Mohlo by vás také zajímat
Pražský DPP mění vedení; MMF věří české ekonomice a pokuta ČD a ÖBB za újmu RegioJetu aneb souhrn ekonomických událostí 42.týdne 2024
Libor Akrman 25. října 2024ČEZ koupí menší podíl v Rolls Royce; firem v insolvenci bude letos víc; světový trh M&A ožívá; v Česku AI…
Německá recese už má oběti. Stále více firem krachuje, roste objem fúzí a akvizic
František Novák 25. října 2024Německá ekonomika se stále nemůže postavit na nohy a vybřednout z ekonomické recese. Pro německé firmy to znamená pohromu, množí…
Evropský průmysl radostí neoplývá. Proč je to špatná zpráva pro Česko?
Jan Bureš 24. září 2024Zářijové údaje o podnikatelské aktivitě v eurozóně, která se prudce snížila, přinesla investorům zklamání. Slabé údaje z eurozóny podporují očekávání,…
- Článek
Německo neplní cíle energetické reformy. Nedaří se mu dostatečně zvýšit úspory energie
Vládě největší evropské ekonomiky se nedaří plnit své energetické cíle. Selhává v oblasti snižování emisí CO2 i v úsporách energie. V roce 2010 si berlínská vláda stanovila, že do roku 2020 sníží spotřebu primární energie o 20 % ve srovnání s rokem 2008. Kvůli roztříštěné a komplikované dotační politice země jsou ale prozatím energetické úspory pouze šestiprocentní.
Nejen výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, které neprodukují skleníkové plyny, ale také energetické úspory mají být hnací silou v úsilí snižovat dopady lidské činnosti na životní prostředí.
Už před deseti lety si Německo stanovilo cíl snižovat spotřebu energií a založilo federální agenturu pro energetickou účinnost BfEE.
Poměr vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů v energetických mixech mnoha států je pozorně sledován. O zelené energetice se pravidelně píše v médiích, naproti tomu téma energetických úspor je neoprávněně opomíjeno.
Bez úspor to dlouhodobě nepůjde
Pokud se ale nepodaří do roku 2050 výrazně snížit spotřebu energie, nebude možné držet v chodu ani ekonomiku pouze na základě energie vyrobené z obnovitelných zdrojů, upozornil německý deník Die Welt.
Ředitel vládní agentury pro hospodářství a export BAFA Andreas Obersteller přiznal, že vládní plány se nedaří plnit.
V roce 2010 si berlínská vláda v energetické koncepci stanovila cíl, že sníží spotřebu primární energie do roku 2020 o dvacet procent ve srovnání s rokem 2008.
„V současné době to je šest procent,“ připustil Obersteller s tím, že cíl není možné za poslední dva roky zbývající do „deadlinu“ dohnat.
V letech 2015 až 2017 se spotřeba energie v Německu vůbec nesnižovala, naopak rostla o jedno procento ročně. V loňském roce sice k poklesu spotřeby energie došlo, ale to bylo způsobeno mírnou zimou.
Místo roku 2020 o deset let později
Ředitel německé asociace pro energetickou účinnost DENEFF Christian Noll dokonce tvrdí, že cíl z roku 2010 je reálné splnit až okolo roku 2030.
Německo přitom podle něj ztrácí mnoho ekonomických příležitostí, které souvisí s investicemi do úspor energie. Tyto investice jsou spojeny s vývojem cen ropy.
V době, kdy barel ropy stál více než 100 dolarů, se investice do energetických úspor vyplácely. Nyní se ceny pohybují na úrovni 60 dolarů a firmy už nejsou motivovány, aby do úspornějších řešení investovaly.
GRAF: Vývoj ceny severomořské ropy Brent
Za posledních deset let, v dolarech
Zdroj: Tradingeconomics.com
V roce 2050 bez fosilních paliv
Bez snížení spotřeby energie firem i domácností se německé vládě jednoduše nepodaří splnit další klimatický cíl, kterým je výhradní využívání obnovitelných zdrojů v roce 2050.
Má to platit pro domácnosti, firmy i pro dopravu. K tomu by bylo potřeba podle současné spotřeby vyrobit 3 000 terawatthodin (TWh) zelené elektřiny ročně.
V současnosti však německé větrné a solární parky vyrobí 150 TWh ročně. To by znamenalo, že by větrné turbíny a fotovoltaické panely musely zvýšit svou produkci do roku 2050 dvacetkrát, což není reálné.
VÍCE K TÉMATU:
Nové směry německé energetiky. Bez dotací zelené elektřině i bez nových stožárů
Havaj chce být prvním státem USA, který poběží jen na čistou energii
Výzva pro 21. století: Omezme spotřebu, jen tak se vyhneme kolapsu planety
Úspory versus zelená produkce
Jedinou cestou je tak poměrně drastické snižování spotřeby energií při zachování růstu ekonomiky.
Už v roce 2016 přitom vláda Angely Merkelové dala vyšší prioritu energetickým úsporám před produkcí výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Pro období mezi roky 2015 až 2020 poskytla na projekty zvyšující energetickou efektivitu 17 miliard eur (v přepočtu přibližně 435 miliard korun). Hlavně se jedná o projekty zateplování budov a vytápění z obnovitelných zdrojů.
TABULKA: Spotřeba energie v Německu
Údaje v petajoulech za rok 2017, změna v procentech oproti roku 2008
Zdroj dat: Die Welt/BMWi
Šéf agentury BfEE Jan Kottmann nicméně tvrdí, že německý průmysl patří v současnosti k nejefektivnějším na světě a také je ve čtvrté největší ekonomice světa dobře rozvinutý trh s energetickými službami.
Na druhou stranu připouští, že firmy ani domácnosti nespěchají s investicemi do energetických úspor.
Dotační byrokracie
Může za to také roztříštěnost dotačních programů. Udělují se na celoněmecké úrovni i na úrovni jednotlivých spolkových států. Formuláře jsou komplikované a nepřehledné.
Německý ministr hospodářství a energetiky (BMWi) Peter Altmaier dokonce přiznal, že kapituloval při snaze požádat o dotaci na nové vytápění u svého soukromého domu, protože formuláře byly příliš složité.
Ředitel agentury BAFA Obersteller tvrdí, že energetické úspory a energetická efektivita musí být v Německu na prvním místě, jinak nebude úspěšná energetická přeměna, která má v budoucnu sázet pouze na obnovitelné zdroje bez využívání jádra i fosilních paliv.
„Pokud se neupraví spotřeba primární energie, energetický přechod (Energiewende) nebude úspěšný. Platí to pro dosažení cílů jak v roce 2030, tak i pro rok 2050.“
Existuje nějaký objektivní zákon, nevím kdo to vymyslel, že „pokud je něco levné, tak si toho lidé opatří více a budou to používat i tam, kde to dříve, kvůli úsporám, nepoužívali. Konkrétně se jedná o úsporná svítidla. Jsou tak úsporná, čili levný provoz, že je jich naprostý nadbytek. V souhrnu ale spotřebovávají stejné množství el. energie, jako dřívější, méně úsporné, žárovky, kterých bylo méně a lidé je vypínali. A bude to ve více oblastech.
Navíc, kdo ví, jak tam započítávají nastupující elektromobilitu.
Jevonsův paradox. To je ta zákonitost, kdy zavádění úsporných opatření, způsobují nárůst spotřeby. Pokud LEDky mají malou spotřebu, namontuji jich do domu, zahrady a příjezdových cest tolik, že je spotřeba větší, než když se svítilo žárovkama. A pravda to je. I když to lemplhlupenbanda z Bruselu neví, a když jim to někdo řekne, tak tomu nevěří…..
Přitom energetické úspory jsou celkem jednoduché. Horská chata, 1000 m vysoko, platí mnohdy za energie mnohem méně než rodinný domek. https://www.jakbydlet.cz/clanek/541_nejuspornejsi-vytapeni-penzionu-hotelu-a-horskych-chat.aspx