Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Česko si připomíná 30 let od sametu, Berlín se těší zájmu Tesly a Polsko dalo stopku ruskému plynu aneb souhrn událostí 46. týdne
Česko žije 30. výročím sametu, Polsko bojuje za nezávislost na ruském plynu. Berlíňané se zase těší ze zájmu americké automobilky Tesla, která by v blízkosti německé metropole měla postavit svoji první evropskou továrnu. Číňané chtějí zachránit padlé britské ocelárny a Hongkongem nadále zmítají protesty, vzpruhou pro město by mohl být plánovaný burzovní vstup ropného gigantu Saudi Aramco. Přehled těch nejdůležitějších zpráv ze světa ekonomiky a byznysu vám přinášíme v našem pravidelném víkendovém souhrnu. Hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
Česko si na konci tohoto týdne připomene 30 let od událostí, které nám všem změnily život. Sametová revoluce nás zbavila všech pozitivních i negativních aspektů centrálně plánovaného hospodářství a vhodila nás do rozbouřených vod divokého kapitalismu, kde každému z nás přiřadila pořádný kus zodpovědnosti za své životy. A i když to pro mnohé z nás znamená velký tlak, s kterým se pereme každý po svém, i když někteří volají po dobách minulých, kdy prý bylo lépe, mám tu jednu zprávu – nebylo.
Všemožné statistiky ukazují, že opak je pravda. Země bohatne, roste životní úroveň, můžeme si dopřávat více zboží, častěji jezdit na dovolenou atd. Máme se prostě dobře, a i když se může zdát, že si každý hrajeme jen na tom svém písečku, tu káru v podobě rostoucí ekonomiky beztak ve výsledku tlačíme společně. Tak na to nezapomeňme ani při budoucích výzvách. I přes občasné zádrhely to totiž děláme opravdu skvěle.
Jan Strouhal
zástupce šéfredaktora Peak.cz
VW se postaví Tesle. Americká automobilka Tesla plánuje postavit novou továrnu – tentokrát v Evropě. Podle oznámení šéfa společnosti Elona Muska by měl závod stát v blízkosti Berlína a výrobu zahájit už v roce 2021. Tesla nyní dokončuje v Šanghaji svoji první továrnu mimo Spojené státy. Do Gigafactory 3 investuje za 2 miliardy dolarů. Vzápětí po oznámení Tesly odhalila svoje plány také automobilka Volkswagen. Uvedla, že zahajuje velkou přestavbou továrny v americkém městě Chattanooga. Do závodu investuje asi 800 milionů dolarů a chce v něm vyrábět dva modely elektromobilů. V následujících pěti letech do elektromobility a digitalizace vloží německá automobilka celkem na 60 miliard eur.
Padlé ocelárny zachraňují Číňané. Čínská společnost Jingye Group chce koupit britského výrobce oceli British Steel. Dohoda by mohla v Británii zachránit tisíce pracovních míst. Společnost British Steel je od května v likvidaci a konkurzní správce ji udržuje se ztrátou v provozu. Hodnota transakce se podle agentury Reuters odhaduje až na 70 milionů liber. Dokončení dohody je podmíněno získáním potřebných regulačních povolení. Společnost Jingye Group uvedla, že během příštích deseti let je připravena do britského podniku investovat 1,2 miliardy liber.
PŘEČTETE SI TAKÉ: Třicet let svobody: kupní síla Čechů vzrostla o dvě třetiny. Rádi spoříme, ale rádi si i půjčujeme
Šéf Fedu povzbuzuje, Trump vyhrožuje. Šéf americké centrální banky Jerome Powell uvedl, že prozatím nevidí potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. Fed totiž očekává pokračování hospodářské expanze v USA navzdory rizikům souvisejícím s pomalejším hospodářským růstem v zahraničí a napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Spojené státy jsou blízko k podpisu první fáze obchodní dohody s Čínou. Veřejnost o tom ujistil prezident Donald Trump ve svém úterním projevu, v němž se mimo jiné zmínil o „hrozných‟ obchodních bariérách v Evropské unii, které jsou podle něj v mnoha směrech horší než v případě Číny.
Jaderné rokování. Dukovany se rozrostou. Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen by měl být v roce 2036. Po jednání výboru pro jadernou energetiku to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Tendr ministerstvo vypíše už příští rok. Šéf polostátní společnosti ČEZ Daniel Beneš očekává, že se do něj přihlásí až pětice dodavatelů. Vítěz by měl být znám do konce roku 2022. Finální hodnota zakázky vzejde ze soutěže. Beneš předpokládá, že se bude pohybovat v rozmezí mezi 140 až 160 miliardami korun.
Google nechce zůstat pozadu. Internetový gigant Google plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty. Učiní tak ve spolupráci s bankou Citigroup a malou družstevní záložnou na Standfordské univerzitě. Podle zprávy listu The Wall Street Journal má projekt předběžný název Cache. Google by se tak stal další velkou firmou ze Silicon Valley, která by vstoupila do oblasti osobních financí. Vlastní kreditní kartu letos v létě představil Apple. Amazon jedná s bankami o nabídce běžných účtů a Facebook pracuje na vlastní digitální měně.
Vzpruha pro Hongkong zabředlý do chaosu. Internetový gigant Alibaba, který vlastní čínský miliardář Jack Ma, se přiblížil očekávané nabídce akcií v Hongkongu. Firma podala žádost o vstup na burzu. Podle informovaných zdrojů agentury Reuters se Alibaba chystá nabídnout akcie až za 13,4 miliardy dolarů. Cenu za akcii stanoví 20. listopadu a obchodovat by se s nimi mohlo začít v týdnu od 25. listopadu. Krok firmy bude velkou vzpruhou pro Hongkong, který se kvůli více než pět měsíců trvajícím protestům a obavám z dopadů obchodní války mezi USA a Čínou poprvé za deset let propadl do recese.
ČEZ investory nepotěšil. ČEZ svými výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku investory spíše zklamal. Přestože čistý zisk energetického gigantu vzrostl meziročně zhruba o polovinu na více než 13 miliard korun, akcie ČEZ se přesto po oznámení výsledků propadly o necelé procento při nízkém objemu obchodů. Skupina také oznámila, že v roce 2021 očekává prodej svých rumunských a polských aktiv. V Bulharsku, kde prodej jejích zdrojů Euroholdu zablokoval tamní antimonopolní úřad, se bude soudit. Majitele by podle vyjádření finančního ředitele polostátního podniku Martina Nováka měla od začátku roku 2024 změnit i hnědouhelná elektrárna Počerady. Koupit by ji za dvě miliardy korun měla skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
IKEA se mění: jde blíže zákazníkům a sází na chytrou domácnost
Ondřej Horák (Amista): Ve světě mají lidé investování více v krvi
Kdo vyzve Donalda Trumpa z řad demokratických kandidátů?
EY: Firmy neočekávají příchod recese. V nadcházejících 12 měsících plánuje akvizici více než polovina světových firem. Hlavním motorem fúzí a akvizic je zájem o nové technologie a talenty. Nejatraktivnějšími investičními destinacemi jsou USA a Velká Británie. Příchod recese se v dohledné době neočekává, alespoň to vyplývá z Barometru investiční důvěry poradenské firmy EY.
Sazka rozbije jackpot? Loterijní společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vydá dluhopisy za 300 milionů eur. Výnosy z emise chce firma použít na splacení dluhu a na úhradu poplatků a výdajů. Dluhopisy jsou splatné v roce 2024, investorům slibují roční výnos ve výši 4,125 procenta. KKCG je stoprocentním vlastníkem Sazky od letošního srpna, kdy odkoupila čtvrtinový podíl od společnosti EMMA Capital podnikatele Jiřího Šmejce. Podle serveru Euro.cz byla hodnota obchodu 16,1 miliardy korun.
Český export: desetiletá šňůra rekordů. Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by měl letos vzrůst o pět procent na nový rekord 4,6 bilionu korun. To představuje meziroční nárůst o 200 miliard korun. Export podle všeho vykáže růst už desátý rok v řadě, uvedla Asociace exportérů. Pro rok 2020 ale organizace další růst exportu nečeká, za úspěch by považovala přiblížení se letošnímu výsledku.
Zlatý padák nečekejte.Výrobce luxusních vozů Mercedes propustí zhruba tisícovku lidí. Rušit bude převážně manažerské pozice. Firma krok zdůvodňuje potřebou vysokých investic kvůli novým přísnějším emisním limitům. Do roku 2022 chce uspořit přes miliardu eur.
Nespokojený Bezos se bude bránit u soudu. Společnost Amazon nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose napadne u soudu rozhodnutí Pentagonu, který se rozhodl desetiletou zakázku na cloudové služby za deset miliard dolarů přidělit Microsoftu. Amazon už tyto služby poskytuje americké Ústřední zpravodajské službě (CIA), považuje se za povolanějšího dodavatele a ministerstvo obrany podle něj krok učinilo pod politickým tlakem. Napsal server BBC.
V Česku je pětina takzvaných spících firem. V obchodním rejstříků je podle analýzy poradenské společnosti Bisnode zhruba 100 tisíc společností, které nevyvíjejí žádné podnikatelské aktivity. Většina neaktivních firem má sídlo v Praze. Spící firmy nejčastěji podnikají v podpůrných činnostech pro podnikání, zprostředkování velkoobchodu, činnosti cestovních agentur a kanceláří a úklidu.
Polsko dá stopku ruskému plynu. Polská státní plynárenská společnost PGNiG nemá zájem o prodloužení dohody o dodávkách plynu s ruskou společností Gazprom po 31. prosinci 2022, kdy vyprší její platnost. Polsko od Gazpromu stále kupuje většinu plynu, který země spotřebuje. Varšava už však dělá kroky, které mají omezit závislost země na ruské firmě, protože považuje podmínky smlouvy Jamal za špatné. Důvodem jsou vysoké ceny, které si Gazprom diktuje, a také ustanovení, které ukládá Polsku platit určitou částku peněz bez ohledu na to, kolik plynu skutečně odebere.
Německo jen těsně uniklo recesi. Hrubý domácí produkt Německa se ve třetím čtvrtletí zvýšil mezičtvrtletně o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Růst podpořila hlavně spotřeba. Výdaje domácností i vlády se zvýšily. Vzrostl i vývoz, zatímco dovoz zůstal zhruba na stejné úrovni jako v předchozích třech měsících. Německé hospodářství se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K potížím německé ekonomiky přispívá obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a také nejistota kolem plánovaného brexitu.
Adidas zavře dvě moderní továrny. Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas uzavře své dvě vysoce automatizované továrny v Německu a ve Spojených státech. Technologie z těchto továren využije k výrobě obuvi u asijských dodavatelů. Podle agentury Reuters se nicméně ukázalo, že tyto závody jsou nákladné a že používané technologie je obtížné rozšířit na různé produkty.
Miliardová fúze na spadnutí. Francouzský producent stavebního materiálu Saint-Gobain se dohodl na koupi americké společnosti Continental Building Products. Hodnota dohody je 1,4 miliardy dolarů. Francouzská společnost díky dohodě posílí svoji pozici na americkém trhu, napsala agentura Reuters.
Od kuny k euru. Chorvatsko chce přijmout euro nejpozději do konce funkčního období následující vlády, respektive do roku 2024. Uvedl to chorvatský premiér Andrej Plenković. V červenci země formálně požádala o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, který je předstupněm zavedení eura.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – česko-slovenské drama Amnestie, kanadský dokumentární snímek Antropocén: Epocha člověka, kanadské drama Matthias a Maxime, česká komedie Karel, já a ty, čínské drama Sbohem, synu, dánská komedie Falešně, americký horor Doktor Spánek od Stephena Kinga a americký životopisný snímek Le Mans ’66.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.