Mohlo by vás také zajímat
Řecko: Mýtus o skvělém euru, nebo naopak odstrašující případ?
Dominik Rusinko 19. ledna 2024V souvislosti se vzrušenou debatou o euru zaznívá ve veřejném prostoru celá řada mýtů. Jeden z nich se týká Řecka…
Adrenalin šance: úvod do rulety, karetních her a loterií
Komerční sdělení 2. června 2023Vítejte ve světě hazardu, kde se dnes budeme zabývat vzrušujícími hrami s náhodou v hlavní roli. Máme pro vás úvod…
Nejvyšší patro českého byznysu: Jak vypadá PPF po dvou letech bez Kellnera?
Robert Břešťan 19. dubna 2023Jak se za dva roky proměnila skupina PPF po Kellnerově tragické smrti? Ve skupině je patrný větší důraz na otevřenost…
- Analýza
Kdo nesází, nevyhraje aneb jak Češi v Evropě budují loterijního obra
Řecká společnost OPAP je podle výše příjmů pátou největší sázkovou firmou v Evropě. Nabízí sportovní sázky a loterii v Řecku a na Kypru. Ovládají ji však Češi – podnikatelé Karel Komárek a Jiří Šmejc, kteří svoje evropské loterijní aktivity sdružují pod Sazka Group.
Není to ani pár dní, co řecká sázková společnost OPAP dohodla nákup většinového podílu (51 procent, pozn. red.) v operacích internetové sázkové firmy Stoiximan Group v Řecku a na Kypru. Cena? Necelých 95 milionů eur.
Transakce je dokladem aktivity vlastníků OPAP (celým názvem Greek Organisation of Football Prognostics, pozn. red.), kterými jsou investiční skupina KKCG podnikatele Karla Komárka a společnost EMMA Capital dalšího českého investora Jiřího Šmejce.
Samotný nákup realizují prostřednictvím dceřiné společnosti OPAP Investment, přičemž prodávajícím je společnost TCB Holdings, jíž zůstane ve Stoiximanu menšinový podíl.
TCB provozuje on-line sázení především v Řecku a na Kypru, což jsou dva hlavní trhy také pro řeckou společnost. Kromě toho TCB působí pod značkou Betano i na německém a rumunském trhu.
Přes půlstoletí sázek
S TCB je OPAP spojen ještě více, neboť nedávno byl dokončen vstup OPAP do TCB, když česko-řecká firma získala podíl ve výši 36,75 procenta.
Pojďme ale zpět k řeckému byznysu českých miliardářů. OPAP je původně řecká národní loterijní společnost založená už v roce 1958. Díky nové akvizici posílí své on-line aktivity, přičemž sama v současnosti také spouští sportovní sázky na internetu.
Řecký OPAP má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Dalších zhruba 20 společností operuje na řeckém trhu on-line sázení prostřednictvím „přechodných“ licencí.
Regulace řeckého sázení
Teprve v polovině loňského roku oznámilo řecké ministerstvo financí nový plán, jak změnit on-line sázení. Pro nové společnosti byl ale spíše nepříjemný.
Licence budou udělovány pouze na pět let a budou stát čtyři miliony eur. Pokud bude chtít zájemce pokračovat, musí se o obnovení přihlásit minimálně rok předem.
Žadatelé musí rovněž předložit zálohu ve výši 500 tisíc eur a prokázat, že jsou držiteli licence k provozu on-line sázek na jiném trhu Evropské unie, spolu se záznamy o jejich předchozích třech letech finanční výkonnosti. Byrokracie zkrátka vládne všude.
Řecké sázení v českých rukou
Češi jsou v OPAP od roku 2012, když postupně získali největší majetkový podíl ve výši 33 procent. Podnikatelé Karel Komárek a Jiří Šmejc prostřednictvím investičního fondu vyhráli tendr na privatizaci OPAP a za třetinový podíl zaplatili tehdy zhruba 650 milionů eur. Společně s nimi se na transakci podílel také George Melisanidis, syn řeckého magnáta Dimitrise Melisanidise.
Jednalo se v té době o výhodný obchod, protože podle tehdejší ceny akcií na burze měl tento podíl cenu 745 milionů eur.
Atény OPAP privatizovaly společnost vzhledem k řecké dluhové krizi a prodejem chtěly získat prostředky, které by jim pomohly ozdravit veřejné finance. Šmejc s Komárkem byli prakticky jediní vážní zájemci, proto se jim podařilo společnost koupit takto „levně“.
Kromě samotného podílu navíc čeští podnikatelé získali i manažerská práva. Těch samozřejmě využili a dosadili do vedení svoje lidi. Po vyhraném tendru tak došlo k výměně generálního ředitele a dalších členů představenstva.
Zájmy Sazky
Loterijní byznys v Řecku však není jedinou aktivitou obou českých miliardářů v tomto oboru. Komárek se Šmejcem vložili většinu svých aktiv v oblasti loterií do společnosti Emma Delta fund, v níž drží 67procentní podíl SAZKA Group. I za ní stojí oba podnikatelé, kteří Sazka Group spoluzaložili.
Kromě řeckého OPAP pod ni spadá samozřejmě česká loterijní společnost Sazka. Dále pak 32,5procentní podíl v italské firmě Lottoitalia nebo v rakouských společnostech Casinos Austria a Österreichische Lotterien. V loňském roce pak také koupili jedničku chorvatského trhu, společnost SuperSport.
Vlastnická struktura OPAP |
Ke konci roku 2018, podíly jsou v procentech. Jde o hlavní podílníky s podílem vyšším než je 0,5 procenta. |
Co se týká samotné Sazka Group, v ní má „navrch“ investiční skupina KKCG pod vedením Karla Komárka, která drží tříčtvrtinový podíl, zbytek vlastní společnost Jiřího Šmejce EMMA Capital.
Ačkoliv tedy navenek působí, že hlavním vlastníkem OPAP je Šmejc, ve skutečnosti větší podíl drží Komárek.
Zbývajících 67 procent OPAP je volně obchodovaných na burze v Aténách. Žádný jiný investor, mezi něž patří především investiční společnosti a fondy, nevlastní více než tři procenta akcií, Komárek a Šmejc jsou tedy s rezervou majoritní vlastníci a drží nad společností i manažerskou kontrolu.
Opravdu výhodná koupě?
Vyplácí se však řecká sázka Sazky? V době nákupu se transakce jistě zdála výhodná.
Řecko se sice potýkalo s dluhovou krizí, OPAP však byl jednou z největších sázkových společností v Evropě a za celý rok 2012 vykázal zisk téměř 650 milionů dolarů.
I struktura majetku byla velmi dobrá. Přes 600 milionů dolarů v hotovosti a vysoce likvidních aktivech. Celková kapitálová vybavenost přes 1,5 miliardy dolarů a zadluženost pouze 32,8 procenta.
TABULKA: Vývoj výsledků hospodaření OPAP
Od roku 2012 do roku 2018 (údaje jsou jen za tři čtvrtletí), v mil. USD.
Zdroj: OPAP
Jak je však vidět, hned v následujícím roce 2013 zisk výrazně klesl. I přes pouze mírný pokles tržeb se zisk propadl o více než 70 procent. K výraznému poklesu zisku došlo již na provozní úrovni.
Od té doby se společnosti nepodařilo ani přes růst tržeb zopakovat rekordní výsledek z roku 2012. Ani dle nyní dostupných výsledků za první tři čtvrtletí loňského roku to nevypadá na změnu. Vlastní kapitál společnosti se navíc během let snížil téměř na polovinu a zadlužení vzrostlo na zhruba 60 procent.
Nejedná se sice o nijak závratně problematické hodnoty, jen na tom už zkrátka OPAP není tak finančně dobře jako v roce 2012.
Ani akciím se v poslední době příliš nedaří. Důvodem jsou zejména právě horší než očekávané výsledky po mistrovství světa ve fotbale z léta loňského roku.
GRAF: Vývoj akcií OPAP
Za posledních pět let, v eurech
Zdroj: TradingView
Do budoucna lze navíc očekávat silnější konkurenci na řeckém sázkovém trhu vzhledem k rozhodnutí tamní vlády o udělování licencí na on-line sázení. To je také pochopitelně důvod, proč se OPAP snaží posílit na tomto trhu svoji pozici.