Mohlo by vás také zajímat
Bez dluhů na svůj provoz česká ekonomika nemá. A mít nebude!
Robert Břešťan 31. října 2024Říct něco povzbudivého o českých veřejných financích je kromobyčejně obtížné. Nabízí se spíše inspirace ze zámoří – známý bonmot někdejšího…
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
Německá recese už má oběti. Stále více firem krachuje, roste objem fúzí a akvizic
František Novák 25. října 2024Německá ekonomika se stále nemůže postavit na nohy a vybřednout z ekonomické recese. Pro německé firmy to znamená pohromu, množí…
Davos a majetkové choutky Čupra i Křetínského aneb souhrn událostí 4. týdne
Oči byznysu se tento týden upírají hlavně do švýcarského Davosu, kde probíhá Světové ekonomické fórum. Na velké obchody se ale chystají čeští podnikatelé. Když chce svůj vliv posílit Tomáš Čupr z Rohlík.cz, jde o miliony. To Daniel Křetínský si v případě koupě kmenových akcií společnosti Metro chystá rovnou miliardy.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
oči byznysu se tento týden upírají na švýcarský Davos, kde probíhá Světové ekonomické fórum. Účastní se ho elity světa politiky, ekonomiky i byznysu a jako každý rok (už více než tři desetiletí) probírají „zásadní a veledůležité“ vize globální ekonomiky. Názorů zaznívá mnoho. Mě zaujala například slova čínského miliardáře Jacka Maa. Zakladatel e-shopu Alibaba v Davosu pronesl, že technologický rozvoj může vést k rozpoutání třetí světové války. Hned vzápětí však dodal, že tytéž technologie mohou konat dobro, třeba ve zmírňování dopadů klimatických změn. No dobře. Tak snad zlo nezíská nad dobrem převahu.
Nechť nás provází Síla!
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Lepší už to nebude? Globální ekonomika zpomaluje, letos by podle odhadu Mezinárodního měnového fondu měla růst jen o 3,5 procenta. Přesto mezi účastníky Světového ekonomického fóra, které aktuálně probíhá ve švýcarském Davosu, převažuje víra v lepší zítřky. Optimismus ale postupně slábne. Téměř třetina šéfů nadnárodních firem oslovených v průzkumu PwC si totiž myslí, že letos dojde ke zpomalení růstu. Nejvíce se pak obávají příliš velké regulace, obchodních konfliktů, brexitu, zavádění protekcionistických opatření, ale i rychlosti technologického pokroku.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Zpomalení čínské mašiny: za vše nemůže jen obchodní válka s USA
Čupr do toho šlápne. Zakladatel a hlavní akcionář největšího tuzemského e-shopu s potravinami Rohlík.cz Tomáš Čupr si hodlá půjčit od investorů přes tři čtvrtě miliardy korun. Emisi dluhopisů v předpokládané výši 777 milionů korun mu pomáhá zařizovat J&T Banka. Peníze hodlá použít na navýšení svého podílu v Rohlíku (ten činí téměř 55 procent) a na expanzi firmy. Loni se Rohlík poprvé od svého založení v roce 2014 dostal do provozního zisku. Loni měla firma podle předběžných neauditovaných čísel obrat 2,5 miliardy korun při provozním zisku 25 milionů korun. V tomto roce firma cílí na pět miliard korun obratu a EBITDA 100 milionů Kč.
Odklad brexitu? Jen do května. Evropská unie je připravena odložit odchod Británie z EU do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu. Na Světovém ekonomickém fóru (WEP) to řekl rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dvaatřicetiletý politik rovněž varoval před negativní náladou v Evropě a vyzval k reformám na národní i unijní úrovni.
Malá domů. Elektronická evidence tržeb (EET) v roce 2018 do veřejných rozpočtů podle údajů Ministerstva financí přinesla výnos celkem 12,3 mld. Kč, což je o 4,4 mld. Kč více než loni a o asi 600 milionů korun více než odhadoval resort loni v září. Ministryně financí Alena Schillerová to vnímá jako úspěch, i s ohledem na to, že ještě nebyla spuštěna třetí ani čtvrtá vlna EET. Ty v prosinci 2017 Ústavní soud ČR zastavil, dokud vláda ve sněmovně neprosadí změnu zákona o EET tak, aby zohlednil dopady na nejmenší podnikatele.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: EET v číslech – přináší Ministerstvu financí slibované miliardy?
Konec stonání zdarma. Čeští zaměstnanci budou od července opět dostávat náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci. Sněmovna tento týden přehlasovala senátní veto sociálnědemokratické novely zákoníku práce, která takzvanou karenční dobu ruší. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
174 dní nicoty. Den daňové svobody letos v Česku připadne podle výpočtu poradenské společnosti Deloitte na 23. června. Daňoví poplatníci tak budou v letošním roce pracovat na odvod daní 174 dní, tedy o jeden den méně než loni. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho celý příjem připadá státu. Přibližně stejně jako Češi jsou na tom letos Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou na stát vydělávat poplatníci ve Francii, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.
Když pár procent nestačí. Český investor Daniel Křetínský se připravuje na převzetí německé maloobchodní společnosti Metro, v níž už má podíl a k níž drží také opční kontrakty. Ty ho opravňují k nákupu dalších akcií. Nyní dokončuje podmínky financování případné akvizice, uvedla s odvoláním na zdroje obeznámené se situací agentura Reuters. Prostřednictvím firmy Makro Cash & Carry působí Metro i v Česku.
Unipetrolu vzrostl zisk. Petrochemický holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk o čtyři procenta na téměř devět miliard korun. Firmě také vzrostly tržby, meziročně o sedm procent na 130,8 miliardy korun. Loňské hospodářské výsledky společnosti pozitivně ovlivnilo rozpuštění opravných položek v hodnotě pěti miliard korun. Naopak negativní vliv měla rostoucí cena ropy a z toho plynoucí nižší marže v rafinérské a petrochemické části skupiny Unipetrol.
Když se řekne tvrdý brexit. Sony, Airbus a další společnosti se připravují na variantu tvrdého brexitu. Pokud Británie odejde z Evropské unie bez dohody, evropský výrobce letadel Airbus pravděpodobně přesune svou výrobu křídel z Británie, kde zaměstnává na 14 tisíc lidí, jinam. Japonský gigant Sony se také chce vyhnout možným potížím, a proto své evropské sídlo přesune do Nizozemska. Změna sídla nicméně nepovede k žádnému přesunu aktivit či pracovních míst z Británie.
NAPSALI JSME PRO VÁS: Kdo nesází, nevyhraje aneb jak Češi v Evropě budují loterijního obra
Poštovní spořitelna se příští rok přebarví na ČSOB. Skupina ČSOB plánuje příští rok nabízet služby Poštovní spořitelny pod svou značkou. Bance by se tak výrazně rozšířila síť poboček o přepážky České pošty a klienti Poštovní spořitelny by se mohli dostat k většímu spektru služeb.
Automobilky boří rekordy. Výroba osobních aut v Česku se loni zvýšila o 1,7 procenta na nový rekord 1,437 milionu vozů. Rostla již pátý rok v řadě. Export osobních vozů meziročně vzrostl o dvě procenta, zatímco domácí poptávka o 1,7 procenta poklesla. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Proč globální autoprůmysl nečeká nic moc dobrého?
Jančurův RegioJet v rekordním zisku. Vlaky RegioJetu loni přepravily 5,9 milionu cestujících, což je v meziročním srovnání o 1,2 milionu pasažérů více. Důvodem je z velké části navýšení počtu spojů, které spojují Prahu s Brnem, Bratislavou a Vídní. Podle předběžných výsledků společnost Radima Jančury loni dosáhla zisku 100 milionů korun, což je nejlepší výsledek od roku 2011, v němž vstoupil na železnici. Tržby z jízdného jsou 1,5 miliardy korun.
„Chamtivá“ církev očima KSČM. Sněmovna schválila návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Pro novelu bylo celkem 106 ze 172 přítomných poslanců. Podpořili ji zákonodárci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím podle zákona a následně uzavřených smluv posílá. Očekává se, že Senát předlohu zamítne. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu.
Ředitel DPP nabídl svou rezignaci. Člen představenstva pražského dopravního podniku (DPP) a jeho investiční ředitel Filip Tulák dal svou funkci k dispozici. Důvodem je anonymní dopis vinící jej z pochybení, kterých se měl dopustit při svém předchozím působení v DPP. Tulák nařčení odmítá. Zda v DPP Tulák zůstane, rozhodnou zástupci koalice pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).
NAPSALI JSME PRO VÁS: Německo neplní cíle energetické reformy. Nedaří se mu dostatečně zvýšit úspory energie
Změny v majetkové struktuře Liftaga. Investor Michal Mička prodal svůj podíl 14 procent v české přepravní službě Liftago společnosti Livesport. Po roce a dvou měsících tak zhodnotil svou investici ve výši desítek milionů korun o 50 procent. Livesport spolu se třemi zakladateli Liftaga, kterými jsou Ondřej Krátký, Martin Hausenblas a Juraj Atlas, v nyní dohromady vlastní přes 90 procent společnosti. Liftago loni zvýšilo obrat meziročně o 35 procent na téměř 300 milionů korun. O třetinu podle společnosti vzrostl i počet zákazníků, aktuálně jich má přes půl milionu.
VÍCE V ROZHOVORU: Daniel Ryška (Burger King ČR): Na expanzi dáme čtyři miliardy, musíme dohnat dluhy minulosti
Švýcarské hodinky dotikaly? Hodinářství Patek Philippe se zřejmě brzy začne ucházet o zájem kupců. Jedno z posledních „nezávislých“ hodinářství ve Švýcarsku tak zřejmě skončí v rukách velkých luxusních hráčů. Se zprávou o možném prodeji hodinářské značky přišla agentura Bloomberg, která se odkazuje na informace analytiků z německé investiční banky Berenberg. Ti odhadují, že cena téměř 170leté značky by se mohla vyšplhat na sedm až devět miliard eur, tedy v přepočtu na 181 až 232 miliard korun.
Prst na tepu doby. Nejinovativnější zemí světa se pro rok 2019 stala Jižní Korea. Hned za ní se v žebříčku sestavovaném agenturou Bloomberg umístilo Německo, které si oproti minulému roku polepšilo o dvě příčky. Třetí je s posunem o čtyři pozice Finsko. Česko v hodnocení poskočilo nejrychleji ze střední Evropy, polepšilo si o tři místa a skončilo na 25. pozici. Přesto dopadlo hůře než Polsko. Index analyzuje výdaje na výzkum a vývoj, výrobní přidanou hodnotu, produktivitu obyvatel, počet tuzemských high-tech společností a další faktory.
Euro přežije aspoň další dvě dekády. Jednotná evropská měna bude fungovat minimálně dalších dvacet let. Shodla se na tom absolutní většina (80 %) ekonomů oslovená agenturou Bloomberg. „Euro s námi za 20 let stále bude, ale ne nutně se stejnými 19 členy eurozóny,“ řekl Allan McQuaid z americké investiční banky Cantor Fitzgerald. Nejpravděpodobnější by podle ekonomů byl odchod u Řecka a Itálie. Klíčové pro přežití eura jsou podle nich Francie a Německo. Pokud by ty opustily eurozónu, byl by to její konec.
Češi se nechtějí učit jazyky? Jazykoví lektoři z Česka odcházejí. podle analýzy agentury James Cook Languages jsou dlouhodobě nedostatečně placení, mění proto práci, nebo mizí do okolních zemí Polska, Slovenska a Maďarska.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – historické životopisné drama Favoritka, krimi thriller Složka 64, český dokumentární film Máme na víc, rodinný film Psí domov, ruský animovaný film Ovečky a vlci: Veliká bitva, íránská komedie Prase a české drama Narušitel.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.