Mohlo by vás také zajímat
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Česko-britská jaderná spolupráce: Obětované české projekty a zbytečně promrhané miliardy?
Radek Škoda 19. listopadu 2024Česko-britská jaderná spolupráce nabírá na obrátkách, nicméně kvůli ní zřejmě skončí v zapomnění několik českých projektů malých modulárních reaktorů.
Šmejc do čela PPF, Fed a ČNB zvyšují sazby a Evropa se odstřihne od ropy z Ruska aneb souhrn zpráv 18. týdne 2022
ČNB překvapivě zvýšila sazby víc, než se čekalo; EU zakazuje ruskou ropu; v čele PPF bude Šmejc; Fed zvýšil sazby po 22 letech; krize dopadá i na Škodu Auto; našláplá KB i „Raifka“; Musk sehnal část peněz na Twitter; rozpočtový schodek se prohloubil; Evropa jde dál po Applu; Rosatom „jaderku“ Finům nepostaví; pizzerie Coloseum jdou na burzu; dozorčí radu ČEZ čeká obměna; a spousta výsledků.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
po celé republice k nám začali z billboardů promlouvat „autentičtí lidé“ v kampani hnutí ANO (alespoň tak je nazvala šéfka poslanců hnutí Alena Schillerová). Společným jmenovatelem je rčení, že „za Babiše bylo líp“. Údajně nejde o žádnou volební kampaň, hnutí jen dalo lidem z ulice šanci promluvit. Do polemiky o formě a obsahu této kampaně se pouštět nebudu, ale do jisté míry jí dám za pravdu v kontextu toho, co současná opozice předvádí ve Sněmovně. Tedy obstrukce, v nichž se šéf hnutí Andrej Babiš angažuje několikahodinovými proslovy. V inkriminované době, kdy „bylo líp“, nic podobného nehrozilo. Babiš totiž měl nejhorší statistiku účastí ve Sněmovně, kdy chyběl skoro na třech čtvrtinách hlasování. A zatímco v „lepších“ dobách to pro něj byla žvanírna, teď je to (třeba při čtení letáků o rakovině) asi něco jiného…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
ČNB (zase) překvapila
ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu nečekaně výrazně o tři čtvrtě procentního bodu (75 bazických bodů) na 5,75 %. Trh většinou očekával zvýšení dvoutýdenní repo sazby pouze na 5,50 % z dřívějších 5 procent. Zároveň šlo o šesté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste. ČNB upozornila, že k dalšímu zpřísnění měnové politiky může dojít i na příštích měnových zasedáních. Podle guvernéra Jiřího Rusnoka bankovní rada dnes nicméně zpřísnila měnovou politiku méně, než se předpokládá v aktuálním, základním scénáři nově představené jarní prognózy.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com/ČNB
Do čela PPF půjde Jiří Šmejc
Novým generálním ředitelem investiční skupiny PPF se od 15. června stane podnikatel Jiří Šmejc. Šmejc nebude za výkon funkce ředitele PPF pobírat žádný plat, zároveň získává opci na odkup až 10% podílu ve skupině, přičemž uplatnit ji může v roce 2025 při docílení dohodnutého zvýšení hodnoty skupiny. PPF to oznámila v tiskové zprávě. V minulosti byl Šmejc obchodním partnerem zesnulého většinového majitele PPF Petra Kellnera a minoritním akcionářem skupiny. Vlastní podíl ve společnosti Home Credit spadající pod PPF. Šmejc v čele PPF vystřídá Ladislava Bartoníčka, který bude v novém poradním výboru rodiny.
Fed po 22 letech zvýšil sazby
Měnový výbor americké centrální banky na květnovém zasedání v souladu s očekáváním posunul svou základní úrokovou sazbu z pásma 0,25-0,50 % do pásma 0,75-1,00 %. Centrální banka také rozhodla, že od 1. června začne se snižováním své bilance, zpočátku tempem 47,5 mld. USD měsíčně. Centrální banka začne v červnu prodávat vládní dluhopisy USA měsíčním tempem 30 mld. USD a cenné papíry kryté hypotékami měsíčním tempem 17,5 mld. USD. Po třech měsících objem prodávaných aktiv plánuje zvýšit na 60 mld. USD v případě vládních dluhopisů a na 35 mld. USD v případě cenných papírů krytých hypotékami.
Zákaz ruské ropy do EU
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu ohlásila v pořadí šesté kolo sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Zahrnuje mimo jiné zakázat dovozu ruské ropy do EU do konce tohoto roku. Pro Česko, Maďarsko a Slovensko pak navrhla výjimku na odklad. Pro Čechy do půli roku 2024, pro druhé dvě země do konce téhož roku.
Součástí oznámených sankcí má být také odpojení od mezinárodního platebního systému SWIFT největší ruské banky Sberbank a dvou dalších bankovních domů. O sankcích budou nyní jednat členské země.
Našláplá Komerčka
Komerční bance v letošním 1. čtvrtletí vzrostl čistý zisk meziročně o 75,9 % na 3,5 mld. Kč. Celkové výnosy se zvýšily o 27,7 % na 9,5 mld. Kč. Meziroční srovnání je ovlivněno nízkou základnou z loňského roku, kdy byl první kvartál poznamenán významným omezením pohybu obyvatel a podnikatelských aktivit v důsledku protiepidemických opatření. Provozní náklady Komerční banky narostly meziročně téměř o desetinu. Banka to zdůvodňuje především 26procentním zvýšením odvodu do Fondu pro řešení krize. Osobní náklady banky stouply o 2,6 %, přestože průměrný počet zaměstnanců klesl.
Raiffeisenbank ČR spokojená
Raiffeisenbank v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zdvojnásobila čistý zisk na 1,19 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 25 % na 558 mld. Kč. Banka o tom informovala v tiskové zprávě. Celkové provozní výnosy Raffeisenbank vzrostly v prvním čtvrtletí o 83,2 % na 4,41 mld. Kč. Čisté úrokové výnosy banky stouply o 112,3 % na 3,41 mld. Kč. Tento nárůst způsobil zejména pohyb tržních sazeb, které rostou v reakci na kroky centrální banky. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 40,4 % na 1,11 mld. Kč.
Dozorčí radu ČEZ čeká obměna
Vládní koalice se chystá obměnit na červnové valné hromadě dozorčí radu energetické společnosti ČEZ. TOP 09 hodlá podle serveru Seznam Zprávy nominovat do vlivné funkce finančníka a investora Radovana Vávru, ODS navrhne předsedu pardubické ODS Radima Jirouta a jihomoravského funkcionáře strany Jiřího Kadrnku, který v dozorčí radě firmy působil už v letech 2010 až 2014. Dozorčí rada mimo jiné volí a odvolává členy představenstva firmy, má 12 členů. Stát zastupuje osm z nich, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Předsedou rady je nyní Otakar Hora.
Míra nezaměstnanosti v Evropě klesá, v čele je stále ČR
Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie v březnu klesla na 6,2 %, což je o desetinu procentního bodu méně než v únoru. O desetinu bodu se snížila i v 19 zemích platících eurem, kde se dostala na 6,8 %. To je nejnižší hodnota za dobu sledování dat. Nejnižší nezaměstnanost z celé sedmadvacítky států dlouhodobě zůstává v Česku (2,3 %) následované Německem (2,9 %) a Polskem (3 %).
Musk má peníze na Twitter
Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk si zajistil 7,14 mld. USD na financování koupě firmy Twitter, majitele stejnojmenné sociální sítě. Peníze mu slíbila skupina 19 investorů, vyplývá z hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC). Musk za Twitter nabídl zhruba 44 mld. USD. Peníze Muskovi přislíbil mj. spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison, kryptoměnová burza Binance nebo investiční společnosti Fidelity, Brookfield a Sequoia Capital.
Schodek se prohlubuje
Schodek státního rozpočtu ČR se ke konci dubna prohloubil na 100,1 mld. Kč z březnových 59,1 mld. Kč. Informovalo o tom v pondělí ministerstvo financí. Loni ke konci dubna rozpočet vykázal schodek 192 mld. korun, což byl nejhorší dubnový výsledek od vzniku ČR. Na celý letošní rok počítá v březnu schválený státní rozpočet se schodkem 280 mld. Kč.
Stabilní Avast
Vývojář antivirového softwaru Avast v prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl tržeb 234,6 milionu dolarů, meziročně výnosy klesly o procento. Důvodem poklesu byla zejména divestice segmentu Family Safety loni na jaře. Organické tempo růstu, které tržby očišťuje o akvizice, divestice a pohyby měnových kurzů, dosáhlo 3,6 %, i tak jde ovšem o výrazný pokles z loňských vyšších jednociferných temp růstu. Upravený zisk EBITDA meziročně klesl o 4,3 % na 127,9 mil. USD, když se marže snížila z loňských 56,3 % na 54,5 %.
Evropa jde znovu po Applu
Evropská komise (EK) obvinila americkou technologickou společnost Apple, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Zvýhodňuje proti konkurenci svou mobilní platební aplikaci Apple Pay, uvedla komise v tiskové zprávě. Firmě proto zaslala seznam svých námitek, a pokud nedostane uspokojivé vysvětlení, hrozí Applu vysoká pokuta. Firma podle Bruselu omezuje přístup konkurenčních vývojářů k hardwaru a softwaru na svých mobilních elektronických zařízeních, čímž brání vzniku jiných mobilních peněženek, než je její vlastní. Apple tvrdí, že jeho aplikace Apple Pay je pouze jednou z možností, jak lze platit.
Rosatom ve Finsku jaderku nepostaví
Konsorcium Fennovoima zrušilo smlouvu s ruskou státní společností pro jadernou energetiku Rosatom, která měla postavit jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku. Konsorcium v pondělí v této souvislosti poukázalo na rizika spojená s válkou na Ukrajině. Konsorcium Fennovoima vlastní ze dvou třetin finské podniky včetně firem Outokumpu, Fortum a SSAB. Zbývající třetinu vlastní firma RAOS Voima, která je divizí Rosatomu. Ruská firma dala v reakci najevo, že hodlá své zájmy bránit právní cestou.
Coloseum jde na burzu START
Skupina Coloseum, do které patří i síť stejnojmenných restaurací, potvrdila záměr uskutečnit primární veřejnou nabídku nově vydaných akcií prostřednictvím trhu START pražské burzy. Stane se tak první společností z gastronomického oboru kotovanou na pražské burze. Ambicí skupiny je získat kapitál přes 100 milionů korun, který bude využit ke snížení zadlužení a investicím do rozvoje nových restaurací a kaváren. Úpis by měl probíhat v červnu.
Investoři věří DoDo
Technologicko-logistická společnost DoDo Group, která se dlouhodobě zaměřuje na B2B logistiku poslední míle, získává svou dosud největší investici. S rychlejší expanzí do zahraničí rostoucí firmě pomohou investice ve výši 1,5 mld. Kč od investorů v čele s EC Investments Daniela Křetínského a zakladatelem J&T Capital Partners Patrikem Tkáčem, kteří v logistické firmě navýší svůj minoritní podíl. Výrazná majorita zůstává V-Sharpu Michala Menšíka. Firma chce s nabytými prostředky výrazně posílit svou prezenci v byznysově klíčovém regionu DACH, expandovat do jižní Evropy, a kromě toho také dále posilovat svou pozici jedničky v last-mile logistice na trzích, kde je firma již etablována.
ESET sází na výzkum
Společnost ESET představila své plány pro technologickou divizi ESET Research v České republice, kde se nachází hned tři z celkových třinácti poboček pro výzkum a vývoj. Nové investice ve výši 8,3 mil. eur (přibližně 204 mil. Kč) jsou směřovány zejména do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro nové zaměstnance, jejichž počet se má v Česku v letošním a příštím roce zdvojnásobit. Výrazně se tak rozšíří nejen velikost, ale i kompetence lokálních týmů, které již nyní zahrnují vývoj produktů a služeb, provoz globálního dohledového centra či pokročilé analýzy bezpečnostních hrozeb v rámci pražského a brněnského viruslabu.
CzechTrade míří do Gruzie
Česká agentura na podporu obchodu expanduje do Gruzie, novou zahraniční kancelář otevírá v hlavním městě Tbilisi. Gruzie má pro české vývozce velký potenciál a spolu s dalšími vytipovanými trhy může zčásti nahradit výpadek v Rusku a na Ukrajině, kde má Česko přerušené obchodní vazby. Doposud byla Gruzie obsluhována ze zahraniční kanceláře v sousedním Ázerbájdžánu.
VW šlápne do elektromobility ve Španělsku
Německá automobilka Volkswagen investuje spolu se svými partnery deset miliard eur do výroby elektromobilů a baterií ve Španělsku. To je o tři miliardy eur více, než se automobilka zavázala dříve, řekl předseda představenstva Volkswagenu Herbert Diess. VW také oznámil dohodu o partnerství s největší španělskou energetickou společností Iberdrola. Ta zřídí solární park, který bude dodávat část energie továrně na výrobu baterií, kterou VW postaví v obci Sagunto nedaleko Valencie. Iberdrola do projektu vloží 500 mil. eur, uvedl ředitel Iberdroly Ignacio Sánchez Galán.
Kdo si hraje, nezlobí
Na esportovém trhu došlo k další významné akvizici. Na videohry specializovaná agentura Grunex, v níž drží poloviční podíl miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, koupila od společnosti Xzone herní portál Zing.cz. Akvizicí, která patří mezi největší herní mediální transakce za poslední roky, opět posiluje dosah vlastního portfolia herních médií s cílem umožnit klientům přesnější a komplexnější kampaně. Cena sice nebyla zveřejněna, ale podle odhadů médií se pohybuje v jednotkách milionů korun.
Start-up kevin posiluje
Litevský fintech start-up kevin. poskytující pokročilou platební infrastrukturu A2A (account-to-account, přímá platba z účtu na účet), která nahrazuje nákladné karetní transakce, získal investic 65 milionů dolarů v rámci financování série A. Toto financování přichází pouhých šest měsíců poté, co kevin. získal seedovou investici ve výši 10 milionů dolarů, a zvyšuje celkové financování na 77 milionů dolarů.
Finanční injekce pro start-up Pointee
Český startup Pointee získal celkem 1,3 mil. eur, v přepočtu asi 32 mil. Kč, na další rozvoj. Investory jsou významný globální fond EarlyBirds a tuzemští Tensor Ventures. Pointee pomáhá firmám snižovat náklady a zvyšovat efektivitu pomocí software a umělé inteligence. Pro vývoj Pointee byl přelomovým vstup do akcelerátoru ČSOB a propojení s bankovními experty.
A spousta dalších hospodářských výsledků za 1. čtvrtletí 2022
Potěšily: Global Payments, BNP Pribas, Thomson Reuters, Pfizer, Moderna, A.P. Møller-Mærsk, Airbus, ČD Telematika, Société Générale, Shell, Stellantis, BMW, Air-France KLM, ConocoPhillips.
Zklamaly: BP, Aston Martin, Uber, Shopify, AMC Entertainment, Adidas, Twitter.