři měsíce, vyjednávat o vstupu strategického investora do společnosti za účelem posílení jejího kapitálu. Plánuje také snížení nákladů, které se dotkne oblasti marketingu a propagace i provozních a finančních nákladů. E-shop také chce zavřít 12 výdejen, nyní jich má 28.
O2 loni rostl počet zákazníků i tržby. Největší tuzemský operátor O2 loni zvýšil konsolidované tržby o 0,8 procenta na 38 miliard korun. Čistý zisk firmě klesl o 2,5 procenta na 5,45 miliardy. Důvodem byly vyšší odpisy kvůli investicím do nákupu sportovních práv, transformaci IT systémů a investicím do sítí na Slovensku.
Nezastavujeme, ale zpomalujeme. Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. V předchozí listopadové prognóze resort předpovídal letos růst o 2,9 procenta a pro loňský rok o tři procenta. „Cyklické oživení ve vyspělých ekonomikách je za svým vrcholem a jejich hospodářský výkon zpomaluje. Ještě rychleji však zpomaluje růst světového obchodu, což je zčásti způsobeno vzrůstajícím napětím v globálních obchodních vztazích,“ uvedlo ministerstvo. Pro rok 2020 počítá s růstem ekonomiky o 2,4 procenta.
Žádné drama na hypotečním trhu. Objem nových hypoték a půjček na bydlení v loňském roce meziročně vzrostl o 15 miliard na rekordních 232 miliard korun. Nové hypotéky z toho činily 187 miliard, o rok dříve to bylo 174 miliard Kč, uvedla ČNB, podle níž se tak nenaplnily pesimistické předpovědi o výrazném propadu trhu s hypotékami. Loni v říjnu začala platit zpřísněná pravidla pro poskytnutí hypoték. V říjnu a listopadu ale objem nových hypoték meziročně vzrostl, klesat začal až v prosinci.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Obliba biobavlny roste. Ale špatné svědomí „na triku“ nosí stále většina lidí
Není Prada jako Prada aneb jak může blockchain zajistit férový nákup ve světě luxusu
Agrofert od vstupu Babiše do politiky dostal na dotacích přes devět miliard
Výběr hroznů z české politiky. Senátor Václav Láska, předseda hnutí Senátor 21, inicioval sepsání ústavní žaloby na prezidenta Zemana. Impulzem k tomuto kroku podle něj byly zásahy prezidenta a zaměstnanců Hradu do justice. „Máme za to, že prezident svými činy hrubě ústavu porušuje. Proto jsme se rozhodli, že připravíme text žaloby, ve kterém bychom jednak precizně popsali všechny skutky, o kterých se domníváme, že jimi ústava porušena byla, jednak bychom se dopustili právní argumentace, kterou budeme chtít doložit, že skutky prezidenta ústavu porušují,“ řekl Láska. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček záměr na Twitteru označil za další nenávistný pokus o zviditelnění v médiích.
Víc bereme, než dáváme. Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 45,3 miliardy korun více, než do něj odvedla. Předloni tzv. čistá pozice České republiky činila 56 miliard korun. Snížení čisté pozice je podle ministerstva financí způsobeno jednak rostoucími odvody Česka do rozpočtu EU, jednak tím, že nárůst čerpání peněz z fondů EU za programové období 2014 až 2020 nevykompenzoval pokles příjmů z rozpočtu EU za uzavírané programové období 2007 až 2013.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: EU je dominiem Německa? Ne, to jen dramatické titulky zakrývají podstatu politických kompromisů
Huawei je ze hry. Generální finanční ředitelství vyloučilo čínskou společnost Huawei z veřejné zakázky na vybudování portálu Moje daně za více než půl miliardy korun. S odvoláním na materiály ve věstníku veřejných zakázek o tom napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Postup finančního ředitelství podle deníku přebírají také další státní instituce, před výrobky Huaweie a ZTE v prosinci varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Korupci už pšenka nekvete? Česká republika se na celosvětovém žebříčku vnímané korupce loni posunula o čtyři pozice nahoru a skončila na 38. místě. První místo v žebříčku mezinárodní organizace Transparency International (TI) obsadilo Dánsko, následované Novým Zélandem. Na posledních pozicích jsou ze 180 sledovaných zemí Somálsko a Sýrie. Výrazně loni ztratily Spojené státy, které klesly ze 16. na 22. místo. Slovensko skončilo 57.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Světová ekonomika přichází kvůli korupci o 3,6 bilionu dolarů ročně
Amazon překonal i ta nejoptimističtější očekávání. Čistý zisk amerického internetového prodejce Amazon se ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil o 63 procent na rekordní tři miliardy dolarů (67,6 miliardy korun). O 20 procent vyšší byly i tržby. V závěru loňského roku se dařilo vánočnímu prodeji a dál se rozvíjel také obchod s cloudovými službami. Přesto akcie firmy nyní výrazně oslabily, protože společnost v tomto čtvrtletí očekává slabší prodej.
Poražený Microsoft. Americké softwarové společnosti Microsoft sice stouply ve druhém fiskálním čtvrtletí příjmy o 12,3 procenta na 32,47 miliardy dolarů (přes 733 miliard korun), ale nedostály očekávání analytiků. Zklamání firmě přinesla především cloudová služba Azure, jejíž příjmy vzrostly o 76 procent, v porovnání se stejným čtvrtletím 2017, kdy růst činil 98 procent, to ale znamená zpomalení.
Neporazitelný Facebook. Americká společnost Facebook zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí příjmy o 30 procent na 16,64 miliardy dolarů (375,7 miliardy korun) a čistý zisk na 6,88 miliardy dolarů ze 4,24 miliardy před rokem. Přestože růst zisku byl nejpomalejší za více než šest let, firma pokořila očekávání analytiků a její akcie po oficiálním uzavření trhů zpevnily téměř o devět procent, uvedla agentura Reuters.
Zasněžená panoramata: kdo na to má? Zasněžené kopce lákají Čechy k zimní dovolené. Na hory podle průzkumu Equa bank zamíří každý třetí Čech, přičemž téměř 60 procent z nich dává přednost tuzemským sjezdovkám. Zimní dovolená vyjde průměrnou čtyřčlennou rodinu na více než 25 tisíc korun. Každý desátý Čech si ji pořizuje částečně nebo zcela na úvěr. A téměř pětina Čechů si prázdniny na horách nemůže finančně dovolit vůbec.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americký thriller Ticho před bouří v jehož hlavních rolích se představí Matthew McConaughey a Anne Hathaway, česká komedie Ženy v běhu, islandské drama s prvky komedie Žena na válečné stezce, a sci-fi thriller Úniková hra.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.